Subskrypcja
Subskrypcja

Szukaj
Szukaj

Białoruś stawia na turystykę? Jakie zmiany w systemie wizowym?

Wkrótce zostanie zniesiona konieczność posiadania wizy przez Polaków udających się do Grodna oraz okolicy kanału Augustowskiego znajdującego się na Białorusi. Władze Podlasia ogłosiły, że Polska zamierza wykonać podobny krok w stronę mieszkańców naszych wschodnich sąsiadów i zezwolić na poruszanie się bez wizy w strefie przygranicznej.


Mieszkańcy Białorusi, którzy chcieliby zwiedzić region Podlasia otrzymaliby podobne przywileje jakie dostaną Polacy. Obecnie na ten temat prowadzone są negocjacje z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Od 26 października zostanie wprowadzony ruch bezwizowy dla Polaków chcących zwiedzić strefę przygraniczną na Białorusi. Polacy będą mogli przekroczyć granicę przez dwa przejścia: Kuźnica-Bruzgi oraz Rudawka-Lesnaja (sezonowe przejście dla kajakarzy, dostępne od 1 maja). Wprowadzone zmiany zezwalają na pięciodniowy pobyt na terenie Białorusi na podstawie paszportu. Dekret jest ważny do końca 2017 roku i jeżeli nie będzie żadnych zastrzeżeń, władze Białorusi nie wykluczają jego przedłużenia.

Gdyby rozmowy Podlasia z polskim MSZ na temat zniesienia wiz dla Białorusinów zakończyły się sukcesem, mogą spowodować dalsze turystyczne ustępstwa ze strony naszego wschodniego sąsiada. W celu rozwoju turystyki na Białorusi rządzący zastanawiają nad zniesieniem wiz również dla innych krajów. Wiceminister Sportu i Turystyki, Michaił Partnoj poinformował, że istnieją plany zniesienia wiz dla obywateli 80 krajów na świecie, którzy przylatywaliby na lotnisko w Mińsku i podobnie jak Polacy mogliby przebywać na terenie Białorusi 5 dni bez konieczności posiadania wizy. Projekt ma być rozpatrzony i zatwierdzony jeszcze w tym roku.

Zmiany w systemie wizowym z pewnością przyczynią się do wzrostu ruchu turystycznego pomiędzy Polską i Białorusią. Jeżeli planowane zmiany doszłyby do skutku, istnieje szansa, że do Mińska swoje połączenia otworzą tanie linie lotnicze. Aktualnie do stolicy Białorusi latają z Warszawy samoloty linii LOT oraz Belavia, a cena biletów to około 350 zł w dwie strony.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Bez wiz na Białoruś [2016-10-18 13:21 83.5.191.*]
Nie do końca jest to prawda co tu piszą.
Zapewne będzie wymagane obowiązkowe ubezpieczenie oraz zaproszenie - tak było już kilka lat temu.
Natomiast będą i tego konsekwencje: Zamknięta granica Białoruś - Rosja!
odpowiedz »

Bez wiz na Białoruś [2016-10-18 10:08 178.42.70.*]
Poza samolotem jest oczywiście połączenie autokarowe i PKP.
I z tego co podaje portal bialorus.com.pl to połączenie pociągowe jest całkiem, całkiem.
odpowiedz »

Bez wiz na Białoruś [2016-10-17 10:20 91.195.57.*]
Do 5 dni na terenie Białorusi czy tylko w okręgu grodnieńskim? Skoro okolice Mińska maja mieć limit 5 dni to może obowiązywać to będzie na terenie całej Białorusi. Mnie wystarczy 5 dni na jedną imprezę "Szlakiem polskim", zawsze można zrobić 2-3 trasy na dokładne zwiedzanie. odpowiedz »

Bez wiz na Białoruś [2016-10-13 17:25 46.112.164.*]
"Władze Podlasia zamierzają...". Takie zamiary to może mieć rząd, zaś władze Podlasia co najwyżej mogą chcieć i grzecznie prosić, a nie "zamierzać". No, chyba że Podlasie dokonana secesji... Ponadto zdaje mi się, iż inicjatywa białoruska, podobnie jak w przypadku Puszczy Białowieskiej (przejście graniczne Białowieża - Piererow) dotyczy nie tylko Polaków, lecz w ogóle cudzoziemców (z białoruskiego punktu widzenia). Nadto wytypowano w okolicach Kanału Augustowskiego także dwa przejścia graniczne na Litwę do wykorzystania w ruchu bezwizowym. do przekroczenia granicy nie wystarczy tylko paszport ("...zezwalają na pięciodniowy pobyt na terenie Białorusi na podstawie paszportu...") - konieczny będzie również dokument graniczny, podobnie jak przepustka w Puszczy Białowieskiej. odpowiedz »

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij