TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter


Wyjazdy turystyczne tańsze niż przed tygodniem

Ceny wyjazdów do najpopularniejszych, wśród polskich turystów kierunków, są niższe niż przed tygodniem - przekonują analitycy.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym tym razem na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia września, czyli od 30 sierpnia do 5 września 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 26 sierpnia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 19 sierpnia 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 27 sierpnia 2020 roku.

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami między 30 sierpnia i 5 września 2021 spadła o 85 złotych. W poprzednim zestawieniu cena obniżyła się o 21 złotych, a wcześniej odnotowano wzrosty średnich cen o 41, 30, 359, 157 i 10 złotych. W minionym tygodniu największa zniżka cen wycieczek wystąpiła na Fuerteventurze - o średnio 421 złotych, a niewiele mniejsze spadki odnotowano na Sycylii i na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o 362 i 345 złotych.

Zdecydowanie największy wzrost cen wyjazdów wystąpił na Lanzarote, gdzie podniosły się o średnio po 350 złotych, a dużo mniejsze zwyżki miały miejsce na Krecie i we włoskiej Kalabrii - o 109 i 98 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrosły o 44 i 45 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka.

W minionym tygodniu na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 30 sierpnia-5 września 2021, wystąpiły spadki cen wycieczek. Największy z nich miał miejsce w Turcji i wyniósł średnio 122 złote. Wyraźnie mniejsze zniżki miały miejsce w Grecji - o 57 złotych, a jeszcze mniejsze na Wyspach Kanaryjskich, w Egipcie i w Bułgarii - o odpowiednio 31, 24 i 22 złotych.

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 338 złotych. Był to w tym sezonie, od połowy listopada 2020, już jedenasty kolejny przypadek wyższych cen niż w sezonie ubiegłym, ale mniejszy niż poprzedni, który był rekordowy. W dziesięciu poprzednich zestawieniach średnie ceny wzrastały o 375, 350, 177, 949, 603, 335, 270, 164, 107 i 62 złote, a w 3-miesiecznym okresie wcześniejszym, czyli w trzynastu kolejnych zestawieniach tygodniowych, były one konsekwentnie niższe od cen sprzed roku o 62, 74, 10, 119, 113, 144, 101, 124, 162, 158, 166, 132 i 176 złotych.

Największe roczne spadki cen wycieczek w minionym tygodniu miały miejsce na tunezyjskiej Dżerbie - o średnio 273 złote, zaś mniejsze na półwyspie Chalcydyckim i w Tunezji kontynentalnej - o 187 i 65 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano niższe ceny w ujęciu rocznym o 214 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz trzydziesty trzeci z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,60 zł/litr wobec 1,75 zł/litr przed rokiem, co oznacza dwudziesty czwarty z rzędu roczny wzrost, tym razem o 48,6 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 50,3 procent, a przed dwoma o 50,6 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta kolejny raz była słabsza niż przed rokiem, podczas gdy w tygodniach wcześniejszych sytuacja w tym względzie była często odwrotna. Dla rocznych uśrednionych rozliczeń turystycznych osłabienie to wyniosło prawie 4,5 procent, podczas gdy przed tygodniem złoty był słabszy o 5,4 procent, a przed dwoma o 3,8 procent.

W sytuacji równoczesnego i jednokierunkowego oddziaływania znacznie wyższych cen paliwa oraz nieco wyższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz trzydziesty trzeci z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - nadal nie sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w drugim najwyższym w tym sezonie przedziale +230/+240 złotych, podczas gdy poprzednio było to rekordowe +230/+240, a przed dwoma tygodniami +205/+215 złotych. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka.

Na wszystkich wiodących kierunkach ceny wycieczek były znacząco wyższe niż przed rokiem. Najmniejsze wzrosty miały miejsce w Grecji i Egipcie, gdzie średnie ceny przewyższały zeszłoroczne o 207 i 226 złotych. W Turcji i Bułgarii ceny wrosły już bardziej znacząco - o średnio 311 i 355 złotych, a podobnie jak przed tygodniem, w zdecydowanie największej skali podniosły się na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 815 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach najbardziej istotne roczne wzrosty cen wycieczek miały miejsce na Cyprze, w Hiszpanii kontynentalnej i w Portugalii - o 725, 594 i 486 złotych, a znacząco mniejsze na Majorce, Malcie, we Włoszech i w Albanii o odpowiednio 264, 159, 107 i 48 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym ceny w skali rocznej spadły była Tunezja gdzie ceny były o średnio 169 złotych niższe od cen z września 2020.

Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) ceny spadły jedynie w Grecji - o 120 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny w ujęciu dwuletnim rosły, stosunkowo umiarkowanie w Bułgarii i Turcji - o 175 i 219 złotych, a znacznie bardziej w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich - o 423 i 612 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe spadki cen wycieczek w tym ujęciu wystąpiły w Tunezji i Albanii - o średnio 308 i 149 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny w ujęciu dwuletnim rosły - stosunkowo niewiele na Majorce i Malcie - po 25 złotych, a w większej i podobnej skali na Cyprze i w Portugalii- o 112 i 113 złotych.

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów obniżyły się one jedynie w biurze Sun & Fun - o około 220 złotych i w niewielkiej skali w biurze Exim Tours - o 15 złotych. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny wzrosły w granicach od 100 (biuro Prima Holiday) do nawet 735 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 35 ofert (poprzednio 41 ofert, przed rokiem 33, a przed dwoma laty 26 ofert).

Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z liczbą 31 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 15, a przed dwoma laty 23 oferty) oraz Rainbow z liczbą 20 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem 16, a przed dwoma laty 12 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć też na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich miały biura TUI Poland oraz Itaka - 5 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i Exim Tours - 7 i 6 ofert oraz biura Neckera - 5 ofert, a także biura Rainbow, Grecos i TUI Poland - wszystkie po 4 oferty. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura TUI Poland oraz Itaka - 10 i 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 9 ofert oraz TUI Poland i Rainbow - 3 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miało biuro Sun & Fun - 4 oferty oraz Itaka i Exim Tours - po 3 oferty, a w Bułgarii biuro Coral Travel - 2 oferty.

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję konkurencyjną w Egipcie, biuro Itaka w Egipcie, Grecji, Tunezji, Turcji i w Bułgarii, a biuro Rainbow w Turcji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W czterdziestym drugim zestawieniu w tym sezonie letnim skład pierwszej piątki organizatorów pozostał bez zmian, ale nastąpiły dwa przesunięcia na zajmowanych przez biura pozycjach. Z miejsca piątego na trzecie awansowało biuro Grecos (obniżka cen ofertowych), a na jego poprzednie miejsce o dwie pozycje w dół przesunęło się biuro Sun & Fun.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Grecja egipt turcja ceny wyjazdów turystyka traveldata sun&fun itaka tui
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję