TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Monitoring biur podróży - jesienią nowe przepisy?

Polskie biura turystyczne są w złej kondycji. Powodem jest pył wulkaniczny i brak systemu monitorowania branży turystycznej - donosi RMF FM.


Branża turystyczna podała, że sytuacja biur pogarsza się, bo musiały one ponieść duże koszty w związku z pyłem wulkanicznym. Nie wiadomo jednak, kto ma największe kłopoty. W Polsce niestety nie ma jednego systemu monitorowania branży turystycznej.

Biurami zarejestrowanymi na danym terenie zajmuje się odpowiedni marszałek województwa. Zadaniem marszałka jest wydanie zgody na działalność firmy i sprawdzanie jej zabezpieczenia finansowego.

Zarejestrowane biuro potem już nie przedkłada sprawozdań o finansach. Dlatego nikomu nie znana jest jego kondycja finansowa.

Polska Izba Turystyki popiera wprowadzenie monitoringu biur podróży. - Monitoring biur podróży powinien być zsynchronizowany i powinien za tym stać pewien system zbiorowego bezpieczeństwa w postaci instytucji finansowej - oznajmił prezes PIT Jan Korsak.

Według krytyków to złe rozwiązanie, bo jego kosztu ponieśliby klienci. Ministerstwo Sportu i Turystyki nie chce wprowadzać centralnej kontroli nad biurami podróży. Pojawią się jednak nowe przepisy, które dadzą klientom możliwość sprawdzenia firmy. Prawo ma wejść w życie po wakacjach. Nie wiadomo jaka będzie jego treść.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
monitoring biur podróży nowe przepisy pył wulkaniczny sytuacja kondycja finansowa biura marszałek o finansach kłopoty


Komentarze:

  • Biura podróży w złej kondycji? 

   [2010-07-14 10:27 79.190.212.*]

   może korsaka byśmy monitorowali, doskonale zawsze wiedział jaką kondycję miały biura. chyba za długo siedzi na swoim stołku i wysokie temperatury mu zaszkodziły!!!! kto w polsce sprawdza każdą firmę jaką ma kondycję???kto podaje jej dane do publicznej wiadomości???
   tylko giełda.jak sp.z o.o. to jest rejestr w sądzie!!! jak ktoś zalega i śmierdzi jako firma to wystarczy sprawdzić rejestr dłużników!!!!!   odpowiedz »

  • Biura podróży w złej kondycji? 

   [2010-07-14 11:32 83.29.60.*]

   A może by tak PIT całą czapę zmonitorowali-to by było ciekawsze.Wypowiadają sie tak jakby pracowali w turystyce od krótkiego czasu. A to wina biur ,że jest tak a nie inaczej???Zamiast dbać o to by właśnie nasze rodzime biura miały udogodnienia,a urzędasy nie kładły kłód pod nogi na każdym kroku to co jest-popiera się zagraniczne, nasze to be-wymyśla co by tu jeszcze dołożyć,co by tu wymyślić aby zaszkodzić a nie pomyślą o szarej strefie która sie panoszy nie ponosząc żdnych kosztów, jak to ukrócić.Oczywiście najlepiej jest krytykować i pokazywać sie na antenie i tworzyć swój wizerunek kosztem innych bo to nic nie kosztuje,bo inni ponoszą koszty wyjazdów,bankietów itd. Reasumując zamiast pomagać i tworzyć to lobby dla turystyki dla rozwoju branży, rodzimej działalności tworzy się kolejne bariery,kolejne progi by niszczyć to co jeszcze funkcjonuje-Realista   odpowiedz »

  • Biura podróży w złej kondycji? 

   [2010-07-14 11:43 83.27.90.*]

   jak odpowiednie instytucje nie mają co robić, to może zaczęłyby monitorować nielegalnie działających organizatorów jak np. izby handlowo-przemysłowe, które bez uprawnień uprawiają turystykę ...   odpowiedz »

  • Monitoring biur podróży - jesienią nowe przepisy? 

   [2010-07-14 13:11 83.22.207.*]

   Ja nie wiem kto jeszcze płaci jak idiota składki za przynależność do PIT ?
   Co to daje ? Nic lub prawie nic. Za te kilka stów to lepiej iść do restauracji lub pojechać z rodziną na wycieczkę w weekend i tak wesprzeć nasze restauracje, hotel, itp.
   A jeśli chodzi o badanie to trzeba by było zbadać właśnie tych wszystkich pseudo-organizatorów turystyki. I za to niech się p. Korska może zabierze z marszałkami.   odpowiedz »

  • Biura podróży w złej kondycji? 

   [2010-07-14 15:05 85.89.162.*]

   Monitoring sytuacji finansowej jest niewątpliwie potrzebny ale tylko i jedynie firmom ubezpieczeniowym do rzetelnego wyliczenia stawki ubezpieczeniowej. Opowiadanie się PIT-u za monitorowaniem sytuacji finansowej w postaci powołania odrębnej instytucji nawiązuje do powołania Funduszu Zabezpieczen Turystycznych, który cały czas był wałkowany przy nowelizowaniu ustawy o usługach turystycznych.Niestety często odnoszę wrażenie,że Panowie z PIT-u swoje przemyślenie i związane z tym pomysły mają zupełnie oderwane od przemyśleń branży turystycznej - może wiąże to się również z trym , że już nie prowadzą wasnych biur podróży i nie czują tej branży.Mam nadzieję,że w okresie nowelizacji rozporządzenie Ministra Finansów dot. minimalnych sum gwarancyjnych zamiast forsować znów Fudnusz popierać będą innych w kształtowaniu stawek minimalnych dla organizatorów.Zaniepokojona   odpowiedz »

  • Biura podróży w złej kondycji? 

   [2010-07-14 16:22 85.221.189.*]

   Dalszy ciąg lobbingu na rzecz Pitowskiego funduszu ubezpieczeń. Jest to żenujący przykład fajdania we własne gniazdo. P. Prezes użył straszaka którym jest podobno dobro klienta. Klienta który za te pomysły i tak zapłaci tylko że więcej. Natomiast wypowiedź o kondycji branży dyskwalifikuje go jako Prezesa reprezentującego Izbę turystyki. Kiedy macie walne koledzy z PIT?   odpowiedz »

  • Monitoring biur podróży - jesienią nowe przepisy? 

   [2010-07-14 18:44 188.147.45.*]

   Zapraszamy do naszego biura turystycznego, którego oddział mieści się we Wrocławiu, przy ul. Komandorska 66 (Centrum Handlowe Arena).
   Posiadamy atrakcyjne ceny, oferty ''szyte na miarę'' i zapewniamy kompleksową obsługę.
   Informacje dotyczące ofert są bezpłatne. Działamy również internetowo - wroclaw@travel-point.pl, wszystkie formalności można załatwić nie wychodząc z domu.

   Z nami marzenia się spełniają! :)   odpowiedz »

  • Biura podróży w złej kondycji? 

   [2010-07-14 19:22 77.112.218.*]

   Monitoring potrzebny-konieczny pytanie komu i po co. Jeżeli KTOŚ będzie czuwał i analizował dane to TAK. A szanowni koledzy nie wywnętrzajcie się nad PIT-em Ci co płacą składki może są zadowoleni - na własne życzenie mają tak jak mają i chcą. (KH)   odpowiedz »

  • Biura podróży w złej kondycji? 

   [2010-07-15 09:43 80.55.158.*]

   A dlaczego nie ma monitoringu kondycji finansowej firm z branży budowlanej, samochodowej, farmaceutycznej i innych. Przeciez wszyscy oni notorycznie nabijajja klientow w butelke. Jakas łachudra przyczepila sie branzy turystycznej, bo temat dobrze sie sprzedaja w mediach jak jakies biuro bankrutuje. NAJLEPIEJ TO ZASTRASZAC zeby odwracac uwage od innych i wazniejszych spraw   odpowiedz »

  • Biura podróży w złej kondycji? 

   [2010-07-16 13:28 83.9.184.*]

   Chciała bym aby był monitoring wycieczek szkolnych i pielgrzymek !!! kto będzie monitoring wprowadzał na kwatery prywatne ? kto wymyśli system jak to zlikwidować szarą strefę, to tu są brakujące miliony dla rządu !!!
   Łatwo jest kontrolować i sprawdzać tych co płacą podatki i działają legalnie.   odpowiedz »

   • Biura podróży w złej kondycji? 

    [2010-07-20 08:17 84.10.121.*]

    tak kto w końcu zniszczy szarą strefę??? pielgrzymki, trenerzy panie nauczycieli którym się wydaje że organizacja kolonii to łatwy pieniądz. Księżulo za organizację pielgrzymki nie bierze sie jak nie zarobi na czysto 10.000 zł, trener tez musi sowicie zarobi. A durni rodzice zapisują swoje pociechy w szkole, klubie bo wydaje im się iż tam będzie lepiej no i oczywiście tanio.... przecież to paranoja   odpowiedz »

  • Biura podróży w złej kondycji? 

   [2010-07-16 16:02 89.79.20.*]

   a co ze swoboda działalności gospodarczej? Jak to państwo zacznie się mieszać, to zniszczy wszystko. Nie widzę sensu placenia składki na czapy w postaci: PIT i regionalne odpowiedniki, to sa pieniądze stracone-popatrzcie kto tam się produkuje. Turyści wcale się nie kierują tym, czy dane biuro jest w tych organizacjach, czy nie.   odpowiedz »

   • Biura podróży w złej kondycji? 

    [2010-07-16 17:56 85.221.189.*]

    Masz rację!!! Wtedy pozostanie Ci wywnętrzanie się tylko na forum internetowym.   odpowiedz »

   • Biura podróży w złej kondycji? 

    [2010-07-20 13:05 79.190.212.*]

    Korsak żyje w wirtualnej przestrzeni, dawno nie pracował i niestety mózg mu zjełczał skoro takie bzdury wymyśla i je popiera a może szykuję się na nowy , wymyślony przez siebie stołek??? nie udało się z funduszami to może od kuchni??? pewnie tu coś już mu się pali pod 4 literami i szuka następnego , spokojnego stołka gdzie będzie mógł brać kasę, na pewno nie reprezentuje interesów ani klientów ani biur podróży, dodam,że te interesy są spójne bo i klientom zależy na dobrym wypoczynku i biurom , bo wtedy mają stałych klientów!!!!!   odpowiedz »

  • Biura podróży w złej kondycji? 

   [2010-07-20 13:40 193.238.18.*]

   tylko u nas w naszej branży "nasze" izby strzelają w nasze interesy. proponuje roziwiązać wszystkie izby turystyczne - wtedy będzie mniej bolało jak obcy będa w nas bili a klienci przestana być robieni w konia taka psedtroską o nich . reasumując zyskają biura i klienci a stracą tylko panowie Korsak, Ratajski i jeszcze paru innych. Ale było by fajnie , nie ?   odpowiedz »

   • Biura podróży w złej kondycji? 

    [2010-07-20 14:05 83.30.195.*]

    Komu i po co monitorowanie kondycji biur przecież tutaj tylko chodzi o to aby biura zapłaciły dodatkowe składki dla biur ogromnych,Przecież polskich touroperatorów jest niewiele na naszym rynku ,tylko zagraniczne nie wiecie o tym?   odpowiedz »

   • Biura podróży w złej kondycji? 

    [2010-07-20 14:19 83.15.214.*]

    Bardzo rozsądna wypowiedź , jestem za zlikwidowaniem postkomunistycznych instytucji ,które tak naprawdę nie maja narzędzi ( prawa) do ingerencji w działalność biur podróży za to osoby zatrudnione zapewniają sobie stałe Źródło dochodu. Od 15 lat prowadzę biuro podróży i jeszcze nie słyszałam aby te instytucje pomogły Klientowi czy też biurom podróży. Za to jest dużo tzw "bicia piany" i pomysłów na rozbudowę instytucji , które zapewnią ciepłe posadki osobom z tego otoczenia. Z doświadczenia wiem,że są to osoby nie znające branży za to bardzo aroganckie i pełnie abstarakcyjnych pomysłów
    Jak zakładałam biuro chciałam być członkiem PIT-u niestety okazało się ,że mogą mnie przyjąć dopiero po roku funkcjonowania ale po roku to ja juz podziękowałam.   odpowiedz »

    • Biura podróży w złej kondycji? 

     [2010-07-20 15:14 195.225.246.*]

     A taki piękny certyfikat daje PIT z antyramą nawet za jedyne 800 zł.Można się nim najwyżej podetrzeć.Przez rok czasu jeden klient spytał czy jestem członkiem PITu.Pensja prezesa PIT-6000 zł.Walne zgromadzenia PIT-u na których wóda leje się strumieniami też kosztują.Niech się walą...   odpowiedz »

  • Biura podróży w złej kondycji? 

   [2010-07-20 15:35 83.26.27.*]

   Trzeba wprowadzić monitoring na PIT cały zarząd,wodzostwo ,które za pieniądze składkowe bawi sie,,że tez sa jeszcze takie biura które płacą daninę na tych co za te pieniądze organizują sobie wyjazdy,pt walne a nic żadnych korzyści oprócz nic nie znaczącego certyfikatu z tego mają.Każdy zdrowo myślacy właściciel biura bez waszego monitoringu będzie robił tak aby istnieć na rynku bo to w jego interesie i nie potrzebuje was do tego bo zamiast pomagać tam gdzie trzeba to tylko wymyslacie co by gdyby, jakby a może tak się uda,   odpowiedz »

   • Biura podróży w złej kondycji? 

    [2010-07-20 16:00 95.48.245.*]

    Przeciez kazde biuro musi byc zabezpieczone chocby polisą ubezpieczeniową.
    Dziennikarze RMF nie dopytali juz że Marszałek co roku sprawdza takie zabezpiecznie na nastepny rok...
    Moim zadaniem "izby turystyczne" tworząc "instytucję finansową"chca miec jakis procent od obrotów biur a nie pilnować interesów klientów, czego właściwie i tak nie robią. Ze składki pewnie juz trudno wyzyć....
    Pozatym mieli by informacje na czym sie robi najlepszą kase.
    Niech sie wezmą wreszcie za wsparcie prawne i ustawowe turystyki ale takie z prrawdziwego zdarzenia!!!   odpowiedz »

  • Biura podróży w złej kondycji? 

   [2010-07-20 19:24 80.52.226.*]

   nastepny pomysł nastepcy "geniusza złodziei" Balcerowicza, wszystko po to, aby Izraelici obłowili sie za nasze. Najpierw kolesie Kwacha oddali im wszystkioo za 1 zł - bez Westerplatte, ale to za mało! teraz chca wiecej! A kto wice ministrem skarbu? a kto prezesem NBP, itp? Nie wspomne o turystyce - tu wszystkie pieniadze ida na promowanie wycieczek zagranicznych i dobrze - polaks - be!

   I co zmieniło sie od rozbiorów?

   No w koncu PO powiedziało, ze to wyedukowani , mieszczanie głosowali na PO a głupole ze wsi na PIS. Gratulacje - chcieliśta = mata!!!!   odpowiedz »

   • Biura podróży w złej kondycji? 

    [2010-07-21 17:22 85.221.189.*]

    Szalom!!!   odpowiedz »

  • Biura podróży w złej kondycji? 

   [2010-07-28 21:58 87.206.224.*]

   Jestem za zlikwidowaniem PIT. To instytucja nie potrzebna nikomu; ani biurom, ani klientom.   odpowiedz »

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję