TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Jak turyści spędzą majówkę?

Majówka coraz bliżej. Wprawdzie w tym roku kalendarz nie rozpieszcza turystów, niemniej jednak decydują się oni na wyjazdy w tym okresie. Jakie kierunki są najpopularniejsze?


Travelplanet.pl, analizując rezerwacje dokonane przez turystów, zauważył skokowy wzrost rezerwacji w biurach podróży na długi majowy weekend. Co ciekawe, turyści znacznie chętniej niż poprzednich latach wybierają się na nią autokarami i własnymi samochodami, w porównaniu do majówek w ubiegłych latach to fakt, że podwoił się odsetek turystów, którzy chcą dojechać do celu podróży autokarem lub własnym samochodem.

To reakcja na serię niekorzystnych dla branży turystycznej zdarzeń, które miały miejsce w krajach arabskich oraz w Europie Zachodniej - przypomina Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl. Egipt, Tunezja i po części Turcja nie cieszą się wielką popularnością ze względu na niepokoje bądź wysokie prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Z kolei zestrzelenie samolotu z rosyjskimi turystami w Egipcie czy rozbicie samolotu niemieckich linii z turystami w Alpach przez pilota - szaleńca wywołało wśród części turystów obawy co do chwilowego podróżowania w ten sposób na wypoczynek - dodaje

eSky Internetowe Centrum Podróży odnotowało o 42 proc. więcej rezerwacji na ten czas niż w roku ubiegłym. W tym roku zainteresowanie wyjazdami majówkowymi pojawiło się wyjątkowo wcześnie. Pierwsze rezerwacje na ten czas odnotowaliśmy już w lutym. Wynika to z przychylnego kalendarza, co potwierdza fakt, że średnia długość wyjazdu majówkowego to 4-5 dni. - mówi Tomasz Kaczmarek z serwisu eSky. Istotne jest to, że dzięki wczesnej rezerwacji można zakupić tańsze bilety. Dokonaliśmy zestawienia kosztów podróży z tego i ubiegłego roku. W tym, są one o 13 proc. niższe, jednak do majówki pozostało jeszcze kilka tygodni, które prawdopodobnie zawyżą tą średnią - dodaje.

Które kierunki będą cieszyć się największą popularnością w majowy weekend?

Turyści pokochali Grecję, która oferuje bardzo dobrą bazę hotelową, konkurencyjne ceny wycieczek i gwarancję słonecznej pogody. Nasi klienci coraz częściej wybierają na wypoczynek greckie wyspy, Kretę, Rodos, Zakynthos czy Korfu, kosztem egipskich kurortów, Sharm El Sheikh, Marsa Alam czy Hurghady - przekonuje Grzegorz Bosowski, Prezes Spółki Fly.pl. Na popularności zyskuje również Hiszpania - wybrzeże Costa Brava, jak i wyspy, Gran Canaria, Teneryfa czy Majorka. W porównaniu z zeszłym rokiem, aż dwa razy więcej Polaków zarezerwowało urlop właśnie w tym kraju. Jak podkreśla Prezes Spółki Fly.pl, analiza danych wskazuje, że wypoczynek na Półwyspie Iberyjskim będzie topowym kierunkiem nie tylko w maju, ale w całym nadchodzącym sezonie.

Tegorocznym przebojem wg Fly.pl ma szanse okazać się Malta. Ile zapłacimy za majówkę w jednym z najmniejszych krajów na świecie? Tygodniowy wyjazd na Maltę to koszt około 1200 złotych od osoby bez wyżywienia oraz 1630 złotych z dwoma posiłkami, co stanowi korzystne rozwiązanie dla podróżujących z dziećmi - mówi Bosowski.

Dane Fly.pl wskazują, że Polacy długi weekend spędzą również na Cyprze i we Włoszech. Prezes spółki zwraca uwagę, że są to kierunki, które oferują bardzo dobry stosunek jakości do ceny, słoneczną pogodę w maju i krótki czas przelotu, co jest istotne dla tych turystów, którzy dysponują krótkim urlopem. W jakich innych miejscach można spędzić majówkę? W szerokiej ofercie, którą przygotowaliśmy na długi weekend, znalazły się najpopularniejsze destynacje w urozmaiconej formule all inclusive, kilkudniowe wyjazdy do Pragi, Wilna czy Berlina oraz możliwość wynajęcia apartamentu np. w Chorwacji. Pakiety dostępne na naszej stronie są skierowane zarówno do osób, które planują niskobudżetowy wyjazd, rodzinne wczasy w hotelach z aquparkiem, jak i wyjazd z przyjaciółmi do europejskiej stolicy - komentuje Grzegorz Bosowski.

Także dane zebrane przez Travelplanet.pl potwierdzają zainteresowanie turystów majówką w Grecji. Według analityków multiagenta, Turcja, najbardziej popularny zeszłoroczny kierunek na majówkę ustąpiła miejsca Grecji, do której wybiera się obecnie ponad 38 proc. turystów (w maju 2015 - niespełna 20 proc.). Turcję natomiast zamierza odwiedzić niespełna 8 proc. I jest przeszło trzykrotnie mniejszy odsetek wybierających się tam na zagraniczną majówkę niż rok temu. 13,5 proc. turystów pojedzie w tym czasie do Hiszpanii (w 2015 - nieco ponad 9 proc.) a przeszło 6 proc. Do Włoch (ok. 3 proc. w 2015). Pierwszą piątkę najbardziej popularnych kierunków na ten czas zamyka Chorwacja (3,5 proc turystów w porównaniu do 1,5 w maju 2015)

Drastycznie, co było do przewidzenia, spadły wyloty do Egiptu. W 2015 roku majówkę zaplanowało tam ok 25 proc. turystów, obecnie - ok. 2,5 proc. - Teraz jeżdżą tam głównie miłośnicy aktywnego wypoczynku: nurkowania, windsurfingu itp., którzy nie mają w planach zwiedzania tego kraju - twierdzi Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl.

W ślad za popularnością kierunków, uważanych przez turystów za bezpieczne, poszedł wzrost przeciętnego kosztu wypoczynku. Według danych Travelplanet.pl majówka w Grecji kosztuje ich obecnie 2287 zł na osobę (poprzednio 1882 zł), we Włoszech - 2480 zł (1660 zł). Wyjątek stanowi Hiszpania, w której tegoroczna majówka jest tańsza niż w 2015 - obecnie turyści płacą średnio 2666 zł (3172 zł). W konsekwencji takich właśnie wyborów przeciętna kwota, jaką polscy turyści przeznaczają na zagraniczną majówkę z biurami podróży zwiększyła się o nieco ponad 100 zł (z 2428 zł do do 2540 zł za osobę)

Wśród majówkowych wyjazdów, rezerwowanych przez Internetowe Centrum Podróży eSky królują europejskie stolice. W pierwszej dziesiątce należy wymienić: Londyn, Rzym, Paryż, Brukselę, Lizbonę, Amsterdam, Mediolan, Madryt, Ateny, Oslo. Gdy przeanalizować czas zakupu biletu, najdłużej były planowane wyjazdy do Lizbony, Amsterdamu i Madrytu - liczba tanich połączeń do tych miast jest stosunkowo niewielka, co oznacza że znacznie łatwiej podnieść na nich cenę w momencie, gdy pojawia się popyt. Kilka połączeń dziennie do Londynu czy Paryża wykluczają taką możliwość i ceny biletów dłużej pozostają korzystne.

Najwięcej na podróż wydadzą osoby, które spędzą majówkę w Lizbonie - 975 PLN i jest to o 21 proc. więcej niż przed rokiem. Ceny podróży wzrosły też w przypadku Madrytu, za bilety do tego miasta zapłacono średnio 808 PLN, jest to o 12 proc. więcej niż w roku 2015. Zaledwie o kilka złotych wyższe niż w roku ubiegłym są średnie ceny podróży do Rzymu - w 2016 ich cena wynosi 797 PLN, a rok wcześniej 790 PLN oraz do Paryża - obecnie 724 PLN, a przed rokiem 713 PLN. W przypadku pozostałych kierunków ceny są niższe niż w roku ubiegłym. Koszt podróży do stolicy Wielkiej Brytanii to w tym roku 440 PLN, gdzie przed rokiem ceny było o 15 proc. wyższe, nieco mniejsza różnica w kosztach jest w przypadku podróży do Mediolanu, teraz jest to średni koszt 570 PLN, a w 2015 było to o 5 proc. więcej. Optymistycznie kształtują się również średnie koszty podróży do Aten, gdzie za bilet płacono 697 PLN, czyli o 13 proc. mniej niż w roku poprzednim. Lecieć można taniej również do Oslo, gdzie za bilet płacono średnio 204 PLN, co jest kwotą o 29 proc. niższą od tych płaconych przed rokiem.

Zdaniem analityków eSKY, w ciągu ostatnich kilku lat zmieniło się podejście Polaków do rezerwacji hotelowych. O ile chętnie korzystali oni z wolnych dni, by wyjechać za granicę, o tyle z reguły zatrzymywali się u znajomych i nie korzystali z hoteli. Obecnie ten trend się zmienia i najwięcej rezerwacji hotelowych jest zrobionych właśnie do: Londynu, Rzymu, Paryża, Amsterdamu i Aten. Wśród tych lokalizacji najdroższe są noclegi w stolicy Wielkiej Brytanii - średnio 517 PLN za noc i w Paryżu - 506 PLN, nieco taniej w Amsterdamie - 411 PLN, jednak tu należy podkreślić, że w momencie gdy w Polsce jest weekend majowy w Holandii świętowane są urodziny Królowej, wydarzenie to przyciąga do stolicy tego państwa tysiące gości z kraju i zza granicy. Kolorowe happeningi uliczne każdego roku przyciągają turystów. Niższe ceny obowiązują w Rzymie - 304 PLN za dobę, Atenach - 224 PLN.

Z danych Travelplanet.pl wynika, że wyprawy samolotowe cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż podczas majówki 2015 i jest to najbardziej zauważalna zmiana dotycząca turystycznych zwyczajów majówkowych turystów. W 2015 roku podniebną podróż na majowy urlop zaplanowało blisko 90 proc. turystów. Obecnie samolot wybrało niespełna 80 proc.

Wzrosło za to znacznie zainteresowanie wyjazdami autokarowymi - z 10 do 13 proc. oraz z dojazdem własnym - z 1 proc. aż do 8 proc. W sumie zainteresowanie transportem naziemnym skoczyło z 11 proc. aż do 21 proc. Zmienił się również standard wypoczynku. W tym roku 67 proc. turystów będzie wypoczywać w hotelach 4 i 5* (49 proc wybrało 4*) w maju 2015 było to 75 proc (39 proc. W 4*). Wyraźnie wzrosło również zainteresowanie urlopami w hotelach 3-gwiazdkowych - z 16 do 26 proc. To istotne zmiany, będące konsekwencją podwojenia się wycieczek autokarowych i wypoczynku z własnym dojazdem - komentuje Radosław Damasiewicz. Na objazdówkach zazwyczaj standard hoteli jest niższy niż imprezach pobytowych, podobnie wygląda to w wypadku imprez z własnym dojazdem - dodaje.

Rzutuje to również na rodzaj wyżywienia, jaki zamawiają na majowy odpoczynek polscy turyści. W 2015 roku majówkę All Inclusive wybrało 68 proc turystów. Obecnie to nieco więcej niż połowa (54 proc). Śniadania i obiadokolacje wykupiło blisko 30 proc. wyjeżdżających z biurami podróży (rok temu - 20 proc.), nieznacznie zwiększył się odsetek zainteresowanych wyłącznie śniadaniami hotelowymi - z 7,5 do 10 proc.

Nie tylko rodzaj dojazdu rzutuje na standard i wyżywienie. To także charakter wypoczynku. Być może jest to zapowiedź zmiany charakteru spędzania wakacji, z typowo pobytowych na bardziej aktywne, połączone z intensywnym zwiedzaniem, uprawianiem sportów itp., gdy wyżywienie all inclusive staje się bezcelowe. Ale odpowiedź czy ta hipoteza jest prawdziwa, otrzymamy dopiero po letnich wakacjach - zauważa Damasiewicz.

Jak widać, trendy wśród turystów podróżujących z biurami podróży, jak i tych, którzy samodzielnie rezerwują swój wypoczynek nieco się różnią. Podróżujący na własną rękę preferują raczej wyjazdy typu city-break, natomiast podróżujący z biurami najczęściej wybierają sprawdzone kurorty, w miejscach uważanych za bezpieczne, co, w obliczu problemów w Turcji czy Egipcie, może skłonić turystów do większej liczby wyjazdów w dotychczas stosunkowo rzadko wybieranie przez Polaków miejsca, jak np. Malta czy Cypr.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
biuro podróży majówka wyjazd majowy travelplanet.pl fly.pl esky.pl dane rezerwacyjne


Komentarze:

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję