Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Pilot do Budapesztu 28-31.05.25
- Rezydent w EXIMTOURS
- Biuro podróży w Warszawie zatrudni pracowników
- Grecja 2025! Przewodnik, Pracownik...
- PRODUCT MANAGER
- Z-ca Kierownika / Specjalista ds. turystyki...
- Kosmetyki hotelowe
- Specjalista ds. Turystyki - Żyrardów
- REZYDENT TURYSTYCZNY - Lato 2025 w Sun & Fun...
- Salon Biura Podróży w Katowicach
TOO: opieszałość MSiT jest nieakceptowalna
Turystyczna Organizacja Otwarta w mocnych słowach skrytykowała Ministerstwo Sportu i Turystyki, za opieszałość, jeśli idzie o pomoc dla firm turystycznych dotkniętych wrześniową powodzią.
Przedstawiciele organizacji podkreślają, że minęły prawie 2 miesiące od powodzi, a MSiT dopiero konsultuje rozporządzenie w sprawie udzielania dotacji z Turystycznego Funduszu Pomocowego. Rozporządzenie procedowane jest w trybie przyspieszonym, a do zaopiniowania otrzymali je jedynie Prezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, Prezea Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Szefowie: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Polskiej Organizacji Turystycznej i Ubezpieczeniowego Fundusz Gwarancyjnego. Na przesłanie opinii dostali 3 dni.
TOO podkreśla, iż projekt rozporządzenia, jest kalką rozwiązań związanych z pożyczkami z TFP, dodając opcję bezzwrotnych dotacji. Dotacje te mają dotyczyć dwóch sytuacji: Odwołania imprez turystycznych, które miały odbyć się na terytorium, na którym wystąpiły nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności, oraz podróżnych, których miejsce zamieszkania znajduje się na terytorium, na którym wystąpiły nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności objęte komunikatem. Niestety rozporządzenie powiela wszystkie negatywne zapisy, które znamy z wcześniejszych regulacji. Ochroną objęte są tylko te rezerwacje, które zostały opłacone bezgotówkowo, a ponoć "Znaki pieniężne emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej." (art. 32 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o Narodowym Banku Polskim). System zwrotów obsługuje UFG przez system teleinformatyczny. Procedowanie zwrotów odbywa się w terminach, które wykraczają poza ustawowy obowiązek zwrotu wpłat podróżnemu w terminie do 14 dni. Podróżnemu jakoby narzuca się konieczność skorzystania z tej formy zwrotu, jeśli organizator turystyki zdecyduje się na skorzystanie z tej pomocy. - można przeczytać w komunikacie TOO.
Jak zwykle po czasie, to co jest istotne w takich przypadkach losowych to niezwłoczne podjęcie działań i uruchomienie pomocy. W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia MSiT podkreśla konieczność szybkiego procedowania, aby pomoc była jak najbardziej skuteczna, najszybsza, efektywna i możliwie jak najdalej idąca. Zastanawia zatem dlaczego prawie 2 miesiące po powodzi tej pomocy nadal nie ma.
Należy pamiętać, że organizatorzy, którzy musieli odwołać imprezy turystyczne odbywające się w rejon objęty powodzią, lub otrzymali odstąpienia od umowy od swoich klientów, musieli zwrócić środki w terminie do 14 dni od daty rezygnacji. Zatem w połowie listopada uruchomienie takiej formy pomocy wydaje się bezcelowe, gdyż podróżni otrzymali już zwrot, a jedynym z wymogów otrzymania tego wsparcia jest jego brak. Dodatkowo zgodnie z art. 15kc ust. 16 tzw. ustawy covidowej Organizator turystyki oraz podróżny składają wniosek o wypłatę przed upływem terminu zwrotu określonego w art. 47 ust. 6 ustawy itput czyli przed upływem 14 dni od dnia rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej, a niedotrzymanie tego terminu skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpoznania (art. 16a "ustawy covidowej"). Te terminy już dawno minęły.
Zaskakujące jest objęcie tą formą pomocy także tych rezygnacji, które obejmują imprezy turystyczne poza regionem objętym NiN, a w których uczestniczyć mieli podróżni zamieszkali na tym terenie. Takie przypadki są chronione ubezpieczeniami od kosztów rezygnacji, które oferują firmy ubezpieczeniowe, i taka forma ochrony wydaje się być optymalna i wystarczająca, bez konieczności uruchamiania dotacji ze środków funduszu. Należy pamiętać, że ochroną objęte są tylko środki wpłacone przez podróżnego, natomiast koszty rezygnacji mogą je przewyższać. Pojawia się także pytanie, co w przypadku, gdy podróżny otrzyma zwrot w ramach bezzwrotnej (przez organizatora) dotacji, a organizator odzyska te środki w ramach alternatywnego wykorzystania usług. W przypadku zwrotów do TFP (pierwotne założenia) nie było problemu z ew. wzbogaceniem po stronie organizatora, w obecnym kształcie organizator pozostawałby wzbogacony o te środki. Jednocześnie nie możemy zapominać o naczelnym celu TFP, jakim było zapewnienie ochrony organizatorom i, jak czytamy na stronie UTF "Zadaniem Funduszu jest wsparcie przedsiębiorców turystycznych w przypadku zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w miejscu realizacji imprezy turystycznej ". Ten cel miał być realizowany poprzez wypłaty udzielane w przypadku, gdy organizator turystyki nie jest w stanie zapewnić podróżnym zwrotów należności za imprezę turystyczną. (art. 15kc ust. 15 "ustawy covidowej"). Te przesłanki nie zachodzą w przypadku odstąpienia przez podróżnych od umowy o imprezę turystyczną w przypadku, gdy nadzwyczajne i nieuniknione okoliczności wystąpiły w miejscu zamieszkania podróżnego, a nie w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie. komentują przedstawiciele Turystycznej Organizacji Otwartej.
TOO podkreśla, iż stwierdzenie Ministerstwa, że "nie ma możliwości podjęcia alternatywnych, w stosunku do projektowanego rozporządzenia, działań umożliwiających osiągnięcie zamierzonego celu" jest całkowicie nieuprawnione. Należało uruchomić TFP w formie, w której istniał na dzień powodzi i udzielić pomocy przedsiębiorcom. Przypominamy, że MSiT do dnia dzisiejszego nie odpowiedziało na apel branży o uruchomienie TFP. Takie zachowanie jest całkowicie niezrozumiałe i naganne - uważają przedstawiciele organizacji.
Branża podkreśla, że chce uczestniczyć w dialogu z Ministerstwem Sportu i Turystyki w sprawach dla niej istotnych, oczekuje godnej reprezentacji na szczeblu rządowym i dedykowanej turystyce, branży generującej znaczny udział w PKB. Na ten moment turystyka nie istnieje w przekazie resortu i jest marginalizowana na rzecz sportu, czy to w przekazie na stronach Ministerstwa czy też w działaniach jego kierownictwa. Niedawne zapowiedzi nowych podatków turystycznych doskonale obrazują, że Ministerstwo nie rozumie potrzeb i problemów branży, a sama branża czerpie informacje z wypowiedzi członków resortu pojawiających się z mediów. Taki stan jest nieakceptowalny.- konkluduje TOO.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
TOO krytykuje MSiT
[2024-11-07 21:45 139.99.238.*]
Minister Nitras turystykę traktuje jako niszową formę szeroko rozumianego sportu. Podobnie było za komuny, kiedy obie dziedziny uważano za gry i zabawy dla robotniczego motłochu.
O tym, że turystyka to ważna dziedzina gospodarki nigdy nie słyszał, a zastraszone otoczenie nie ma odwagi mu o tym powiedzieć.
. odpowiedz »TOO krytykuje MSiT
[2024-11-08 10:33 198.50.152.*]
Zwróciłam uwagę, że min. Nitrasowi zawsze przy laskują znane przydupasy każdej władzy Paweł Niewiadomski z PIT i Ireneusz Węgłowski z IGHP !
To dlatego tylko z nimi konsultuje te swoje kosmiczne projekty ;))
Alicja odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Wakacje.pl świętują milion
Powodzianie mogą liczyć na wypłaty z
Dział prawo i podatki:
PLL LOT mają tymczasowego
Jest decyzja w sprawie gwarancji Join
Starsze aktualności:
TOO: opieszałość MSiT jest
Sąd UE rozpatrywał skargę Wizz
Rozwiązanie Rainbow
EXIM tours uruchamia
Turcja chwali się wzrostem
Dlaczego warto wykonywać badania
Coraz większy ruch na greckich granicach
Itaka nagrodziła
Włochy straciły pierwsze
Ministerstwo Finansów ostrzega przed wydawaniem paragonów kelnerskich
Dolny Śląsk promuje się nad morzem
Best Western przejmuje sieć hoteli w Szwecji
Coraz mniej wypadków lotniczych
Aleksander Baron szefem kuchni w nowo powstającej restauracji
Sekretarze stanu krajów Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali o nowym podejściu do turystyki
Trzęsienie ziemi w Chinach - są ofiary śmiertelne
Serwis dla podróżników Olneo.pl
Dla kogo 2022 rok będzie udany?
Co Polacy robią w czasie wolnym i ile mają na to pieniędzy?
Wizz Air zapowiada 3 nowe trasy z Polski
Co chorwaccy kwaterodawcy sądzą o polskich turystach?
W Krakowie odbędzie się kongres turystyki religijnej
Jak będzie rozwijał się rynek hotelowy w Polsce?
Hackathon przeciw marnowaniu jedzenia w hotelach
Gdzie Polacy pojadą na majówkę w Polsce?
Do 300 osób odejdzie z PLL LOT
Zmiana sposobu raportowania odbiła się na wynikach Enter Air
ESky.pl: wzrosło zainteresowanie lotami na Zanzibar
Ceny uczestnictwa w New Trends in Tourism obniżone o 95 proc.