TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny w biurach raz w górę, raz w dół

Jak zmieniają się ceny w biurach podróży?


Przygotowane przez Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2020 definiowanym jako pierwszy pełny tydzień sierpnia (03.08-09.08 2020), tym razem zebranych w dniu 18 czerwca 2020 z cenami dla tego samego okresu zebranych w dniu 11 czerwca 2020, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi w dniu 20 czerwca 2019 roku.
W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020 spadła o 56 złotych. Poprzednio ceny wzrastały o 42 i 7 złotych, a w dwóch zestawieniach jeszcze wcześniejszych spadały o 7 i 39 złotych.

Największe zniżki średnich cen wycieczek odnotowano w ubiegłym tygodniu na Gran Canarii i na półwyspie Chalcydyckim - o średnio 299 i 237 złotych (poprzednio na tych kierunkach notowano znaczne wzrosty cen), a niewiele mniejsze w Maroku - o średnio 212 złotych. Największe zwyżki cen wycieczek w minionym tygodniu wystąpiły na Malcie, gdzie wzrosły o średnio 311 złotych (poprzednio były tam największe spadki), zaś w znacznie już mniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów na Teneryfę i Rodos - o średnio 79 i 77 złotych.

W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek odpowiednio wzrosły o 24 i spadły o 48 złotych.

Trzeci tydzień czerwca dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 przyniósł na najważniejszych kierunkach wyraźną przewagę spadków, czyli sytuacje odwrotną niż w tygodniu poprzednim. Duży wpływ miały na to znaczące zniżki cen u największych touroperatorów, które mogły zachęcać turystów do zakupów w związku z bliskim już restartem czarterowych połączeń lotniczych.

W tej sytuacji jedynym z wiodących kierunków na którym nie zanotowano spadków była Bułgaria, na której ceny nie uległy w minionym tygodniu zmianie i już drugi sezon z rzędu są bardzo atrakcyjne. Nieduży - o 18 złotych, ale za to już kolejny spadek cen (poprzedni wyniósł 24 złote) odnotowano w Egipcie. Wyraźnie głębsze zniżki miały miejsce w Grecji, w Turcji i na Wyspach Kanaryjskich - o 69, 91 i 125 złotych, ale przed tygodniem na wszystkich tych trzech kierunkach notowano istotne wzrosty. Wyniosły one odpowiednio 91, 40 i 69 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 37 złotych, zaś przed tygodniem roczna zmiana cen wyniosła +51 złotych. Na tak istotną zmianę sytuacji zadziałał spadek bieżących cen (o 51 złotych) przy jednoczesnym ich wzroście przed rokiem o 24 złote. Dotychczasowy największy wzrost średnich cen wycieczek w tym sezonie miał miejsce przed 27 tygodniami i wyniósł 224 złote, a największy spadek miał miejsce przed czterema tygodniami i osiągnął 74 złote.

W minionym tygodniu największe roczne spadki cen ponownie odnotowano na Cyprze - o średnio 554 złote, a również znaczne na Korfu i w Albanii - o 388 i 265 złotych. Największe roczne wzrosty cen miały miejsce na Synaju - o średnio 366 złotych oraz w Marsa Alam i na Półwyspie Chalcydyckim - o 230 i 170 złotych. W wielu ostatnich zestawieniach Synaj i Półwysep Chalcydycki znajdują miejsce w pierwszej trójce najbardziej drożejących kierunków, zaś Cypr i Korfu wśród najmocniej przecenianych.

Przed rokiem i dwoma średnie ceny wycieczek rosły o 167 i o 79 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz jedenasty z rzędu była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, choć skala pozytywnych korzyści w ostatnich tygodniach istotnie maleje.

Cena paliwa lotniczego wyniosła w ubiegłym tygodniu 1,72 zł/litr wobec 2,50 zł/litr przed rokiem, a zatem była od niej niższa o 31,2 procent, podczas gdy przed tygodniem była niższa o 34,8 procent, a przed dwoma o 39,6 procent. Jednocześnie w relacji z euro i amerykańskim dolarem złoty w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych nadal pozostawał słabszy w dość podobnym stopniu jak w dwóch wcześniejszych tygodniach wcześniej, czyli o około 4,6 procent, a w poprzednich dwóch zestawieniach był słabszy o około 4,3 i 4,0 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal sprzyjał organizatorom i tym razem zawierał się w przybliżeniu w przedziale -10/-20 złotych, a zatem już mniej korzystnym niż przed tygodniem i dwoma tygodniami, gdy wynosiły -25/-35 złotych oraz -60/-70 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

W minionym tygodniu jedynym z wiodących kierunków, który był droższy niż przed rokiem był Egipt - o średnio 234 złote. Na pozostałych kierunkach ceny w porównaniach rocznych spadały. Najmniej obniżyły się ceny na Wyspach Kanaryjskich - o średnio zaledwie 11 złotych, umiarkowanie obniżyły się w okresie roku ceny w Bułgarii i w Turcji - o średnio 38 i 49 złotych., zaś wyraźnie najgłębszą roczną przecenę odnotowano tym razem na kierunkach greckich - o średnio 141 złotych.

Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu w skali rocznej bardzo wyraźnie obniżyły się średnie ceny wyjazdów na Cypr i do Albanii - o 554 i 265 złotych. Niewielki roczny wzrost cen wystąpił w Maroku - o średnio 17 złotych, nieco większy na Majorce i Malcie - o 36 i 46 złotych , a wyraźnie najistotniejszy roczny wzrost cen wystąpił w Portugalii - o średnio 144 złote.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2018 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) nadal zdecydowanie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o średnio 448 złotych. W umiarkowanym stopniu drożały w tym ujęciu wycieczki do Turcji i Grecji - o średnio 151 i 105 złotych. W mniejszej skali podniosły się w ujęciu dwuletnim średnie ceny wycieczek do Tunezji - o 63 złote, a jeszcze łagodniej do Bułgarii i na Wyspy Kanaryjskie - o 34 i 38 złotych, przy czym na tym ostatnim kierunku był to dopiero drugi wzrost cen od początku kwietnia.

Wśród mniej masowych kierunków zdecydowanie największe średnie wzrosty cen w ujęciu dwuletnim wystąpiły w Portugalii i w Maroku - o 272 i 261 złotych, a znacznie mniejsze na Cyprze, Majorce i w Albanii - o odpowiednio 56, 39 i 19 złote. Jedynym kierunkiem, na którym w ujęciu dwuletnim ceny w minionym tygodniu były niższe i to w bardzo znacznej skali była Malta - o średnio 355 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach Exim Tours i ETI - o około 290 i 280 złotych. Po uatrakcyjnieniu cen znacząco tańsze niż przed rokiem były również oferty biur Itaka, Grecos i TUI Poland - o odpowiednio około 180, 170 i 160 złotych. Mniej kosztowna niż przed rokiem była również oferta biura Coral Travel - o około 50 złotych. W pozostałych biurach ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 160 do 320 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to w minionym tygodniu na czele organizatorów nadal pozostawało biuro TUI Poland z liczbą 49 ofert (poprzednio 50 ofert, przed rokiem 38, a przed dwoma laty 26 ofert). Wyprzedziło ono biura Itaka z liczbą 25 ofert (poprzednio 16 ofert, przed rokiem 15, a przed dwoma laty 30 ofert) i Exim Tours z taką samą liczbą 25 ofert (poprzednio 28 ofert, przed rokiem 10, a przed dwoma laty 14 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel - 7 i 4 oferty, na kierunkach greckich biura Itaka i TUI Poland - 13 i 11 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland - 8 ofert oraz Itaka - 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - po 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Exim Tours - 6 i 4 oferty, natomiast w Bułgarii również biura TUI Poland i Exim Tours - 3 i 2 oferty.

W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Egipcie, Grecji, Tunezji i w Turcji, biuro Exim Tours w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Bułgarii, a biuro Itaka w Grecji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

W trzydziestym zestawieniu dla sezonu letniego 2020 sytuacja w zakresie składu i kolejności w pierwszej piątce biur podróży nieco różniła się od poprzedniego tygodnia. Pierwszą piątkę organizatorów opuściło biuro ETI, a ponownie weszło do niej biuro Itaka, która awansowała na trzecią pozycję. Było to wynikiem istotnej obniżki jej średnich cen ofertowych podczas gdy w biurze ETI pozostały one na poprzednim poziomie.
Kolejność pierwszej dwójki organizatorów pozostała bez zmian. Pierwszą pozycję nadal zajmuje Exim Tours, ale z powodu zwyżek cen ofertowych i jednoczesnego ich spadku w biurze TUI Poland zmniejszyło ono znacznie dystans do lidera. Niewielkie zwyżki cen w biurze Coral Travel spowodowały przesunięcie się tego biura z pozycji trzeciej na czwartą.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
cena biuro podróży turystyka wyjazd itaka eti tui
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję