Białoruś stawia na turystykę? Jakie zmiany w systemie wizowym?

Wkrótce zostanie zniesiona konieczność posiadania wizy przez Polaków udających się do Grodna oraz okolicy kanału Augustowskiego znajdującego się na Białorusi. Władze Podlasia ogłosiły, że Polska zamierza wykonać podobny krok w stronę mieszkańców naszych wschodnich sąsiadów i zezwolić na poruszanie się bez wizy w strefie przygranicznej.


Mieszkańcy Białorusi, którzy chcieliby zwiedzić region Podlasia otrzymaliby podobne przywileje jakie dostaną Polacy. Obecnie na ten temat prowadzone są negocjacje z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Od 26 października zostanie wprowadzony ruch bezwizowy dla Polaków chcących zwiedzić strefę przygraniczną na Białorusi. Polacy będą mogli przekroczyć granicę przez dwa przejścia: Kuźnica-Bruzgi oraz Rudawka-Lesnaja (sezonowe przejście dla kajakarzy, dostępne od 1 maja). Wprowadzone zmiany zezwalają na pięciodniowy pobyt na terenie Białorusi na podstawie paszportu. Dekret jest ważny do końca 2017 roku i jeżeli nie będzie żadnych zastrzeżeń, władze Białorusi nie wykluczają jego przedłużenia.

Gdyby rozmowy Podlasia z polskim MSZ na temat zniesienia wiz dla Białorusinów zakończyły się sukcesem, mogą spowodować dalsze turystyczne ustępstwa ze strony naszego wschodniego sąsiada. W celu rozwoju turystyki na Białorusi rządzący zastanawiają nad zniesieniem wiz również dla innych krajów. Wiceminister Sportu i Turystyki, Michaił Partnoj poinformował, że istnieją plany zniesienia wiz dla obywateli 80 krajów na świecie, którzy przylatywaliby na lotnisko w Mińsku i podobnie jak Polacy mogliby przebywać na terenie Białorusi 5 dni bez konieczności posiadania wizy. Projekt ma być rozpatrzony i zatwierdzony jeszcze w tym roku.

Zmiany w systemie wizowym z pewnością przyczynią się do wzrostu ruchu turystycznego pomiędzy Polską i Białorusią. Jeżeli planowane zmiany doszłyby do skutku, istnieje szansa, że do Mińska swoje połączenia otworzą tanie linie lotnicze. Aktualnie do stolicy Białorusi latają z Warszawy samoloty linii LOT oraz Belavia, a cena biletów to około 350 zł w dwie strony.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij