Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista ds. Turystyki
- Pilot Słowenia 15-21.09.2024
- Specjalista / Specjalistka ds. Turystyki
- Przewodnik po Rzymie
- Travel designer
- Pilot Londyn-Oxford-Windsor-Brighton-Bruksela
- KRAKÓW - specjalista ds. organizacji wyjazdów...
- Specjalista ds. Turystyki Itaka Galeria Łódzka
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Pilot wycieczki Rumunia, Bułgaria
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej oczekiwań
Lotnisko Chopina zamknęło 2023 rok wynikiem, który znacznie przewyższył prognozy. Rekordowy okazał się tonaż obsłużonego cargo.
W minionym roku wyniki Lotniska Chopina znacznie przewyższyły prognozy, które zakładały, że liczba odprawionych pasażerów nieznacznie przekroczy 15 mln. W rzeczywistości stołeczny port obsłużył dokładnie 18.499.527 podróżnych. Ruch w stosunku do rekordowego, jak do tej pory, 2019 roku odbudował się w 98 proc. Najlepszym miesiącem pod względem liczby odprawionych osób okazał się lipiec (1.935.714), a najsłabszym luty (1.119.953).
Na Lotnisku Chopina 2023 to rok rekordowych wyników, rozwoju i innowacji. Zamknęliśmy go liczbą niemal 18,5 mln odprawionych pasażerów, przewyższając nasze prognozy i oczekiwania. Te wyjątkowe wyniki potwierdzają dynamiczny powrót do normalności w sektorze lotniczym. Dziękuję wszystkim, którzy wsparli nas w osiągnięciu tego imponującego rezultatu, który niewątpliwie wzmacnia pozycję całego polskiego lotnictwa na europejskim rynku - mówi Stanisław Wojtera, prezes PPL S.A. i członek zarządu ACI Europe.
W grudniu stołeczny port odprawił blisko 1,4 mln podróżnych, czyli zaledwie o 0,5 proc. mniej niż w tym samym okresie 2019 roku. W ostatnim miesiącu 2023 roku Lotnisko Chopina obsłużyło przeszło 121,7 tys. pasażerów w ruchu czarterowym, czyli ponad 21 proc. więcej niż w grudniu cztery lata temu.
W 2023 roku Lotnisko Chopina odnotowało najwyższą w historii liczbę pasażerów odprawionych na loty czarterowe, w sumie było ich 2,6 mln. Z kolei pasażerowie tranzytowi w całym roku stanowili 26 proc. osób obsłużonych w stołecznym porcie. Strefę Non Schengen wybrało ponad 7 mln pasażerów, a strefę Schengen - ponad 11,4 mln.
Rekordowy w ubiegłym roku okazał się też tonaż obsłużonego cargo na Lotnisku Chopina. W ciągu 12 miesięcy odprawiono blisko 103,6 tys. ton cargo, czyli o około 6 proc. więcej niż w 2019 roku, kiedy waga cargo wyniosła niespełna 97,8 tys. ton.
Do rekordów należy też wynik odprawionych pasażerów 11 sierpnia. W ciągu doby przez terminal przeszło 67.968 osób, najwięcej w historii portu.
W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków z Lotniska Chopina w 2023 roku, podobnie jak rok wcześniej, znalazły się: Londyn, Paryż, Antalya, Amsterdam i Frankfurt. Inaczej ranking ten wygląda przy podziale tras na regularne i czarterowe. Do najchętniej wybieranych połączeń regularnych należały: Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt i Dubaj, a czarterowych: Antalya, Hurghada, Marsa Alam, Heraklion i Rodos.
Najczęściej wybierani przewoźnicy, operujący ze stołecznego portu w minionym roku, to: PLL LOT, Wizz Air, Enter Air, Lufthansa i Smartwings.
Polskie Linie Lotnicze LOT zapowiedziały nowe połączenie z Lotniska Chopina.
Polski, narodowy przewoźnik wznowi loty z Warszawy do Aten. Połączenie będzie realizowane codziennie od 11 kwietnia 2024 roku. Rejs potrwa 2 godziny i 40 minut, a powrotny - 2 godziny i 35 minut. Loty będą wykonywane zarówno Embraerami 195, oraz Boeingami B737-800 i B737 MAX 8.
W październiku bieżącego roku Lotnisko Chopina zostało uznane za najpunktualniejszy port lotniczy w Europie, zgodnie z raportem opublikowanym przez brytyjską firmę OAG. Warszawski port zajmował również szóste miejsce w światowym rankingu punktualności lotów.
OAG, specjalizująca się w analizie danych rynku lotniczego, uwzględniając godzinę odlotu samolotu, potwierdziła, że Lotnisko Chopina utrzymuje swoją doskonałą punktualność, nawet przy innej metodologii stosowanej przez Eurocontrol. W rankingu Eurocontrol za okres od 30 października do 5 listopada lotnisko warszawskie zajęło trzecie miejsce pod względem punktualności, ustępując jedynie portom w Helsinkach i Atenach. Pomimo wysokiego ruchu pasażerskiego i zbliżającego się końca przepustowości, Lotnisko Chopina nadal utrzymuje się w czołówce punktualności nie tylko w Europie, ale i na świecie.
Prezes Polskich Portów Lotniczych, Stanisław Wojtera, podkreślił, że mimo rosnącej liczby podróżnych, samoloty opuszczają warszawski port zgodnie z rozkładem, co świadczy o doskonałej punktualności. Ruch na lotnisku w porównaniu do rekordowego roku 2019 odbudował się w 98 procentach, a od stycznia Lotnisko Chopina obsłużyło ponad 15 milionów pasażerów.
Dodatkowo, linia lotnicza Pegasus ogłosiła plany uruchomienia lotów z Warszawy do Antalyi i Izmiru. Połączenia te będą realizowane raz w tygodniu w sezonie zimowym. Pegasus Airlines będzie konkurować z SunExpress, oferującym loty do Antalyi z Warszawy i Krakowa, a od maja 2024 roku także loty z Warszawy do Izmiru.
Paczkomat to nie jedyna nowość na Lotnisku Chopina.
W poniedziałek, 28 sierpnia, na Lotnisku Chopina została otwarta apteka. Jest to pierwszy taki punkt w warszawskim porcie lotniczym.
Po raz kolejny wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom pasażerów oraz osób pracujących na naszym lotnisku. Wielu z nas spotyka się z nieprzewidzianymi sytuacjami zdrowotnymi i to właśnie dlatego, dzięki naszym staraniom, na Lotnisku Chopina otwarty został lokal apteki ogólnodostępnej. Apteka pomoże zaradzić problemom zdrowotnym, uzupełnić bagaż o zapomniane w ferworze przygotowań do podróży artykuły higieniczne lub dermokosmetyki. - mówi Stanisław Wojtera, Prezes PPL S.A, które zarządza Lotniskiem Chopina.
Punkt o powierzchni 137 m kw. zlokalizowany jest na poziomie przylotów, w strefie ogólnodostępnej terminala, Wyjście 2, poniżej stanowisk odprawy PLL LOT. Apteka jest czynna przez 7 dni w tygodniu, od 8.00 - 20.00
O paczkomacie na Lotnisku Chopina pisaliśmy w aktualności InPost na ratunek zapominalskim pasażerom
Lotnisko Chopina pobiło swój lipcowy rekord, jeśli chodzi o ilość obsłużonych pasażerów.
W lipcu z usług stołecznego portu lotniczego skorzystało 1 937 489 osób. W samym ruchu czarterowym w tym okresie odprawiono ponad 412 tys. pasażerów.
Od początku roku Lotnisko Chopina odprawiło przeszło 10 mln pasażerów.
Coraz więcej połączeń lotniczych z Lotniska Chopina.
Od 29 października PLL LOT będą wykonywać codzienne loty do Dubaju. Start zaplanowano na godzinę 7.40, a lądowanie w Emiratach na 16.45. Lot powrotny wystartuje z Dubaju o godzinie 18.15, aby wylądować w Warszawie o 21.55.
Nasz narodowy przewoźnik zwiększy również częstotliwość lotów z Warszawy do Pekinu - Daxing. Od 30 października LOT będzie obsługiwał na tej trasie 4 loty tygodniowo: w poniedziałki, środy, piątki i soboty.
Do siatki połączeń z Lotniska Chopina dołączy również lot do Aten, który będzie obsługiwany przez linię lotniczą Sky Express. Całoroczne połączenie będzie obsługiwane od 29 października. Grecki przewoźnik poleci z Warszawy do Aten pięć razy w tygodniu: w poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki i niedziele. Połączenie będzie obsługiwane samolotami Airbus A320neo.
Od 30 października Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomią również codzienne połączenie z Warszawy na rzymskie lotnisko Fiumicino. Będzie ono obsługiwane samolotem Boeing 737 MAX 8.
Czerwiec na Lotnisku Chopina lepszy niż przed pandemią
Lotnisko Chopina po raz pierwszy zanotowało lepszy miesięczny wynik niż przed pandemią.
Port lotniczy w Warszawie w czerwcu 2023 odprawił ponad 1,81 mln podróżnych co stanowi aż 102 proc. odbudowy ruchu w stosunku do rekordowego dotychczas czerwca 2019 roku, w którym port obsłużył 1,78 mln pasażerów.
W pierwszym półroczu Lotnisko Chopina odprawiło ponad 8,34 mln pasażerów. Mimo tak olbrzymiego ruchu pasażerskiego, zgodnie z najnowszymi danymi Eurocontrol, Lotnisko Chopina w Warszawie jest w czołówce europejskich portów notujących najmniej opóźnień.
Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) cyklicznie publikuje szczegółowy przegląd najnowszych trendów na europejskich lotniskach. W ostatnich ośmiu raportach (dane od 15 marca do 2 lipca) opracowanych przez Eurocontrol, Lotnisko Chopina utrzymuje się w europejskiej czołówce portów pod względem punktualności zajmując od 6 do 2 miejsca. Średnia punktualność w analizowanym okresie na Lotnisku Chopina wyniosła 78,7 proc. (75,6 proc. przyloty i 81,73 proc. odloty). Najlepsze wyniki stołeczny port odnotował między 12-21 marca gdzie średnia wyniosła aż. 88 proc. W Europie lepsze statystyki osiągnęło wówczas tylko lotnisko w Helsinkach - Lotnisko Chopina uplasowało się na drugiej pozycji.
Dane z czerwca wskazują, że wracamy na drogę wzrostów i notujemy wyniki zbliżone, a nawet wyższe - jak w przypadku czerwca - do osiąganych w rekordowym 2019 roku. Zakładamy, że także lipiec i sierpień będą rekordowe i przekroczymy próg 2 mln odprawionych osób miesięcznie, po raz pierwszy w historii portu. Pomimo rekordowej liczby pasażerów, lotnisko zarządza ruchem bardzo sprawnie. Cieszy nas, że choć nasze lotnisko pracuje na granicy przepustowości, niezmiennie utrzymujemy się w czołówce europejskich portów pod względem punktualności. Tak dobre wskaźniki to efekt współpracy wszystkich podmiotów i służb operujących na Lotnisku Chopina i dowód na to, że każdego dnia stołeczne lotnisko funkcjonuje na światowym poziomie - mówi Anna Dermont, rzecznik prasowy Polskich Portów Lotniczych S.A.
LOT wprowadzi nowe połączenie z Warszawy
Polskie Linie Lotnicze LOT wprowadzą do nowe połączenie do rozkładu lotów regularnych z Lotniska Chopina.
Samoloty polskiego, narodowego przewoźnika polecą do stolicy Uzbekistanu - Taszkentu. Połączenia będą wykonywane od lutego 2024 roku, z częstotliwością trzech rotacji tygodniowo. Połączenia będzie obsługiwane samolotami Boeing 737 MAX 8. Loty będą wykonywane w środy, piątki i niedziele.
Polskie Linie Lotnicze LOT obsługiwały niedawno połączenia czarterowe do Taszkentu, na zlecenie uzbeckiego biura podróży FlyinUp.
Lotnisko Chopina z dużym ruchem
Majowe wyniki lotniska Chopina imponują, choć nie osiągają wyniku sprzed pandemii.
W samym maju z warszawskiego lotniska skorzystało 1597 tys. osób co oznacza, że nie przekroczono jeszcze rekordu z maja 2019, ale brakło tylko 3 procent. Wzrósł ruch charterowy w stosunku do maja 2019 o około 20%.
W maju odprawiliśmy znacznie więcej pasażerów lotów czarterowych niż w tym samym okresie 2019 roku. Było ich ponad 222 tys., czyli o 20 proc. więcej rok do roku. Świadczy to o tym, że pasażerowie chcą podróżować, a rozpoczęty sezon urlopowy z pewnością będzie rekordowy powiedziała Anna Dermont, rzecznik Lotniska Chopina.
Od początku roku do końca maja cały ruch na lotnisku osiągnął 6,5 mln pasażerów, przy czym tylko 623 tys. pasażerów było w ruchu krajowym. Zaledwie 37 procent ruchu to wyloty do krajów nie będących w strefie Schengen. Najczęściej wybieranie kierunki w tym roku to Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt i Dubaj.
Zimowa siatka połączeń z Warszawy także zapowiada się bardzo dobrze - według wstępnych planów linii lotniczych możliwe są połączania do Londynu Stansted, Rzymu Ciampino, Paryża Beauvais, Bristolu, Pafos czy Wenecji Treviso, Mediolanu Linata, Bejrutu, Pekinu Daxing, Dubrownika, Salvadoru da Bahia w Brazylii, Porlamar w Wenezueli, Kolombo, Sewilli i do Stambułu. Oczywiście otwarcie slotów nie stanowi jeszcze pewności, że połączenie powstanie, jednak wydaje się, że w zimie też będzie gdzie polecieć z Lotniska Chopina.
Szykując się na rekordowe lato, lotnisko Chopina wprowadza ułatwienia w odprawie.
Od 15 czerwca z bramek ABC (Automated Border Control) mogą korzystać dzieci powyżej 12 lat po warunkiem, że mają co najmniej 140cm wzrostu i biometryczne dokumenty. Działanie bramki jest proste, pasażer najpierw skanuje swój dokument, przykładając go do czytnika. Po otwarciu drzwi podróżny wchodzi do środka, gdzie następuje proces sprawdzenia i weryfikacji biometrycznej. Porównywane są różne parametry: wizerunek twarzy, odciski palców. Przy pozytywnej weryfikacji otwierają się drzwi wyjściowe i pasażer może opuścić bramkę.
Według informacji ze Straży Granicznej w Polsce działają 72 bramki ABC i są one popularne z uwagi na szybkość obsługi. Straż Graniczna dla ułatwienia udostępniła instruktażowe wideo z odprawy dzieci:
Kolejne rozszerzenie siatki połączeń z warszawskiego lotniska pokazuje, że jego limity nie zostały jeszcze osiągnięte. Nowe połączenie z Warszawy do Ankary jest realizowane przez tureckie tanie linie Pegasus.
Na razie loty będą odbywać się raz w tygodniu w poniedziałek, a z początkiem lipca dojdzie drugie połączenie w środę. Pegasus planuje także od lipca połączenie z Krakowem (w poniedziałki i czwartki).
Ciekawe są też zapowiedzi lotniska, iż wdroży ono rozwiązania, które mają zredukować kolejki pasażerów do odprawy paszportowej i kontroli bezpieczeństwa. Niestety brak tu konkretów i trudno oczekiwać rewolucji tuż przed sezonem. Prezes PPL Stanisław Wojtera prosi, aby przybywać na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem W godzinach szczytowych, kiedy jest najwięcej odlotów, mogą pojawić się spiętrzenia - zwłaszcza w takich "wąskich gardłach", jak punkt kontroli bezpieczeństwa. Apelujemy do pasażerów, aby zaplanować wcześniejszy przyjazd na lotnisko: 2 godziny dla lotów średniodystansowych, a 3 godziny dla lotów dalekodystansowych i międzykontynentalnych.
PPL pochwalił się także, że Średnia punktualność w tym okresie na Lotnisku Chopina wyniosła 77,9 proc. (77,6 proc. przyloty i 78,2 proc. odloty). Najlepszy okres to 12-21 marca, gdzie średnia punktualność wyniosła 88 proc. W Europie lepsze statystyki osiągnęło wtedy tylko lotnisko w Helsinkach. W ubiegłym roku lotnisko Chopina wysłało w podróż ponad 14 mln podróżnych, co już nie było dalekie od rekordowego 2019 roku (19 mln).
Ryanair po 4 latach zdecydował, że wraca na lotnisko Chopina i na sezon letni 2023 uruchamia 5 nowych tras łącząc Lotnisko Chopina z wakacyjnymi destynacjami.
Trasy Ryanair z Lotniska Warszawa Chopin na lato 2023 obejmują:
* Alicante - 4 loty w tygodniu
* Bruksela - Charleroi - 3 loty w tygodniu
* Palma Mallorca - 4 loty w tygodniu
* Pafos - 1 lot w tygodniu
* Wiedeń - 4 loty w tygodniu
Decyzja Ryanair wynika m.in. z konfliktu z władzami Modlina i PPL dotyczącym de facto subsydiowania Ryanair przez lotnisko Ryanair - nowe połączenia i kłopoty na Modlinie.
Michal Kaczmarzyk z Ryanair, CEO BUZZ, de facto szantażuje władze lokalne żądając utrzymania nierynkowych warunków Cieszymy się z powrotu do Warszawy Chopina i otwarcia 5 nowych tras do ekscytujących słonecznych destynacji jak Alicante, Majorka i Pafos oraz ulubionych miast, takich jak Bruksela i Wiedeń. Szkoda jednak, że musi się to odbywać kosztem Warszawy-Modlin i regionu. Z niezrozumiałych powodów, zarówno zarząd lotniska, jak i władze regionalne, ignorują Ryanair (największą linię lotniczą w Europie i Polsce) oraz odmawiają zaangażowania się w rozwój Lotniska Warszawa-Modlin - niepotrzebnie ryzykując utratę miejsc pracy i połączeń w regionie.
Jeśli zarząd lotniska w Modlinie oraz udziałowcy (w tym władze regionalne) nie podejmą działań będą w przyszłości musieli wytłumaczyć mieszkańcom, dlaczego nie byli zainteresowani rozwojem lotniska i regionu. Tymczasem Ryanair będzie nadal rozwijał siatkę połączeń na tych lotniskach w Polsce i Europie, którym zależy na zwiększeniu ruchu i które są w stanie zagwarantować niskie koszty.
Wizz Air dodaje nową trasę do polskiej siatki połączeń w sezonie letnim.
Połączenie z Warszawy do Tirany zostanie uruchomione 4 lipca 2022 roku. Loty będą odbywać się 2 razy w tygodniu: w poniedziałki i piątki. Bilety są dostępne w sprzedaży online na wizzair.com i poprzez aplikację.
Z radością dodajemy do rozkładu letniego nową trasę z Polski. Nasze obserwacje i analizy potwierdzają rosnącą popularność Albanii w ruchu turystycznym. Uruchomienie trasy Warszawa-Tirana to wyraz naszego zaangażowania w zapewnianie pasażerom z Polski przystępnym podróży lotniczych do najbardziej atrakcyjnych miejsc w sezonie. Lato nad Morzem Śródziemnym oznacza mnóstwo słońca, plażowanie na szerokich, piaszczystych plażach i obcowanie z nieodkrytymi wciąż jeszcze zakątkami Półwyspu Bałkańskiego. Zatem zachęcamy do planowania letnich wakacji już teraz. Do zobaczenia na pokładach samolotów nowoczesnej floty WIZZ, gdzie razem z naszą wysoko wykwalifikowaną załogą zadbamy o Państwa bezpieczeństwo i pozytywne wrażenia z podróży. powiedziała Paulina Gosk, Corporate Communications Manager w Wizz Air.
Nowe połączenia LOT-u
Polskie Linie Lotnicze LOT przywracają połączenie z Warszawy do Los Angeles.
Początkowo na trasie dostępne będą 2 loty tygodniowo, a w kolejnych tygodniach liczba połączeń będzie stopniowo wzrastać. Pierwszy lot na tej trasie został zaplanowany na 27 marca 2022 r.
Polski narodowy przewoźnik zapowiada także loty do Baku. Połączenia będą wykonywane 4 razy w tygodniu, począwszy od 27 maja - we wtorki, środy, piątki i soboty.
Nowe połączenie PLL LOT z Warszawy
Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomią nowe połączenie z Lotniska Chopina.
Od 30 maja, samoloty naszego narodowego przewoźnika polecą do Sarajewa. Loty będą się odbywać w poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki i soboty. Bilety są już dostępne w systemie rezerwacyjnym przewoźnika.
LOT przywraca kolejne połączenia z Warszawy
Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły przywrócenie kolejnych połączeń z Lotniska Chopina.
Do siatki połączeń naszego narodowego przewoźnika wracają Erywań, Koszyce i Nicea.
Loty do stolicy Armenii będą wykonywane trzy razy w tygodniu - w środy, piątki oraz niedziele, począwszy od 13 marca 2022 r. Od tego dnia powrócą również loty do Nicei. W pierwszych tygodniach połączenie będzie dostępne do 3 razy w tygodniu, a wraz ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym - liczba lotów będzie stopniowo wzrastać. Od 27 czerwca, loty będą wykonywane pięć razy w tygodniu - w poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki i soboty.
Od 10 marca LOT wznowił połączenia do Koszyc, są one obsługiwane we wtorki, czwartki, piątki i niedziele.
LOT otwiera zastępcze połączenie z Lotniska Chopina
W związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej nad Mołdawią, Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły nowe połączenie w zastępstwie lotów do Kiszyniowa.
Zastępcze loty będą wykonywane do Portu Lotniczego Jassy w Rumunii. Połączenie będzie realizowane 3 razy w tygodniu - w środy, piątki oraz niedziele.
Komentarze
Tagi:
Dział dla turystów:
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Dział transport:
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Marka Mercure planuje premierę na nowym
Udane wakacje na wrocławskim lotnisku
Coraz więcej pasażerów w Porcie Lotniczym Gdańsk
Ilu pasażerów skorzystało z lubelskiego lotniska?
Tsunami uderzyło w Indonezję - MSZ wydał nowe ostrzeżenie
Nowy przewoźnik zapowiada loty z Gdańska
Corendon Airlines pozwoli zapłacić za podróż w dowolnym momencie
Ryanair rezygnuje z jednego z połączeń z Olsztyna
Nekera rozpoczyna sprzedaż oferty Lato 2023
Wizz Air zawiesza loty do północnych Włoch
Luxury Travel z nową gwarancją ubezpieczeniową
Zmiany w zarządzie Portu Lotniczego Bydgoszcz
Pomorze gotowe na najazd turystów