Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Wychowawca kolonijny 10-19.08 Zakopane
- PILNIE POSZUKIWANY!! Animator Czasu Wolnego -...
- Specjalista ds. turystyki
- Specjalista ds sprzedaży - Koszalin
- Wolne miejsca w autokarze na trasie Grecja...
- SPECJALISTA d/s TURYSTYKI
- Specjalista ds. turystyki
- TUI Kołobrzeg - Specjalista d/s Turystyki
- Salon Firmowy ITAKA
- Zainwestuje

UNWTO: Początek roku przyniósł turystyce pewne ożywienie
W styczniu 2022 r. światowa turystyka kontynuowała ożywienie, osiągając znacznie lepsze wyniki w porównaniu ze słabym początkiem roku 2021 - wynika z danych Światowej Organizacji Turystyki.
Jednak inwazja Rosji na Ukrainę zwiększa istniejącą niepewność gospodarczą, co w połączeniu z wieloma ograniczeniami w podróżowaniu związanych z COVID-19, może wpłynąć na ogólne zaufanie i utrudnić ożywienie w turystyce.
Z danych UNWTO wynika, iż międzynarodowe przyjazdy turystyczne, w styczniu 2022 r., wzrosły ponad dwukrotnie (+130%), co w porównaniu z 2021 r. daje o 18 milionów turystów na całym świecie więcej.
Choć liczby te potwierdzają pozytywny trend, który rozpoczął się już w zeszłym roku, na tempo ożywienia w styczniu wpłynęły pojawienie się wariantu Omikron i ponowne wprowadzenie ograniczeń w podróżowaniu w kilku miejscach. Po spadku o 71% w 2021 r., liczba przyjazdów międzynarodowych w styczniu 2022 r. pozostała o 67% poniżej poziomu sprzed pandemii.
Wszystkie regiony odnotowały znaczne ożywienie w styczniu 2022 roku, choć w porównaniu do niskich poziomów odnotowanych na początku 2021 roku. Europa (+199%) i obie Ameryki (+97%) nadal odnotowywały najlepsze wyniki, przy czym liczba przyjazdów międzynarodowych nadal była o połowę niższa od poziomu sprzed pandemii (odpowiednio -53% i -52%).
Bliski Wschód (+89%) i Afryka (+51%) również odnotowały wzrost w styczniu 2022 r. w porównaniu z 2021 r., ale regiony te odnotowały spadek odpowiednio o 63% i 69% w porównaniu z 2019 r. Podczas gdy Azja i Pacyfik odnotowały wzrost o 44% rok do roku, kilka kierunków pozostało zamkniętych dla osób podróżujących w celach innych niż służbowe, co spowodowało największy spadek liczby przyjazdów międzynarodowych w porównaniu z rokiem 2019 (-93%).
W podziale na podregiony, najlepsze wyniki odnotowała Europa Zachodnia, rejestrując w styczniu 2022 roku cztery razy więcej przyjazdów niż w 2021 roku, ale o 58% mniej niż w 2019 roku. Ponadto Karaiby (-38%) oraz Europa Południowa i Śródziemnomorska (-41%) wykazały najszybsze tempo powrotu do poziomu z 2019 roku. Kilka wysp na Karaibach oraz w Azji i na Pacyfiku, a także niektóre mniejsze kierunki w Europie i Ameryce Środkowej odnotowały najmniejsze straty w porównaniu z rokiem 2019: Seszele (-27%), Bułgaria i Curaçao (-20%), Salwador (-19%), Serbia i Malediwy (-13%), Dominikana (-11%), Albania (-7%) i Andora (-3%).
Bośnia i Hercegowina (+2%) przekroczyła nawet poziom sprzed pandemii. Wśród głównych kierunków Turcja i Meksyk odnotowały spadki odpowiednio o 16% i 24% w porównaniu z rokiem 2019.
Po bezprecedensowym spadku w latach 2020 i 2021 UNWTO spodziewa się, że w 2022 r. turystyka międzynarodowa będzie nadal stopniowo odbudowywać swoją pozycję. Według stanu na dzień 24 marca w 12 miejscach docelowych nie obowiązywały ograniczenia związane z COVID-19, a coraz więcej miejsc łagodziło lub znosiło ograniczenia w podróżowaniu, co przyczynia się do uwolnienia nagromadzonego popytu.
Wojna na Ukrainie stawia nowe wyzwania przed światowym środowiskiem gospodarczym i może utrudnić powrót zaufania do podróżowania po świecie. Szczególnie dotknięte mogą być rynki amerykańskie i azjatyckie, które zaczęły się otwierać, zwłaszcza jeśli chodzi o podróże do Europy, ponieważ rynki te historycznie wykazują większą awersję do ryzyka.
Zamknięcie ukraińskiej i rosyjskiej przestrzeni powietrznej, a także zakaz działalności rosyjskich przewoźników w wielu krajach europejskich ma wpływ na podróże wewnątrzeuropejskie. Powoduje to również opóźnienia w lotach długodystansowych między Europą a Azją Wschodnią, co przekłada się na dłuższe loty i wyższe koszty.
Na Rosję i Ukrainę przypadało łącznie 3% światowych wydatków na turystykę międzynarodową w 2020 r., a w przypadku przedłużającego się konfliktu może dojść do utraty co najmniej 14 mld USD wpływów z turystyki na całym świecie. Znaczenie obu rynków jest istotne nie tylko dla krajów sąsiednich, ale także dla europejskich kierunków słonecznych i morskich. W czasie pandemii rynek rosyjski znacznie zyskał na znaczeniu w przypadku kierunków długodystansowych, takich jak Malediwy, Seszele czy Sri Lanka. Jako cele podróży Rosja i Ukraina stanowiły 4% wszystkich międzynarodowych przyjazdów do Europy, ale tylko 1% europejskich wpływów z turystyki międzynarodowej w 2020 roku.
Mimo że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby ocenić skutki inwazji, wyszukiwania i rezerwacje biletów lotniczych w różnych kanałach wykazały spowolnienie w tygodniu po inwazji, ale na początku marca zaczęły ponownie rosnąć.
Nie ulega wątpliwości, że ofensywa zwiększy presję na już i tak trudne warunki gospodarcze, osłabiając zaufanie konsumentów i zwiększając niepewność inwestycyjną. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) szacuje, że światowy wzrost gospodarczy może być w tym roku o ponad 1% niższy niż wcześniej przewidywano, a inflacja, która już na początku roku była wysoka, może wzrosnąć o co najmniej kolejne 2,5%. Niedawny wzrost cen ropy (ropa Brent osiągnęła najwyższy poziom od 10 lat) oraz rosnąca inflacja sprawiają, że zakwaterowanie i usługi transportowe stają się droższe, co wywiera dodatkową presję na przedsiębiorstwa, siłę nabywczą konsumentów i oszczędności,
Komentarze
Kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i przedstawiciele Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego w ramach rokowań sporu zbiorowego z dnia 22 grudnia 2021 r. doszli do porozumienia w zakresie wypracowania zmian do Regulaminu Pracy...
W związku z sytuacją epidemiczną, turyści zrezygnowali z wyjazdu. Początkowo zaakceptowali potrącenie w wysokości 80 proc. kosztów wyjazdu, następnie, uchylili się od tego powołując się na działanie pod wpływem błędu. Sprawa trafiła do Sądu...
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Włochy najmocniej narażone na brak rąk do pracy w
Polska podpisała umowę lotniczą z Arabią
UNWTO: ożywienie turystyki przyspiesza
Travelplanet.pl: Turyści, którzy skorzystali z first minute są
Małopolskie uzdrowiska zapraszają na I edycję Międzynarodowych Targów Turystyki
Dział hotele, pensjonaty:
Włochy najmocniej narażone na brak rąk do pracy w
Hotele z 29% wzrostem liczby gości, ale wciąż poniżej poziomu sprzed
UNWTO: ożywienie turystyki przyspiesza
12 milionów złotych z bonów turystycznych trafiło do
Małopolskie uzdrowiska zapraszają na I edycję Międzynarodowych Targów Turystyki
Starsze aktualności:
UNWTO: Początek roku przyniósł turystyce pewne
Singapur wpuści zaszczepionych
Wizz Air dodaje nowe połączenie z
NIK: Liczne nieprawidłowości w ochronie
Kontrolerzy lotów ostrzegają przed paraliżem ruchu lotniczego nad
Grecja zamierza rozwijać turystykę
Rozpoczął się nabór do konkursu na Najlepsze Wioski
Obiecujący początek roku dla greckiej
Wyjazdy na Maltę i Riwierę Turecką tańsze niż tydzień
ESky.pl: Rośnie sprzedaż biletów lotniczych na najbliższe 5
Koleje Dolnośląskie wzmacniają
Kolejne 10 lat bez opłat za
Przyzwyczajenia młodszych podróżnych pozwolą zmniejszyć sezonowość w
Pyszne.pl wprowadza kartę debetową dla klientów korporacyjnych
PIT prosi Rzecznika MŚP o interwencję w sprawie Tarczy Finansowej
Touroperator ogłosił niewypłacalność
Niewielki spadek liczby pasażerów na tureckich lotniskach
Kampery przy Dolinie Kościeliskiej?
Co przygotowali organizatorzy TT Warsaw?
Wizz Air podnosi opłaty za bagaż
ITD podsumowuje akcję`Bezpieczny Autokar`
LHG inwestuje w sieć hoteli butikowych
Turyści będą mogli ubiegać się o zwrot VAT drogą cyfrową?
Nowe połączenia Ryanair z polskich lotnisk
Islandia otworzy granice dla wszystkich zaszczepionych
Polska zniesie kwarantannę wjazdową i żegna obowiązkowe maseczki
Wyjazdy turystyczne droższe niż przed tygodniem
SPRZEDAM KONTENER(PRZYCZEPA) GASTRONOMICZNA
Nowoczesna technologia znajdzie szersze zastosowanie w turystyce?
Egipt przywraca widokowe loty balonem
Na wrocławskim lotnisku zostanie otwarty punkt testów na COVID19
IGHP: W hotelach brakuje pracowników
Nowy portal turystyczny wchodzi na rynek
Linie Emirates wesprą tajlandzką turystykę
dane statystyczne krajów Azji Poludniowo - wschoniej dotyczące turystyki
