Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista ds. turystyki / Ole Travel Wrocław
- Specjalista ds.sprzedaży turystyki Aktywnej-...
- Pilot - Włochy
- Doradca Klienta
- Specjalista ds. turystyki - Salon firmowy Coral...
- Pilot wycieczki do Trójmiasta 16 - 18.06.2025
- Pilot do Saksonii 19-22.06.2025
- Biuro podróży zatrudni do salonu sprzedaży...
- Specjalista ds. turystyki przyjazdowej
- Pilotaż Ryga, Tallin, Sztokholm, Helsinki,


Spore wzrosty cen przelotów w tanich liniach
Czy ubiegły tydzień przyniósł duże zmiany na rynku wyjazdów turystycznych? Które kierunki zanotowały wzrosty?
TravelData publikuje kolejną Analizę Cen Imprez Turystycznych dotyczącą wylotów z okresu 07-13 września, czyli w drugim powakacyjnym tygodniu, zebranych w dniu 28 sierpnia wobec cen dla wylotów w tym samym okresie, ale zebranych tydzień wcześniej, czyli w dniu 21 sierpnia.
Spadek średniej ceny pomiędzy tymi datami okazał się umiarkowanie duży i wyniósł 73 złote. Tym razem największe redukcje cen odnotowano na wyspach Teneryfa i Korfu - o średnio 330 i 297 złotych, na kierunkach egipskich tj. Synaju i Marsa Alam - o 135 i 127 złotych i na kierunkach tureckich czyli Tureckiej Riwierze i Turcji Egejskiej - o 113 i 111 złotych. Wspólną cechą pierwszych kierunków jest to, że były one w szczycie sezonu relatywnie kosztowne, a na ceny pozostałych czterech silnie oddziałuje spadek popytu wywołany obawami klientów o bezpieczeństwo, podtrzymywanych ostrzeżeniami MSZ-ów z kilku krajów. Z kolei najbardziej podrożało Lanzarote - o 142 złote, a w mniejszym stopniu także Zakintos, Gran Canaria i Bułgaria - o odpowiednio 42, 20 i 17 złotych. W przypadku pierwszego z wymienionych kierunków może to być odreagowanie po ostatnim mocnym spadku ceny, czyli aż o 375 złotych.
Jeżeli przejdziemy do porównań dla wylotów z okresu 07 -13 września zebranych w datach 28 sierpnia w latach 2014 i 2015, to różnica obecnych średnich cen wobec cen sprzed roku wskazuje na ich wzrost o 72 złote. Jest to różnica nieco mniejsza niż w okresie wakacyjnego szczytu wyjazdów, gdy wynosiła ona najczęściej 110 -120 złotych i całkiem możliwe, że w następnych tygodniach wykaże ona jeszcze dalszy spadek. Po raz drugi z rzędu liderem wzrostów wśród dużych kierunków została Bułgaria z cenami wyższymi o 268 złotych niż przed rokiem (poprzednio 145 złotych). Nadal dużą dodatnią różnicę obserwujemy na Wyspach Kanaryjskich, która nawet nieco wzrosła w porównaniu z poprzednim tygodniem i wyniosła średnio 154 złote wobec 102 złotych przed tygodniem. Jest to jednak i tak znacznie mniej niż we wcześniejszych kilku tygodniach, w których wynosiła ona od 195 do nawet 426 złotych. Do cen ubiegłorocznych nieco zbliżyły się kierunki egipskie - spadek średniej dodatniej różnicy z 116 do 79 złotych, a zwiększyły średnią różnicę kierunki greckie - wzrost z 15 do 51 złotych. Znacząco wyższe ceny niż w ubiegłym sezonie notowano tam na Rodos - o 196 złotych, a niższe na Chalkidiki - o prawie 80 złotych. Spadła ujemna różnica wobec cen z 2014 w Tunezji - z 166 do 100 złotych, a najbardziej przecenionym kierunkiem wobec ubiegłego sezonu stała się teraz Turcja - o 140 złotych, a zwłaszcza Turecka Riwiera - tańsza obecnie o średnio 243 złote niż przed rokiem.
Wśród dużych biur podróży najbardziej obniżone ceny w relacji do roku ubiegłego oferowało w omawianym okresie biuro Rainbow Tours - o prawie 120 złotych, a niższe ceny od ubiegłorocznych mają także biura Wezyr - o ponad 80 zlotych i po sporych ostatnich zniżkach biuro Neckerman - o blisko 40 złotych. Wzrosty, ale niższe od średniej (średnia to 72 złote) wykazuje TUI, w granicach średniej Itaka, Sun & Fun oraz Exim Tours, a wyższe po chwilowych zwyżkach wyprzedany już w dużej mierze Grecos i tradycyjnie Alfa Star (biuro zakończyło działalność 29 sierpnia, ale 28 sierpnia - w dniu zbierania cen - posiadało jeszcze oferty). W tym, co ma dla turystów jednak największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 21 destynacjach (wypadła z nich Dżerba) i w trzech kategoriach hoteli, to czołówka organizatorów praktycznie się nie zmieniła. Na pozycji lidera pozostał Rainbow Tours, który ma obecnie takich ofert 21, a czołową trójkę uzupełniają biura Exim Tours (18) i Itaka (14 ofert). Wśród małych organizatorów konsekwentnie sporą liczbą niedrogich propozycji wyróżnia się biuro Net Holiday (9 ofert).
W ostatnim tygodniu w liniach Ryanair ceny dla przelotów na kierunkach turystycznych w okresie 07 - 13 września, mimo że generalnie dość wysokie to jeszcze sporo wzrosły - średnio o 85 złotych (w poprzednim zestawieniu wzrosły o 9 złotych). Największa zwyżka ceny wystąpiła na połączeniu z Warszawy na Gran Canarię - o 390 złotych, a zniżka z Warszawy na Fuerteventurę - o 170 złotych.
Natomiast ceny w liniach Wizzair dla przelotów w okresie 07 - 13 września wykazały kolejny, choć już nie tak spektakularny wzrost jak w poprzednim tygodniu. Średni poziom cen podniósł się o 13 złotych, podczas gdy w poprzednim tygodniu było to aż 136 złotych. Największą zwyżkę cen zanotowały przeloty z Warszawy na Cypr - o średnio ponad 530 złotych, a zniżkę z Warszawy do Alicante - o 410 złotych. Z kolei w liniach Norwegian ceny miejsc na Gran Canarię ekstremalnie mocno spadły - o 1040 do 1748 złotych, a na Teneryfę również spadły, ale mniej - o 390 do 1648 złotych.
Niezmiennie obowiązuje teza, że ceny przelotów w tanich liniach, czyli również ceny produktów aranżowanych przez agentów, bądź samodzielnie przez turystów, zmieniają się w zdecydowanie większym zakresie niż ceny gotowych pakietów turystycznych. Skoki ich cen przypominają skoki cen akcji na giełdach, ale ich skala jest nieporównanie większa. Dlatego, po to aby zdobyć nawet pobieżne rozeznanie, czy w danej chwili jest tam rzeczywiście tanio, czy też może akurat bardzo drogo, warto przez jakiś czas obserwować zmiany sytuacji na rynku przelotów lotniczych oferowanych przez tanie linie.
Średnie ceny biletów z Warszawy na 14 najważniejszych kierunkach turystycznych wspólnych dla tanich linii i czarterów na wyloty w drugim tygodniu po wakacjach ponownie jeszcze bardziej zbliżyły się do siebie. W tanich liniach ich średnia cena wzrosła z 1026 do 1127 złotych, a w czarterach na tych samych kierunkach spadła, choć w niedużej skali, bo z 1158 do 1136 złotych. Na trasach z Katowic oraz z Krakowa średnia cena w tanich liniach minimalnie wzrosła - z 977 do 991 złotych, a w czarterach również trochę spadła - z 1071 do 1038 złotych. W rezultacie ceny przelotów tanimi liniami są nadal tańsze od połączeń czarterowych, ale różnice uległy kolejnemu zmniejszeniu i wyniosły przy wylotach z Warszawy tylko 9 złotych (poprzednio 132 złote), a przy wylotach z Katowic 47 złotych (poprzednio 94 złote). Należy przy tym pamiętać, że nie jest to sytuacja typowa, bowiem zwykle, a zwłaszcza w I kwartale tego roku, występowały z Warszawy i z Katowic na kierunkach turystycznych znacznie większe różnice cen przelotów na korzyść tanich linii. Często osiągały, a nawet przekraczały one 500 złotych.
Z raportem Wczasopedii można zapoznać się poniżej.
Możesz także pobrać plik: turinfo_20150831_wczasopediapartner20150831media.pdf
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Enter Air prowadzi czarną
eSky zachęca do wcześniejszych
Jak sobie ułatwić komunikację z
Dział badania rynku i analizy:
ETC: Turystyka wykazała się
WTTC: Turyści mówią o zrównoważonej turystyce, ale co
Starsze aktualności:
Polska destynacją dla
Decyzja o pomocy dla Condora
ITAKA kończy współpracę z największym
Odczuwalny wzrost cen na
Igrzyska stworzą dodatkowy rynek najmu
KE wydaje zgodę na dofinansowanie narodowego
Jak można wykorzystać sztuczną inteligencję w
ECTAA wybrała preferowany kierunek podróży na 2025
eSky reklamuje się, że taniej niż u
Przewodnik Michelin - więcej lokali z
Majówka rozpoczęta - czy sprawdzą się
Redakcja czasopisma `Folia Turistica`nagrodziła najlepsze artykuły roku
Sindbad przewoźnikiem Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej
Więcej turystów odwiedziło czeskie pałace
Jakie propozycje szykują organizatorzy Tour Salonu?
Znamy hotele docenione przez TripAdvisor`a
MSZ ostrzega przed zagrożeniem porwaniami
Gault&Millau wyróżnił polskie restauracje
Travelport zawiera umowę z HRS
Kolejne połączenie zniknie z poznańskiego lotniska
Skąd najczęściej przyjeżdżali turyści do Polski w styczniu?