Czesi wprowadzą zakaz palenia w restauracjach

Parlament w Czechach zaakceptował ustawę antynikotynową, która zakazuje palenia w restauracjach.


Czeski parlament przyjął ustawę antynikotynową, która wprowadza całkowy zakaz palenia w restauracjach. Ograniczenie ma obowiązywać w Czechach od 31 maja 2017 roku. Zakaz nie będzie obejmował papierosów elektronicznych. Ustawę musi jeszcze zaakceptować Senat, a następnie podpisać prezydent Milos Zeman. Z badań wynika, że 78% Czechów jest za wprowadzeniem ustawy.

Mam nadzieję, że znajdziemy się po stronie cywilizowanych państw - powiedział przed głosowaniem premier Czech Bohuslav Sobotka.

Czesi zakaz palenia w większości miejsc publicznych wprowadzili w 2005 roku. Wprowadzając zakaz palenia w restauracjach dołączą do 18 krajów europejskich, w których ten zakaz obowiązuje. W Polsce nie wolno palić w miejscach publicznych od listopada 2010 roku.

Czechy na ponad 10,5 milionowy kraj, około 2,3 miliona osób pali papierosy. Urząd statystyczny w Czechach informuje, że liczba palących Czechów wzrosła o 3,1% w ubiegłym roku i przeciętny mieszkaniec tego kraju wypala 2010 papierosów rocznie.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij