TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Wyjazdy na Maltę i Riwierę Turecką tańsze niż tydzień temu

Ceny paliw w dalszym ciągu niekorzystne dla organizatorów turystyki. Średnia cena letnich wycieczek jednak nieco spadła w porównaniu z poprzednim tygodniem.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego zestawienie obejmuje siedemnasty w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 24 marca 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 17 marca, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 24 marca 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, spadła o 31 złotych. W poprzednich zestawieniach ceny wzrosły o 54, 49, 46 i 19 złotych, w dwóch zestawieniach wcześniejszych ceny spadały o 4 i 42 złote, a jeszcze wcześniej podnosiły się o 113, 20, 12 i 22 złote. W minionym tygodniu najbardziej obniżyły się ceny wyjazdów na Maltę (w poprzednim zestawieniu ceny tam najbardziej wzrosły) - o średnio 284 złote, a znacznie mniejszy był spadek cen na wyspach Tureckiej Riwierze i Lanzarote - o 113 i 111 złote. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Fuerteventurze - o 110 złotych, a w nieco mniejszej skali w Portugalii i na Majorce - o średnio 66 i 62 złote.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 2 i wzrosły o 22 złote.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 spadły na wszystkich najważniejszych kierunkach turystycznych za wyjątkiem Wysp Kanaryjskich, na których odnotowano kosmetyczną zwyżkę średnich cen o 1 złoty. Najmniejszy spadek cen wycieczek odnotowano w Bułgarii - o 14 złotych, a wyraźnie istotniejsze i w bardzo zbliżonej wielkości w Egipcie, Grecji, Turcji - o odpowiednio 52, 53 i również 53 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 499 złotych. Potwierdza to niemal stały trend wzrostu cen wycieczek, gdyż w poprzednich 10 zestawieniach roczne zwyżki cen wyniosły 533, 467, 423, 383, 343, 340, 329, 252, 269 i 256 złotych. Kolejny raz najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na Synaj - o średnio 880 złotych, a nieco mniejsze były wzrosty cen w Hurghadzie i na Teneryfie - o 831 i 791 złotych.

W minionym ceny w skali rocznej ceny spadły jedynie na Malcie - o średnio 69 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 176 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz pięćdziesiąty dziewiąty z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do okresu sprzed roku.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,40 zł/litr wobec 2,41 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 82,6 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była wyższa o 103,2 procent, a przed dwoma o 81,9 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych po dwóch tygodniach umocnienia odnotowała umiarkowane osłabienie. Tym razem wyniosło ono ponad 5,0 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o około 3,6 procent, a przed dwoma o 6,7 procent.

W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale skala ich negatywnego wpływu z powodu istotnie tańszego paliwa nieco się zmniejszyła. Tym razem zawierał się on w przedziale +390/+400 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +440/+450, a przed dwoma +425/+435 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie - o średnio 805 złotych oraz na Wyspach Kanaryjskich - o 526 złotych, a mniejsze miały miejsce w Turcji, Grecji i Bułgarii - o 440, 407 i 395 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Albanii i Maroku - o 769 i 678 złotych. Mniejsze i w podobne w skali wzrosty odnotowano na Majorce, Cyprze, w Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech - o średnio 581, 579, 550, 546 złotych. W mniejszej skali podniosły się ceny w Portugalii - o 447 złotych, a w jeszcze mniejszej w Tunezji - o średnio 277 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym odnotowano spadek cen wycieczek była Malta, a wyniósł on 69 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o średnio 603 złote, a nieco mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie oraz do Bułgarii, Turcji i Grecji - o odpowiednio 361, 323, 318 i 323 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy dwuletni wzrost cen wycieczek ponownie miał miejsce w Albanii - o 811 złotych. Mniejsze były wzrosty cen wyjazdów na Cypr, do Portugalii i na Majorkę - o średnio 461, 351 i 349 złotych, a jeszcze mniejsze do Hiszpanii kontynentalnej, Włoch i Tunezji - o średnio 181, 157 i 129 złotych. Jedynymi kierunkami, na których ceny wycieczek w tym ujęciu spadły były Maroko i Malta - 27 i 238 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach ETI oraz Itaka - o około 410 i 425 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 450 złotych (biuro TUI Poland) do 570 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w siedemnastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 51 ofert (poprzednio 53 oferty, przed rokiem 46, a przed dwoma laty 47 ofert). Organizator ten, wyprzedzał biura Itaka z liczbą 31 ofert (poprzednio 33 oferty, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 21 ofert) oraz Rainbow z liczbą 25 ofert (poprzednio 26 ofert, przed rokiem 32, a przed dwoma laty 12 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours - 7 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biuro TUI Poland - 9 ofert przed biurami Itaka, Rainbow i Exim Tours - 6 i po 5 ofert. Na kierunkach kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miało biura TUI Poland - 12 ofert oraz Itaka i Rainbow - 6 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel - 9 ofert i TUI Poland - 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland - 6 ofert oraz Coral Travel i Exim Tours - 3 i 2 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours - 3 i 2 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji, Tunezji i na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, biuro Itaka w Egipcie, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Rainbow w Turcji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W siedemnastym zestawieniu dla sezonu lato 2022 nie nastąpiła żadna zmiana w składzie pierwszej piątki organizatorów, ale miały miejsce korekty pozycji zajmowanych przez poszczególne biura. Najistotniejsza była zamiana na pozycjach pierwszej i drugiej, gdyż miejsce lidera opuściło biuro TUI Poland, a na jego miejsce weszło biuro Exim Tours. Przyczynami był wzrost cen ofertowych w pierwszym biurze i ich spadek w biurze drugim. Z pozycji czwartej na piątą przesunęło się biuro Grecos, a ruch odwrotny wykonało biuro Rainbow.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
biuro podróży turystyka ceny rainbow itaka tui grecja
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję