Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Grecja 2025! Przewodnik, Pracownik...
- PRODUCT MANAGER
- Z-ca Kierownika / Specjalista ds. turystyki...
- Kosmetyki hotelowe
- Specjalista ds. Turystyki - Żyrardów
- REZYDENT TURYSTYCZNY - Lato 2025 w Sun & Fun...
- Salon Biura Podróży w Katowicach
- Rezydent biura podróży 2025
- ZAKOPANE Specjalista ds. Obsługi Klienta
- Pilot z językiem hiszpańskim/ portugalskim
Zobacz także
UNWTO: Turystyka bliska przekroczenia poziomów sprzed pandemii
Liczba przyjazdów do Turcji ciągle rośnie
Obchodzimy Światowy Dzień Turystyki
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie konsultacji
TOO: opieszałość MSiT jest nieakceptowalna
Rozpoczyna się kolejna edycja Turystycznych Mistrzostw Blogerów
Liczba przyjazdów turystycznych poprawia się, ale ciągle jest dużo poniżej poziomu sprzed pandemii
Po słabej pierwszej połowie 2021 roku, turystyka na półkuli północnej odbiła się w sezonie letnim, co wpłynęło na poprawę wyników w trzecim kwartale roku, zwłaszcza w Europie - wynika z danych Światowej Organizacji Turystyki.
Według najnowszej edycji Światowego Barometru Turystyki UNWTO, międzynarodowe przyjazdy turystyczne wzrosły o 58% w okresie lipiec-wrzesień 2021 roku w porównaniu do tego samego okresu 2020 roku. Pozostały one jednak o 64% poniżej poziomu z 2019 roku. Europa odnotowała najlepsze względne wyniki w trzecim kwartale, z międzynarodowymi przyjazdami o 53% niższymi w porównaniu z tym samym trzymiesięcznym okresem 2019 roku. W sierpniu i wrześniu przyjazdy były na poziomie -63% w porównaniu z 2019 r., co stanowi najlepsze miesięczne wyniki od początku pandemii.
W okresie od stycznia do września 2021 r. międzynarodowe przyjazdy turystyczne na całym świecie były niższe o 20% w porównaniu z rokiem 2020, co stanowi wyraźną poprawę w stosunku do pierwszych sześciu miesięcy roku (-54%). W niektórych subregionach: Europa Południowa i Śródziemnomorska, Karaiby, Ameryka Północna i Środkowa - przyjazdy faktycznie wzrosły powyżej poziomu z 2020 r. w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 r. Niektóre wyspy na Karaibach i w Azji Południowej, a także kilka małych kierunków w Europie Południowej i Śródziemnomorskiej odnotowały najlepsze wyniki w III kwartale 2021 r., zgodnie z dostępnymi danymi, z przyjazdami zbliżającymi się do poziomów sprzed pandemii, a czasami nawet je przekraczającymi.
Dane za trzeci kwartał 2021 roku są zachęcające. Jednak przyjazdy są nadal o 76% poniżej poziomu sprzed pandemii, a wyniki w różnych regionach świata pozostają nierówne.Nie możemy opuścić gardy i musimy kontynuować nasze wysiłki, aby zapewnić równy dostęp do szczepień, koordynować procedury podróży, korzystać z cyfrowych certyfikatów szczepień - powiedział sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikaszwili.
Wzrost popytu był spowodowany zwiększeniem zaufania podróżnych w związku z szybkim postępem w zakresie szczepień i złagodzeniem ograniczeń wjazdu w wielu miejscach docelowych. Certyfikat cyfrowy certyfikat covidowy pomógł w ułatwieniu swobodnego przemieszczania się w Unii Europejskiej, uwalniając znaczny stłumiony popyt po wielu miesiącach ograniczonego podróżowania.
Powolne i nierówne tempo ożywienia
Przyjazdy turystyczne w okresie styczeń-wrzesień 2021 r. były tylko o 8% niższe niż w tym samym okresie 2020 r., ale nadal o 69% niższe niż w 2019 r. Obie Ameryki odnotowały najsilniejsze wyniki przyjazdów w okresie styczeń-wrzesień, z przyjazdami o 1% wyższymi w porównaniu z rokiem 2020, ale nadal 65% poniżej poziomu z roku 2019. Karaiby odnotowały najsilniejsze wyniki w podziale na podregiony, z przyjazdami o 55% wyższymi w porównaniu z tym samym okresem w 2020 r., jednak nadal o 38% niższymi niż w 2019 r.
Pomimo poprawy widocznej w trzecim kwartale roku, tempo ożywienia pozostaje powolne i nierówne w poszczególnych regionach świata. Wynika to z różnych stopni ograniczeń mobilności, wskaźników szczepień i zaufania podróżnych. Podczas gdy Europa (-53%) i obie Ameryki (-60%) cieszyły się względną poprawą w trzecim kwartale 2021 r., przyjazdy w Azji i Pacyfiku spadły o 95% w porównaniu z 2019 r., ponieważ wiele miejsc docelowych pozostało zamkniętych dla podróży innych niż niezbędne. Afryka i Bliski Wschód odnotowały odpowiednio 74% i 81% spadki w trzecim kwartale w porównaniu do 2019 roku. Wśród popularniejszych kierunków najlepsze wyniki w okresie lipiec-wrzesień 2021 r., w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku, notowały Chorwacja (-19%), Meksyk (-20%) i Turcja (-35%) .
Stopniowa poprawa w zakresie wydatków
Dane dotyczące wpływów z turystyki międzynarodowej wskazują na podobną poprawę w III kwartale 2021 roku. Meksyk odnotował takie same dochody jak w 2019 r., natomiast Turcja (-20%), Francja (-27%) i Niemcy (-37%) zanotowały stosunkowo mniejsze spadki w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019. W przypadku podróży wyjazdowych wyniki były również umiarkowanie lepsze, przy czym Francja i Niemcy odnotowały odpowiednio -28% i -33% w wydatkach na turystykę międzynarodową w trzecim kwartale.
Z drugiej strony, wydatki na podróże turystyczne znacznie wzrosły ze względu na duże oszczędności i niewykorzystany popyt, co złagodziło negatywne skutki dla gospodarek. Międzynarodowe wpływy wzrosły ze średnio 1000 USD na przyjazd w 2019 r. do 1300 USD w 2020 r. i mogą przekroczyć 1500 USD w 2021 r. Wyższe wydatki są jednak również wynikiem dłuższych pobytów, rosnących cen transportu i zakwaterowania.
Co dalej?
Pomimo niedawnej poprawy sytuacji, nierówne wskaźniki szczepień na całym świecie oraz nowe mutacje Covid-19 mogą wpłynąć na już i tak powolne i kruche ożywienie gospodarcze. Obciążenia gospodarcze spowodowane pandemią mogą również wpłynąć na popyt na podróże, spotęgowane przez niedawny wzrost cen ropy naftowej i zakłócenia w łańcuchach dostaw. Zgodnie z najnowszymi danymi, UNWTO spodziewa się, że w 2021 r. liczba przyjazdów turystów międzynarodowych utrzyma się na poziomie o 70-75% niższym niż w 2019 r., co oznacza podobny spadek jak w 2020 r.
Przychody z turystyki międzynarodowej mogą osiągnąć 700-800 mld USD w 2021 r., co stanowi niewielką poprawę w stosunku do 2020 r., ale mniej niż połowę 1,7 bln USD z 2019 r. Wkład gospodarczy turystyki szacowany jest na 1,9 bln USD w 2021 r. (mierzony w bezpośrednim produkcie krajowym brutto turystyki), znacznie poniżej wartości sprzed pandemii wynoszącej 3,5 bln USD.
Bezpieczne wznowienie turystyki międzynarodowej będzie nadal w dużej mierze zależało od skoordynowanej reakcji państw w zakresie ograniczeń podróży, zharmonizowanych protokołów bezpieczeństwa i higieny oraz skutecznej komunikacji, która pomoże przywrócić zaufanie konsumentów. Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy w niektórych regionach odnotowuje się gwałtowny wzrost liczby zachorowań, a w różnych częściach świata pojawiają się nowe mutacje koronawirusa.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Wakacje.pl świętują milion
Powodzianie mogą liczyć na wypłaty z
Dział hotele, pensjonaty:
Marka TRIBE pojawi się w
Polak zwycięzcą w międzynarodowym
GUS: Pomorze Zachodnie z dwucyfrowym
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Władze Wenecji ograniczą liczebność grup
Kontrole na granicy ze Słowacją znów
Zmiana lidera kierunku na city
Polska Wschodnia - tanie pożyczki dla
Grecos promuje Grecję
UE szykuje zmiany w przepisach dot. czasu pracy
ACI EUROPE publikuje wytyczne dot. obsługi pasażerów z niewidocznymi
Ruszył fundusz pożyczek dla firm turystycznych ze wschodniej
Jeśli pasażer sam załatwi sobie lot zastępczy, może nie dostać odszkodowania za
TT Warsaw z powrotem w PKiN-ie
PLOT rozpoczęła sprzedaż pamiątek przez internet
Biura podróży na brak klientów nie narzekają
Który paszport otwiera najwięcej granic?
Zbyt dużo turystów, kolejny protest w Wenecji
Nadodrzańscy przedsiębiorcy rozczarowani rządowymi propozycjami
Polacy zainteresowani koronacją?
Informacja GIS dla przedsiębiorców w sprawie kontroli szczepień
Przedsiębiorcy zaniepokojeni zapowiedziami ministra zdrowia
Kolejne miasta odpowiedzą za smog?
Sfinks Polska planuje nowy program motywacyjny
Grecja uznana najlepszym kierunkiem turystycznym Europy
Sklepy wolnocłowe nie są już atrakcyjne
Jest nowy wiceminister odpowiedzialny za turystykę
TSUE: przewoźnik musi wskazać w cenie m.in. opłatę za płatność kartą
1/4 Polaków nigdzie nie wyjedzie, a większość oszczędza
Accor wzywa do sprzedaży akcji Orbis
Nowe egipskie lotnisko zacznie przyjmować turystów