TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Wyjazdy do Portugalii i na Maltę droższe niż przed tygodniem

Jak zmieniają się ceny wyjazdów turystycznych? Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje dwunaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 17 lutego 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 10 lutego, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 17 lutego 2021 roku.


Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonie poprzednim, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, obniżyła się o 4 złote. W poprzednich pięciu zestawieniach ceny podniosły się o 42, 113, 20, 12 i 22 złote, natomiast wcześniej spadły o 21 złotych. W minionym tygodniu najbardziej obniżyły się ceny wyjazdów do Maroka - o średnio 161 złotych, a w stopniu wyraźnie mniejszym na wyspy Kos i Gran Canarię - o 63 i 51 złotych. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Malcie (poprzednio ceny również tam znacznie wzrosły) - o 144 złote, a w mniejszej skali na półwyspie Chalcydyckim i w Portugalii - o średnio 59 i 44 złote.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 17 i 10 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 zwyżkowały w Egipcie i Bułgarii - o 16 i 12 złotych, nieduże spadki średnich cen nastąpiły w Turcji i na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 5 i 11 złotych, a najbardziej obniżyły się przeciętne ceny wycieczek do Grecji - o 27 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 343 złotych. Potwierdza to niemal stały trend wzrostu cen wycieczek, gdyż w poprzednich zestawieniach roczne wzrosty cen wyniosły 340, 329, 252, 269, 256, 170, 189, 221, 132, 41 i 17 złotych. Ponownie najbardziej w skali roku podniosły się ceny wyjazdów na Synaj - o średnio 702 złote, a nieco mniejsze były zwyżki cen na hiszpańskim Costa de la Luz i na Majorce - o 518 i 511 złotych. Jedyny roczny spadek cen wycieczek kolejny raz z rzędu odnotowano na Malcie - o średnio 213 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 87 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz pięćdziesiąty szósty z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do okresu sprzed roku.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,56 zł/litr wobec 2,32 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 53,4 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 59,6 procent, a przed dwoma o 60,7 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych nieznacznie pogłębiła skalę osłabienia. Tym razem wyniosła ona około 2,3 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o około 2,2 procent, a przed dwoma o 2,7 procent. W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale skala ich negatywnego wpływu ponownie zmalała. Zawierał się on w przedziale +220/+230 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +240/+250, a przed dwoma było to +245/+255 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek kolejny raz wystąpił w Egipcie - o średnio 507 złotych, mniejsze ale także znaczące miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 345 złotych oraz w Grecji i Turcji - o 315 i 312 złotych, a ponownie w najmniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Bułgarii - o 230 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Majorce i w Albanii - o średnio 511 i 465 złotych, a niewiele mniejsze we Włoszech, w Maroku, Hiszpanii kontynentalnej i na Cyprze - o odpowiednio 453, 437, 423 i 408 złotych, a nieco mniejsze w Hiszpanii kontynentalnej i Maroku - o 369 i 356 złotych. Znacznie mniejsze były wzrosty średnich cen w Portugalii i Tunezji - o średnio 187 i 164 złote, natomiast na Malcie ceny w ujęciu rocznym spadły - o średnio 213 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o średnio 427 złotych, znacznie mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów do Turcji i Grecji - o 270 i 251 złotych, a najmniejsze do Bułgarii i na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 213 i 205 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek ponownie miały miejsce w Albanii - o średnio 534 złote. Mniejsze były wzrosty cen wyjazdów do Portugalii, na Cypr i do Hiszpanii Kontynentalnej - o średnio 350, 340 i 334 złote. Jeszcze mniejsze były zwyżki cen wyjazdów na Majorkę i do Włoch - o 273 i 261 złotych, natomiast relatywnie nieduże zwyżki cen miały miejsce w Maroku i Tunezji - o 140 i 89 złotych, a bardzo znacznie spadły w tym ujęciu ceny wycieczek na Maltę - o 510 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Best Reisen, Grecos oraz Itaka - o około 80, 195 i 220 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 295 złotych (biura ETI i TUI Poland) do 500 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman),

W dwunastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, tym razem z liczbą 55 ofert (poprzednio 59 ofert, przed rokiem 56, a przed dwoma laty 45 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Rainbow z liczbą 23 ofert (poprzednio 25 ofert, przed rokiem 35, a przed dwoma laty 20 ofert) oraz Itaka z liczbą 22 ofert (poprzednio 21 ofert, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 20 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland - 6 ofert oraz biura Coral Travel i Best Reisen - po 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biuro TUI Poland - 10 ofert przed biurami Coral Travel i Rainbow - 7 i 6 ofert. Na kierunkach kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland - 11 ofert oraz biura Itaka i Rainbow - 6 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel - 9 ofert i TUI Poland - 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland - 5 ofert i Exim Tours - 4 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, biuro Rainbow w Turcji, a biuro Itaka w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwunastym zestawieniu dla sezonu lato 2022 nie nastąpiły żadne zmiany ani w składzie pierwszej piątki organizatorów, ani w pozycjach zajmowanych przez nich w tabeli. Sytuacja taka jest skutkiem relatywnie niedużych zmian ofertowych cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
biuro podróży wyjazd turystyczny kos portugalia malta best reisen grecos
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję