Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Biuro Podróży Elit Tours
- Rezydent Hotelowy
- SPECJALISTA DS. KOMUNIKACJI I CONTENT MARKETINGU
- Specjalista ds.obsługi posprzedażowej Wrocław
- pilot Bawaria
- PILOT NA JAPONIĘ na przełomie kwietnia/maja 2026
- B. P. Okno na Świat (Warszawa) - Specjalista ds....
- Specjalista ds. Turystyki w salonie Wakacje.pl
- Specjalista ds turystyki - Stargard
- Specjalista / Specjalistka ds. turystyki
Zobacz także
Stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie zmiany przepisów dot. praw pasażerów
Parlament Europejski poparł przepisy, które ułatwią zawieszanie prawa do podróży bezwizowych do UE
W PE będą się ważyć sprawy odszkodowań za opóźnienia lotów
Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie dyrektywy turystycznej
Komitet Ochrony Konsumentów przyjął stanowisko w sprawie nowelizacji dyrektywy turystycznej
Parlament Europejski poparł wzmocnienie praw pasażerów kolei
Po czwartkowym głosowaniu Parlamentu Europejskiego, kolej w całej UE będzie musiała poprawić punktualność. Pasażerom przysługują większe prawa oraz odszkodowania za opóźnienia.
Jak informuje Rynek Kolejowy, projekt wprowadzenia zmian został przygotowany przez Komisję Transportu i Turystyki PE oraz został przedstawiony posłom Parlamentu Europejskiego. 533 europosłów poparło projekt, 37 było przeciw, 47 wstrzymało się od głosu. Natomiast negocjacje w sprawie ostatecznego formy nowych regulacji będą mogły się rozpocząć po przyjęciu stanowiska przez kraje członkowskie w ramach Rady UE.
Pasażerowie zyskają możliwość ubiegania się odszkodowania za opóźnienia dłuższe niż godzina w wysokości 50% ceny biletu. Jeśli pociąg spóźni się o 90 minut, otrzyma się 75% ceny biletu, a jeśli będzie ono większe niż dwie godziny - 100%. Co więcej, zmniejszono obszar "wyjątkowych okoliczności", gdy przewoźnik będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania. Wprowadzono pojęcie podróży łączonej, w której za przesiadkę będzie odpowiadał przewoźnik. Dodatkowo zmniejszy się czas oczekiwania na pomoc osobie niepełnosprawnej.Do tej pory, by skorzystać z takiej asystenty trzeba było zgłosić to z dwudniowym wyprzedzeniem. Teraz obsługa na większych dworcach ma być dostępna cały czas.
Dodatkowo na pokład każdego pociągu zakupionego od momentu przyjęcia regulacji, musi wejść 8 rowerów. Co ciekawe - takie warunki uwzględniono już w przetargach m.in. w województwie podkarpackim. Na zmiany mniej optymistycznie zapatruje się stowarzyszenie CER (The Community of European Railway & Infrastructure Companies), które ocenia, że europejskie spółki kolejowe poniosą z tytułu nowych regulacji olbrzymie straty, które oszacowano na 600 mln euro rocznie, tylko w związku z wypłatą odszkodowań.
Komentarze
Tagi:
Dział transport:
FlixBus: Polacy chcą podróżować na
Na ferie prowadzi Egipt, ale egzotyka także
Nowe połączenie z Kraków
Starsze aktualności:
Intercity zadowolone z 2024
Picie na stokach potępiane
ACI EUROPE: Potrzebujemy zabezpieczenia przyszłości
POLREGIO przewiozło ponad 100 mln
Gdzie Polacy latali samodzielnie w
ETC publikuje wskazówki dla zrównoważonej
Accor ułatwia rezerwacje
Turystyka wspiera 33 finał
Gdańsk Europejską Stolicą Kultury
Do jutra trwają zapisy do Weekendu za pół ceny
Lotnisko w Radomiu będzie miało nowy terminal
Kraków współtworzy nowy model odpowiedzialnej turystyki
Hotel Astor z nowym dzierżawcą, spółka chce sfinalizować zakup
Wizyta w Korei Północnej wykluczy z ruchu bezwizowego do USA
Orbis zaprasza na debatę poruszającą problem marnowania żywności
Komisja Europejska chce zniesienia ograniczeń podróży po UE
KE wszczyna dochodzenie w sprawie pomocy dla Lufthansy
Turystyka weekendowa będzie rosła
Zbigniew Gryglas w zarządzie Polskiego Holdingu Hotelowego
Specustawa odrzańska zagrożeniem dla rzek?
Polska kuchnia bardzo się zmienia?
