TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Ceny wyjazdów w okresie ferii sporo niższe niż przed rokiem

Które kierunki zimowych wyjazdów najmocniej zmieniają ceny?


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje - porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym 2020/21 definiowanym jako drugi pełny tydzień stycznia 2021 roku (11-17.01.2021), czyli obecnie drugi tydzień ferii szkolnych dla wszystkich województw. Ceny zostały zebrane 10 grudnia i porównane z cenami dla tego samego tygodnia z 3 grudnia, a w porównaniach rok do roku z cenami z 12 grudnia 2019 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 11-17 stycznia 2021, średnie ceny spadły wobec poprzedniego tygodnia o 83 złote, podczas gdy w poprzednich zestawieniach wzrosły o 5, 88 i 61 złotych, spadły o 46 i wzrosły o 44 złote. Największe zniżki cen wystąpiły na Cyprze - o 325 złotych (w poprzednim zestawieniu ceny tam najbardziej wzrosły), a nieco mniejsze na Gran Canarii i Hurghadzie - o 286 i 227 złotych. Największe tygodniowe wzrosty cen miały miejsce na Teneryfie - o średnio 135 złotych (w poprzednim zestawieniu ceny uległy tam dużemu obniżeniu) oraz na Malcie i Lanzarote - o 131 i 36 złotych.

W analogicznym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie ceny wycieczek odpowiednio spadły o 5 i 18 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w roku 2020 (okres 10-16 lutego) i wszystkich województw w roku 2021 (okres 11-17 stycznia) pokazuje, że obecna średnia cena jest niższa wobec średniej ceny sprzed roku o 605 złotych, podczas gdy w poprzednich zestawieniach była ona niższa o 461, 416, 304, 292 i 326 złotych. Tym razem największe obniżki w skali rocznej wykazały ceny wycieczek na Maltę - o średnio aż 1863 złotych, a bardzo znacznie staniały również wyjazdy na Lanzarote (w poprzednich zestawieniach był to pięć razy z rzędu najbardziej przeceniany kierunek) i na Gran Canarię - o średnio 1289 i 700 złotych. Najbardziej w ujęciu rocznym wzrosły średnie ceny wyjazdów do Marsa Alam i na Fuerteventura - w obu tych przypadkach o 117 złotych.

W tym samym okresie w ubiegłym sezonie notowano wzrost cen rok do roku o 251 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz trzydziesty drugi z rzędu była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, a skala pozytywnych korzyści nawet nieco wzrosła.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 1,93 zł/litr wobec 2,60 zł/litr przed rokiem, co oznacza roczny spadek o 25,8 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 27,3 procent, a przed dwoma o 30,4 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu już po raz dziesiąty z rzędu słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, ale tym razem już tylko o około 0,8 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza o 1,9 procent, a przed dwoma tygodniami o około 2,1 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek kolejny raz dość znacznie sprzyjał organizatorom, gdyż ich łączny wpływ zawierał się w przedziale -80/-90 złotych, podczas gdy przed tygodniem i przed dwoma był nieco mniej korzystny i wynosił odpowiednio -60/-70 oraz - 65/-75 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływania zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) nadal zdecydowanie łagodniejsza roczna zniżka cen miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny wobec cen z okresu ferii zimowych 2020 spadły o średnio 254 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie wystąpił ich wzrost o średnio 80 złotych. Bardzo znacznie w skali roku obniżyły się ceny wycieczek do Hurghady - o średnio 470 złotych, natomiast ceny wyjazdów do Marsa Alam wzrosły o średnio 117 złotych.

Na Wyspach Kanaryjskich spadek średnich cen rok do roku był znacznie większy i wyniósł przeciętnie 556 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny na tym kierunku w umiarkowanym stopniu wzrosły - o średnio 100 złotych.

Spośród wysp na tym kierunku zdecydowanie największą roczną przecenę już czwarty raz z rzędu odnotowano na Lanzarote - o 1289 złotych, mniejsze ale i tak bardzo znaczne na Gran Canarii i Teneryfie - o średnio 700 i 351 złotych, natomiast w niedużym stopniu podniosły się średnie ceny pobytu na Fuerteventurze, które były wyższe o 117 złotych od cen sprzed roku.

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największy spadek średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano na Malcie - o 1863 złote, zaś mniejsze w Portugalii i na Tureckiej Riwierze - o odpowiednio 596 i 409 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie na dwóch wiodących kierunkach zimowych stosunkowo nieduży spadek średnich cen wycieczek odnotowano w Egipcie - o 97 złotych, zaś bardzo znaczący na kierunkach kanaryjskich - o 456 złotych. Na mniej licznie odwiedzanych kierunkach zdecydowanie największe dwuletnie spadki cen pobytu odnotowano na Malcie - o 1412 złotych, znacznie mniejsze w Portugalii - o średnio 191 złote, zaś ceny wycieczek do Turcji (Riwiera) w tym ujęciu wzrosły o 97 złotych.

Nadal niskie (choć ostatnio nieco i systematycznie rosnące) ceny paliwa lotniczego w dużym stopniu przyczyniają się do wyraźnie niższych niż przed rokiem cen egzotyki, gdyż zwłaszcza przy dalekich przelotach jego ceny odgrywają bardzo istotną rolę. Mniejsze zniżki cen wyjazdów objęły Kenię i Dominikanę - o średnio 909 i 907 złotych, a większy był ich spadek dotyczył Meksyku, gdzie wyniósł 1293 złote.

Sytuacja epidemiczna w samych egzotycznych krajach docelowych jest zróżnicowana. Nadal najmniej korzystna jest w Meksyku, w którym obecny tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń nieco wzrósł do 530 (przed dwoma tygodniami 500, dotychczasowy rekord 380 w dniu 3 sierpnia) oraz w dalszym ciągu wysoki jest tam wskaźnik zgonów - w minionym tygodniu wyniósł 31,9 (przed dwoma tygodniami 31,3, rekord 43,3 w dniu 28 czerwca). Na niekorzyść Meksyku przemawia też mała liczba przeprowadzanych testów, która jest relatywnie ponad 7-krotnie mniejsza niż w Polsce.

Na Dominikanie, wskaźnik nowych zakażeń wzrósł w okresie ostatnich dwóch tygodni z 448 do 489 (rekord 970 w dniu 1 sierpnia), ale niski jest wskaźnik zgonów, który po dwóch kolejnych odczytach po 1,93 każdy obniżył się w ostatnim tygodniu do 1,28 (rekord 16,1 w dniu 3 września). Wiarygodności dodaje Dominikanie dość duża liczba przeprowadzanych testów, która jest tylko 2,5 razy mniejsza niż w Polsce.

Sytuacja epidemiczna w Kenii po przejściowym kilkutygodniowym pogorszeniu uległa w okresie ostatnich dwóch tygodni jednak pewnej poprawie. Tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń wyniósł 90,7, podczas gdy przed dwoma tygodniami wynosił jeszcze 114 przypadków na milion mieszkańców, a wskaźnik zgonów również wykazał spadek 1,42 do 1,29. Na niekorzyść Kenii przemawia jednak bardzo mała liczba przeprowadzanych testów, która jest relatywnie ponad 10-krotnie mniejsza niż w Polsce.

W W czwartym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem najbardziej spadły średnie ceny wycieczek oferowanych przez biurze TUI Poland - o około 1020 złotych, a tylko w nieco mniejszej skali spadły ceny biurach Prima Holiday i Coral Travel - o około 790 i 750 złotych. W jeszcze mniejszym stopniu spadły wobec poprzedniego sezonu ceny oferowanych wycieczek w biurach Exim Tours i Best Reisen - o około 240 i 210 złotych, natomiast u pozostałych organizatorów ceny były niższe ich poziomów sprzed roku o 90 do 30 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie konkurencyjności bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to - podobnie jak przed rokiem i przed dwoma tygodniami - pozycję lidera zajmowało biuro TUI Poland - 16 ofert (poprzednio też 16 ofert, przed rokiem 16, a przed dwoma 20 ofert), które wyprzedziło biura Rainbow - 10 ofert (poprzednio 9 ofert, przed rokiem 9, a przed dwoma 8 ofert) oraz Itaka - 9 ofert (poprzednio też 9 ofert, przed rokiem 8, a przed dwoma 17 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Rainbow i TUI Poland - po 4 oferty oraz Coral Travel - 3 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 8 ofert oraz Itaka - 7 ofert. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Egipcie.

Instytut Traveldata przedstawia również tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

Tym razem zestawienie jest mniej adekwatne niż poprzednie, gdyż u wielu organizatorów nie występują już oferty wszystkich kierunków (sezon zimowy staje się coraz bardziej kadłubowy), co ma znaczący wpływ na skład i średnie odchylenia cen występujące w poszczególnych biurach podróży. W tej sytuacji należy obecne zestawienie traktować jedynie jako orientacyjne, ale pomimo to skład czołowej piątki pozostał prawie taki sam jak przed dwoma tygodniami, a najważniejszą zmianą było opuszczenie jej składu przez biuro Exim Tours (przesunęło się na pozycję szóstą).Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ferie wyjazd turystyka tui coral travel biuro podróży
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję