TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter






Biura podróży obniżają ceny first minute

Przed nami kolejna analiza imprez turystycznych. Jak kształtują się ceny first minute na lato 2016? Które kierunki tanieją? Jakie są ceny przelotów na kierunkach turystycznych?


Odpowiedzi na powyższe pytania zawiera analiza przygotowana przez spółkę Traveldata, właściciela portalu Wczasopedia.pl

Najwięksi organizatorzy na rynku niemieckim tracą powoli swoje pozycje rynkowe podczas gdy średniacy zyskują klientów znacznie szybciej niż branża. Najbardziej energicznie na ten fakt zdaje się reagować koncern TUI, który postanowił zarzucić dotychczasowy cel, którym było osiągnięcie 5-procentowej rentowności na rzecz wysokiej dynamiki wzrostu. W planach ma on przyspieszyć tak znacznie, że za pięć lat ma uzyskać 25-procentowy udział w rynku niemieckim, co daje to w przybliżeniu 10-procentową dynamikę wzrostu. Drogą do tego ma być znacznie bardziej agresywna polityka cenowa, która zdaje się być widoczna również i na naszym krajowym rynku. W szczególnie trudnej sytuacji stawia to Thomasa Cooka, którego straty udziałów rynkowych są znacznie większe niż rywala, a na dodatek wykazuje on poważne braki kapitałowe oraz nadal ma duże trudności z odzyskaniem dodatniej rentowności.

W tej sytuacji wygląda na to, że Thomas Cook postanowił podjąć rękawicę i w znacznej mierze skopiować poczynania konkurenta. Na ostatniej środowej (28 października) prezentacji nowa szefowa biznesu Thomasa Cooka w Niemczech Stefanie Berk przedstawiła letni program 2016. Obok deklarowanej chęci poprawy nadwątlonych relacji z agentami oraz uruchomienia projektu nowej marki hotelowej (już szóstej z kolei) Casa Cook, pojawiła się również zapowiedź agresywniejszej polityki cenowej, która ma pomóc w przełamaniu niekorzystnych tendencji w sprzedaży Koncernu. Dlatego obniżone zostaną ceny produktów na kierunkach egzotycznych: na Dominikanie i Meksyku - o 3 procent, a na Mauritiusie o 8 procent. Na kierunkach bliższych spaść mają ceny Turcji i Egiptu - o 3 procent, a Bułgarii o 2 procent. Bez zmian pozostaną poziomy cenowe na kierunkach hiszpańskich, natomiast o 2 procent wzrosną średnie ceny w Grecji. Przy okazji widać, że istotną rolę w określaniu polityki cenowej na najbliższy sezon ma również ocena stopnia bezpieczeństwa i stabilności sytuacji na poszczególnych kierunkach.

Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez

Zestawienie bazuje na cenach dla wylotów w okresie 01-07 sierpnia zebranych w dniu 29 października. Ponieważ jesteśmy w dalszym ciągu w początkowym okresie sprzedaży sezonu letniego 2016 roku i niektóre biura podróży dopiero wprowadzają lub uzupełniają swoje oferty, a oferty niektórych są jeszcze nieobecne, dlatego porównanie cen z ich stanem sprzed tygodnia i częściowo również sprzed roku nie daje jeszcze całkowicie obiektywnego obrazu sytuacji rynkowej, choć jest z pewnością bardziej adekwatne niż poprzednie zestawienie bazujące na cenach zebranych 16 października. Dlatego pomijamy omawianie zmian cen wobec ubiegłego tygodnia, choć dla utrzymania statystycznej ciągłości pozostawiamy największe ich zmiany w stosownej tabeli wchodzącej w skład prezentacji. Natomiast lepiej do porównań nadają się natomiast ceny sprzed roku, które obejmują "startowe" oferty first minute tych samych touroperatorów.







Badanie różnicy obecnej średniej ceny first minute lata 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje na jej spadek o 77 złotych. Jest to odmienna sytuacja niż na starcie ubiegłorocznej oferty first minute (czyli lata 2015), bowiem wówczas średnia cena przewyższała cenę z wcześniejszego sezonu (czyli lata 2014 roku) o 114 złotych. Nieco zaskakująco pozycję lidera spadków wśród dużych kierunków zajęły ponownie Wyspy Kanaryjskie, które są średnio o 176 złotych tańsze niż przed rokiem (poprzednio 220 złotych), ale trzeba przypomnieć, że zeszłej jesieni kierunek ten był liderem zwyżek, a dodatnia różnica cen wobec sezonu lato 2014 wyniosła wtedy średnio około 150 złotych. Największą zniżkę średniej ceny zanotowano na razie na Gran Canarii - o 246 złotych, a najmniejszą na Teneryfie - o 98 złotych. Nadal duży spadek wykazuje też średnia cena wycieczek do Turcji - o prawie 130 złotych (przed rokiem była droższa o 114 złotych) i w Bułgarii - o 124 złote (przed rokiem droższa o 63 złotych). Dużo bardziej zbliżoną średnią cenę wobec ubiegłego roku wykazują natomiast kierunki greckie - tańsze średnio o 30 złotych, wśród których sporo tańsze są Kreta i Korfu - o 107 i 105 złotych, a nadal droższe Chalkidiki - o 160 złotych. Przed rokiem Grecja drożała wobec poprzedniego sezonu o średnio 74 złote, a liderami zwyżek były wtedy bliskie Turcji wyspy Kos i Rodos - o 179 i 118 złotych. Jedynym dużym kierunkiem, który podrożał wobec ubiegłego roku jest Egipt - o średnio 118 złotych, w tym Hurghada i Synaj - o prawie 180 i 140 złotych. Egipt drożeje już drugi sezon z rzędu - poprzednio było to średnio 112 złotych - a liderem wzrostów był wtedy Synaj - o ponad 160 złotych. Z mniejszych kierunków znacznie tańsza niż w ubiegłym roku jest teraz Portugalia - o 229 złotych (rok temu była droższa o 300 złotych) oraz Tunezja - o średnio 212 złotych. Nieco tańsza niż przed rokiem jest obecnie Majorka - o 65 złotych, a dość istotnie droższe stało się Maroko - o 102 złote.





Tej jesieni wśród dużych biur podróży nadal zdecydowanie największą obniżką cen first minute na lato wobec sezonu poprzedniego wyróżnia się biuro TUI, w którym średnia cena spadła aż o ponad 360 złotych. Całkiem możliwe, że jest to lokalna wersja strategii koncernu TUI stawiającego na zdecydowanie przyspieszenie tempa ekspansji, w tym również poprzez obniżone ceny. Taniej o 100 złotych niż przed rokiem oferuje obecnie wycieczki biuro Sun & Fun, o 40-50 złotych biura Itaka oraz Neckermann, a o 20 złotych biuro Grecos. Minimalnie droższej niż przed rokiem wycenia swoją ofertę Rainbow, a o blisko 100 złotych Exim Tours. W tym, co ma dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to zdecydowanych liderami są w dalszym ciągu Itaka (27 ofert) i Rainbow (22 ofert), a wyróżniają się pod tym względem jeszcze biura Exim Tours (13 ofert) oraz TUI i Sun & Fun (12 i 10 ofert). Wśród małych organizatorów stosunkowo dużą liczbę niedrogich propozycji oferuje biuro Net Holiday (11 ofert).

Sytuacja w zakresie kształtowania się cen oferowanych przez touroperatorów zdaje się wskazywać na to, że rynkowi liderzy są nadal zdeterminowani ugruntowywać swoją pozycję również przy pomocy atrakcyjnych ofert w tym ważnym dla sprzedaży okresie first minute. Taka strategia w przeszłości przynosiła dobre wyniki, a więc powinna być skuteczna też teraz, zwłaszcza gdy część klientów w tym mniej spokojnym dla turystyki okresie poszukiwać będzie na wakacyjne wyjazdy bezpiecznych kierunków oraz bezpiecznych dużych biur podróży.

Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej

W ostatnim tygodniu w liniach Ryanair ceny przelotów na kierunkach turystycznych na okres wylotu pomiędzy 1 a 7 sierpnia 2016 roku wzrosły wobec poprzedniego zestawienia o 19 złotych z 710 do 729 złotych, a zatem o 2,7 procent. Ceny przelotów na Kanary spadły tym razem średnio o 26 złotych, a największy spadek zanotował przelot z Warszawy na Gran Canarię - o 80 złotych. Największy wzrost wykazały przeloty z Warszawy na Sycylię - o 191 złotych oraz z Krakowa na Kos -o 90 złotych.

W większym stopniu spadły natomiast ceny w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego - o 45 złotych z 752 do 707 złotych, czyli o blisko 6 procent. W największym stopniu wzrosły ceny przelotów na kierunkach Kanaryjskich - o średnio 127 złotych oraz z Warszawy do Lizbony - o 194 złote, a także z Krakowa do Malagi i Barcelony - o 132 i 130 złotych. Tańsze są w tym roku natomiast przeloty do Grecji (zwłaszcza do Salonik i Chanii - o 366 oraz 209 złotych, a także na Majorkę - o średnio 138 złotych.

Nieznacznie, bo średnio o 15 złotych, spadły ceny w liniach Wizzair, natomiast są one teraz wyraźnie , bo o 111 złotych wyższe niż przed rokiem. Największą zwyżkę zanotowały ceny przelotów z Warszawy do Lizbony - o średnio 450 złotych i z Katowic do Barcelony - o średnio 244 złotych. Linie Norwegian cen przelotów na Wyspy Kanaryjskie nadal nie podają.

Niezmiennie obowiązuje teza, że ceny przelotów w tanich liniach, czyli również ceny produktów aranżowanych przez agentów, bądź samodzielnie przez turystów, zmieniają się w zdecydowanie szybciej i w większym zakresie niż ceny gotowych pakietów turystycznych. Skoki ich cen przypominają skoki cen akcji na giełdach, ale ich skala jest nieporównanie większa. Dlatego, po to aby zdobyć nawet pobieżne rozeznanie, czy w danej chwili jest tam rzeczywiście tanio, czy też może akurat bardzo drogo, warto przez jakiś czas obserwować zmiany sytuacji na rynku przelotów lotniczych oferowanych przez tanie linie.

Średnie ceny biletów na 14 najważniejszych kierunkach turystycznych wspólnych dla tanich linii i czarterów na wyloty w pierwszym tygodniu sierpnia były w tym tygodniu w tanich liniach przy połączeniach zarówno z Warszawy jak i Katowic oraz Krakowa nadal zdecydowanie niższe od cen czarterów, choć różnice te dość istotnie zmalały. Średnia cena z Warszawy spadła w tanich liniach z 782 do 751 złotych, a w połączeniach czarterowych (takie oferuje na razie głównie TUI) spadła z 1378 do 1235 złotych. Średnia różnica wyniosła zatem 484 złotych (poprzednio 582 złote). Na trasach z Katowic oraz z Krakowa średnia cena w tanich liniach wzrosła z 787 do 798 złotych, a w czarterach spadła z 1310 do 1136 złotych. Średnia różnica wyniosła zatem 339 złotych, czyli wyraźnie mniej niż w poprzednim zestawieniu ( 523 złote). Jest to sytuacja nieco lepsza dla czarterów niż zwyklej o tej porze przed rokiem, gdy zwłaszcza w first minute oraz w I kwartale z Warszawy oraz z Katowic i z Krakowa występowały różnice cen przelotów na korzyść tanich linii, które często osiągały, a nawet przekraczały 500 złotych.

Z raportem Wczasopedii można zapoznać się poniżej.

Możesz także pobrać plik: turinfo_20151102_wczasopediapartner20151102media.pdf




Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
traveldata wczasopedia analiza cen imprez turystycznych wczasy biura podróży




Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję