TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Egipt droższy niż przed rokiem

Wyjazdy do Egiptu droższe niż przed rokiem, a wyjazdy na Fuerteventurę droższe niż przed tygodniem - jakie inne wnioski wyciągnęli analitycy śledzący zmiany cen w biurach podróży?


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w sezonie letnim 2020. Obejmuje ono już wyloty w pierwszym tygodniu października definiowanym na potrzeby porównań jako okres od 28 września do 4 października 2020. Ich ceny zostały zebrane w dniu 3 września 2020 i zestawione z cenami dla tego samego okresu zebranymi w dniu 27 sierpnia 2020, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi w dniu 5 września 2019 roku.

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 28 września i 4 października 2020 spadła o 15 złotych. Największą zniżkę średnich cen wycieczek w ubiegłym tygodniu odnotowano w Maroku - o średnio 307 złotych (przed tygodniem ceny na tym kierunku najbardziej rosły), a znacząco obniżyły się również średnie ceny wyjazdów na wyspy Kos i Dżerba - o 216 i 194 złote. Najbardziej podniosły się średnie ceny wyjazdów na Fuerteventurę - o średnio 255 złotych (przed tygodniem był tam duży wzrost cen) oraz na Cypr i Kretę - o 198 i 60 złotych.
W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrosły o 55 i 3 złote.

Ostatni tydzień sierpnia przyniósł dla wylotów w dniach 28 września - 4 października 2020 różnokierunkowe zmiany cen wycieczek na najważniejszych kierunkach oferowanych przez biura podroży. Najbardziej, co jest już drugim z rzędu zaprzeczeniem standardu w obecnym sezonie letnim, podniosły się ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie - średnio o 79 złotych, a nieduże zwyżki odnotowano na kierunkach tureckich - o średnio 9 złotych.

W okresie ostatniego tygodnia obniżyły się średnie ceny wycieczek do Grecji - o średnio 34 złote, a nieco większy ich spadek odnotowano na relatywnie kosztownych w tym sezonie kierunkach egipskich - o średnio 39 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 149 złotych (poprzednio ceny były niższe o 103 złote). Przy takim samym wyprzedzeniu wobec daty wylotu roczna przecena dla wycieczek wrześniowych wyniosła 129 złotych, a dla sierpniowych 144 złote.

W minionym tygodniu największe roczne spadki cen wycieczek wystąpiły na greckich wyspach Kos i Rodos - o średnio 692 i 609 złotych, a znaczna była też zniżka rocznych cen w Portugalii - o 573 złote. Największy roczny wzrost średnich cen imprez turystycznych wystąpił na Synaju - o średnio 567 złotych, a istotnie wyższe niż przed rokiem były ich ceny także w Maroku i na półwyspie Chalcydyckim - o średnio 268 i 161 złotych. W pierwszym i ostatnim przypadku nie bez wpływu na tę sytuację miała ograniczona konkurencja wynikająca z mniejszej niż zwykle liczby organizatorów oferujących te kierunki.

Przed rokiem i dwoma laty (sezony 2019 i 2018) średnie ceny wycieczek w ujęciu rocznym wzrosły o 184 i spadły o 112 złotych .
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dwudziesty drugi z rzędu była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, przy czym skala pozytywnych korzyści była w minionym tygodniu nadal bardzo wysoka.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 1,74 zł/litr wobec 2,62 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 33,6 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 33,2 procent, a przed dwoma o 31,4 procent. Jednocześnie w relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz trzeci od wielu miesięcy silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, ale w nieco mniejszym stopniu niż wcześniej, czyli o 0,3 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o ponad 0,4 procent, a przed dwoma tygodniami o około 1,2 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal zdecydowanie sprzyjał organizatorom. Zawierał się on tym razem w przybliżeniu w przedziale -125/-135 złotych, a zatem nawet nieco bardziej korzystnym niż przed tygodniem, gdy wynosił on -120/-130, ale nieznacznie słabszym od rekordowo korzystnej sytuacji sprzed dwóch tygodni, gdy wynosił -130/-140 złotych.

Tak duże zwiększenie skali korzyści wynika w dużej mierze ze znaczącego osłabienia dolara wobec euro w okresie ostatnich 7 tygodni i w konsekwencji wobec złotego (kurs euro do złotego wykazuje na razie względną stabilność), co może wynikać z kolejnych dyskusji pomiędzy Republikanami, a Demokratami o skali kolejnego wsparcia amerykańskiej gospodarki, co z powodu zwiększania podaży pieniądza często łączy się z tendencją do spadku jego kursu wymiany.

Sytuację może jeszcze dodatkowo poprawić obserwowany ostatnio spadek cen ropy, który może być już zawarty w cenach paliwa lotniczego w kolejnym tygodniu.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

W minionym tygodniu kierunkiem o zdecydowanie wyższych cenach wycieczek rok do roku w wylotem w pierwszym tygodniu października nadal był Egipt, który był droższy o średnio 214 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny były niższe niż w ubiegłym sezonie letnim, przy czym w najmniejszym stopniu staniały wyjazdy do Turcji - o średnio 93 złote, większa była skala zniżek cen na kierunkach Kanaryjskich - o średnio 205 złotych, a jeszcze większa dla wycieczek do Grecji - w tym wypadku o średnio 332 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach w minionym tygodniu w skali rocznej zdecydowanie najbardziej obniżyły się średnie ceny wyjazdów do Portugalii i Majorkę - o 573 i 404 złote. W mniejszej skali spadły ceny wyjazdów na Cypr i Maltę - o średnio 313 i 207 złotych, a na pozostałych kierunkach ceny były wyższe niż przed rokiem, przy czym umiarkowany wzrost miał miejsce w Tunezji - o 94 złote, a najbardziej w okresie roku wzrosły ceny w Maroku - o średnio 268 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2018 dla wylotów w pierwszym tygodniu października) w zdecydowanie największym stopniu zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o średnio 471 złotych. W mniejszej skali drożały w tym ujęciu wycieczki do Turcji i Tunezji - o średnio o 158 i 139 złotych, a na pozostałych kierunkach w okresie ostatnich dwóch lat ceny spadły. Tym razem mniejszych zniżek doświadczyły Wyspy Kanaryjskie - o średnio 76 złotych, a najbardziej w tym ujęciu spadły ceny wycieczek do Grecji - o średnio 136 złotych.
Wśród mniej masowych kierunków największe dwuletnie spadki cen miały miejsce na Majorce - o średnio 391 złotych, nieco mniejsze w Portugalii i na Malcie - o 274 i 218 złotych, a na pozostałych kierunkach ceny w tym ujęciu odnotowały wzrosty. Mniejsze z nich miały miejsce na Cyprze - o 178 złotych, a największe w Maroku gdzie wzrosły o średnio 478 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz z rzędu w największym stopniu obniżyły się ceny w biurze TUI Poland - o średnio 670 złotych do czego dodatkowo przyczyniła się dość duża obniżka cen w ostatnim tygodniu. Już tradycyjnie w tym sezonie letnim znacznie tańsze niż przed rokiem były też oferty w biurach ETI oraz Exim Tours - o około 350 i 325 złotych. Obniżki cen w mniejszej skali oferowały biura Prima Holiday, Coral Travel i Grecos - o około 195, 150 i 140 złotych oraz Itaka i Sun & Fun - około 40 i 25 złotych. U pozostałych organizatorów ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 110 do 270 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to w minionym tygodniu liderem pod tym względem nadal pozostawało było biuro TUI Poland z liczbą 31 ofert (poprzednio 32 oferty, przed rokiem 30, a przed dwoma laty 29 ofert). Wyprzedziło ono biura Exim Tours z liczbą 20 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem 12, a przed dwoma laty 16 ofert) oraz Rainbow z liczbą 18 ofert (poprzednio 22 oferty, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 22 oferty).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i Rainbow - 5 i 4 oferty, na kierunkach greckich biura TUI Poland - 10 ofert oraz Itaka i Rainbow - po 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland - 11 ofert oraz Rainbow i Itaka - 5 i 4 oferty, a na tureckich biura TUI Poland i Coral Travel - 6 i 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert proponowały biuro Exim Tours - 6 oraz Coral Travel i Sun & Fun - 3 i 2 oferty, natomiast wycieczek do Bułgarii z terminami wyjazdu w pierwszym tygodniu października już nie oferowano.
W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, biuro Exim Tours w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a biuro Rainbow w Egipcie i w Grecji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

Czterdzieste pierwsze zestawienie dla sezonu letniego 2020 obejmuje już sytuacje w zakresie cen wycieczek z wylotami w pierwszym tygodniu października. W składzie pierwszej piątki organizatorów zaszła tylko jedna zmiana w ramach której tabele opuściło biuro Best Reisen (spadek z pozycji 3 na 7, już poza obrębem zestawienia), a weszło do niej biuro Grecos (awans z pozycji 6 na 4). Przyczyną takich przesunięć był znaczny wzrost średniej ceny ofertowej w tym pierwszym biurze oraz znacząca ich obniżka w biurze Grecos. Liderem, co jest już niemal regułą w tym sezonie letnim, nadal pozostaje biuro TUI Poland.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Egipt grecja wyspy kanaryjskie tui itaka
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję