TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Wyjazdy turystyczne droższe niż przed tygodniem

Średnie ceny wyjazdów turystycznych wzrosły prawie na wszystkich, popularnych wśród polskich turystów kierunkach.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje dziesiąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 3 lutego 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 27 stycznia, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 3 lutego 2020 roku. Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonie poprzednim, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 113 złotych. W poprzednich dwóch zestawieniach ceny podniosły się o 20, 12 i 22 złote, natomiast wcześniej spadły o 21 złotych. W minionym tygodniu obniżyły się ceny wyjazdów na Sycylię i na półwysep Chalcydycki - o średnio 55 i 42 złote. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano w Portugalii - o 346 złotych oraz na kanaryjskich wyspach Lanzarote i Fuerteventurze - o średnio 243 i 234 złote.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 2 i spadły o 11 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 zwyżkowały na wszystkich najważniejszych kierunkach, w tym w największym stopniu na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji - o średnio 201 i 134 złote, w nieco mniejszym w Bułgarii i Grecji - o 127 i 97, zaś najmniejszy wzrost cen wystąpił tym razem na kierunkach egipskich - o średnio 28 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 329 złotych. Potwierdza to niemal stały trend wzrostu cen wycieczek, gdyż w poprzednich zestawieniach roczne wzrosty cen wyniosły 252, 269, 256, 170, 189, 221, 132, 41 i 17 złotych. Najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na Synaj - o średnio 714 złotych, a nieco mniejsze były zwyżki cen na Półwyspie Chalcydyckim i hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o 634 i 517 złotych. Jedyny roczny spadek cen wycieczek kolejny raz odnotowano na Malcie - o średnio 223 złote.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 72 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz pięćdziesiąty czwarty z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do okresu sprzed roku, a skala negatywnego wpływu kolejny raz wzrosła wobec sytuacji sprzed tygodnia. Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,52 zł/litr wobec 2,19 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 60,7 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 57,5 procent, a przed dwoma o 52,5 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu nieco osłabła w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych. Tym razem złoty był słabszy o około 2,7 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o około 2,5 procent, a przed dwoma o 1,6 procent.

W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, a skala ich negatywnego wpływu w niewielkim stopniu wzrosła. Zawierał się on w przedziale +245/+255 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +240/+250, a przed dwoma było to +195/+205 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek kolejny raz wystąpił w Egipcie - o średnio 482 złote, mniejsze ale także znaczące miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich oraz w Grecji i Turcji - o odpowiednio 354, 342 i 297 złotych, a ponownie w najmniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Bułgarii - o 151 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Majorce, na Cyprze, w Hiszpanii kontynentalnej i Albanii - o 479, 473, 454 i 452 złote. Nieco mniej znaczące były wzrosty średnich cen we Włoszech i Maroku - o średnio 355 i 309 złotych, a w jeszcze mniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Portugalii i Tunezji - o 146 i 106 zł, natomiast na Malcie ceny w ujęciu rocznym spadły - o średnio 223 złote.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o średnio 379 złotych, nieco mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów do Grecji, Turcji i na Wyspy Kanaryjskie - o 296, 291 i 229 złotych, a najmniejsze do Bułgarii - średnio 167 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek ponownie miały miejsce w Albanii, na Cyprze i w Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 466, 384 i 362 złote. Mniejsze były wzrosty cen wyjazdów na Majorkę oraz do Portugalii i Włoch - o średnio 256, 255 i 240 złotych. Stosunkowo nieduże zwyżki cen miały miejsce w Maroku i Tunezji - o 94 i 56 złotych, a znacząco spadły w tym ujęciu ceny wycieczek na Maltę - o 295 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Itaka i Grecos - o około 170 i 230 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 240 złotych (biuro ETI) do 460 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w dziesiątym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, ale ze znacznie mniejszą niż zwykle liczbą 38 ofert (poprzednio 57 ofert, przed rokiem 54, a przed dwoma laty 43 oferty). Ten znaczny spadek liczby najlepszych ofert był skutkiem znacznej podwyżki cen ofertowych w tym biurze w ostatnim tygodniu. Organizator ten wyprzedził biuro Rainbow z liczbą 29 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 35, a przed dwoma laty 21 ofert) oraz biuro Itaka z liczbą 24 ofert (poprzednio 21 ofert, przed rokiem 16, a przed dwoma laty 15 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland - 5 ofert oraz biura Exim Tours i Best Reisen - po 3 oferty, na kierunkach greckich przodowało biuro Rainbow - 8 ofert, przed biurami Grecos - 6 ofert oraz Itaka i TUI Poland - po 5 ofert. Na kierunkach kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland - 8 ofert oraz biura Itaka i Rainbow - 6 i 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 9 ofert i TUI Poland - 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland - 4 oferty oraz Coral Travel i Exim Tours - po 3 oferty, a w Bułgarii biura Nekera i TUI Poland - po 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Tunezji, a biuro Itaka wzmocniło w Grecji, Turcji i na Wyspach Kanaryjskich.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dziesiątym zestawieniu dla sezonu lato 2022 w składzie pierwszej piątki nie nastąpiła żadna zmiana, a przesunięciom uległy jedynie pozycje zajmowane przez poszczególne biura. Nowym liderem zostało biuro Grecos, które awansowało na tę pozycję z miejsca trzeciego. TUI Poland wykonało ruch odwrotny, czyli przesunęło się z pozycji pierwszej na trzecią. Biuro Exim Tours pozostało wiceliderem, czwartą nadal zajmowało biuro Coral Travel, a piątą biuro Rainbow.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wyjazdów turystycznych instytut traveldata turystyka itaka grecos Grecja turcja
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję