TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter


Niewielkie wahania cen w biurach podróży

Ceny letnich wyjazdów utrzymywały się w biurach podróży na dość stabilnym poziomie.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje osiemnaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 31 marca 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 24 marca, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 1 kwietnia 2021 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonie poprzednim, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, spadła o 10 złotych. W poprzednio ceny spadły o 31 złotych, a w zestawieniach wcześniejszych wzrastały o 54, 49, 46 i 19 złotych. W minionym tygodniu najbardziej obniżyły się ceny wyjazdów na Gran Canarię i do Maroka- o średnio 183 i 180 złotych, a nieco mniejszy był spadek cen wyjazdów na Maltę - o 157 złotych. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Korfu - o 163 złotych, a w nieco mniejszej skali na Lanzarote i na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o średnio 50 i 49 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 86 i 29 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 spadły na kierunkach egipskich i kanaryjskich, na których odnotowano zniżki o średnio 20 i 55 złotych. Na pozostałych destynacjach odnotowano wzrosty cen wycieczek, z których najmniejszy miał miejsce w Turcji - o 12 złotych, a nieco bardziej dolegliwe w Bułgarii i Grecji - o 30 i 37 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 435 złotych. Potwierdza to zainicjowane w poprzednim tygodniu odwrócenie poprzedniego konsekwentnego trendu rocznego wzrostu cen wycieczek, gdyż w poprzednich 10 zestawieniach roczne zwyżki cen wyniosły 499, 533, 467, 423, 383, 343, 340, 329, 252 i 269 złotych. Kolejny raz najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na Synaj - o średnio 830 złotych, a nieco mniejsze były wzrosty cen na Teneryfi i w Hurghadzie - o 688 i 668 złotych.

W minionym ceny w skali rocznej ceny spadły jedynie na Malcie - o średnio 75 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 132 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz sześćdziesiąty z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do okresu sprzed roku.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 5,15 zł/litr wobec 2,41 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 113,7 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była wyższa o 82,6 procent, a przed dwoma o 103,2 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych odnotowała znacznie mniejsze osłabienie niż w poprzednich tygodniach. Tym razem wyniosło ono niecałe 1,2 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o około 5,0 procent, a przed dwoma o 3,6 procent.

W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, a skala ich negatywnego wpływu z powodu istotnie droższego paliwa nieco się zwiększyła. Tym razem zawierał się on w przedziale +405/+415 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +390/+400, a przed dwoma +440/+450 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie - o średnio 722 złotych oraz na Wyspach Kanaryjskich - o 472 złote, a nieco skromniejsze miały miejsce w Grecji, Bułgarii i Turcji - o 404, 362 i 301 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Albanii - o 540 złotych. Mniejsze i dość podobne w skali wzrosty odnotowano na Majorce, w Hiszpanii kontynentalnej, na Cyprze, w Maroku i we Włoszech - o odpowiednio 557, 514, 511, 504 i 496 złotych. W mniejszym stopniu podniosły się ceny w Portugalii - o 297 złotych, a w jeszcze mniejszym w Tunezji - o średnio 162 złote. Jedynym kierunkiem, na którym odnotowano spadek cen wycieczek była Malta, a wyniósł on 75 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o średnio 548 złotych, mniej podniosły się ceny wyjazdów do Grecji - o przeciętnie 381 złotych a najmniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie oraz do Bułgarii i Turcji - o odpowiednio 310, 291 i 231 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek kolejny raz miał miejsce w Albanii - o 595 złotych. Mniejsze były wzrosty cen wyjazdów na Cypr i na Majorkę - o średnio 404 i 387 złotych, a jeszcze mniejsze do Hiszpanii kontynentalnej, Włoch, Portugalii i Tunezji - o średnio 205, 202, 166 i 95 złotych. Jedynymi kierunkami, na których ceny wycieczek w tym ujęciu spadły były Malta i Maroko - 117 i 211 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach ETI i Best Reisen - o około 80 i 290 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 340 złotych (biuro TUI Poland) do 520 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w siedemnastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 54 ofert (poprzednio 51 ofert, przed rokiem 49, a przed dwoma laty 46 ofert). Organizator ten, wyprzedzał biura Itaka z liczbą 29 ofert (poprzednio 31 ofert, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 21 ofert) oraz Rainbow z liczbą 22 ofert (poprzednio 25 ofert, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 10 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland - 7 ofert, a na kierunkach greckich przodowały biura Itaka, Coral Travel i Exim Tours - wszystkie po 6 ofert. Na kierunkach kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland oraz Itaka - 12 i 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 8 ofert i TUI Poland - 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel i TUI Poland - po 5 ofert, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, biuro Itaka w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich oraz w Turcji i Bułgarii, a biuro Rainbow w Turcji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W osiemnastym zestawieniu dla sezonu lato 2022 nastąpiły zmiany w składzie pierwszej piątki organizatorów oraz miały miejsce korekty pozycji zajmowanych przez poszczególne biura. Najistotniejsze były zmiany na pozycjach drugiej i trzeciej, na których doszło do zamiany kolejności pomiędzy biurami TUI Poland (dotychczas wicelider) i Coral Travel (dotychczas miejsce trzecie). Przyczynami był wzrost cen ofertowych w pierwszym biurze przy jednoczesnym braku ich zmian w biurze drugim. Ponadto z pozycji piątej na czwartą przesunęło się biuro Grecos, z czwartej na szóstą biuro Rainbow, a do czołowej piątki z miejsca szóstego na piąte awansowało biuro Itaka.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
biuro podóży exim itaka rainbow turystyka tui
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję