TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej oczekiwań

Lotnisko Chopina zamknęło 2023 rok wynikiem, który znacznie przewyższył prognozy. Rekordowy okazał się tonaż obsłużonego cargo.


W minionym roku wyniki Lotniska Chopina znacznie przewyższyły prognozy, które zakładały, że liczba odprawionych pasażerów nieznacznie przekroczy 15 mln. W rzeczywistości stołeczny port obsłużył dokładnie 18.499.527 podróżnych. Ruch w stosunku do rekordowego, jak do tej pory, 2019 roku odbudował się w 98 proc. Najlepszym miesiącem pod względem liczby odprawionych osób okazał się lipiec (1.935.714), a najsłabszym luty (1.119.953).

Na Lotnisku Chopina 2023 to rok rekordowych wyników, rozwoju i innowacji. Zamknęliśmy go liczbą niemal 18,5 mln odprawionych pasażerów, przewyższając nasze prognozy i oczekiwania. Te wyjątkowe wyniki potwierdzają dynamiczny powrót do normalności w sektorze lotniczym. Dziękuję wszystkim, którzy wsparli nas w osiągnięciu tego imponującego rezultatu, który niewątpliwie wzmacnia pozycję całego polskiego lotnictwa na europejskim rynku - mówi Stanisław Wojtera, prezes PPL S.A. i członek zarządu ACI Europe.

W grudniu stołeczny port odprawił blisko 1,4 mln podróżnych, czyli zaledwie o 0,5 proc. mniej niż w tym samym okresie 2019 roku. W ostatnim miesiącu 2023 roku Lotnisko Chopina obsłużyło przeszło 121,7 tys. pasażerów w ruchu czarterowym, czyli ponad 21 proc. więcej niż w grudniu cztery lata temu.

W 2023 roku Lotnisko Chopina odnotowało najwyższą w historii liczbę pasażerów odprawionych na loty czarterowe, w sumie było ich 2,6 mln. Z kolei pasażerowie tranzytowi w całym roku stanowili 26 proc. osób obsłużonych w stołecznym porcie. Strefę Non Schengen wybrało ponad 7 mln pasażerów, a strefę Schengen - ponad 11,4 mln.

Rekordowy w ubiegłym roku okazał się też tonaż obsłużonego cargo na Lotnisku Chopina. W ciągu 12 miesięcy odprawiono blisko 103,6 tys. ton cargo, czyli o około 6 proc. więcej niż w 2019 roku, kiedy waga cargo wyniosła niespełna 97,8 tys. ton.

Do rekordów należy też wynik odprawionych pasażerów 11 sierpnia. W ciągu doby przez terminal przeszło 67.968 osób, najwięcej w historii portu.

W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków z Lotniska Chopina w 2023 roku, podobnie jak rok wcześniej, znalazły się: Londyn, Paryż, Antalya, Amsterdam i Frankfurt. Inaczej ranking ten wygląda przy podziale tras na regularne i czarterowe. Do najchętniej wybieranych połączeń regularnych należały: Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt i Dubaj, a czarterowych: Antalya, Hurghada, Marsa Alam, Heraklion i Rodos.

Najczęściej wybierani przewoźnicy, operujący ze stołecznego portu w minionym roku, to: PLL LOT, Wizz Air, Enter Air, Lufthansa i Smartwings.

»»»» Starsze informacje 2023-11-28 ««««


Polskie Linie Lotnicze LOT zapowiedziały nowe połączenie z Lotniska Chopina.

Polski, narodowy przewoźnik wznowi loty z Warszawy do Aten. Połączenie będzie realizowane codziennie od 11 kwietnia 2024 roku. Rejs potrwa 2 godziny i 40 minut, a powrotny - 2 godziny i 35 minut. Loty będą wykonywane zarówno Embraerami 195, oraz Boeingami B737-800 i B737 MAX 8.

Starsze informacje 2023-11-16


W październiku bieżącego roku Lotnisko Chopina zostało uznane za najpunktualniejszy port lotniczy w Europie, zgodnie z raportem opublikowanym przez brytyjską firmę OAG. Warszawski port zajmował również szóste miejsce w światowym rankingu punktualności lotów.

OAG, specjalizująca się w analizie danych rynku lotniczego, uwzględniając godzinę odlotu samolotu, potwierdziła, że Lotnisko Chopina utrzymuje swoją doskonałą punktualność, nawet przy innej metodologii stosowanej przez Eurocontrol. W rankingu Eurocontrol za okres od 30 października do 5 listopada lotnisko warszawskie zajęło trzecie miejsce pod względem punktualności, ustępując jedynie portom w Helsinkach i Atenach. Pomimo wysokiego ruchu pasażerskiego i zbliżającego się końca przepustowości, Lotnisko Chopina nadal utrzymuje się w czołówce punktualności nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Prezes Polskich Portów Lotniczych, Stanisław Wojtera, podkreślił, że mimo rosnącej liczby podróżnych, samoloty opuszczają warszawski port zgodnie z rozkładem, co świadczy o doskonałej punktualności. Ruch na lotnisku w porównaniu do rekordowego roku 2019 odbudował się w 98 procentach, a od stycznia Lotnisko Chopina obsłużyło ponad 15 milionów pasażerów.

Dodatkowo, linia lotnicza Pegasus ogłosiła plany uruchomienia lotów z Warszawy do Antalyi i Izmiru. Połączenia te będą realizowane raz w tygodniu w sezonie zimowym. Pegasus Airlines będzie konkurować z SunExpress, oferującym loty do Antalyi z Warszawy i Krakowa, a od maja 2024 roku także loty z Warszawy do Izmiru.

Starsze informacje 2023-08-29


Paczkomat to nie jedyna nowość na Lotnisku Chopina.

W poniedziałek, 28 sierpnia, na Lotnisku Chopina została otwarta apteka. Jest to pierwszy taki punkt w warszawskim porcie lotniczym.

Po raz kolejny wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom pasażerów oraz osób pracujących na naszym lotnisku. Wielu z nas spotyka się z nieprzewidzianymi sytuacjami zdrowotnymi i to właśnie dlatego, dzięki naszym staraniom, na Lotnisku Chopina otwarty został lokal apteki ogólnodostępnej. Apteka pomoże zaradzić problemom zdrowotnym, uzupełnić bagaż o zapomniane w ferworze przygotowań do podróży artykuły higieniczne lub dermokosmetyki. - mówi Stanisław Wojtera, Prezes PPL S.A, które zarządza Lotniskiem Chopina.

Punkt o powierzchni 137 m kw. zlokalizowany jest na poziomie przylotów, w strefie ogólnodostępnej terminala, Wyjście 2, poniżej stanowisk odprawy PLL LOT. Apteka jest czynna przez 7 dni w tygodniu, od 8.00 - 20.00

O paczkomacie na Lotnisku Chopina pisaliśmy w aktualności InPost na ratunek zapominalskim pasażerom

Starsze informacje 2023-08-12


Lotnisko Chopina pobiło swój lipcowy rekord, jeśli chodzi o ilość obsłużonych pasażerów.

W lipcu z usług stołecznego portu lotniczego skorzystało 1 937 489 osób. W samym ruchu czarterowym w tym okresie odprawiono ponad 412 tys. pasażerów.

Od początku roku Lotnisko Chopina odprawiło przeszło 10 mln pasażerów.

Starsze informacje 2023-08-06


Coraz więcej połączeń lotniczych z Lotniska Chopina.

Od 29 października PLL LOT będą wykonywać codzienne loty do Dubaju. Start zaplanowano na godzinę 7.40, a lądowanie w Emiratach na 16.45. Lot powrotny wystartuje z Dubaju o godzinie 18.15, aby wylądować w Warszawie o 21.55.

Nasz narodowy przewoźnik zwiększy również częstotliwość lotów z Warszawy do Pekinu - Daxing. Od 30 października LOT będzie obsługiwał na tej trasie 4 loty tygodniowo: w poniedziałki, środy, piątki i soboty.

Do siatki połączeń z Lotniska Chopina dołączy również lot do Aten, który będzie obsługiwany przez linię lotniczą Sky Express. Całoroczne połączenie będzie obsługiwane od 29 października. Grecki przewoźnik poleci z Warszawy do Aten pięć razy w tygodniu: w poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki i niedziele. Połączenie będzie obsługiwane samolotami Airbus A320neo.

Od 30 października Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomią również codzienne połączenie z Warszawy na rzymskie lotnisko Fiumicino. Będzie ono obsługiwane samolotem Boeing 737 MAX 8.

Starsze informacje 2023-07-12


Czerwiec na Lotnisku Chopina lepszy niż przed pandemią
Lotnisko Chopina po raz pierwszy zanotowało lepszy miesięczny wynik niż przed pandemią.

Port lotniczy w Warszawie w czerwcu 2023 odprawił ponad 1,81 mln podróżnych co stanowi aż 102 proc. odbudowy ruchu w stosunku do rekordowego dotychczas czerwca 2019 roku, w którym port obsłużył 1,78 mln pasażerów.

W pierwszym półroczu Lotnisko Chopina odprawiło ponad 8,34 mln pasażerów. Mimo tak olbrzymiego ruchu pasażerskiego, zgodnie z najnowszymi danymi Eurocontrol, Lotnisko Chopina w Warszawie jest w czołówce europejskich portów notujących najmniej opóźnień.

Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) cyklicznie publikuje szczegółowy przegląd najnowszych trendów na europejskich lotniskach. W ostatnich ośmiu raportach (dane od 15 marca do 2 lipca) opracowanych przez Eurocontrol, Lotnisko Chopina utrzymuje się w europejskiej czołówce portów pod względem punktualności zajmując od 6 do 2 miejsca. Średnia punktualność w analizowanym okresie na Lotnisku Chopina wyniosła 78,7 proc. (75,6 proc. przyloty i 81,73 proc. odloty). Najlepsze wyniki stołeczny port odnotował między 12-21 marca gdzie średnia wyniosła aż. 88 proc. W Europie lepsze statystyki osiągnęło wówczas tylko lotnisko w Helsinkach - Lotnisko Chopina uplasowało się na drugiej pozycji.

Dane z czerwca wskazują, że wracamy na drogę wzrostów i notujemy wyniki zbliżone, a nawet wyższe - jak w przypadku czerwca - do osiąganych w rekordowym 2019 roku. Zakładamy, że także lipiec i sierpień będą rekordowe i przekroczymy próg 2 mln odprawionych osób miesięcznie, po raz pierwszy w historii portu. Pomimo rekordowej liczby pasażerów, lotnisko zarządza ruchem bardzo sprawnie. Cieszy nas, że choć nasze lotnisko pracuje na granicy przepustowości, niezmiennie utrzymujemy się w czołówce europejskich portów pod względem punktualności. Tak dobre wskaźniki to efekt współpracy wszystkich podmiotów i służb operujących na Lotnisku Chopina i dowód na to, że każdego dnia stołeczne lotnisko funkcjonuje na światowym poziomie - mówi Anna Dermont, rzecznik prasowy Polskich Portów Lotniczych S.A.

Starsze informacje 2023-06-23


LOT wprowadzi nowe połączenie z Warszawy

Polskie Linie Lotnicze LOT wprowadzą do nowe połączenie do rozkładu lotów regularnych z Lotniska Chopina.

Samoloty polskiego, narodowego przewoźnika polecą do stolicy Uzbekistanu - Taszkentu. Połączenia będą wykonywane od lutego 2024 roku, z częstotliwością trzech rotacji tygodniowo. Połączenia będzie obsługiwane samolotami Boeing 737 MAX 8. Loty będą wykonywane w środy, piątki i niedziele.

Polskie Linie Lotnicze LOT obsługiwały niedawno połączenia czarterowe do Taszkentu, na zlecenie uzbeckiego biura podróży FlyinUp.

Starsze informacje 2023-06-21


Lotnisko Chopina z dużym ruchem

Majowe wyniki lotniska Chopina imponują, choć nie osiągają wyniku sprzed pandemii.

W samym maju z warszawskiego lotniska skorzystało 1597 tys. osób co oznacza, że nie przekroczono jeszcze rekordu z maja 2019, ale brakło tylko 3 procent. Wzrósł ruch charterowy w stosunku do maja 2019 o około 20%.

W maju odprawiliśmy znacznie więcej pasażerów lotów czarterowych niż w tym samym okresie 2019 roku. Było ich ponad 222 tys., czyli o 20 proc. więcej rok do roku. Świadczy to o tym, że pasażerowie chcą podróżować, a rozpoczęty sezon urlopowy z pewnością będzie rekordowy powiedziała Anna Dermont, rzecznik Lotniska Chopina.

Od początku roku do końca maja cały ruch na lotnisku osiągnął 6,5 mln pasażerów, przy czym tylko 623 tys. pasażerów było w ruchu krajowym. Zaledwie 37 procent ruchu to wyloty do krajów nie będących w strefie Schengen. Najczęściej wybieranie kierunki w tym roku to Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt i Dubaj.

Zimowa siatka połączeń z Warszawy także zapowiada się bardzo dobrze - według wstępnych planów linii lotniczych możliwe są połączania do Londynu Stansted, Rzymu Ciampino, Paryża Beauvais, Bristolu, Pafos czy Wenecji Treviso, Mediolanu Linata, Bejrutu, Pekinu Daxing, Dubrownika, Salvadoru da Bahia w Brazylii, Porlamar w Wenezueli, Kolombo, Sewilli i do Stambułu. Oczywiście otwarcie slotów nie stanowi jeszcze pewności, że połączenie powstanie, jednak wydaje się, że w zimie też będzie gdzie polecieć z Lotniska Chopina.

Starsze informacje 2023-06-16


Szykując się na rekordowe lato, lotnisko Chopina wprowadza ułatwienia w odprawie.

Od 15 czerwca z bramek ABC (Automated Border Control) mogą korzystać dzieci powyżej 12 lat po warunkiem, że mają co najmniej 140cm wzrostu i biometryczne dokumenty. Działanie bramki jest proste, pasażer najpierw skanuje swój dokument, przykładając go do czytnika. Po otwarciu drzwi podróżny wchodzi do środka, gdzie następuje proces sprawdzenia i weryfikacji biometrycznej. Porównywane są różne parametry: wizerunek twarzy, odciski palców. Przy pozytywnej weryfikacji otwierają się drzwi wyjściowe i pasażer może opuścić bramkę.

Według informacji ze Straży Granicznej w Polsce działają 72 bramki ABC i są one popularne z uwagi na szybkość obsługi. Straż Graniczna dla ułatwienia udostępniła instruktażowe wideo z odprawy dzieci:


Starsze informacje 2023-06-06


Kolejne rozszerzenie siatki połączeń z warszawskiego lotniska pokazuje, że jego limity nie zostały jeszcze osiągnięte. Nowe połączenie z Warszawy do Ankary jest realizowane przez tureckie tanie linie Pegasus.

Na razie loty będą odbywać się raz w tygodniu w poniedziałek, a z początkiem lipca dojdzie drugie połączenie w środę. Pegasus planuje także od lipca połączenie z Krakowem (w poniedziałki i czwartki).

Ciekawe są też zapowiedzi lotniska, iż wdroży ono rozwiązania, które mają zredukować kolejki pasażerów do odprawy paszportowej i kontroli bezpieczeństwa. Niestety brak tu konkretów i trudno oczekiwać rewolucji tuż przed sezonem. Prezes PPL Stanisław Wojtera prosi, aby przybywać na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem W godzinach szczytowych, kiedy jest najwięcej odlotów, mogą pojawić się spiętrzenia - zwłaszcza w takich "wąskich gardłach", jak punkt kontroli bezpieczeństwa. Apelujemy do pasażerów, aby zaplanować wcześniejszy przyjazd na lotnisko: 2 godziny dla lotów średniodystansowych, a 3 godziny dla lotów dalekodystansowych i międzykontynentalnych.

PPL pochwalił się także, że Średnia punktualność w tym okresie na Lotnisku Chopina wyniosła 77,9 proc. (77,6 proc. przyloty i 78,2 proc. odloty). Najlepszy okres to 12-21 marca, gdzie średnia punktualność wyniosła 88 proc. W Europie lepsze statystyki osiągnęło wtedy tylko lotnisko w Helsinkach. W ubiegłym roku lotnisko Chopina wysłało w podróż ponad 14 mln podróżnych, co już nie było dalekie od rekordowego 2019 roku (19 mln).

Starsze informacje 2023-01-26


Ryanair po 4 latach zdecydował, że wraca na lotnisko Chopina i na sezon letni 2023 uruchamia 5 nowych tras łącząc Lotnisko Chopina z wakacyjnymi destynacjami.

Trasy Ryanair z Lotniska Warszawa Chopin na lato 2023 obejmują:
* Alicante - 4 loty w tygodniu
* Bruksela - Charleroi - 3 loty w tygodniu
* Palma Mallorca - 4 loty w tygodniu
* Pafos - 1 lot w tygodniu
* Wiedeń - 4 loty w tygodniu

Decyzja Ryanair wynika m.in. z konfliktu z władzami Modlina i PPL dotyczącym de facto subsydiowania Ryanair przez lotnisko Ryanair - nowe połączenia i kłopoty na Modlinie.

Michal Kaczmarzyk z Ryanair, CEO BUZZ, de facto szantażuje władze lokalne żądając utrzymania nierynkowych warunków Cieszymy się z powrotu do Warszawy Chopina i otwarcia 5 nowych tras do ekscytujących słonecznych destynacji jak Alicante, Majorka i Pafos oraz ulubionych miast, takich jak Bruksela i Wiedeń. Szkoda jednak, że musi się to odbywać kosztem Warszawy-Modlin i regionu. Z niezrozumiałych powodów, zarówno zarząd lotniska, jak i władze regionalne, ignorują Ryanair (największą linię lotniczą w Europie i Polsce) oraz odmawiają zaangażowania się w rozwój Lotniska Warszawa-Modlin - niepotrzebnie ryzykując utratę miejsc pracy i połączeń w regionie.
Jeśli zarząd lotniska w Modlinie oraz udziałowcy (w tym władze regionalne) nie podejmą działań będą w przyszłości musieli wytłumaczyć mieszkańcom, dlaczego nie byli zainteresowani rozwojem lotniska i regionu. Tymczasem Ryanair będzie nadal rozwijał siatkę połączeń na tych lotniskach w Polsce i Europie, którym zależy na zwiększeniu ruchu i które są w stanie zagwarantować niskie koszty.


Starsze informacje 2022-03-31


Wizz Air dodaje nową trasę do polskiej siatki połączeń w sezonie letnim.

Połączenie z Warszawy do Tirany zostanie uruchomione 4 lipca 2022 roku. Loty będą odbywać się 2 razy w tygodniu: w poniedziałki i piątki. Bilety są dostępne w sprzedaży online na wizzair.com i poprzez aplikację.

Z radością dodajemy do rozkładu letniego nową trasę z Polski. Nasze obserwacje i analizy potwierdzają rosnącą popularność Albanii w ruchu turystycznym. Uruchomienie trasy Warszawa-Tirana to wyraz naszego zaangażowania w zapewnianie pasażerom z Polski przystępnym podróży lotniczych do najbardziej atrakcyjnych miejsc w sezonie. Lato nad Morzem Śródziemnym oznacza mnóstwo słońca, plażowanie na szerokich, piaszczystych plażach i obcowanie z nieodkrytymi wciąż jeszcze zakątkami Półwyspu Bałkańskiego. Zatem zachęcamy do planowania letnich wakacji już teraz. Do zobaczenia na pokładach samolotów nowoczesnej floty WIZZ, gdzie razem z naszą wysoko wykwalifikowaną załogą zadbamy o Państwa bezpieczeństwo i pozytywne wrażenia z podróży. powiedziała Paulina Gosk, Corporate Communications Manager w Wizz Air.

Starsze informacje 2022-03-22


Nowe połączenia LOT-u
Polskie Linie Lotnicze LOT przywracają połączenie z Warszawy do Los Angeles.

Początkowo na trasie dostępne będą 2 loty tygodniowo, a w kolejnych tygodniach liczba połączeń będzie stopniowo wzrastać. Pierwszy lot na tej trasie został zaplanowany na 27 marca 2022 r.

Polski narodowy przewoźnik zapowiada także loty do Baku. Połączenia będą wykonywane 4 razy w tygodniu, począwszy od 27 maja - we wtorki, środy, piątki i soboty.

Starsze informacje 2022-03-17


Nowe połączenie PLL LOT z Warszawy
Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomią nowe połączenie z Lotniska Chopina.

Od 30 maja, samoloty naszego narodowego przewoźnika polecą do Sarajewa. Loty będą się odbywać w poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki i soboty. Bilety są już dostępne w systemie rezerwacyjnym przewoźnika.

Starsze informacje 2022-03-11


LOT przywraca kolejne połączenia z Warszawy
Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły przywrócenie kolejnych połączeń z Lotniska Chopina.

Do siatki połączeń naszego narodowego przewoźnika wracają Erywań, Koszyce i Nicea.

Loty do stolicy Armenii będą wykonywane trzy razy w tygodniu - w środy, piątki oraz niedziele, począwszy od 13 marca 2022 r. Od tego dnia powrócą również loty do Nicei. W pierwszych tygodniach połączenie będzie dostępne do 3 razy w tygodniu, a wraz ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym - liczba lotów będzie stopniowo wzrastać. Od 27 czerwca, loty będą wykonywane pięć razy w tygodniu - w poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki i soboty.

Od 10 marca LOT wznowił połączenia do Koszyc, są one obsługiwane we wtorki, czwartki, piątki i niedziele.

Starsze informacje 2022-03-04


LOT otwiera zastępcze połączenie z Lotniska Chopina
W związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej nad Mołdawią, Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły nowe połączenie w zastępstwie lotów do Kiszyniowa.

Zastępcze loty będą wykonywane do Portu Lotniczego Jassy w Rumunii. Połączenie będzie realizowane 3 razy w tygodniu - w środy, piątki oraz niedziele.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
16 lotnisko chopina warszawa połączenie lotnicze
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję