Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Szukamy pilota na 05.12 Gniezno-Bydgoszcz
- Specjalista ds. turystyki
- PRODUCT MANAGER/ FRONT OFFICE REPRESENTATIVE
- Itaka Toruń- G. Copernicus - doradca ds....
- Zainwestuje w biznes braza turystyczna
- pilotaż Kraków 10.12-12.12.2025
- Touroperator PRIMA HOLIDAY poszukuje pracownika
- Praktykant - obozy sportowe Hiszpania
- Specjalista ds. turystyki WAKACJE.PL Zduńska Wola
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej -...
Część przedsiębiorców nadal ma trudności z rozliczeniem pomocy z PFR
Nie ustają kontrowersje związane z pomocą dla przedsiębiorców, świadczoną w czasie pandemii przez Polski Fundusz Rozwoju. Od chwili uruchomienia środków z Programu 1.0, a następnie Programu 2.0 do Rzecznika MŚP napływają liczne wnioski przedsiębiorców, którzy znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji finansowej i mimo tego napotkali, i dalej napotykają, trudności w rozliczeniu subwencji finansowych.
Kwestie te oraz obawy przed nieuzasadnionym żądaniem zwrotu subwencji zgłaszały również organizacje przedsiębiorców skupione w Radzie Przedsiębiorców działającej przy Rzeczniku MŚP.
Rzecznik w ramach ustawowych uprawnień wielokrotnie kierował do PFR interwencje w indywidualnych sprawach przedsiębiorców oraz występował z ocenami prawnymi w zakresie zagadnień odnoszących się do szerszych grup przedsiębiorców. W licznych wystąpieniach zwracał się do ministrów nadzorujących PFR, wskazując m.in. na następujące problemy:
Zdaniem Rzecznika MŚP ze względu na rolę, jaką w polskiej gospodarce odgrywają mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, każde, nawet niewielkie, wsparcie ratowało kondycję firm, a w wielu przypadkach pozwoliło na kontynuację prowadzenia działalności gospodarczej. Wobec tak zakreślonych celów w istniejącej obecnie, niezwykle trudnej i nieprzewidywalnej rzeczywistości gospodarczej, szczególnie ważne jest, aby przedsiębiorcy mogli liczyć na pomoc państwa. Obowiązek zwrotu subwencji w oparciu o niejasne postanowienia Regulaminu PFR narusza stabilność ekonomiczną przedsiębiorców, którzy w dramatycznych realiach pandemii dzięki wsparciu utrzymali miejsca pracy.
Fundamentem demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości jest pewność prawa i ochrona praw przedsiębiorców. Niedopuszczalne są sytuacje, w których prowadzący działalności gospodarcze zostają zobowiązani do zwrotu całości otrzymanych środków publicznych bez jednoznacznego i ostatecznego udowodnienia przez PFR popełnienia przez nich nadużyć lub naruszeń obowiązujących przepisów. Rzecznik MŚP będzie nadal monitorować przebieg postępowań przed PFR oraz wspierać przedsiębiorców w ochronie ich praw w kontaktach z instytucjami państwowymi.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Ruch turystyczny w Grecji rośnie także
Ostrzeżenie MSZ przed
Dział hotele, pensjonaty:
Triverna: rośnie popularność świątecznych
Dofinansowanie projektów
Starsze aktualności:
Gdzie płacimy więcej - nad morzem, czy w
OSAT nawiązuje współpracę z największym DMC na
Polacy chcą jeszcze wyjechać pod koniec
Najlepszy moment na kupno przyszłorocznych
Prace nad planem zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa Białowieża
Rodzinne wyjazdy to
PARP: KPO dla turystyki jest
Żeglarze sprawdzają czystość mazurskich
IGGP: Żadna z sił politycznych nie dba o branżę
Decyzji w sprawie transakcji na rynku dostaw
Przesiadki w Paryżu będą
Ilu klientów skorzystało z usług biur
Portale noclegowe apelują do rządu ws. obostrzeń dotykających branżę turystyczną
Wielu Polaków wyjeżdża na Święta
Problemy przewoźników i 172 mln zł odszkodowań dla pasażerów
Szkolenia pomogą z brakiem kadr?
Turyści pomogą poszkodowanym w nawałnicach
Drogie lasty pod koniec sezonu
Centralny Port Komunikacyjny będzie konkurencją dla lotnisk regionalnych?
Port lotniczy w Ochrydzie doczeka się rozbudowy
Zagraniczna firma wykupuje 100% udziałów polskiego biura podróży
Włoski przewoźnik lotniczy kończy działalność
Chińskie TUI wznawia działalność
Jak Polacy wybierają cel wyjazdów?
Nowa inwestycja apartamentowa w Szczyrku
Północna Izba Gospodarcza: Nie zamyka się gospodarki gdy nie ma pieniędzy
Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, turyści częściej decydują się na wyjazdy
Włochy zawieszają wycieczki szkolne
Czeskie uzdrowiska starają się o wpis na listę UNESCO
Jak można wykorzystać sztuczną inteligencję w hotelarstwie?
SPRZEDAM KONTENER(PRZYCZEPA) GASTRONOMICZNA
Chorwacja Apartment Vispa Ciovo Trogir Suncokret Travel Trog
