Og³oszenia
Og³oszenia
- Wychowawca/ 24-30.08
- Poszukiwany pilot - Warszawa 05.09.2026
- ITAKA - Specjalista d/s Turystyki Stalowa Wola
- Rainbow Tours - Doradca Klienta
- Przewodnik po Szwecji i Danii - Malmö, Lund,...
- Praca na Wyspach Kanaryjskich
- PRZEWODNIK PO KARLSKRONIE I BLEKINGE - WSPÓ£PRACA...
- Poszukujrdz inwestora ?
- Przedstawiciel Handlowy ds. Wyjazdów Grupowych
- Prezenter Oferty - Salon Firmowy ITAKA
Prawie po³owa wyjazdów zorganizowanych to chartery
Na zorganizowane imprezy turystyczne wyjecha³o w ubieg³ym roku blisko 6,3 mln klientów, o ponad 50% wiêcej ni¿ w 2021 roku. Najwiêcej klientów wykupowa³o wczasy w maju i czerwcu, a wiêc nied³ugo przed wakacjami.
Liczba podró¿nych korzystaj±cych z us³ug organizatorów turystyki by³a jednak nadal sporo ni¿sza ni¿ przed pandemi± (spadek o 19%). Najbardziej by³o to widoczne w segmencie turystyki krajowej - na takie wyjazdy zdecydowa³o siê o jedn± trzeci± klientów mniej ni¿ w 2019 roku. W 2022 roku z us³ug organizatorów turystyki skorzysta³o niemal 6,3 mln turystów, z czego niemal po³owa (prawie 3,1 mln ) wyjecha³a na wczasy zagraniczne z przewozem czarterowym. Kolejne 940 tys. osób równie¿ wybra³o zagraniczne podró¿e, jednak z dojazdem innym ni¿ czarter (np. autokarem lub na w³asn± rêkê). Niemal 2,3 mln osób skorzysta³o z oferty zorganizowanego wypoczynku w Polsce lub w kraju s±siednim.
Po dwóch latach pandemicznych, rok 2022 przyniós³ bran¿y turystycznej kolejne wyzwania, jak chocia¿by inflacja. Wojna za nasz± wschodni± granic± równie¿ wp³ywa³a na decyzje Polaków zwi±zanych z kierunkiem ewentualnej podró¿y czy terminem zakupu wycieczki. Najwiêcej osób korzystaj±cych z ofert biur podró¿y wybiera³o wyjazdy zagraniczne. Pomimo tego, ¿e w ubieg³ym roku nie mo¿na by³o liczyæ na du¿e zni¿ki w ramach promocji last minute, to i tak wielu klientów decyzjê o wyje¼dzie i zawarciu umowy podejmowa³o tu¿ przed wakacjami oraz w trakcie ich trwania mówi Marek Niechcia³, cz³onek zarz±du Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) odpowiedzialny za obszar turystyki.
UFG zarz±dza Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym (TFG) oraz Turystycznym Funduszem Pomocowym (TFP). TFG chroni interesy podró¿nych na wypadek niewyp³acalno¶ci organizatora turystyki. ¦rodki z TFG s± wyp³acane wtedy, gdy podstawowe zabezpieczenie posiadane przez organizatora (najczê¶ciej jest to gwarancja ubezpieczeniowa) oka¿e siê niewystarczaj±ce, by zaspokoiæ w ca³o¶ci roszczenia klientów. W 2022 roku kondycja bran¿y turystycznej by³a do¶æ dobra. Niewyp³acalno¶æ og³osi³y tylko dwa podmioty, najmniej od 2017 roku. Nie spowodowa³o to konieczno¶ci uruchomienia ¶rodków z TFG.
Bran¿a turystyczna skorzysta³a natomiast ze wsparcia TFP, który jest uruchamiany w sytuacji odwo³ania imprez z powodu nieprzewidzianych zdarzeñ. Biura turystyczne mog³y liczyæ na wsparcie w zwróceniu klientom pieniêdzy za odwo³ane imprezy w Ukrainie.
Wiêcej danych i informacji na temat bran¿y turystycznej w 2022 roku i latach wcze¶niejszych mo¿na znale¼æ w publikowanym co kwarta³ Biuletynie Informacyjnym TFG, dostêpnym tfg.ufg.pl
Na koniec 2022 roku do ewidencji by³o wpisanych 4,5 tysi±ca firm mówi Marek Niechcia³. Niestety na rynku wci±¿ jednak s± obecne podmioty, które nie dzia³aj± zgodnie z przepisami. Dlatego zanim podpiszemy umowê i wp³acimy pieni±dze za wycieczkê warto sprawdziæ organizatora w ewidencji. Tylko klienci legalnie dzia³aj±cych firm turystycznych s± objêci ochron± TFG w razie niewyp³acalno¶ci organizatora imprezy turystycznej.
Komentarze
Tagi:
Dzia³ biura turystyczne:
Polacy jad± odpocz±æ, ale zabieraj± ze sob± pracê i
Rainbow wprowadza ofertê objazdow± na 2027
Turcja szykuje nowe regulacje dla serwisów
Dzia³ badania rynku i analizy:
Polacy jad± odpocz±æ, ale zabieraj± ze sob± pracê i
Travelist: rezerwacje przyspieszy³y w
Paragony grozy nadal znajduj± potwierdzenie w
Gastronomia patrzy na sezon z nadziej±, ale go¶cie nadal licz±
Starsze aktualno¶ci:
Zmarnowane pieni±dze z KPO? Trwaj± kontrole i ¶ledztwo
Stanowisko Polskiej Izby Turystyki w sprawie
Decyzja UOKiK w sprawie
ESPT: Turystyka traci na po³±czeniu z resortem
Komisja Europejska chce upro¶ciæ rozliczenia VAT dla biur
Nowy termin otwarcia Wielkiego Muzeum
Turcja planuje ograniczenia dla turystyki w
Linie Emirates zaka¿± u¿ywania powerbanków na
Ro¶nie ruch na tureckich
Polskie lotniska w¶ród liderów
Rekordowe ceny lastów poprawi± wyniki
Uszkodzona atrakcja we w³oskim miasteczku
Rz±d zapowiada dodatkow± pomoc dla przedsiêbiorców
80 kierunków w letniej siatce po³±czeñ z Wroc³awia
Rz±d nie pobierze podatku od umorzonego zwrotu pomocy z Tarczy Finansowej
MROT rozpoczyna kampaniê promuj±c± wypoczynek na wsi
TFG: Touroperatorzy maj± problem z deklaracjami
Jeszcze jest taniej ni¿ w last minute
Ceny wycieczek delikatnie w dó³
Tarcza PFR wzbudza w±tpliwo¶ci Rzecznika M¦P
Ministerialna op³ata pogr±¿y polski cydr?
Lufthansa: ponad 300 mln euro straty w pierwszym kwartale roku
NIK: PA¯P niewystarczaj±co zapewnia³a bezpieczeñstwo ruchu lotniczego
Rainbow uruchomi³ nowy program lojalno¶ciowy
