TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Które popularne wśród Polaków kierunki wakacyjne najmocniej zmieniają ceny?

Jak zmieniają się ceny letnich wyjazdów?


Przygotowane przez Instytut Badań zestawienie obejmuje ósme w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 31 grudnia 2020 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 24 grudnia, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 2 stycznia 2020 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 spadła o 31 złotych. W trzech poprzednich zestawieniach średnie ceny wzrosły o 11, 16 i 19 złotych, a wcześniej spadły o 1, 7 i 31 złotych. W ostatnim tygodniu największe zniżki cen wycieczek wystąpiły na hiszpańskich wybrzeżach Costa del Sol i Costa de la Luz - o średnio 154 i 143 złotych, a niewiele mniej spadły ceny wyjazdów do Maroka (poprzednio ceny znacznie tam wzrosły) - o średnio 117 złotych. Zwyżki cen wycieczek były stosunkowo niewielkie, a najistotniejsze z nich wystąpiły na Sardynii i Lanzarote - o średnio 45 i 31 złotych, zaś zupełnie nieznacznie podniosły się ceny wyjazdów na Kretę -o średnio 7 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrosły odpowiednio o zaledwie 25 i 7 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym wykazały wyłącznie spadki. Największe z nich miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich, w Egipcie i w Turcji - odpowiednio o 29 i po 28 złotych, mniejszy spadek cen miał miejsce w Grecji - o 19 złotych, a najmniejszy w Bułgarii - o średnio 11 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 36 złotych. W poprzednim zestawieniu ceny były wyższe od cen sprzed roku o 9 złotych, a w dwóch wcześniejszych niższe o 70 i 48 złotych. Największe roczne spadki cen wycieczek odnotowano na Synaju - o 184 złote, a niewiele mniejsze na Majorce i w Maroku - o 175 i 174 złote. Najbardziej w skali rocznej wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii - o średnio 299 złotych oraz na wyspy Kos i Maltę - o 140 i 129 złotych.

W analogicznym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 191 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz pierwszy od trzydziesty dwóch tygodni nie była korzystniejsza niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu, ale skala jej pogorszenia była nieznaczna.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,03 zł/litr wobec 2,71 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 25,1 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 25,3 procent, a przed dwoma o 25,2 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu już po raz dwunasty z rzędu słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, ale tym razem w znacznie większym stopniu (o około 4,8 procent) niż przed tygodniem (o 3,3 procent) i dwoma tygodniami (o 1,8 procent).

Istotne osłabienie złotego w końcówce roku mogło mieć związek z interwencjami NBP na rynku walut działającymi w kierunku osłabienia krajowej waluty. Prawdopodobnym celem tych działań było niedopuszczenie do spadku wartości rezerw walutowych kraju na koniec roku w warunkach zniżkowej tendencji kursu EUR/USD i w konsekwencji zniżkowej tendencji kursu USD/PLN.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nie sprzyjał już tym razem (po raz pierwszy od trzydziestu dwóch tygodni) organizatorom. Zawierał się on w przybliżeniu w przedziale +10/0 złotych, podczas gdy przed tygodniem i dwoma wynosił odpowiednio -40/-50 oraz -55/-65 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne spadki cen wycieczek miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, gdzie średnie ceny były o 109 i 68 złotych niższe od cen sprzed roku. Mniejsze były roczne przeceny w Turcji i Grecji, w których ceny spadły o 44 i 26 złotych, a jedynym z tych kierunków, w którym ceny wycieczek wzrosły była Bułgaria - o średnio 29 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe zniżki cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano na Majorce i w Maroku - o 175 i 174 złote, a mniejsze spadki miały miejsce na Cyprze i w Tunezji - o 94 i 48 złotych. Na pozostałych kierunkach średnie ceny w porównaniu rocznym były wyższe, przy czym najbardziej podniosły się one w Portugalii - o średnio 299 złotych, w mniejszym stopniu na Malcie - o 129 złotych, a w najmniejszym w Albanii - o średnio 35 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej podniosły się średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o 250 złotych, w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Turcji, Grecji i Bułgarii - o odpowiednio 153, 132 i 127 złotych, a w zdecydowanie najmniejszej do Egiptu - o 53 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek miały miejsce w Portugalii i na Maltę - o średnio 434 i 316 złotych, mniejsze były w tym ujęciu zwyżki średnich cen wyjazdów do Tunezji, Maroka i Albanii - o średnio 145, 106, 102 złote, w najmniejszym stopniu podniosły się ceny imprez na Cypr i Majorkę - o 21 i 16 złotych.

W rocznych porównaniach wśród dużych i średnich organizatorów ceny wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się w biurach Rainbow i Coral Travel - o około 305 i 275 złotych. Nieco mniejsze roczne spadki cen wycieczek wystąpiły w biurach Grecos oraz Exim Tours - o średnio około 190 i 160 złotych. W pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 40 (biuro TUI Poland) do 270 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 53 ofert (poprzednio 63, przed rokiem 50, a przed dwoma laty 48 oferty). Organizator wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało 30 takich ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem 12, a przed dwoma laty 19 ofert) oraz biuro Coral Travel z liczbą 24 ofert (poprzednio też 24 oferty, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 16 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours - 7 i 4 ofert, na kierunkach greckich przodowało biuro Grecos - 8 ofert, przed biurem Coral Travel - 7 ofert oraz Rainbow i TUI Poland - po 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland - 9 ofert oraz Rainbow i Itaka - 6 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel - 9 ofert i TUI Poland - 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Exim Tours - 6 i 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland i Coral Travel - 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, w Tunezji i w Turcji, biuro Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Coral Travel w Grecji, Turcji i Bułgarii.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W ósmym w tym sezonie letnim zestawieniu skład czołowej piątki pozostał dokładnie taki sam jak przed dwoma, czterema, sześcioma i ośmioma tygodniami, a korekcie uległa jedynie kolejność zajmowanych pozycji. Najistotniejsza zmiana miała miejsce na pozycji lidera tabeli, na którą w wyniku znaczącej obniżki ofertowych cen wycieczek przesunęło się biuro Grecos awansując z pozycji czwartej. Odwrotna zmiana była udziałem dotychczasowego lidera, czyli biura TUI Poland, które przesunęło się na pozycję czwartą.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
wakacje wyspy kanaryjskie egipt hiszpania grecja ceny
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję