TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Wyjazdy na Majorkę i Teneryfę tańsze niż tydzień temu

Średnie ceny letnich wyjazdów nieco niższe niż przed tygodniem. Najmocniej obniżyły się ceny wyjazdów na Majorkę, Teneryfę i Maltę - wynika z analizy Instytutu Traveldata.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje szóste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 23 grudnia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 16 grudnia, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 23 grudnia 2020 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonie poprzednim, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, spadła o 21 złotych. W poprzednim zestawieniu miał miejsce tygodniowy wzrost cen, który wyniósł 18 złotych, wcześniej ceny spadły o 12 złotych, a jeszcze wcześniej rosły o 27, 21 i 28 złotych. Najbardziej obniżyły się ceny na Majorce - o 168 złotych, a niewiele mniej na Malcie i Teneryfie - o średnio 158 i 136 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na Cyprze - o 87 złotych oraz na Synaju i Sycylii - o średnio 43 i 34 złote.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 11 i spadły o jeden złoty.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem zwyżkowały jedynie w Egipcie - o średnio 18 złotych, a na pozostałych kierunkach spadły, w tym w większym stopniu na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii - o średnio 87 i 42 złote, a w niewielkim w Grecji i w Turcji - o 12 i 10 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 170 złotych, podczas gdy w poprzednich zestawieniach roczne wzrosty cen wyniosły 189, 221, 132, 41 i 17 złotych. Podobnie jak przed rokiem najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na półwysep Chalcydycki - o średnio 570 złotych, zaś nieco mniejsze były wzrosty cen na Synaju i Cyprze - o 498 i 413 złotych. Jedyne roczne zniżki cen wyjazdów odnotowano na Malcie i w Portugalii - o 805 i 137 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 9 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów już po raz czterdziesty ósmy z rzędu była mniej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, ale skala negatywnego wpływu jest mniejsza niż jeszcze przed kilku tygodniami.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,03 zł/litr wobec 2,01 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 50,7 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 53,6 procent, a przed dwoma o 50,8 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu ponownie była słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych. Tym razem złoty był słabszy o około 4,7 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o około 6,3 procent, a przed dwoma o 5,4 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale skala ich negatywnego wpływu znacząco się obniżyła. Zawierał się on w relatywnie korzystniejszym przedziale, czyli +240/+250 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +285/+295 złotych, a przed dwoma +250/+260 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek kolejny raz wystąpił w Egipcie - o średnio 327 złotych, a także znaczący miał miejsce w Grecji i w Turcji - o 130 i 185 złotych. W wyraźnie mniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i do Bułgarii - o średnio 113 i 102 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Cyprze, w Albanii i na Majorce - o średnio 413, 390 i 303 złote. Mniej znaczące były wzrosty średnich cen w Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech - o średnio 232 i 183 złote. W jeszcze mniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Maroka i Tunezji - o 123 i 97 złotych, zaś na Malcie i w Portugalii ceny w ujęciu rocznym spadły - o średnio 805 i 137 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach najbardziej i w dość podobnej skali zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Grecji, Egiptu i Turcji - o 240, 220, 193 złotych, zaś w nieco mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Bułgarii i na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 148 i 116 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy i w podobnej skali dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Albanii, na Cyprze i w Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 438, 403 i 402 złote. Mniejsze były wzrosty cen wyjazdów do Włoch, Portugalii i na Majorkę - o 171, 154 i 150 złotych oraz w Albanii - o 185 złotych. Stosunkowo nieduże zwyżki cen miały miejsce w Tunezji i w Maroku - o 72 i 29 złotych, a znacznie spadły w tym ujęciu ceny wycieczek na Maltę - o 784 złote.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Best Reisen, TUI Poland oraz Itaka - o około 5, 10 i 80 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 100 (biuro ETI) do prawie 500 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w trzecim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą aż 63 ofert (poprzednio 49 ofert, przed rokiem 63, a przed dwoma laty 48 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Rainbow z liczbą 28 ofert (poprzednio 29, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 13 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 21 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 20 oferty).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Zdecydowanie najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland - 6 ofert, na kierunkach greckich przodowało biuro TUI Poland - 12 ofert, przed biurami Rainbow oraz Itaka - 8 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 11 ofert oraz Itaka i Rainbow - po 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 7 ofert oraz TUI Poland - 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland - 6 ofert oraz Coral Travel i Exim Tours po 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours - 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Rainbow wzmocniło ją w Grecji, natomiast biuro Exim Tours w Egipcie i Bułgarii.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W szóstym zestawieniu dla sezonu lato 2022 w składzie pierwszej piątki nie nastąpiła żadna zmiana, a przesunięciom uległy jedynie pozycje zajmowane przez poszczególne biura. Liderem pozostało biuro TUI Poland umacniając nawet swoją pozycję z powodu znaczącej obniżki cen ofertowych, a wiceliderem nadal jest biuro Grecos. Swoje pozycje poprawiło biuro Coral Travel (z 5 na 3), natomiast z pozycji trzeciej na piątą przesunęło się biuro Rainbow.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
wyjazd wakacje malta teneryfa majorka
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję