TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Które letnie kierunki najmocniej zmieniają ceny?

Analitycy zauważają niewielki wzrost średnich cen wakacyjnych wyjazdów w biurach podróży. Nie dotyczy to jednak wszystkich kierunków.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje piąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 9 grudnia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 2 grudnia, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 9 grudnia 2020 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonie poprzednim, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 18 złotych. W poprzednim zestawieniu miał miejsce tygodniowy spadek cen, który wyniósł 12 złotych, zaś wcześniej ceny rosły o 27, 21 i 28 złotych. Najbardziej podniosły się ceny na Korfu - o 47 złotych oraz na tureckim kierunku Dalaman i na Synaju - o średnio 35 i 34 złotych. Największe zniżki średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na wyspie Kos - o 57 złotych oraz w Hurghadzie i na Gran Canarii - o średnio 35 i 34 złote.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 16 i 14 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem zwyżkowały na dwóch z nich, w tym w większym stopniu w Bułgarii - o średnio 20 złotych, a w niewielkim w Grecji - o 6 złotych. W podobnie nieduże były też spadki cen w Turcji, na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie - o odpowiednio 1, 4 i 9 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 189 złotych, podczas gdy w poprzednich zestawieniach roczne wzrosty cen wyniosły 221, 132, 41 i 17 złotych. Największe zwyżki cen wycieczek odnotowano na półwyspie Chalcydyckim - o średnio 655 złotych oraz na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la luz i na Synaju - o 507 i 496 złotych. Jedyne roczne zniżki cen wyjazdów odnotowano na Malcie i na wyspie Kos - o 200 i 161 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 70 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz czterdziesty szósty z rzędu była mniej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, ale skala negatywnego wpływu wyraźnie spadła.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,91 zł/litr wobec 1,93 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 50,8 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 63,0 procent, a przed dwoma o 71,0 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu ponownie była słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych. Tym razem złoty był słabszy o około 5,4 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o około 5,1 procent, a przed dwoma o 6,4 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale skala ich negatywnego wpływu znacząco się obniżyła. Zawierał się on w nowym istotnie korzystniejszym niż dotychczas przedziale +250/+260 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +280/+290 złotych, a przed dwoma jedynie +315/+325 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek kolejny raz wystąpił w Egipcie - o średnio 308 złotych, a również znaczący miał miejsce w Turcji - o 233 złote. W wyraźnie mniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i do Bułgarii - o średnio 171 i 157 złotych, a ponownie w najmniejszym do Grecji, które w porównaniu rocznym były droższe o średnio 130 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano, podobnie jak w poprzednim zestawieniu na Cyprze i w Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 401 i 376 złotych. Nieco mniej znaczące były wzrosty średnich cen na Majorce i we Włoszech - o średnio 265 i 224 złote. W mniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Albanii i Maroka - o 167 i 128 złotych, w jeszcze mniejszym w Portugalii i Tunezji - o 96 i 94 złotych, zaś na Malcie ceny w ujęciu rocznym znacznie spadły - o średnio 200 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach najbardziej i w podobnej skali zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Turcji, Bułgarii, Egiptu i Grecji - o 196, 181, 174 i 160 złotych, zaś w zdecydowanie nieznacznej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 2 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 403 złote, mniejszy na Cyprze i w Portugalii - po 301 złotych oraz w Albanii - o 185 złotych. Nieduże zwyżki cen miały miejsce na Majorce oraz we Włoszech i w Tunezji - o odpowiednio 71, 43 i 38 złotych, a spadły w tym ujęciu ceny wycieczek do Maroka i na Maltę - o 268 i 292 złote.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2021 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Itaka i Grecos - o około 105 i 130 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 165 (biuro TUI Poland) do prawie 500 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w trzecim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 49 ofert (poprzednio 55 ofert, przed rokiem 49, a przed dwoma laty 47 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Rainbow z liczbą 29 ofert (poprzednio 27, przed rokiem 60, a przed dwoma laty 12 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 19 ofert (poprzednio 12 ofert, przed rokiem też 15, a przed dwoma laty 22 oferty).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Zdecydowanie najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland - 7 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland i Rainbow - 11 i 9 ofert, przed biurem Grecos - 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 11 ofert oraz Itaka i Rainbow - po 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 8 ofert oraz TUI Poland - 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland - 6 ofert oraz Coral Travel i Exim Tours po 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Neckera - 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, Tunezji i Turcji, biuro Rainbow wzmocniło ją na Wyspach Kanaryjskich, natomiast biuro Exim Tours w Egipcie i Tunezji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W piątym zestawieniu dla sezonu lato 2022 w składzie pierwszej piątki nie nastąpiła żadna zmiana, a przesunięciom uległy jedynie pozycje zajmowane przez poszczególne biura. Liderem pozostało biuro TUI Poland zaś swoje pozycje poprawiły biura Exim Tours (z 4 na 2) oraz Coral Travel (z 5 na 4). Natomiast z pozycji drugiej na trzecią przesunęło się biuro Grecos, a z trzeciej na piątą biuro Rainbow.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
biuro podróży egipt grecja turystyka korfu hurghada
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję