TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter


Wyjazdy turystyczne droższe niż przed tygodniem

Średnie ceny wyjazdów turystycznych nieco się podniosły, w porównaniu do wcześniejszego tygodnia. Niemniej, wyjazdy w dalszym ciągu są tańsze niż przed rokiem.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje dwudzieste pierwsze w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 1 kwietnia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 25 marca 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 2 kwietnia 2020 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 86 złotych. W trzech ostatnich zestawieniach ceny spadły o 2, 3 i 10 złotych, we wcześniejszym wzrosły o 18 złotych, a w jeszcze wcześniejszych spadły o 9, 17 i 8 złotych.

W minionym tygodniu jedyny spadek cen wycieczek miał miejsce na Gran Canarii i wyniósł średnio 42 złote. Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Sardynii - o 394 złote oraz na półwyspie Chalcydyckim i Sycylii (poprzednio był tam największy spadek cen) - o 202 i 197 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrosły o 29 i 62 złote.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu na prawie wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków ceny wycieczek dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym znacząco wzrosły. Zdecydowanie najmniejsze zwyżki miały miejsce jedynie na Wyspach Kanaryjskich - o 10 złotych, wyraźnie większe wystąpiły w Grecji, Egipcie i w Bułgarii -o odpowiednio 60, 73 i 75 złotych, a w największym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Turcji - o średnio 99 złotych.

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 132 złote. W ostatnich jedenastu zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 176, 130, 136, 128, 68, 87, 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych, a we wcześniejszym wyższe o 9 złotych.

Największe roczne spadki cen kolejny raz odnotowano w Maroku - o 715 złotych, a mniejsze na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i na Sardynii - o 499 i 438 złotych. Najbardziej w skali rocznej ponownie zdrożały wyjazdy na grecką wyspę Kos i do tureckiego rejonu Dalaman - o 240 i 116 złotych oraz na półwysep Chalcydycki - o średnio 74 złote.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 24 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz czternasty z rzędu była mniej korzystna a niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,41 zł/litr wobec zaledwie 1,56 zł/litr przed rokiem, co oznacza już piąty od prawie roku wzrost, tym razem o 54,5 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 56,3 procent, a przed dwoma o 36,4 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta stała się, po jednotygodniowej przerwie, ponownie słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych. Tym razem osłabienie wyniosło prawie 0,8 procent, podczas gdy przed tygodniem złoty był incydentalnie silniejszy w skali rocznej o około 1,5 procent, a przed dwoma słabszy o 1,5 procent.

W sytuacji równoczesnego wpływu wyższych cen paliwa i kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek pozostał bardzo znaczny i po raz czternasty z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - nie sprzyjał organizatorom. Tym razem osiągnął on czwartą najbardziej niekorzystną wielkość w sezonie i zawierał się w przybliżeniu w przedziale +100/+110 złotych, podczas gdy przed tygodniem i dwoma wynosił odpowiednio +90/+100 oraz +120/+130 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, podobnie jak już wiele razy w tym sezonie, miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich gdzie średnie ceny były niższe o 174 i 162 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen w Bułgarii i Turcji - o średnio 71 i 70 złotych, a najmniejsza w Grecji - o 23 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce w Maroku - o średnio 715 złotych (oferowało je biuro Rainbow). Znaczne były również roczne przeceny na Majorce, w Portugalii i na Cyprze, które wyniosły 170, 131 i 107 złotych. Bardziej umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji i na Maltę - o średnio 67 i 42 złote, a jedyny wzrost cen miał miejsce w Albanii, w której podniosły się one o 55 złotych.

Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) wzrost cen wycieczek odnotowano jedynie w Egipcie, w którym podniosły się one o średnio 31 złotych. Najmniejsza 31-złotowa zniżka miała miejsce na kierunkach tureckich, zaś w większym stopniu obniżyły się ceny wyjazdów do Bułgarii, na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji - odpowiednio o 62, 80 i 104 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy spadek cen w tym ujęciu miał miejsce w Maroku, na Malcie i na Cyprze - o odpowiednio 550, 460 i 385 złotych. Znacznie mniejsza zniżka była udziałem Majorki - o średnio 148 złotych, a jeszcze mniejszy był spadek cen w Albanii - o 34 złote. Jedynymi kierunkami, na których ceny w ujęciu dwuletnim wzrosły były Portugalia i Tunezja, w których podniosły się one o 12 i 33 złote.

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Rainbow i Exim Tours - o około 405 i 280 złotych. Dość znaczne roczne spadki cen odnotowano również w biurach Sun & Fun i Best Reisen - o około 170 i 105 złotych, a w mniejszej skali w biurach Grecos, ETI oraz Coral Travel - o odpowiednio po około 60 oraz 40 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 49 ofert (poprzednio 46, przed rokiem też 46, a przed dwoma laty 27 ofert).

Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z odnotowaną liczbą 26 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem 21, a przed dwoma laty tez 21 ofert) oraz biuro Rainbow, które odnotowało również 26 takich ofert (poprzednio 32, przed rokiem 10, a przed dwoma laty 27 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Exim Tours - 7 i 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i TUI Poland - po 7 ofert przed biurami Exim Tours i Coral Travel - 6 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland i Rainbow - 10 i 8 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland po 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel - 5 ofert oraz Exim Tours i TUI Poland - 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours - 3 i 2 oferty. Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i Bułgarii, a biuro Rainbow w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym pierwszym zestawieniu w tym sezonie letnim po raz drugi z rzędu mieliśmy sytuację, gdy zarówno skład pierwszej piątki organizatorów, jak również kolejność zajmowanych przez nich pozycji nie uległy zmianie. Warto jedynie zwrócić uwagę na stopniowe słabnięcie - pod względem odchylenia od ceny referencyjnej - pozycji biura TUI Poland, które wynika z większych niż przeciętnie zwyżek cen ofertowych w tym biurze.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
wyjazdy turystyczne traveldata exim tours coral travel tui rainbow
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję