Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Szukamy pilota na 05.12 Gniezno-Bydgoszcz
- Specjalista ds. turystyki
- PRODUCT MANAGER/ FRONT OFFICE REPRESENTATIVE
- Itaka Toruń- G. Copernicus - doradca ds....
- Zainwestuje w biznes braza turystyczna
- pilotaż Kraków 10.12-12.12.2025
- Touroperator PRIMA HOLIDAY poszukuje pracownika
- Praktykant - obozy sportowe Hiszpania
- Specjalista ds. turystyki WAKACJE.PL Zduńska Wola
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej -...
Na co trzeba uważać przy polskich turystach?
Polski turysta na wakacjach bywa coraz bardziej wymagający. Niemal każdy chce poczuć się jak w swoim własnym domu. Jednak bardzo często, słowo dom", jest w przypadku gości traktowane zbyt dosłownie. Wyniki ankiety Nocowanie.pl pokazują, jak nietypowe bywają nawyki podróżnych.
Goście obiektów noclegowych w Polsce mają swoje przyzwyczajenia, a czasem - roztargnienie. Z ankiety przeprowadzonej przez Nocowanie.pl wśród 200 partnerów wynika, że aż 67% właścicieli znajduje w pokojach jedzenie pozostawione w lodówkach, a niemal połowa - ubrania i bieliznę (48%) oraz ładowarki (43%). Na liście często zapominanych rzeczy pojawiają się też kosmetyki (39%) i dziecięce zabawki (15%). Najwięcej przedmiotów zostaje w kuchni i łazience. Zdarza się, że właściciel musi dzwonić do gościa z pytaniem, czy czegoś nie zapomniał - np. ładowarki czy kosmetyków mówi Agnieszka Rzeszutek, ekspertka Nocowanie.pl.
Niestety działa to także w drugą stronę, goście zabierają "pamiątki", najczęściej drobne przedmioty, takie jak sztućce i naczynia (46%) czy ręczniki (41%). Gospodarze przyznają, że zdarza się też zabranie hotelowych kosmetyków (15%) lub dekoracji (11%). Niektóre przypadki zaskakują - właściciele zgłaszają zniknięcia gipsowej głowy marynarza, wyniesione przyrządy do kominka, pościel firmowa zmieniona na tańszą, żarówki, a nawet elementy wystroju wnętrza. Największą wartość - ponad 3 tysiące złotych - miała ważąca 200 kilogramów odśnieżarka, która zginęła z podwórka górskiego pensjonatu. Zdarzały się też przypadki kradzieży telewizorów dodaje ekspertka.
Jak właściciele reagują na zguby i straty? Ponad połowa ankietowanych twierdzi, że pozostawione przedmioty odsyła przedmioty rzadko (59%), a tylko 11% mówi, że robi to często. W przypadku strat, warto podkreślić, że tylko 4% obiektów zawsze stosuje kaucje, a 13% - czasami. Ponad połowa nie planuje ich wprowadzać. Mimo to właściciele oceniają uczciwość swoich gości bardzo wysoko - średnia wynosi 4,48 w pięciostopniowej skali. Polski turysta w większości jest uczciwy, ale bywają zaskakujące historie. Wśród nietypowych zgub były np. protezy zębowe, a wśród wyniesionych rzeczy - gaśnica czy młynek do kawy sprzed 60 lat podsumowuje Rzeszutek.
Z relacji niektórych partnerów wynika, że goście często zostawiają po sobie miłe niespodzianki - odręczne liściki z podziękowaniami, urocze rysunki od dzieci czy drobne napiwki starannie schowane w ręcznikach. Takie gesty nie tylko wywołują uśmiech na twarzach gospodarzy, ale również budują poczucie wzajemnego szacunku i wdzięczności. Dla wielu partnerów to właśnie te drobne chwile przypominają, dlaczego warto dzielić się swoim miejscem z innymi.
TOP 5 najczęściej pozostawianych przedmiotów:
- Jedzenie w lodówce - 67%
- Bielizna i ubrania - 48%
- Ładowarki i kable - 43%
- Kosmetyki - 39%
- Zabawki dziecięce - 15%
Najbardziej zaskakujące przedmioty, które "zniknęły":
- gaśnica i kinkiety łazienkowe,
- pilot do telewizora,
- suszarka na pranie,
- ozdoba gipsowa - głowa marynarza,
- cztery komplety pościeli wymienione na tańsze,
- ręczny młynek do kawy z lat 60.,
- łyżeczka, która zaginęła, odnalazła się rok później, przy wizycie tego samego gościa,
- wyniesione przyrządy do kominka, kosze i zabrane sanki z wyposażenia obiektu.
Komentarze
Tagi:
Dział hotele, pensjonaty:
Triverna: rośnie popularność świątecznych
Starsze aktualności:
Jak firmy windykacyjne oceniają branżę
Limit płynów będzie zniesiony, ale dla
Dwa kraje zostaną objęte unijnym
Kolejny sportowy minister
TUI kupuje akcje innego
Europejscy turyści nie tracą chęci do
GUS: Rośnie liczba noclegów rezerwowanych za pomocą
Co jest problemem w transporcie na
LOT chwali się nowymi fotelami i nowym
NIK skontrolowała lotnisko w Modlinie
ZRPL: drugi kwartał fatalny dla regionalnych portów lotniczych
Niemcy złagodzą przepisy covidowe
UTK podsumowuje wakacyjne kontrole pociągów
Small Planet Airlines traci certyfikat
Szczyrk 2.0 - wielkie plany małego miasta
Awaria promu na Morzu Bałtyckim
Słowacja otworzy się dla zaszczepionych turystów
Macedonia Północna i Albania robią kolejny krok w stronę Unii Europejskiej
Jak odnosić korzyści współpracując z blogerami?
PIT i PPL nawiązują bliższą współpracę
Ponad 22 tys. gości na Targach EuroGastro i WorldHotel 2019
