Ceny w biurach raz w górę, raz w dół
Jak zmieniają się ceny w biurach podróży?
Przygotowane przez Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2020 definiowanym jako pierwszy pełny tydzień sierpnia (03.08-09.08 2020), tym razem zebranych w dniu 18 czerwca 2020 z cenami dla tego samego okresu zebranych w dniu 11 czerwca 2020, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi w dniu 20 czerwca 2019 roku.
W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020 spadła o 56 złotych. Poprzednio ceny wzrastały o 42 i 7 złotych, a w dwóch zestawieniach jeszcze wcześniejszych spadały o 7 i 39 złotych.
Największe zniżki średnich cen wycieczek odnotowano w ubiegłym tygodniu na Gran Canarii i na półwyspie Chalcydyckim - o średnio 299 i 237 złotych (poprzednio na tych kierunkach notowano znaczne wzrosty cen), a niewiele mniejsze w Maroku - o średnio 212 złotych. Największe zwyżki cen wycieczek w minionym tygodniu wystąpiły na Malcie, gdzie wzrosły o średnio 311 złotych (poprzednio były tam największe spadki), zaś w znacznie już mniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów na Teneryfę i Rodos - o średnio 79 i 77 złotych.
W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek odpowiednio wzrosły o 24 i spadły o 48 złotych.
Trzeci tydzień czerwca dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 przyniósł na najważniejszych kierunkach wyraźną przewagę spadków, czyli sytuacje odwrotną niż w tygodniu poprzednim. Duży wpływ miały na to znaczące zniżki cen u największych touroperatorów, które mogły zachęcać turystów do zakupów w związku z bliskim już restartem czarterowych połączeń lotniczych.
W tej sytuacji jedynym z wiodących kierunków na którym nie zanotowano spadków była Bułgaria, na której ceny nie uległy w minionym tygodniu zmianie i już drugi sezon z rzędu są bardzo atrakcyjne. Nieduży - o 18 złotych, ale za to już kolejny spadek cen (poprzedni wyniósł 24 złote) odnotowano w Egipcie. Wyraźnie głębsze zniżki miały miejsce w Grecji, w Turcji i na Wyspach Kanaryjskich - o 69, 91 i 125 złotych, ale przed tygodniem na wszystkich tych trzech kierunkach notowano istotne wzrosty. Wyniosły one odpowiednio 91, 40 i 69 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 37 złotych, zaś przed tygodniem roczna zmiana cen wyniosła +51 złotych. Na tak istotną zmianę sytuacji zadziałał spadek bieżących cen (o 51 złotych) przy jednoczesnym ich wzroście przed rokiem o 24 złote. Dotychczasowy największy wzrost średnich cen wycieczek w tym sezonie miał miejsce przed 27 tygodniami i wyniósł 224 złote, a największy spadek miał miejsce przed czterema tygodniami i osiągnął 74 złote.
W minionym tygodniu największe roczne spadki cen ponownie odnotowano na Cyprze - o średnio 554 złote, a również znaczne na Korfu i w Albanii - o 388 i 265 złotych. Największe roczne wzrosty cen miały miejsce na Synaju - o średnio 366 złotych oraz w Marsa Alam i na Półwyspie Chalcydyckim - o 230 i 170 złotych. W wielu ostatnich zestawieniach Synaj i Półwysep Chalcydycki znajdują miejsce w pierwszej trójce najbardziej drożejących kierunków, zaś Cypr i Korfu wśród najmocniej przecenianych.
Przed rokiem i dwoma średnie ceny wycieczek rosły o 167 i o 79 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz jedenasty z rzędu była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, choć skala pozytywnych korzyści w ostatnich tygodniach istotnie maleje.
Cena paliwa lotniczego wyniosła w ubiegłym tygodniu 1,72 zł/litr wobec 2,50 zł/litr przed rokiem, a zatem była od niej niższa o 31,2 procent, podczas gdy przed tygodniem była niższa o 34,8 procent, a przed dwoma o 39,6 procent. Jednocześnie w relacji z euro i amerykańskim dolarem złoty w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych nadal pozostawał słabszy w dość podobnym stopniu jak w dwóch wcześniejszych tygodniach wcześniej, czyli o około 4,6 procent, a w poprzednich dwóch zestawieniach był słabszy o około 4,3 i 4,0 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal sprzyjał organizatorom i tym razem zawierał się w przybliżeniu w przedziale -10/-20 złotych, a zatem już mniej korzystnym niż przed tygodniem i dwoma tygodniami, gdy wynosiły -25/-35 złotych oraz -60/-70 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
W minionym tygodniu jedynym z wiodących kierunków, który był droższy niż przed rokiem był Egipt - o średnio 234 złote. Na pozostałych kierunkach ceny w porównaniach rocznych spadały. Najmniej obniżyły się ceny na Wyspach Kanaryjskich - o średnio zaledwie 11 złotych, umiarkowanie obniżyły się w okresie roku ceny w Bułgarii i w Turcji - o średnio 38 i 49 złotych., zaś wyraźnie najgłębszą roczną przecenę odnotowano tym razem na kierunkach greckich - o średnio 141 złotych.
Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu w skali rocznej bardzo wyraźnie obniżyły się średnie ceny wyjazdów na Cypr i do Albanii - o 554 i 265 złotych. Niewielki roczny wzrost cen wystąpił w Maroku - o średnio 17 złotych, nieco większy na Majorce i Malcie - o 36 i 46 złotych , a wyraźnie najistotniejszy roczny wzrost cen wystąpił w Portugalii - o średnio 144 złote.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2018 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) nadal zdecydowanie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o średnio 448 złotych. W umiarkowanym stopniu drożały w tym ujęciu wycieczki do Turcji i Grecji - o średnio 151 i 105 złotych. W mniejszej skali podniosły się w ujęciu dwuletnim średnie ceny wycieczek do Tunezji - o 63 złote, a jeszcze łagodniej do Bułgarii i na Wyspy Kanaryjskie - o 34 i 38 złotych, przy czym na tym ostatnim kierunku był to dopiero drugi wzrost cen od początku kwietnia.
Wśród mniej masowych kierunków zdecydowanie największe średnie wzrosty cen w ujęciu dwuletnim wystąpiły w Portugalii i w Maroku - o 272 i 261 złotych, a znacznie mniejsze na Cyprze, Majorce i w Albanii - o odpowiednio 56, 39 i 19 złote. Jedynym kierunkiem, na którym w ujęciu dwuletnim ceny w minionym tygodniu były niższe i to w bardzo znacznej skali była Malta - o średnio 355 złotych.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach Exim Tours i ETI - o około 290 i 280 złotych. Po uatrakcyjnieniu cen znacząco tańsze niż przed rokiem były również oferty biur Itaka, Grecos i TUI Poland - o odpowiednio około 180, 170 i 160 złotych. Mniej kosztowna niż przed rokiem była również oferta biura Coral Travel - o około 50 złotych. W pozostałych biurach ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 160 do 320 złotych.
W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to w minionym tygodniu na czele organizatorów nadal pozostawało biuro TUI Poland z liczbą 49 ofert (poprzednio 50 ofert, przed rokiem 38, a przed dwoma laty 26 ofert). Wyprzedziło ono biura Itaka z liczbą 25 ofert (poprzednio 16 ofert, przed rokiem 15, a przed dwoma laty 30 ofert) i Exim Tours z taką samą liczbą 25 ofert (poprzednio 28 ofert, przed rokiem 10, a przed dwoma laty 14 ofert).
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel - 7 i 4 oferty, na kierunkach greckich biura Itaka i TUI Poland - 13 i 11 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland - 8 ofert oraz Itaka - 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - po 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Exim Tours - 6 i 4 oferty, natomiast w Bułgarii również biura TUI Poland i Exim Tours - 3 i 2 oferty.
W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Egipcie, Grecji, Tunezji i w Turcji, biuro Exim Tours w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Bułgarii, a biuro Itaka w Grecji.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.
W trzydziestym zestawieniu dla sezonu letniego 2020 sytuacja w zakresie składu i kolejności w pierwszej piątce biur podróży nieco różniła się od poprzedniego tygodnia. Pierwszą piątkę organizatorów opuściło biuro ETI, a ponownie weszło do niej biuro Itaka, która awansowała na trzecią pozycję. Było to wynikiem istotnej obniżki jej średnich cen ofertowych podczas gdy w biurze ETI pozostały one na poprzednim poziomie.
Kolejność pierwszej dwójki organizatorów pozostała bez zmian. Pierwszą pozycję nadal zajmuje Exim Tours, ale z powodu zwyżek cen ofertowych i jednoczesnego ich spadku w biurze TUI Poland zmniejszyło ono znacznie dystans do lidera. Niewielkie zwyżki cen w biurze Coral Travel spowodowały przesunięcie się tego biura z pozycji trzeciej na czwartą.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Dział badania rynku i analizy:
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
USA najpotężniejszym rynkiem
Starsze aktualności:
Święta poza domem nie są już
Rego-Bis - Nowy Rok, nowe połączenia i
Ruszyła przedsprzedaż biletów na targi
Sławomir Nitras nowym ministrem sportu i
Chiny obniżają ceny wiz
Sprawozdawczość z najmu krótkoterminowego coraz
Rozstrzygnięto konkurs Teraz Polska
Dokąd polecieli Polacy z Join
Ceny wycieczek delikatnie w
UNWTO: Turystyka bliska przekroczenia poziomów sprzed
Niskie zadowolenie klientów w
IGHP: ostatni kwartał będzie fatalny
Lufthansa zamawia nowe samoloty
Sanepid sprawdza hotele, pensjonaty i ośrodki wczasowe
Europejskie niebo zostanie zamknięte dla białoruskich przewoźników?
Rośnie liczba rezerwacji imprez lotniczych
NIK kontroluje przejścia graniczne na wschodzie
Rainbow zaskakuje wzrostem sprzedaży lata
Rajska wyspa zamknięta dla turystów
Czy basen niebezpieczny dla dzieci jest dobrą reklamą biur(a)?
Przyjeżdżający z Wielkiej Brytanii objęci kwarantanną
Kraków po raz kolejny będzie gościł kongres turystyki religijnej