Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Biuro Podróży Elit Tours
- Rezydent Hotelowy
- SPECJALISTA DS. KOMUNIKACJI I CONTENT MARKETINGU
- Specjalista ds.obsługi posprzedażowej Wrocław
- pilot Bawaria
- PILOT NA JAPONIĘ na przełomie kwietnia/maja 2026
- B. P. Okno na Świat (Warszawa) - Specjalista ds....
- Specjalista ds. Turystyki w salonie Wakacje.pl
- Specjalista ds turystyki - Stargard
- Specjalista / Specjalistka ds. turystyki
Miasta upominają się o opłatę turystyczną
Unia Metropolii Polskich apeluje o zmiany w przepisach, które pomogą miastom lepiej radzić sobie z tymi wyzwaniami.
Obecne przepisy pozwalają samorządom pobierać od turystów tzw. opłatę miejscową. Brzmi świetnie, prawda? Problem w tym, że warunki jej wprowadzenia są tak wyśrubowane, że większość miast - nawet tych bardzo popularnych wśród turystów - nie może z niej korzystać. Przykładem jest zapis, że opłatę można wprowadzić tylko w miejscowościach, które mają "korzystne właściwości klimatyczne".
Unia Metropolii Polskich chce to zmienić. Proponuje, by każde miasto mogło wprowadzać opłatę turystyczną, niezależnie od klimatu czy innych szczegółowych wymogów. Dzięki temu miasta mogłyby przeznaczać zebrane środki na rozwój infrastruktury, promocję turystyki i lepsze zarządzanie ruchem turystycznym.
Jak wskazuje UMP, w Europie opłata turystyczna to standard. W Niemczech, Francji czy Hiszpanii turyści płacą niewielkie kwoty, które trafiają bezpośrednio do budżetów lokalnych. W Amsterdamie czy Barcelonie te pieniądze są wykorzystywane na poprawę jakości życia mieszkańców oraz ochronę środowiska.
Podobne rozwiązania pomogłyby także polskim miastom. Na przykład zebrane środki mogłyby pokryć koszty związane z porządkiem publicznym czy dodatkowymi kursami komunikacji miejskiej w sezonie turystycznym.
Drugi ważny, poruszany przez UMP temat to rynek najmu krótkoterminowego, czyli popularne wynajmy mieszkań na doby przez platformy takie jak m.in. Airbnb, Booking. Z jednej strony to świetna opcja dla turystów i dodatkowe źródło dochodu dla właścicieli mieszkań. Z drugiej - problem dla lokalnych mieszkańców.
Niektóre miasta, takie jak Barcelona czy Amsterdam, wprowadziły już przepisy ograniczające liczbę dni, w których można wynajmować mieszkania na krótkie pobyty. W Polsce takich regulacji brakuje, co prowadzi do sytuacji, w których całe kamienice w centrach miast są przekształcane w "hotele", a mieszkańcy zmagają się z hałasem, wyższymi czynszami i brakiem mieszkań na wynajem długoterminowy.
Unia Metropolii Polskich postuluje, by wprowadzić obowiązek rejestracji najmu krótkoterminowego oraz lepszą współpracę platform z samorządami. Dzięki temu miasta miałyby większą kontrolę nad tym, co dzieje się na ich terenie, a mieszkańcy mogliby odetchnąć z ulgą.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Itaka: nocne spotkanie z
Na ferie prowadzi Egipt, ale egzotyka także
Zamek Królewski na Wawelu podsumowuje
Jak sprzedają się przyszłoroczne oferty w
Dział hotele, pensjonaty:
Nad Bałtykiem Święta szansą na dobry koniec
IGHP: listopad z lepszymi wynikami niż rok
Starsze aktualności:
Picie na stokach potępiane
ACI EUROPE: Potrzebujemy zabezpieczenia przyszłości
POLREGIO przewiozło ponad 100 mln
Gdzie Polacy latali samodzielnie w
ETC publikuje wskazówki dla zrównoważonej
Accor ułatwia rezerwacje
Turystyka wspiera 33 finał
Gdańsk Europejską Stolicą Kultury
POT przyznała rekomendacje na lata
Środki ostrożności na ITB Berlin
Które paszporty mają największą siłę?
Nadmorscy hotelarze apelują do ministerstwa
Przedsiębiorcy mogą się zgłaszać do akcji Polska Zobacz Więcej
Wypadek w atrakcji turystycznej - są ofiary
11 Polaków wśród 100 najbardziej wpływowych osób w branży MICE
Polacy zbyt krótko wypoczywają?
Rozporządzenie wprowadzające nowe ograniczenia opublikowane
Katastrofa samolotu czarterowego w RPA
Air France-KLM przedstawia strategię na nadchodzące 5 lat
Hotelarze obawiają się kosztów i niskiego obłożenia
Travelplanet: Ferie 2023 najchętniej w Egipcie
Itaka nagrodziła olimpijczyków
Rząd rozszerzy pomoc dla firm turystycznych
Rośnie ruch na lotniskach regionalnych
Organizator turystyki złożył wniosek o ogłoszenie niewypłacalności
Ryanair zapłaci wysokie odszkodowanie pasażerce
Sieć gastronomiczna zapowiada otwarcia nowych lokali
