Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Hotel*** w Austri
- Touroperator ETI - Przedstawiciel handlowy
- Praca w Chorzowie!
- Specjalista ds. obsługi biura z jęz. angielskim
- BP Itaka - Specjalista ds. Turystyki - Salon...
- Rezydent na Cyprze
- Praca dla miłośnika podróży Pszów
- Praca Pilot wycieczek
- Specjalista Ds. Turystyki Travelplanet Wrocław
- Praca w Krakowie u Organizatora - szukamy PRODUCT...


Estonia wprowadziła zakaz palenia w miejscach publicznych
We wtorek, 5 czerwca Estonia dołączyła do krajów, które wprowadziły w ostatnich latach zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych. Palić nie wolno między innymi w kawiarniach, restauracjach, barach i nocnych klubach.
Zgodnie z ustawą, która została przyjęta w 2005 roku, palenie w wymienionych miejscach jest dopuszczalne tylko pod warunkiem, że palacze przebywać będą w specjalnie wyposażonych oddzielnych pomieszczeniach.
Zakaz palenia obowiązuje również na przystankach komunikacji miejskiej oraz w przejściach podziemnych.
Osobom, które naruszają zakaz palenia tytoniu grozi grzywna w wysokości około 80 euro, natomiast właścicielom kawiarni i restauracji, w których złamano zakaz do 3 tys. euro.
Władze Estonii liczą, że zakaz skłoni chociaż część palaczy do rzucenia nałogu. Według danych Ministerstwa Spraw Socjalnych w Estonii pali ponad 350 tys. osób w wieku od 16 do 64 lat, czyli blisko jedna trzecia dorosłych mieszkańców kraju.
Wprowadzona wcześniej podwyżka cen na wyroby tytoniowe niestety nie przyniosła oczekiwanego rezultatu. Nie spadła liczba palaczy, wzrósł tylko popyt na gorsze, bardziej niebezpieczniejsze dla zdrowia marki papierosów.
Zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych wprowadziły wcześniej między innymi: Irlandia, Włochy, Szwecja, Norwegia i Portugalia. Od 1 czerwca bieżącego roku palić w miejscach publicznych nie można również w Islandii i Finlandii.
Zakaz palenia w fińskich barach i restauracjach nie dotyczy jak na razie lokali, których powierzchnia jest większa niż 50 metrów kwadratowych i posiadają dobry system wentylacyjny. Przez dwa lata restauratorzy mogą jeszcze rezerwować dla palaczy najwyżej połowę powierzchni. Inne lokale mogą albo całkowicie zakazać palenia lub wybudować specjalne, szczelne pomieszczenia przeznaczone dla palaczy, gdzie nie będzie można jeść. Dla osób, które nie będą przestrzegać zakazu przewidziano kary pieniężne, których wysokość uzależniona będzie od dochodów.
Od kwietnia 2007 roku całkowity zakaz palenia tytoniu w pracy i zamkniętych przestrzeniach publicznych, w tym też w pubach obowiązuje w Irlandii Północnej (Ulsterze).
Irlandia była pierwszym krajem Unii Europejskiej, która w marcu 2004 roku wprowadziła całkowity zakaz palenia w pubach, barach i restauracjach. W kwietniu 2004 roku w jej ślady poszła Malta, która rozszerzyła zakaz na wszystkie miejsca publiczne. Natomiast Włochy w styczniu 2005 roku zakazały palenia w zamkniętych pomieszczeniach publicznych.
Włoskim palaczom, którzy łamią zakaz grozi grzywna od 27,50 euro do 275 euro. Natomiast za palenie tytoniu w obecności kobiet w ciąży i dzieci do lat 12 suma ta zostaje podwojona. Dodatkowo właściciel lokalu, gdzie nie przestrzega się zakazu może otrzymać grzywnę w wysokości od 220 do 2200 euro. W przypadku palenia przy kobietach ciężarnych oraz dzieciach jej wysokość wzrasta o połowę tej sumy.
W Szwecji całkowity zakaz palenia w barach i restauracjach obowiązuje od czerwca 2005 roku. Jego wprowadzenie poparło 85% Szwedów. Od 2004 roku zakaz palenia obowiązuje również w Norwegii.
W marcu 2007 roku w Portugalii zatwierdzono nową ustawę antynikotynową, która wprowadza całkowity zakaz palenia w barach, kawiarniach i dyskotekach, których powierzchnia ma mniej niż 100 metrów kwadratowych, a także w środkach transportu publicznego, zakładach leczniczych oraz szkołach.
Ustawa o zakazie palenia papierosów w miejscach publicznych obowiązuje od tego roku również w Hongkongu. Zakaz ten nie objął lokali rozrywkowych dla dorosłych, w tym łaźnie, kluby i bary, które dostępne są tylko dla gości powyżej 18 lat. Jednak palić w nich wolno będzie tylko do 1 lipca 2009 roku.
Komentarze
Tagi:
Dział gastronomia:
Orient Express La Dolce Vita rozpocznie rezerwacje 6
Dział hotele, pensjonaty:
B&B Hotels planuje dalsze
Grudzień rozczarowujący dla
Starsze aktualności:
Accor publikuje wyniki finansowe za I
Polska Izba Turystyki z Grupą MTP zorganizują targi turystyczne w
Jest porozumienie PAŻP i
Małopolska zainauguruje sezon turystyczny Festiwalem
Udany początek roku dla greckiej
PAŻP się ugina, ale czy to
Rosja zawieszona w prawach członka
Itaka rozpoczyna sprzedaż oferty zimowej
Warszawska Organizacja Turystyczna: ograniczenia lotów to duży cios dla
Północna Izba Gospodarcza: musimy krzyczeć, że wypoczynek w Polsce jest
Airbnb będzie musiał przekazywać dane dotyczące noclegów belgijskim organom
Lotnisko w Modlinie będzie mogło obsługiwać po 12 lotów
Star Alliance stale się rozwija
W kwietniu nowe połączenia z bydgoskiego portu
Mazurska Pętla - nowy szlak żeglarski?
Gdańsk Convention Bureau - ICCA Silent Auction
Fly.pl - nowy gracz na rynku e-biur
Cieszyn: otwarto Muzeum Protestantyzmu
Centrum turystyczne nad jeziorem Dzierzgoń
czy ktoś może wie coś o biurze turystyki vital w warszawie
Pracownicy Lot-u zamieszani w przemyt narkotyków
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2012 w Szwecji i Norwegii?
PKP wprowadziło kolejne zmiany w rozkładzie jazdy
System CEATS i jego alternatywy
Przyszłość turystyki online w Polsce
Turcja objazdowa 01-16 wrzesnia
przemyslenia zwiazane z branza i studiami z nia zwiazanymi
