TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Powstaje nowe schronisko na Markowych Szczawinach w Beskidach

Na Markowych Szczawinach w masywie Babiej Góry w Beskidach wkrótce powstanie nowe schronisko turystyczne. Nowy obiekt, który będzie gotowy w przyszłym roku powstanie w miejscu 100-letniego, dotychczasowego budynku.


Według kierowniczki schroniska Małgorzaty Hudziak, robotnicy zaczęli już zwozić materiały budowlane. Następnie przystosują drogę, by na miejsce budowy mógł dojechać sprzęt. Jeszcze przed rozpoczęciem burzenia historycznego schroniska, dla potrzeb gospodarzy i turystów przystosowana zostanie "goprówka", w której na czas budowy schronienie będzie mogło znaleźć kilkunastu turystów. Czynny będzie również bufet.

Prace zaczną się wkrótce, do zimy budynek powinien być w wykonany w stanie surowym zamkniętym. W nowym obiekcie do dyspozycji turystów będzie 36 miejsc noclegowych, obecnie jest ich 46. W zamian budynek będzie bardziej komfortowy, a niektóre pokoje wyposażone będą w łazienki. Bryła nowego schroniska będzie w stylu zabudowy beskidzkiej. Inwestorem budowy schroniska jest spółka Schroniska i Hotele PTTK "Karpaty". Inwestycja będzie kosztowała około 3 mln zł.

Z dokumentów sprzed wieku wynika, że pierwotnie parcelą na Markowych Szczawinach zainteresowani byli Niemcy ze związku turystycznego Beskiden-Verein z Bielska. Dzięki staraniom Hugo Zapałowicza do transakcji z bielszczanami nie doszło, a 11 czerwca 1906 roku ziemię wykupiło Towarzystwo Tatrzańskie. Wkrótce towarzystwo zawarło umowę na budowę schroniska z cieślą Klemensem Trybałą z Zawoi.
10 sierpnia 1906 roku budynek przekazano prowizorycznie do użytku turystom, a uroczyście otwarto go 15 września 1906 roku. Wówczas było to pierwsze polskie schronisko w Beskidach Zachodnich.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Beskidy w Beskidach schronisko Markowe Szczawiny Markowych Szczawinach Babiej Góry Babia Góra turystyczne turystom schroniska Malgorzata Hudziak turystów miejsc noclegowych Schroniska i Hotele PTTK Karpaty inwestycja Niemcy Beskiden-Verein Bielska Hugo Zapałowicz Towarzystwo Tatrzańskie Klemens Trybała goprówka na hotel nowe


Komentarze:

  • Zamiast starego schroniska na Babiej będzie nowe 

   [2007-05-24 12:42 212.106.187.*]

   jakieś straszne gupoty piszecie czy Pani Hudziakowa wie że powołujecie na nią. nigdzie nie widziałem oficjalnej wzmianki na ten temat więc proszę zmiłujcie sie już dawno się skończył prima aprilis   odpowiedz »

   • Zamiast starego schroniska na Babiej będzie nowe 

    [2007-10-22 18:23 83.7.213.*]

    Sama brałam udział we wmurowaniu kamienia węgielnego pod nowe schronisko podczas obchodów 100-lecia starego. Obecnie działa goprówka a po starym budynku już nie ma śladu. Mogę przesłac zdjęcia niedowiarkom. Pozdrawiam. PS. Starego szkoda, ale już było strasznie zaniedbane. Dla osoby samotnie chodzącej po górach jak ja najlepszym wyjściem są małe pokoje, gdzie można bezpiecznie i spokojnie samemu odpocząć.   odpowiedz »

    • Zamiast starego schroniska na Babiej będzie nowe 

     [2007-10-22 18:54 62.29.134.*]

     Tak długo (bo od maja) czekałem na odpowiedź na tego posta. Sam już zdążyłem się przekonać żę faktycznie nie mam już starego schroniska a z Markowych Szczawin zrobił się skład budowlany i plac budowy. Naprawdę szkoda. Czy schronisko był zaniedbane czy nie to dla mnie naprawdę mało ważne. Satare schronisko miało swój niepowtarzalny klimat. Tyle wspomnień z nim związanych tyle nocy tam nie przespanych i wielu ludzi tam spotakanych. A teraz co? że niby bardziej komfortowe? Na co potrzebny komfort tyryście który ze soba targa konserwy i prosi o kubek wrzątku. A i właśnie dla niego tam nie będzie miejsca bo nosi ciężki ruksak zamiast ciężkiego portfela. I nie mówcie że tak nie będzie bo w wielu schroniskach tak jest. I tylko obawiam się że wramach takich udogodnień zniszczą inne fajne schroniska gdzie wrzątek dają za darmo wędrowcom. Pozdrawiam.   odpowiedz »

     • Zamiast starego schroniska na Babiej będzie nowe 

      [2008-02-19 08:58 83.175.191.*]

      Z tego co pamiętam to na Markowych wrzątek gratis dostawali tylko nocujący o reszta płaciła 50 groszy. Mnie samą tez Pani Hudziakowa z kuchni atakowała o zapłatę za kibel. A ja zawsze nie dość, że płaciłam za kibel, to jadłam w schronisku coś ciepłego (z tego się utrzymują między innymi a nie z konserw przyniesionych przez turystę) i wrzucałam na GOPR. Urok miało stare i zgadzam się, że kawał historii tam był zapisany. Ale spanie na zawszonym sienniku raczej mnie nie bawi. I stare wymagało conajmniej gruntownego remontu. A właśnie przez to noszenie konserw z zupek nie miało zysków. Pozatym przeczytaj uważnie co pisałam: jako kobiecie samej chodzącej po górach nie za fajnie by było spać w zbiorówce... Pozdrawiam i mam nadzieję, że nowe schronisko nie zrazi Cię do ponownych wizyt u Królowej Beskidów.   odpowiedz »

      • Zamiast starego schroniska na Babiej będzie nowe 

       [2008-02-19 19:51 78.88.60.*]

       Hmm... piszesz " ja zawsze nie dość płaciłam za kibel, to jadłam w schronisku coś ciepłego" - czy mam rozumieć to że ten turysta który targa ze sobą konserwy do schroniska i nie daje zarobić schronisku jest gorszy od tego który targa ciężki portfel i stać go na posiłki schronisku i jednoosobowy pokój...? Cóż faktycznie nie zawsze mnie było stać żeby właśnie kupić sobie bigos czy jajecznicę w schronisku a często spałem na podłodze w schornisku bo było taniej. A teraz zrobi sie na Markowych schronisko-hotel i jako ten co zawsze włąsnym sumpetm wszystko w górach robił teraz powinienem się tam przestać pokazywać. A co do tego że samotnej kobiecie niebezpiecznie w zbiorowym pokoju było spać to jakoś nigdy nie spotkałem się z taką opinią. Być może faktycznie spotkało Cię cos złego. No cóż ale ta polemika schodzi już na inne tory a schroniska nowego jak nie ma tak nie ma i nie wiadomo czy bedzie... bo... ale nie mówmy o plotkach.
       Pozdrawiam i życzę wielu cudownych wycieczek w górach.
       Jarek   odpowiedz »

       • Zamiast starego schroniska na Babiej będzie nowe 

        [2008-02-19 20:05 83.175.191.*]

        Ja akurat bardziej jestem przeciwnikiem wyciagów dla narciarzy, wole narciarzy turowych. Co do własnego sumptu nic nie mam. Ale jednak jak już mam się gdzieś myć to nie lubię, żeby mi ktos wchodził obcy do łazienki i pokoi zbiorowych tez nie lubię.. Nie po to sama chodze żeby potem spac pokotem w zbiorówce i pilnować dobytku... Stare schronisko miało klimat, ale na nocleg zdecyduje sie dopiero w nowym (o ile w końcu wybudują, z tego co wiem od początku budowy ma to trwac dwa lata, więc ponad rok zostało). Akurat jestem fanatyczką Babiej Góry i myślę, że z powodu nowego schroniska nie zrezygnujesz z wizyt... Pozdrawiam cieplutko.   odpowiedz »

     • Zamiast starego schroniska na Babiej będzie nowe 

      [2010-08-15 23:53 83.17.156.*]

      Klimat był w Starym Schronisku, w Nowym na to nie ma co liczyć, na kubek wrzątku też nie ma co liczyć -znam to z, autopsji kiedy w sierpniu tam bylem.a jak z noclegiem to nie wiem bo choć póżno było,to po gadce z tzw. kierowniczką .wolałem iść w górę na Diablaka.tam wśród gwiazd było już miło.   odpowiedz »

  • Zamiast starego schroniska na Babiej będzie nowe 

   [2008-02-18 23:50 77.236.0.*]

   bez komentarza- to chyba wystarczy!!   odpowiedz »

  • Zamiast starego schroniska na Babiej będzie nowe 

   [2008-05-08 10:41 83.12.191.*]

   Byłem,jak zwykle 1 maja na Babiej Górze. Specjalnie zajrzałem na Markowe Szczawiny.Warczała betoniarka i kilku ludzi pracowało przy nowym schronisku.Stoją już fragmenty murów z cegły.Widok mało przyjemny,jeśli pamięta się stare schronisko.Ale to rozgrzebana budowa,więc nie można rozmyślać na tym etapie o estetyce.
   Oby tylko nie było to schronisku takie jak na Turbaczu czy Przsłopie pod Baranią Górą.
   Na szczęście Babia Góra jest taka sama jak zawsze.Turystów nieco mniej niż zwykle 1 maja,ale to akurat bardzo mnie nie zmartwiło.
   Pozdrowienia dla Babiogórców!
   Skaw   odpowiedz »

  • Zamiast starego schroniska na Babiej będzie nowe 

   [2010-09-21 15:34 178.182.38.*]

   nie ma jak państwo lizakowie prowadzili schronisko...swoim uśmiechem i dobrym słowem zapraszają teraz na leskowcu. u nich wrzątek,ubikacja,kromka chleba i porada była zadarmo na markowych...   odpowiedz »

  • Zamiast starego schroniska na Babiej będzie nowe 

   [2008-11-15 01:17 87.105.234.*]

   szkoda ze w starym schronisku nie bylem a bylem tak blisko bo az w pilsku .niestety kontuzja nogi nie pozwolila mi dojsc na babia gore   odpowiedz »

  • Zamiast starego schroniska na Babiej będzie nowe 

   [2008-12-25 14:30 83.12.221.*]

   Wreszcie koniec ze starym schroniskiem. Ci którzy się użalali nad jego straceniem bez problemu mogli zrobić składkę i sfinansować transport jak i zaklepać miejsce w pobliskim skansenie. Jaki problem?, przypuszczam nic by nie stało na przeszkodzie (o ile znalazłby się tak 'wytrawny' koneser :D) - ergo: droga była wolna, ot co!.
   Wiadomo, że i tak skończyło by się na odwiedzinach przez najbliższe kilka miesięcy po czym 'schronisko' siłą rzeczy zawaliło by się komuś na głowę (chyba, że remont też by ktoś opłacił). I taki to byłby obieg, swoisty i typowy dla naszego kraju, czyli jednym słowem wyp******** pieniędzy w błoto. A na Markowych przez tak rozumujących kretynów nie byłoby nic lub jakieś ochłapy (tak jak ma to miejsce teraz - w trakcie budowy nowego obiektu) w postaci jakiejś gównianej goprówki, w której ludzie nią zarządzający mają lekko mówiąc wszyskich w dupie, zarówno osoby z grubaśnymi portfelami jak i turystów tzw garbatych. Natomiast śmieci trzeba znosić samemu w dół, bo niby po co komu kosz w tym rejonie (dla turystów)... Ale wory puszek po piwie opróżnione przez robotników to potrafią regularnie usuwać z placu budowy, to jest ciekawe!.
   Taka paranoja ma miejsce teraz - tego chcielibyście na Markowych na zawsze?!
   Komuś zależy na klimacie, sentymentach, estetyce i jak by nie było ubóstwie to wypieprzać np. na Mędralową! Ale dajcie innym szansę by doczekali lepszego czasu.   odpowiedz »

   • Zamiast starego schroniska na Babiej będzie nowe 

    [2008-12-25 20:43 78.88.56.*]

    żenada... chesz coś powiedzieć to powiedz ale ziejesz nienawiscią zamiast prowadzić polemikę: "gównianej goprówki, w której ludzie nią zarządzający mają lekko mówiąc wszyskich w dupie, ... wypieprzać np. na Mędralową" - weź się lepiej z takimi tekstami na inne forum

    gnom   odpowiedz »

    • Zamiast starego schroniska na Babiej będzie nowe 

     [2008-12-27 12:25 83.12.221.*]

     Czymże uraziłem szanowny autorytet? Żeby lekkie szturchnięcie ego wywołało takie zmieszanie i bulwersację?
     Problem w tym, że w tak oczywistej sprawie nie zawsze da się stosować do zasad kulturalnej polemiki podczas, gdy ktoś publicznie rozsiewa takie bzdury. Swoją drogą: czy doprawdy nie miałem racji co do radykalnego zobrazowania obecnego stanu na Markowych? Wątpię aby turystów urządzał taki obraz - co tu dużo mówić - obraz nędzy i rozpaczy. Rozumiem, że trwa tam teraz budowa i ma miejsce ogólny zamęt, ale to w sumie nie powód do tego by normalnych turystów traktować jak zło koniczne a w niektórych przypadkach jak psy. Dlatego uważam, że na Markowe dopóki doputy nie otworzą nowego schroniska nie ma się tam co pojawiać, chyba, że tylko po to by zobaczyć aktualny stan schroniska. Ale na pogardę, sponiewieranie i spojrzenia z pod byka chyba nikt sobie osobiście nie zasłużył?, nie prawdaż? - stąd mój (zresztą nie tylko) antypean o goprówce (i osobach nią kierujących), która obecnie rzekomo spełnia rolę schroniska na czas budowy nowego. Śmiech na sali - puste krzesła. Wracając do tematu.
     Jeżeli słyszę głosy w stylu "szkoda było starego schroniska", "już nie wróci niepowtarzalny klimat i atomsfera" etc. to po prostu zastanawiam się jak doszło do tego, że w naszym kraju nie poruszamy się już bryczkami... przeca tanie były w eksploatacji, ekonomiczne, nie szkodziły środowisku - dokładnie tak jak stare schronisko na Markowych dla wielu ludzi... tak samo sprawa ma się w kwestii nowego schroniska - jego budowa budzi publiczne przerażenie i obawę przed 'nieznanym'. To w takim razie pytam się: lepiej było pozostać przy starym zgrzybiałym, śmierdzącym, ciasnym, ograniczonym technologicznie i zarazem niebezpiecznym monstrum!? jasne! Dokonałoby się pobieżnego ogólnego remontu (tak, żeby obiekt trzymał się jakoś kupy) i zaiste nadal żylibyśmy niczym te pączki w maśle! Przy tym szydząc i chichrając się z równolegle położonego, żenującego schroniska na hali Miziowej, które w istocie jest diabłem wcielonym, bo jak w ogóle mógł powstać taki budynek na beskidzkim stoku?!… że też o tym nie pomyślałem... a mogło być tak pięknie przez np. kolejne 100 lat... - ergo: to jest żenada.
     Poza tym, nie przywykłem aby owijać w bawełnę, natomiast żaden internauta bez względu na swój status nie będzie mi sugerował jak mam tańczyć, w dodatku w rytm tak beznadziejnej muzyki jaką mi tutaj serwujesz... Stać Cię tylko na wyciąganie (wg Twoich kryteriów) 'chuligańskich' zwrotów z kontekstu mojej wypowiedzi, której nie jesteś w stanie pojąć, lub po prostu pojąć nie chcesz - to gratuluję. Tym sposobem nie zdołasz mnie ośmieszyć, ani tym bardziej zdobyć poklasku dla własnej osoby w temacie, który najwyraźniej jest dla Ciebie nie wygodny lub może nawet bliżej nieznany. Tego nie wiem.
     Jeżeli jesteś adminem lub modem tej strony (nie wiem dlaczego, ale z postu który spłodziłeś pomyślałem, że akurat jesteś osobą zarządzającą) możesz mnie zbanować, zastrzec moje IP, co tylko dusza zapragnie. Nie zależy mi na przebywaniu w takim miejscu (na pierwszy rzut oka widać, że są to progi w których zanim się coś napisze trzeba się kilkakrotnie zastanowić, co by nie zranić osoby którą prawda w oczy kole), tym bardziej, że powiedziałem już w tej kwestii to co powiedzieć miałem. Nie podoba Ci się mój styl postrzegania i opisywania rzeczywistości - Twój problem. Prawda jest taka, że część ludzi zgodzi się z moimi sądami, część przystanie przy opozycyjnych opiniach (które chyba reprezentujesz), ale kto na tym lepiej wyjdzie to okaże się tak naprawdę za rok, góra dwa lata - podczas, gdy nowe schronisko już będzie w użyciu z kolei swoją rolę spełniać będzie znakomicie, tak jak przystoi obiektowi położonemu w tej konkretnej okolicy. Gwarantuje Ci, że wynik będzie jednoznaczny i bynajmniej nie będziesz nim usatysfakcjonowany. Tylko najśmieszniejsze będzie to, że po ogłoszeniu otwarcia nowego schroniska wszyscy (na czele z rdzennymi sceptykami) będą co rusz zapychać na Markowe byle tylko na własne oczy zobaczyć to nowoczesne ‘cacko’. Czy aż tak nowoczesne do się dopiero okaże - mniejsza z tym. Wtedy w jednej chwili - nie przymierzając jak bańka mydlana - znikną wszystkie sceptyczne i pogardliwe opinie na temat tego obiektu, natomiast mity o starym baraku na dobre odejdą w niepamięć - nie wierzysz? Zobaczysz sam, być może na własne oczy.   odpowiedz »

  • Zamiast starego schroniska na Babiej będzie nowe 

   [2009-01-09 19:18 83.2.109.*]

   bardzo dobrze tylko się cieszyć choć starego klimatu żal...   odpowiedz »

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję