Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista ds. Turystyki TUI Nysa
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- SPECJALISTA DS. OBSŁUGI REZERWACJI AGENCYJNYCH
- Specjalista ds. turystyki - TUI FR M1 Poznań
- PRODUCT MANAGER
- pilotaż - Kaszuby Łeba
- PILNE! Pilot Włochy 09-14.09.2024
- Pilotaż Grecja Delfy Ateny Meteory...
- Pilotaż 20 września/ z Łodzi do Parku Suntago
- Pilotaż - Budapeszt
Wrzesień drożeje
Ceny wyjazdów na wrzesień nie spadają, wręcz rosną jak np. Kos o ponad 800zł.
To zestawienie obejmuje czterdzieste siódme w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia września, czyli od 2 września do 8 września 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 22 sierpnia 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 15 sierpnia 2024, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 24 sierpnia 2023 roku. Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).
W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 września i 8 września 2023, wzrosła o 83 złote. Zdecydowanie największe zwyżki cen wystąpiły na wyspie Kos - o średnio 824 złote, a mniejsze na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i na Malcie - o 657 i 622 złote. Największe zniżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol (poprzednio był tam największy wzrost cen) - o 886 złotych, a mniejsze na wyspach Korfu i Sardynii - o 507 i 182 złote. Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka.
W minionym tygodniu średnie ceny wycieczek dla wylotów w dniach 2 września - 8 września 2024 wzrosły na trzech z wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków. Największe miały miejsce w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich - o 164 i 155 złotych, a znacznie mniejsze w Egipcie - o średnio 21 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2024 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 221 złotych.
Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na Sycylii - o 1689 złotych, a mniejsze wzrosty miały miejsce na Costa de la Luz i w Albanii - o 1134 i 825 złotych. Największe spadki cen odnotowano w tureckim rejonie Dalaman i na Półwyspie Chalcydyckim (ponownie) - o 866 767 złotych, a sporo mniejszy w Hurghadzie - o 155 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2022 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 320 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz kolejny od kilku miesięcy, choć w wyraźnie mniejszym niż wcześniej stopniu, nadal była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,38 zł/litr wobec 4,11 zł/litr przed rokiem, czyli o 17,8 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 18,6 procent, a przed dwoma o 15,1 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była nadal silniejsza niż przed rokiem - o ponad 4,7 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 3,7 procent, a przed przed dwoma o 2,0 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz kolejny od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu nadal dość niskich cen paliwa i silnego złotego, skala ich pozytywnego oddziaływania w minionym tygodniu była najwyższa od połowy kwietnia 24 i zawierała się w przedziale -240/-250 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -210/-220 złotych, a przed dwoma tygodniami - 105/-115 złotych.
Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka.
Wśród wiodących kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek wystąpił na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 334 złote, nieco mniejsze były zwyżki cen w Grecji i Bułgarii - o średnio 280 i 160 złotych, natomiast obniżyły się ceny wyjazdów do Turcji i Egiptu - o średnio 106 i 23 złote.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano we Włoszech, Albanii, Hiszpanii kontynentalnej i Malcie - o średnio 993, 825, 633 538 złotych. W niedużym stopniu wzrosły ceny wyjazdów na Majorkę - o 268 złotych, zaś staniały wycieczki do Tunezji, Portugalii i na Cypr - o średnio 88, 50 i 41 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Grecji - o średnio 946 złotych. Mniejsze były wzrosty cen wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie, do Turcji i do Bułgarii - o 641, 588 i 272 złote, a staniały wycieczki do Egiptu - o średnio 252 złote.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Portugalii, Hiszpanii kontynentalnej i na Majorce - o 1709, 974 i 875 złotych oraz we Włoszech, Albanii, na Cyprze i Malcie - o 732, 722, 527 i 422 złote, natomiast spadły ceny wycieczek do Tunezji - o średnio 153 złote.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek we wrześniu 2024 wśród dużych i średnich organizatorów największy ich spadek odnotowano w biurach Grecos, Rainbow i Anex- o około 360, 280 i 260 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 60 złotych (biuro Exim Tours) do prawie 1400 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w czterdziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera kolejny raz zameldowało się biuro Itaka z liczbą 53 oferty (poprzednio 52, przed rokiem 45, a przed dwoma laty 27 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 47 ofert (poprzednio 41, przed rokiem 39, a przed dwoma laty 17 ofert) oraz TUI Poland z liczbą 40 ofert (poprzednio 43, przed rokiem 53, a przed dwoma laty 47 ofert).
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel oraz Itaka - 7 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Grecos - 11 ofert oraz Itaka i Rainbow - 8 i 6 ofert. Na kierunkach kanaryjskich dominowały TUI Poland oraz Itaka - 9 i 7 ofert, a na tureckich biura Itaka i Coral Travel - po 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel oraz Itaka - 5 i 3 oferty, a w Bułgarii biuro Exim Tours - 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Itaka poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Tunezji i Turcji, a biuro Coral Travel w Egipcie, Grecji, Tunezji i Turcji.
W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W czterdziestym siódmym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 (a trzecie dla wyjazdów wrześniowych) skład biur podróży w tabeli nie uległ zmianie, natomiast nastąpiły przesunięcia odnośnie zajmowanych przez biura pozycji. Awansował Coral Travel (z miejsca czwartego na drugie) oraz Anex (z miejsca piątego na czwarte), a obniżyły się pozycje biur Itaka i Best Reisen. Na pozycji lidera nadal pozostawało biuro Grecos, a miejsca drugie i trzecie zajmowały biura Coral Travel oraz Itaka.
Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Grecos, Itaka i Join Up. W tym sezonie do pierwszej piątki weszły biura Anex (na miejsce czwarte) i Best Reisen (na miejsce piąte), a opuściły ją biura Join UP i TUI Poland.
Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień września 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli 4 i 4,5 gwiazdkowych na popularnych kierunkach wakacyjnych:
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Starsze aktualności:
ZOPOT promuję Polskę
Nowa restauracja z Łodzi chwali się
Nowe udogodnienia na Lotnisku
Od września wracają
City break - jak wybierają
Dlaczego Polacy spędzają wakacje w
Apartamenty Gdynia: komfortowy wypoczynek z widokiem na
Nowy samolot we flocie Air France
OIRT: Rząd dokonuje eutanazji turystyki
Rego-Bis wprowadzi czartery do Bośni i Hercegowiny
Popyt na zagraniczne wakacje wciąż na przyzwoitym poziomie
Wysoka kara dla kierowcy Ubera
Blugaria- Zlote Piaski-hotel Golden Beach (potrzebna opinia)
Jak zmieniają się ceny wyjazdów turystycznych?
Badanie ARC: Co jemy podczas podróży z dziećmi?
Niebezpieczny system rezerwacyjny
Przewoźnik zmienił zasady przewozu bagażu
Pyszne.pl wprowadza bezkontaktową dostawę
Rozporządzenie wprowadzające tzw. kwarantannę narodową opublikowane w Dzienniku Ustaw
Wizz Air ucieka, LOT dalej lata
IATA: Jednolita europejska przestrzeń powietrzna to porażka
Airbnb będzie pobierać opłatę lokalną od turystów
W których krajach Polacy najczęściej potrzebowali pomocy?
Thomas Cook zmniejszy użycie plastiku
Grecy spodziewają się rekordowego obłożenia
Chamstwo w krakowskim Almaturze
problemy z biurem TUI które łamie prawo obowiązujące w RP