Ogłoszenia
Ogłoszenia
- poszukuję pilota trasa Września- Warszawa
- KONSLUTANT/KONSULTANTKA DO DZIAŁU CALL CENTER
- SPECJALISTA / SPECJALISTKA DO DZIAŁU KONTROLI...
- SPECJALISTY/SPECJALISTKI DO DZIAŁU MARKETINGU
- SPECJALISTA/SPECJALISTKA DS. ROZLICZEŃ I...
- Sun Way Travel w Łodzi poszukuje Specjalistki/ty
- Specjalista ds turystyki Konin - biuro podróży...
- Specjalista / Specjalistka ds. Turystyki
- Meble do salonu franczyzowego TUI
- Specjalista ds.Turystyki
Zobacz także
Ruszyła kampania promująca turystykę w województwie śląskim
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna wydała nowy przewodnik
Wielkopolska Organizacja Turystyczna chce ułatwić planowanie krótkich wyjazdów
Wybrano najlepsze prace magisterskie
Ile osób odwiedziło województwo śląskie?
Ponad 5 milionów osób odwiedziło województwo śląskie w ubiegłym roku - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Śląskiej Organizacji Turystycznej.
Według raportu województwo śląskie odwiedziło 5,3 mln osób. To wynik o około 800 tys. osób lepszy niż w 2021 r. Zgodnie z szacunkami ŚOT, przyjeżdżający zostawili w województwie około 5,5 miliarda złotych. Z danych wynika, że najwięcej turystów odwiedziło okolice Katowic, Chorzowa, Bytomia, Zabrza i Gliwic, gdzie najczęściej przyjeżdżały osoby spoza regionu. Nie mniej popularne są okolice Pszczyny, Bielska-Białej, Szczyrku, Żywca, czy Korbielowa. Właśnie tereny górskie były popularne wśród mieszkańców województwa, podróżujących po swoim regionie. Aż 64 proc. z nich wskazało na Wisłę, Ustroń, Istebną, Koniaków, Cieszyn, czy Skoczów.
Najpopularniejszy cel wizyty to, podobnie jak w latach poprzednich, odwiedziny u rodziny i bliskich (54% wskazań). Cel wizyty warunkuje również najbardziej popularny rodzaj zakwaterowania - u rodziny i znajomych (52 proc. wskazań). Mieszkańcy województwa śląskiego podróżujący po regionie najczęściej wskazywali jako cel podróży wypoczynek na łonie natury (51 proc.).
Największy odsetek stanowili mieszkańcy województwa mazowieckiego (16 proc. odwiedzających), oraz wielkopolskiego i małopolskiego (po 10 proc. odwiedzających).
Średnie wydatki turystów spoza regionu wyniosły w obecnym pomiarze 208 zł dziennie na osobę co jest wartością wyższą od tej deklarowanej w 2021 roku (143 zł). Warto jednak wziąć poprawkę na szalejącą inflację powodującą szybki wzrost cen w ostatnich miesiącach. Łączne wydatki turystów spoza województwa śląskiego w roku 2022 oszacowano w bardzo dużym przybliżeniu na około 3,6 mld złotych (w poprzednim roku tj. 2021r.: 2,9 mld). Wydatki turystów z województwa (średnia wydatków na osobę na dzień to 190 zł) oszacowano natomiast na 1,9 mld złotych (w poprzednim roku 2,4 mld). Szacunki te oparte są na deklaracjach oraz pochodzą od stosunkowo niewielkiej liczby respondentów udzielających odpowiedzi na to pytanie.
Lato 2022 było okresem, kiedy na Śląsk przyjeżdżało najwięcej osób spoza regionu - 36 proc. przyjazdów. Z kolei mieszkańcy województwa najwyższą aktywność w podróżach po regionie wykazywali w miesiącach zimowych, co koreluje z tym, że najchętniej wybierali miejscowości górskie.
W analizowanym okresie skróceniu uległ średni czas spędzany na wyjazdach. Turyści na terenie województwa spędzali przeciętnie 5,2 dnia(w porównaniu z 7,4 dni w 2021 roku). Był to najsłabszy wynik od początku prowadzenia pomiarów.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Kampania przeciw porzucaniu zwierząt w
ESPT: Za mało czasu na testy systemu raportowania do
Dział hotele, pensjonaty:
Marka ibis wchodzi na nowy
Starsze aktualności:
Grecja przesuwa wprowadzenie nowej
Stabilne wyniki w europejskiej
Emerytura marzeń - pływanie w niekończącej się
Rusza promocja turystyczna regionów poszkodowanych przez
Coraz więcej Polaków unika urlopu w
Zamość szykuje się na
Strategiczne spotkanie WP
Więcej gości w obiektach noclegowych niż przed
Jakie są preferencje Polaków w tym
Ile cudzoziemcy wydawali w
Komisja Europejska decyduje o pomocy publicznej dla kolejnych przewoźników lotniczych
Następca Alitalii rozpoczyna sprzedaż biletów
KE sprawdziła jakość wody w kąpieliskach
Turystyka staje się narzędziem politycznych przepychanek
SITE Poland przygotuje opis kwalifikacji pilota incentive
Komunikat MSZ w sprawie śmierci polskiej turystki w Egipcie
Można legalnie otrzymać drugi paszport
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie konsultacji
IJHARS skontrolowała lokale z kebabami
Festiwale kulinarne przyciągną turystów do Czech?
MIEDZYNARODOWE TARGI TURYSTYCZNE W PL?
