Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Asystent Product Managera
- Pilnie szukam pilota wycieczek
- Kraków - Specjalista ds. Turystyki
- Wychowawca - kolonie fabularne
- Biuro podróży Click&Go - Specjalista ds. obsługi...
- Specjalista d/s turystyki
- TOURIST - Specjalista w dziale produktu
- Biuro w Białymstoku na stanowisko specjalista ds....
- Specjalista d/s/turystyki ŁÓDŹ
- http://www.noclegi-relax.com

Ceny wyjazdów turystycznych znowu w górę
Wyjazdy do wiodących, wśród polskich turystów, kierunków są droższe niż przed tygodniem.
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje trzydzieste trzecie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 14 lipca 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 7 lipca, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 15 lipca 2021 roku.
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 77 złotych. W poprzednim zestawieniu średnie ceny wzrosły o 96 złotych, wcześniej spadły o 58 złotych, a jeszcze wcześniej wzrastały, z jednotygodniowym wyjątkiem jedenaście razy z rzędu o 72, 11, 90, 78, 68, 70, 150, 10, 27, 28 i 167 złotych.
W minionym tygodniu największe spadki średnich cen wycieczek odnotowano na Fuerteventurze - o 80 złotych (poprzednio miał tam miejsce również duży spadek cen o 112 złotych), a nieco mniejsze na Gran Canarii i Cyprze (poprzednio ceny na nim najbardziej wzrosły) - o 40 i 39 złotych. Największe wzrosty cen miały miejsce Malcie - o średnio 432 złote, a istotnie mniejsze były zwyżki cen wyjazdów do Maroka i na wyspę Kos - o 302 i 291 złotych.
W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 10 i spadły o 84 złote.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.
W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach. Zdecydowanie największy wzrost średnich cen miał miejsce w Grecji - o średnio 162 złote mniejsze były zwyżki cen w Bułgarii i Turcji - o 54 i 50 złotych, a najmniejsze miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich - o 23 i 17 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 917 złotych. Poprzednio roczna zwyżka cen wyniosła 859 złotych, a w poprzednich 10 zestawieniach roczne zwyżki cen wyniosły 826, 893, 818, 861, 930, 1009, 876, 815, 736 i 679 złotych.
Najbardziej w okresie roku kolejny raz podniosły się ceny wyjazdów do Hurghady - o średnio 1455 złotych, natomiast nieco mniejszy był wzrost cen wycieczek na półwysep Chalcydycki i Turecką Riwierę - o średnio 1265 i 1187 złotych. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków średnie ceny wycieczek nie spadły.
W analogicznym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 335 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz siedemdziesiąty piąty z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do tego samego okresu sprzed roku.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 5,21 zł/litr wobec 2,69 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 93,7 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była wyższa o 103,4 procent, a przed dwoma o 119,0 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była w ostatnim tygodniu jeszcze nieco słabsza niż miało to miejsce w tygodniu poprzednim. Tym razem skala osłabienia wyniosła ponad 10,4 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o 10,3 procent, a przed dwoma o około 7,5 procent.
W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale w ostatnim tygodniu skala ich negatywnego wpływu z powodu istotnie tańszego paliwa i tylko nieznacznie słabszego złotego uległa zmniejszeniu. Tym razem zawierał się on w przedziale +650/+660 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to rekordowe +680/+690 złotych, a przed dwoma tygodniami +645/+655 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie - o średnio 1261 złote, na kolejnych miejscach pod tym względem znalazły się Turcja i Grecja z wzrostami cen o 961 i 922 złote, zaś najmniej w skali rocznej wzrosły ceny wycieczek do Bułgarii i na Wyspy Kanaryjskie - o 838 i 809 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe wzrosty cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano na Cyprze i Majorce - o 1112 i 1078 złotych, nieco mniejsze zwyżki odnotowano na Malcie i w Hiszpanii kontynentalnej - o 953 i 915 złotych, a jeszcze mniejsze w Portugalii, Albanii i Tunezji - o średnio 786, 752 i 745 złotych, natomiast kierunkiem gdzie tym razem odnotowano najmniejszy wzrost cen wycieczek były Włochy - o 503 złote.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o aż 1707 złotych. Na kolejnych miejscach ze wzrostami cen o 1402 i 1218 złotych znalazły się Grecja i Bułgaria, zaś najmniejsze były w tym ujęciu zwyżki cen wyjazdów do Egiptu i Turcji - o 1070 i 1052 złote.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek miał miejsce na Cyprze i Majorce - o średnio 1577 i 1505 złotych, mniejsze były zwyżki cen wycieczek do Albanii, na Maltę, do Portugalii oraz Hiszpanii kontynentalnej - o odpowiednio 1182, 1179, 1150 i 1087 złotych, a najmniejsze w Tunezji i we Włoszech - o 790 i 607 złotych.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Best Reisen oraz Itaka - o około 630 i 670 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 900 złotych (biuro TUI Poland) do około 1300 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 47 ofert (poprzednio 49 ofert, przed rokiem 31, a przed dwoma laty 33 oferty). Z powodu znaczącej obniżki ofertowych cen wycieczek w biurze Itaka zostało ono z liczbą 40 ofert (poprzednio 31 ofert, przed rokiem 23, a przed dwoma laty 17 ofert) wyprzedzone przez lidera w już dawno nie spotykanym niewielkim stopniu. Biuro TUI Poland ponadto wyprzedziło biuro Rainbow z liczbą 18 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 16 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland - 6 ofert, a na kierunkach greckich przodowało biuro Itaka - 12 ofert oraz TUI Poland i Grecos - 7 i 5 ofert. Na Wyspach Kanaryjskich ponownie najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland - 10 ofert oraz Itaka - 7 ofert, a na tureckich biura TUI Poland i Coral Travel - po 7 ofert. W Tunezji tym razem najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Itaka, Coral Travel, Exim Tours i TUI Poland - wszystkie po 2 oferty, a w Bułgarii biura Itaka i TUI Poland - po 3 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, Tunezji i Turcji, biuro Itaka w Egipcie, Grecji, Tunezji i Bułgarii, a biuro Rainbow w Grecji.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W trzydziestym trzecim zestawieniu dla sezonu lato 2022 najistotniejszym zdarzeniem stało się objęcie pozycji lidera tabeli przez biuro Itaka, które awansowało na nią z pozycji piątej. Było to możliwe dzięki znacznej obniżce cen ofertowych w tym biurze, podczas gdy w innych (za wyjątkiem TUI Poland) miały miejsce znaczące zwyżki cen wycieczek. Tabelę opuściło biuro Exim Tours (z pozycji czwartej na szóstą), a powróciło do niej biuro Coral Travel (z pozycji siódmej na piątą).
Komentarze
Tagi:
Dział badania rynku i analizy:
Statystyki pokazują zmiany w
Co wybierali klienci Exim Tours w
Travelplanet: Ferie 2023 najchętniej w
Starsze aktualności:
WTTC: 1,2 miliona miejsc pracy w turystyce w UE może pozostać
Macedonia Północna i Albania robią kolejny krok w stronę Unii
Rekordowy czerwiec dla Wizz
Prawie 30 proc. skarg zgłaszanych do ECK dotyczyło transportu
Południe Europy walczy z
TOP 5 zabawek dla niemowląt i
Inspekcja Handlowa prezentuje wstępne wyniki kontroli lokali
Ceny wyjazdów turystycznych znowu w
Turystyka medyczna coraz ważniejsza dla
Minister odradza korzystanie z hoteli czy
Francja przegrywa z Airbnb w Trybunale Sprawiedliwości
Stabilne ceny w biurach podróży
Dokąd na wakacje z dzieckiem nad morze?
Grecki premier potwierdza, że Grecja otworzy się dla turystów
Trump chce zrewolucjonizować amerykański system kontroli lotów
Konkurs barmański na Targach EuroGastro
Wyjazdy do Grecji jak świeże bułeczki?
Nowe miejsca postojowe dla samolotów w Katowice Airport
Rainbow podpisał umowę ze Smartwings
Słaba sprzedaż sezonu letniego - nowy kłopot organizatorów
Rosyjskie linie lotnicze na unijnej czarnej liście
Lotnisko Chopina z planami rozbudowy
TUI uśmiecha się do klientów Thomasa Cooka
Novotel udostępni gościom gry w rozszerzonej rzeczywistości
przemyslenia zwiazane z branza i studiami z nia zwiazanymi
Zakaz lotów nad Muzeum Auschwitz
Ryanair zapowiada dalsze redukcje lotów
Wypadek autokaru z Polakami w Egipcie
Miliony spotów firm turystycznych w internecie
Na Teneryfie zarządzono ewakuacje z budynków
TSUE: Swoboda świadczenia usług nie koliduje z obowiązkiem informacyjnym
SPRZEDAM KONTENER(PRZYCZEPA) GASTRONOMICZNA
