TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny wyjazdów turystycznych znowu w górę

Wyjazdy do wiodących, wśród polskich turystów, kierunków są droższe niż przed tygodniem.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje trzydzieste trzecie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 14 lipca 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 7 lipca, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 15 lipca 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 77 złotych. W poprzednim zestawieniu średnie ceny wzrosły o 96 złotych, wcześniej spadły o 58 złotych, a jeszcze wcześniej wzrastały, z jednotygodniowym wyjątkiem jedenaście razy z rzędu o 72, 11, 90, 78, 68, 70, 150, 10, 27, 28 i 167 złotych.

W minionym tygodniu największe spadki średnich cen wycieczek odnotowano na Fuerteventurze - o 80 złotych (poprzednio miał tam miejsce również duży spadek cen o 112 złotych), a nieco mniejsze na Gran Canarii i Cyprze (poprzednio ceny na nim najbardziej wzrosły) - o 40 i 39 złotych. Największe wzrosty cen miały miejsce Malcie - o średnio 432 złote, a istotnie mniejsze były zwyżki cen wyjazdów do Maroka i na wyspę Kos - o 302 i 291 złotych.

W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 10 i spadły o 84 złote.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach. Zdecydowanie największy wzrost średnich cen miał miejsce w Grecji - o średnio 162 złote mniejsze były zwyżki cen w Bułgarii i Turcji - o 54 i 50 złotych, a najmniejsze miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich - o 23 i 17 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 917 złotych. Poprzednio roczna zwyżka cen wyniosła 859 złotych, a w poprzednich 10 zestawieniach roczne zwyżki cen wyniosły 826, 893, 818, 861, 930, 1009, 876, 815, 736 i 679 złotych.

Najbardziej w okresie roku kolejny raz podniosły się ceny wyjazdów do Hurghady - o średnio 1455 złotych, natomiast nieco mniejszy był wzrost cen wycieczek na półwysep Chalcydycki i Turecką Riwierę - o średnio 1265 i 1187 złotych. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków średnie ceny wycieczek nie spadły.

W analogicznym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 335 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz siedemdziesiąty piąty z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do tego samego okresu sprzed roku.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 5,21 zł/litr wobec 2,69 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 93,7 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była wyższa o 103,4 procent, a przed dwoma o 119,0 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była w ostatnim tygodniu jeszcze nieco słabsza niż miało to miejsce w tygodniu poprzednim. Tym razem skala osłabienia wyniosła ponad 10,4 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o 10,3 procent, a przed dwoma o około 7,5 procent.

W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale w ostatnim tygodniu skala ich negatywnego wpływu z powodu istotnie tańszego paliwa i tylko nieznacznie słabszego złotego uległa zmniejszeniu. Tym razem zawierał się on w przedziale +650/+660 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to rekordowe +680/+690 złotych, a przed dwoma tygodniami +645/+655 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie - o średnio 1261 złote, na kolejnych miejscach pod tym względem znalazły się Turcja i Grecja z wzrostami cen o 961 i 922 złote, zaś najmniej w skali rocznej wzrosły ceny wycieczek do Bułgarii i na Wyspy Kanaryjskie - o 838 i 809 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe wzrosty cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano na Cyprze i Majorce - o 1112 i 1078 złotych, nieco mniejsze zwyżki odnotowano na Malcie i w Hiszpanii kontynentalnej - o 953 i 915 złotych, a jeszcze mniejsze w Portugalii, Albanii i Tunezji - o średnio 786, 752 i 745 złotych, natomiast kierunkiem gdzie tym razem odnotowano najmniejszy wzrost cen wycieczek były Włochy - o 503 złote.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o aż 1707 złotych. Na kolejnych miejscach ze wzrostami cen o 1402 i 1218 złotych znalazły się Grecja i Bułgaria, zaś najmniejsze były w tym ujęciu zwyżki cen wyjazdów do Egiptu i Turcji - o 1070 i 1052 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek miał miejsce na Cyprze i Majorce - o średnio 1577 i 1505 złotych, mniejsze były zwyżki cen wycieczek do Albanii, na Maltę, do Portugalii oraz Hiszpanii kontynentalnej - o odpowiednio 1182, 1179, 1150 i 1087 złotych, a najmniejsze w Tunezji i we Włoszech - o 790 i 607 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Best Reisen oraz Itaka - o około 630 i 670 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 900 złotych (biuro TUI Poland) do około 1300 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 47 ofert (poprzednio 49 ofert, przed rokiem 31, a przed dwoma laty 33 oferty). Z powodu znaczącej obniżki ofertowych cen wycieczek w biurze Itaka zostało ono z liczbą 40 ofert (poprzednio 31 ofert, przed rokiem 23, a przed dwoma laty 17 ofert) wyprzedzone przez lidera w już dawno nie spotykanym niewielkim stopniu. Biuro TUI Poland ponadto wyprzedziło biuro Rainbow z liczbą 18 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 16 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland - 6 ofert, a na kierunkach greckich przodowało biuro Itaka - 12 ofert oraz TUI Poland i Grecos - 7 i 5 ofert. Na Wyspach Kanaryjskich ponownie najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland - 10 ofert oraz Itaka - 7 ofert, a na tureckich biura TUI Poland i Coral Travel - po 7 ofert. W Tunezji tym razem najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Itaka, Coral Travel, Exim Tours i TUI Poland - wszystkie po 2 oferty, a w Bułgarii biura Itaka i TUI Poland - po 3 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, Tunezji i Turcji, biuro Itaka w Egipcie, Grecji, Tunezji i Bułgarii, a biuro Rainbow w Grecji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W trzydziestym trzecim zestawieniu dla sezonu lato 2022 najistotniejszym zdarzeniem stało się objęcie pozycji lidera tabeli przez biuro Itaka, które awansowało na nią z pozycji piątej. Było to możliwe dzięki znacznej obniżce cen ofertowych w tym biurze, podczas gdy w innych (za wyjątkiem TUI Poland) miały miejsce znaczące zwyżki cen wycieczek. Tabelę opuściło biuro Exim Tours (z pozycji czwartej na szóstą), a powróciło do niej biuro Coral Travel (z pozycji siódmej na piątą).Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
wyjazd wakacje itaka coral travel grecja turcja egipt
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję