TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Ceny zimowych wyjazdów niższe niż przed rokiem

Ceny wyjazdów zimowych są ciut wyższe niż przed tygodniem, ale ciągle niższe niż przed rokiem. Zniżki cen widać szczególnie na przykładzie imprez egzotycznych.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje piąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym 2020/21 definiowanym jako drugi pełny tydzień stycznia 2021 roku (11-17.01.2021), czyli obecnie drugi tydzień ferii szkolnych dla wszystkich województw. Ceny zostały zebrane 26 listopada i porównane z cenami dla tego samego tygodnia z 19 listopada, a w porównaniach rok do roku z cenami z 28 listopada 2019 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 11-17 stycznia 2021, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 5 złotych, podczas gdy w poprzednich zestawieniach wzrosły o 88 i 61 złotych, spadły o 46 i wzrosły o 44 złote. Największe zniżki cen wystąpiły na Gran Canarii i Teneryfie - o średnio 292 i 165 złotych, a wyraźnie mniejsze w Hurghadzie - o 103 złote. Najistotniejsze tygodniowe wzrosty cen ponownie miały miejsce na Cyprze - o średnio 231 złotych oraz na Synaju i Fuerteventurze - o 190 i 179 złotych.

W analogicznym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie ceny wycieczek odpowiednio wzrosły o 5 i spadły o 29 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w roku 2020 (okres 10-16 lutego) i wszystkich województw w roku 2021 (okres 11-17 stycznia) pokazuje, że obecna średnia cena jest niższa wobec średniej ceny sprzed roku o 461 złotych, podczas gdy w poprzednich zestawieniach była ona niższa o 416, 304, 292 i 326 złotych. Piąty raz z rzędu największe obniżki w skali rocznej wykazały ceny wycieczek na hiszpańską wyspę Lanzarote - o średnio aż 2016 złotych (wycieczki sprzedaje tam TUI Poland), a bardzo znacznie staniały również wyjazdy do Maroka i do Portugalii - o średnio 1454 i 716 złotych. Ponownie w ujęciu rocznym zdecydowanie najbardziej wzrosły średnie ceny wyjazdów na Cypr - o 897 złotych, a w znacznie już mniejszej skali na Synaj i do Marsa Alam - o średnio 72 i 60 złotych.

W tym samym okresie w ubiegłym sezonie notowano wzrost cen rok do roku o 228 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz trzydziesty pierwszy z rzędu była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, a skala pozytywnych korzyści była tym razem dość duża.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 1,83 zł/litr wobec 2,61 zł/litr przed rokiem, co oznacza roczny spadek o 29,9 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 30,4 procent, a przed dwoma o 33,8 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu już po raz dziewiąty z rzędu słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, tym razem o około 2,1 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza również o 2,1 procent, a przed dwoma tygodniami o około 3,3 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek kolejny raz dość znacznie sprzyjał organizatorom, gdyż ich łączny wpływ zawierał się w przedziale -70/-80 złotych, podczas gdy przed tygodniem i przed dwoma był bardzo zbliżony i wynosił odpowiednio -65/-75 oraz - 70/-80 złotych.

W ostatnim tygodniu odnotowano kolejny istotny wzrost cen ropy z około 44 do 48 dolarów za baryłkę, wywołany m.in. informacją o wysokiej skuteczności przygotowywanych szczepionek przeciw wirusowi Covid-19, która powininna się przełożyć na wyższy koszt paliwa lotniczego w kolejnym zestawieniu.

Należy też pamiętać, że oddziaływania zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka.

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) zdecydowanie łagodniejsza roczna zniżka cen miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny wobec cen z okresu ferii zimowych 2020 spadły o średnio 46 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie wystąpił ich wzrost o średnio 139 złotych. Znacząco w skali roku obniżyły się ceny wycieczek do Hurghady - o średnio 271 złotych, natomiast ceny wyjazdów na Synaj i do Marsa Alam wzrosły o średnio 72 i 60 złotych.

Na Wyspach Kanaryjskich spadek średnich cen rok do roku był znacznie większy i wyniósł przeciętnie 772 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny na tym kierunku w niedużym stopniu wzrosły - o średnio 71 złotych.

Spośród wysp na tym kierunku zdecydowanie największą roczną przecenę już czwarty raz z rzędu odnotowano na Lanzarote - o 2016 złotych, mniejsze ale i tak bardzo znaczne na Gran Canarii i Teneryfie - o średnio 561 i 528 złotych, podniosły się natomiast w niewielkim stopniu średnie ceny pobytu na Fuerteventurze, które były wyższe o 15 złotych od cen sprzed roku.

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największy spadek średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano w Maroku - o 1454 złote, mniejsze w Portugalii, na Malcie i na Tureckiej Riwierze - o odpowiednio 716, 582 i 452 złote, zaś bardzo zdecydowanie wzrosły ceny pobytu na Cyprze, czyli o średnio 897 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie na dwóch wiodących kierunkach zimowych stosunkowo nieduży wzrost średnich cen wycieczek odnotowano w Egipcie - o 93 złote, zaś bardzo istotny ich spadek na kierunkach kanaryjskich - o 701 złotych. Na mniej licznie odwiedzanych kierunkach największe dwuletnie spadki cen pobytu odnotowano w Portugalii - o 652 złote, nieco mniejsze w Maroku i na Malcie - o 479 i 306 złotych, znacznie mniejsze na Tureckiej Riwierze - o średnio 84 złote, zaś ceny wycieczek na Cypr w tym ujęciu wzrosły o 897 złotych.

Nadal niskie ceny paliwa lotniczego w dużym stopniu przyczyniają się do znacznie niższych niż przed rokiem cen egzotyki, gdyż zwłaszcza przy dalekich przelotach jego ceny odgrywają bardzo istotną rolę. Ponownie w najmniejszym stopniu zniżki cen wyjazdów objęły najmniej odległą Kenię - o średnio 786 złotych, a większy był ich spadek do bardziej oddalonych Dominikany i Meksyku - o 1525 i 2586 złotych.

Sytuacja epidemiczna w samych egzotycznych krajach docelowych jest zróżnicowana. Najmniej korzystna jest w Meksyku, w którym obecny tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń wzrósł do 500 (przed dwoma tygodniami 327, dotychczasowy rekord 380 w dniu 3 sierpnia), a także wysoki jest tam wskaźnik zgonów - w minionym tygodniu 31,3 (przed dwoma tygodniami 25,5, rekord 43,3 w dniu 28 czerwca). Na niekorzyść Meksyku przemawia też mała liczba przeprowadzanych testów, która jest relatywnie prawie 7-krotnie mniejsza niż w Polsce.

Na Dominikanie, wskaźnik nowych zakażeń wzrósł w okresie ostatnich dwóch tygodni z 329 do 448 (rekord 970 w dniu 1 sierpnia), ale niski jest wskaźnik zgonów, który po dwóch kolejnych odczytach po 2,57 każdy obniżył się w przedostatnim i ostatnim tygodniu do 1,93 (rekord 16,1 w dniu 3 września). Wiarygodności dodaje Dominikanie dość duża liczba przeprowadzanych testów, która jest tylko 2,5 razy mniejsza niż w Polsce.

Sytuacja epidemiczna w Kenii po przejściowym kilkutygodniowym pogorszeniu uległa w okresie ostatnich dwóch tygodni jednak pewnej poprawie. Tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń wyniósł 114, podczas gdy przed dwoma tygodniami wynosił jeszcze 138 przypadków na milion mieszkańców. Wskaźnik zgonów również wykazał spadek 2,71 do 1,42 co jest zmianą bardzo znaczną. Na niekorzyść Kenii przemawia jednak bardzo mała liczba przeprowadzanych testów, która jest nadal relatywnie około 10-krotnie mniejsza niż w Polsce.

W czwartym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem najbardziej spadły średnie ceny wycieczek oferowanych przez biura TUI Poland i Exim Tours - o około 825 i 750 złotych, zaś w nieco bardziej ograniczonej skali spadły ceny biurze Coral Travel - o około 510 złotych. W mniejszym stopniu obniżyły się wobec poprzedniego sezonu ceny oferowanych wycieczek w biurach Rainbow i Best Reisen - o około 240 i 210 złotych, a jeszcze mniej wyniosła roczna zniżka w biurze Sun & Fun - o około 150 złotych, natomiast u pozostałych organizatorów ceny były do 90 złotych wyższe niż przed rokiem.

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie konkurencyjności bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to - podobnie jak przed rokiem i przed tygodniem - pozycję lidera zajmowało biuro TUI Poland - 16 ofert (poprzednio 14 ofert, przed rokiem 15, a przed dwoma 14 ofert), które wyprzedziło biura Itaka - 9 ofert (poprzednio 10 ofert, przed rokiem 5, a przed dwoma 13ofert) oraz Rainbow - też 9 ofert (poprzednio 8 ofert, przed rokiem 12, a przed dwoma 7 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel - 6 ofert oraz TUI Poland - 5 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 8 ofert oraz Itaka - 7 ofert. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, Coral Travel w Egipcie, a Itaka na Wyspach Kanaryjskich.

Instytut Traveldata przedstawia również tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

Skład pierwszej piątki ponownie pozostał taki sam jak przed dwoma tygodniami, a zmianie uległa jedynie kolejność biur podróży na poszczególnych pozycjach. Największy awans z pozycji piątej na drugą odnotowało biuro Exim Tours i jest to skutek znacznej obniżki ofertowych cen wycieczek. Z kolei biuro TUI Poland przesunęło się z pozycji trzeciej na piątą, gdyż ceny w okresie ostatniego tygodnia nie uległy w nim istotnej zmianie w odróżnieniu od wielu bezpośrednich konkurentów u których wystąpiły zniżki.

Warto też zauważyć, że wszystkie pięć pierwszych pozycji nadal zajmują biura należące do grup kapitałowych lub powiązanych biznesowo z podmiotami, które dysponują istotną własną bazą hotelową. W obecnych trudnych czasach dla turystyki pozwala to na oferowanie pobytów opartych w pewnej mierze o kalkulacje uwzględniające koszty krańcowe.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
zima wyjazdy turystyka instytut traveldata coral travel tui poland itaka
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję