Nowe ograniczenia dotyczące bagażu podręcznego!

W związku z pojawieniem się nowego zagrożenia dla lotnictwa cywilnego jakim są płynne materiały wybuchowe, Unia Europejska zarządziła nowe środki ochrony, które dotyczą pasażerów i ich bagażu. Będą one obowiązywać od 6 listopada br.


Nowe zasady ograniczają ilość płynów, które pasażerowie mogą mieć ze sobą podczas kontroli bezpieczeństwa. Przepisy mają zastosowanie do wszystkich pasażerów, którzy korzystają z portów lotniczych UE, niezależnie od kierunku ich podróży.

Według nowych zasad ochrony, każdy pasażer i jego bagaż w punktach kontroli bezpieczeństwa będą poddani kontroli pod kątem wykrycia niedozwolonych płynów, niezależnie od przeszukania w zakresie innych zabronionych do przewozu przedmiotów.

Nowe przepisy będą obowiązywać od 6 listopada bieżącego roku (poniedziałek) na wszystkich lotniskach Unii Europejskiej.

Przy pakowaniu bagażu kabinowego należy pamiętać, że:
- od 6 listopada dozwolone będzie przewożenie tylko niewielkich ilości płynów w bagażu kabinowym lub w osobistej torebce - niezależnie od trasy podróży,
- od 6 listopada płyny przewożone w bagażu kabinowym muszą być umieszczone w pojemnikach nie większych niż 100 ml. Dodatkowo muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową i zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra, które będą dostępne w portach lotniczych.

Podczas kontroli bezpieczeństwa, pasażerowie zobowiązani są do:
- przekazania do sprawdzenia (bez wezwania służb ochrony) plastikowych toreb z opakowaniami, które zawierają substancje płynne w punktach kontroli bezpieczeństwa,
- zdjęcia swojego nakrycia wierzchniego (płaszcza, kurtki). Będą one oddzielnie prześwietlone przy użyciu urządzenia rentgenowskiego. Natomiast pasażer będzie kontrolowany przy zastosowaniu bramki magnetycznej do wykrywania metali,
- wyjęcia przenośnego komputera i innych większych urządzeń elektrycznych z bagażu kabinowego. Zostaną one oddzielnie prześwietlone przy użyciu urządzenia rentgenowskiego.

Bez zmian pozostają:
- zasady dotyczące przewozu substancji płynnych w bagażu rejestrowanym,
- zasady dotyczące przewozu w bagażu kabinowym lekarstw i innych środków medycznych, w tym pokarmów dla dzieci przeznaczonych do spożycia podczas podróży - w tym przypadku nie ma ograniczeń odnośnie ilości,
- zasady dot. przewozu płynów (np. perfum, alkoholi), które zostały zakupione w sklepach położonych na lotnisku za punktem kontroli kart pokładowych. Towaru, który został zapakowany i zabezpieczony w plastikowej torbie przez personel sklepu, nie należy otwierać do momentu sprawdzenia w punkcie kontroli bezpieczeństwa. W tym przypadku nie ma też ograniczeń dotyczących ilości.

Podróżni, którzy mają przesiadkę w innym porcie lotniczym UE, mają prawo do zakupu płynów w sklepach położonych na unijnym lotnisku lub na pokładzie wspólnotowego przewoźnika.

W razie wątpliwości dotyczących przewozu płynów lub innych towarów należy skontaktować się z portem lotniczym, przewoźnikiem lub biurem podróży, najlepiej przed rozpoczęciem podróży.

Do substancji płynnych zalicza się:
- wodę i inne napoje, zupy, syropy,
- perfumy,
- żele (np. do włosów, kąpieli),
- pasty (w tym pasty do zębów),
- kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs),
- kremy, odżywki i oliwki,
- spraye,
- substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty),
- inne substancje o podobnej konsystencji.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij