Ogłoszenia
Ogłoszenia
- SZUKAM autokaru do CHORWACJI VODICE 24-30.06
- pilot Wiedeń-Bratysława
- Pilot - Warszawa 13-15.06
- Specjalista ds. Turystyki
- Bilety do Centrum Nauki Kopernik
- RECEPCJONISTA/KA - PRACA NA KASZUBACH z...
- pilotaż - wycieczka szkolna - Wrocław 3 i 6...
- PRACOWNIK DZIAŁU MARKETINGU
- Specjalista ds turystyki - Warszawa
- Specjalista ds. Sprzedaży

Zobacz także
Pandemia utrudniła funkcjonowanie branży winiarskiej, ale nie wyrządziła jej większych strat
Polska Rada Winiarstwa: rynek win musujących będzie wzrastał
Traveldata: Pierwszy rok pandemii znacznie bardziej niekorzystny dla TUI Poland niż dla innych
Rząd rozważa obowiązkowe szczepienia m.in dla pracowników gastronomii
Warszawska Organizacja Turystyczna: ograniczenia lotów to duży cios dla turystyki
Trudny rok dla branży winiarskiej
Sytuacja jest bardzo dynamiczna, a możliwych scenariuszy - wiele. W tej chwili najważniejsze jest zdrowie pracowników i utrzymanie łańcucha dostaw. Ale - jak przyznają szefowie firm zrzeszonych w Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa - utrzymanie zakładów produkcyjnych i miejsc pracy może być w tym roku wielkim wyzwaniem. Wszystko w związku z chaosem, który do światowej gospodarki wprowadziła epidemia koronawirusa.
Rok 2020 jest niezwykle trudny dla branży winiarskiej. Zaczął się od podwyżki akcyzy, zapowiedziano wprowadzenie opłat od sprzedaży alkoholi w małych opakowaniach i do tej pory nie wiemy jakie będą ostateczne decyzje w tej sprawie, a teraz bezprecedensową sytuację na rynku wywołuje koronawirus. Warunki są wyjątkowo niestabilne - zauważa Magdalena Zielińska, prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.
Wszystko jest bardzo dynamiczne. Kolejne kraje zamykają swoje granice i wprowadzają obostrzenia w ruchu granicznym. W dłuższym czasie spodziewamy się braku ciągłości dostaw materiałów produkcyjnych oraz części zamiennych. Włochy to duży dostawca win i z pewnością na tym kierunku utrudnienia będą największe. Uzależnienie się Europy od partnerów z Chin winduje ceny, szczególnie materiałów produkcyjnych związanych z branżą chemiczną. Zaczynają się problemy z siatką połączeń i transportem. Pamiętajmy też, że w Polsce pracuje prawie 1,5 mln pracowników z Ukrainy. Zamknięcie granic oznacza dla nas dodatkowe problemy z utrzymaniem ciągłości produkcji - przyznaje Grzegorz Bartol, wiceprezes firmy Bartex.
Jak mówi wiceprezes Bartexu, w związku z zagrożeniem epidemiologicznym i potrzebą kwarantanny, nie można wykluczyć czasowego zamknięcia zakładów produkcyjnych. I to teraz największe zagrożenie dla zarządzających przedsiębiorstwami. W tej chwili wszyscy musimy zadbać o naszych pracowników, minimalizując ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Jednak pewne działania zupełnie są po za naszą kontrolą, a ich skutek trudny do przewidzenia. Utrzymanie zakładów produkcyjnych i miejsc pracy może być w tym roku wielkim wyzwaniem - przyznaje Grzegorz Bartol.
Z kolei Jakub Nowak, prezes firmy JNT Group, sytuację w firmie podsumowuje tak: Patrzymy z pokorą i pracujemy w trybie ręcznego sterowania z szybkim podejmowaniem decyzji: przygotowujemy się na kilka scenariuszy - od negatywnych do pozytywnych. Mamy tę przewagę, że cała produkcja odbywa się w naszym zakładzie, co daje nam większą elastyczność w podejmowaniu decyzji. Niedawna inwestycja w rozlew wina luzem z całego świata gwarantuje naszym partnerom biznesowym bezpieczeństwo. A nam wino w zbiornikach daje z kolei dużą przewagę w stosunku do tych, którzy importują je w butelkach i są uzależnieni od globalnego łańcucha dostaw. My jesteśmy zabezpieczeni na kilka najbliższych miesięcy. Już widzimy, że był to dobry kierunek zmian, bo w obecnej rzeczywistości gospodarczej preferowane będą firmy, które większość procesów realizują na rynku polskim - mówi Jakub Nowak.
O zachowanie ciągłości i jakości operacji logistyczno-transportowych walczy firma JF Hillebrand, operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze rynku alkoholi i napojów. Deficyt kontenerów (wiele z nich utknęło w Chinach) i tłok w portach to teraz główne problemy firmy. Oba czynniki powodują podwyżkę cen dostawy, a to niebawem wpłynie na ceny wszystkich towarów, w tym alkoholi. Jeśli chodzi o typowo winiarskie kraje, skąd zazwyczaj importujemy produkty transportem drogowym, tu, niestety, sytuacja także robi się bardzo ciężka. Powody są dwa: winiarnie i miejsca załadunku w większości są zamknięte, a kierowcy odmawiają wyjazdów do tych krajów w obawie o swoje zdrowie. Kiedy wszystko wróci do normy, także i w tym przypadku możemy spodziewać się znacznego wzrostu stawek na transport - mówi Ellina Lolis, zarządzająca polskim i rosyjskim oddziałem firmy JF Hillebrand.
Wzrost cen - jak prognozują eksperci związani z branżą winiarską - wydaje się nieunikniony. Najbardziej ucierpi kanał HoReCa z uwagi na odwołanie praktycznie wszystkich spotkań firmowych i towarzyskich. W tym kanale ceny produktów raczej spadną, bo firmy będą walczyć o przetrwanie - zauważa Grzegorz Bartol, wiceprezes firmy Bartex.
Branża gastronomiczna i hotelarska - to one będą tymi, które najbardziej ucierpią w związku z epidemią. Wszyscy Ci, którzy nie dysponują rezerwami finansowymi, a działali opierając się na kredycie i bieżącym obrocie wpadną w kłopoty. Zanim nastąpi przebudowa rynku, i zabliźnienie ran - sprzedaż wina i alkoholi w tym segmencie będzie kuleć. Najbliższe dwa tygodnie kwarantanny sparaliżują przedsiębiorców HoReCa całkowicie - twierdzi Artur Boruta, dyrektor zarządzający Domu Wina. Dodaje, że Panika związana z koronawirusem może też wywołać u części histeryczną niechęć do zakupu win z określonych regionów.
Widać też, że kto może, przenosi swą aktywność sprzedażową do Internetu. Ale branża alkoholowa tego zrobić nie może w związku z ustawą o wychowaniu w trzeźwości, a w każdym razie nie powinna Czy słusznie? To kolejny asumpt do przemyślenia zmiany w tym zakresie - mówi Artur Boruta.
To istotny problem. Podczas gdy większość sektorów intensywnie działa, rozwijając swoją ofertę w Internecie, branża winiarska ma ograniczone możliwości. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia i wyrokami sądów, handel alkoholem w sieci nie jest dozwolony.
Komentarze
Tagi:
Dział gastronomia:
Starbucks wycofuje się z
Przedsiębiorcy zniecierpliwieni brakiem konkretów odnośnie Krajowego Planu
Najlepsi barmani zjadą do
McDonalds zakończy działalność w
Kulinaria zaczynają odgrywać coraz większą rolę w promocji
Dział hotele, pensjonaty:
Przedsiębiorcy zniecierpliwieni brakiem konkretów odnośnie Krajowego Planu
Turystyka może mieć walory
IGHP w trosce o odbudowę prestiżu zawodu
B&B Hotels otwiera kolejny obiekt w
Branża turystyczna chce zmiany przepisów dot. certyfikatów
Starsze aktualności:
Nowa odsłona Hotelu Diament
Grecja i Włochy wprowadzają obowiązkowe testy dla wszystkich
Branża turystyczna: zamykanie granic nie rozwiąże
Informacja GIS dla przedsiębiorców w sprawie kontroli
Komisja Europejska przyjęła 4 wnioski mające zmodernizować system
PHH z umową na zakup hoteli należących do
Nowe ograniczenia weszły w
IGHP: w listopadzie połowa hoteli miała mniej jak 40 proc.
Zakaz lotów z krajów południowoafrykańskich
Które letnie kierunki najmocniej zmieniają
Cypr wprowadza dodatkowe środki
Po przylocie spoza Schengen będzie można zrobić test na polskim
Wyniki Turystycznych Mistrzostw
Hotelarstwo czeka na pracowników. Konieczne zmiany w sposobie
DZT przekonuje krakowian do wyjazdów na city break
Wyjazdy turystyczne nieco tańsze niż przed tygodniem
Turystyka vs Skarb Państwa - komentarze prawników
Turyści w Chorwacji zapłacą wyższy podatek
Na co zwracać uwagę przy ubezpieczaniu hotelu?
Sabre pomoże zoptymalizować siatkę połączeń WizzAir
Chorwacja: pożary lasów zagrożeniem dla turystów
SPRZEDAM KONTENER(PRZYCZEPA) GASTRONOMICZNA
Jadwiga Emilewicz wicepremierem
Chatbot obsłuży klientów Travelplanet.pl
FlixMobility zagrozi taksówkom?
Rośnie popularność wyjazdów pod żagle
IGHP: luty lepszy od stycznia, ale dalej niesatysfakcjonujący
500 plus dla turystyki: hit czy kit?
Rekordowa liczba turystów w Dubaju
Jaki jest obecny wzrost branży turystyki wyjazdowej?
Pasażer pozwany za niewykorzystany bilet
Cypr aktualizuje zasady wjazdu
Rekordy na rynku condo w polskich miastach
Kilkaset nowych pokoi w sieci hotelowej zarządzanej przez Mouzenidis Travel
FlixBus nawiązał współpracę z kolejnymi polskimi spółkami przewozowymi
przemyslenia zwiazane z branza i studiami z nia zwiazanymi
wynajme domek letniskowy nad jez.Zarnowieckim a Lubkowie
Cena biletu PKP z białegostoku do wrocławia pośpiesznym normalny
