TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Touroperatorzy optymalnie dostosowali podaż wyjazdów do popytu

W ostatnich dniach nastąpił kolejny bardzo wyraźny wzrost cen wycieczek lotniczych z wylotami w pierwszym tygodniu sierpnia. Zdaniem Instytutu Traveldata, można zaryzykować tezę, że pomimo trudnego do precyzyjnego planowania (post)pandemicznego sezonu letniego, udało się organizatorom w sposób niemal optymalny dostosować podaż wycieczek do popytu, przynajmniej jeśli chodzi o okolice szczytu sezonu letniego.


Sytuacja ta przypomina pod tym względem korzystny dla zorganizowanej turystyki wyjazdowej sezon 2019, gdy po bardzo niekorzystnych doświadczeniach dużej nadpodaży w roku 2018, udało się w drodze pragmatycznego podejścia do oferowania liczby turystycznych imprez zrównoważyć rynek i uzyskać dobre ceny podczas większości sezonu, a bardzo dobre końcowym okresie sprzedaży last minute.

Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje trzydzieste ósme w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 29 lipca 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 22 lipca 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 30 lipca 2020 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 359 złotych. W dwóch poprzednich zestawieniach odnotowano wzrost średnich cen o 157 i 10 złotych, wcześniej był spadek średniej ceny o 11 złotych, a w jeszcze wcześniejszych ceny wzrastały o 25, 5, 16, 26, 134, 10, 8, 11, 77 i 4 złote.

W minionym tygodniu zdecydowanie największy spadek cen wycieczek wystąpił w Kalabrii, który wyniósł średnio 507 złotych (poprzednio była tam największa ich zwyżka), a niewspółmiernie mniejsza zniżka miała miejsce na Malcie - o 18 złotych.

Największy wzrost cen wyjazdów odnotowano na Sardynii, gdzie podniosły się średnio o aż 1669 złotych, a dużo mniejsze lecz i tak bardzo znaczne zwyżki miały miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol i Gran Canarii - o 582 i 544 złote.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły o 80 i wzrosły o 29 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, miały miejsce jedynie bardzo znaczne zwyżki cen wycieczek. Najmniejsze miały miejsce w Bułgarii i na Wyspach kanaryjskich - o 236 i 238 złotych, większe w Egipcie - o 368 złotych, a największe tym razem w Turcji i Grecji - o średnio 549 i 570 złotych.

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 949 złotych. Był to w tym sezonie, od połowy listopada 2020, już siódmy kolejny przypadek wyższych cen niż w sezonie ubiegłym i jak dotąd zdecydowanie najbardziej rekordowy. W sześciu poprzednich zestawieniach średnie ceny wzrosły o 603, 335, 270, 164, 107 i 62 złote, a w okresie wcześniejszych trzech miesięcy, czyli w trzynastu kolejnych zestawieniach, były one konsekwentnie niższe od cen sprzed roku o 62, 74, 10, 119, 113, 144, 101, 124, 162, 158, 166, 132 i 176 złotych.

Jedyny nieznaczny roczny spadek cen odnotowano w Portugalii gdzie obniżyły się one o 3 złote. Niewspółmiernie bardziej znaczące były roczne wzrosty cen wycieczek, z których zdecydowanie największe wystąpiły na kanaryjskich wyspach Gran Canarii - o średnio 2191 złotych, Lanzarote - o 1962 złotych i Fuerteventura - o 1696 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano niższe ceny w ujęciu rocznym o 250 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dwudziesty ósmy z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,67 zł/litr wobec 1,82 zł/litr przed rokiem, co oznacza dwudziesty pierwszy z rzędu roczny wzrost, tym razem o 46,7 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 50,5 procent, a przed dwoma o 47,0 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta kolejny raz była słabsza niż przed rokiem, podczas gdy we wcześniejszych tygodniach sytuacja w tym względzie była często odwrotna. Dla rocznych uśrednionych rozliczeń turystycznych osłabienie to wyniosło ponad 3,4 procent, podczas gdy przed tygodniem złoty był słabszy o 2,4 procent, a przed dwoma o 1,5 procent.

W sytuacji równoczesnego i jednokierunkowego oddziaływania znacznie wyższych cen paliwa oraz nieco wyższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz dwudziesty dziewiąty z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - nadal nie sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w nowym rekordowym w tym sezonie przedziale +195/+205 złotych, podczas gdy poprzednio było to +180/+190, a przed dwoma tygodniami +150/+160 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków najmniejsze wzrosty cen wycieczek miały miejsce w Egipcie, gdzie średnie ceny były wyższe o 521 złotych od cen sprzed roku. Na pozostałych kierunkach ceny rosły jeszcze bardziej, w tym w bardzo znacznym i dość podobnym stopniu w Bułgarii, Turcji i w Grecji - o odpowiednio 900, 942 i 1007 złotych, a w zdecydowanie największym na Wyspach Kanaryjskich - o średnio aż 1753 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największy roczny wzrost cen wycieczek miał miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol, gdzie wyniósł 1633 złote. Bardzo duże zwyżki cen wystąpiły w Albanii i na Cyprze - o średnio 1272 i 1069 złotych, mniejsze na Majorce i Malcie - o średnio 607 i 598 złotych, jeszcze mniejsze w Tunezji - o 145 złotych, zaś jedynym kierunkiem w tej grupie, na którym ceny symbolicznie spadły była Portugalia - o średnio 3 złote.

Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) w najmniejszym stopniu podniosły się ceny w Bułgarii - o 675 złotych, w nieco większym w Grecji, Turcji i Egipcie - o średnio 749, 761 i 785 złotych, a zdecydowanie największa dwuletnia zwyżka cen wycieczek już po raz kolejny wystąpiła na Wyspach Kanaryjskich - o 1173 złote, głównie z powodu znacznego ich wzrostu w bieżącym sezonie turystycznym.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków jedyne spadki cen wycieczek w tym ujęciu wystąpiły w Portugalii i na Malcie - o średnio 493 i 112 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny się podniosły, przy czym w niedużym stopniu w Tunezji - o 62 złote, znaczniejszym na Majorce - o 276 złotych, a w zdecydowanie największym na Cyprze i w Albanii, gdzie ich dwuletnie wzrosty wyniosły 548 i 840 złotych.

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów obniżyły się one jedynie w biurze Sun & Fun - o około 240 złotych, przy czym duży roczny spadek w tym biurze wynikał z wystąpienia rocznych porównań jedynie dla Tunezji kontynentalnej, w której obniżający wpływ na ceny ma bardzo wysoki stopień zainfekowania tego kierunku. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny wzrosły w granicach od 538 (Coral Travel) do nawet 1430 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 40 ofert (poprzednio 32 oferty, przed rokiem 36, a przed dwoma laty 32 oferty).

Organizator ten wyprzedzał biura Exim Tours z liczbą 21 ofert (poprzednio 10 ofert, przed rokiem 25, a przed dwoma laty 8 ofert) oraz biuro Rainbow z liczbą 17 ofert (poprzednio 22 oferty, przed rokiem 20, a przed dwoma laty 13 ofert). Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć też na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich miały biuro TUI Poland - 5 ofert, na kierunkach greckich przodowało biuro Exim Tours - 9 ofert oraz biura Rainbow i TUI Poland - 7 i 5 ofert. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniało się biuro TUI Poland - 9 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 4 oferty oraz Rainbow i TUI Poland - po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Itaka i Exim Tours - po 4 oferty a w Bułgarii biura Best Reisen, Ecco Holiday i TUI Poland - wszystkie po 2 oferty.

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję konkurencyjną w Egipcie, biuro Exim Tours w Grecji, a biuro Rainbow w Grecji i Turcji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W trzydziestym ósmym zestawieniu w tym sezonie letnim w składzie pierwszej piątki organizatorów nastąpiły dwie zmiany. Na pozycję trzecią i piątą weszły biura Sun & Fun i TUI Poland, a tabelę opuściły z powodu dość istotnych zwyżek cen oferowanych wycieczek biura Exim Tours oraz Itaka.

Poza tym nastąpiła wymiana na pozycjach lidera i wicelidera pomiędzy biurami Coral Travel (zwyżka cen ofertowych) oraz Mouzenidis Travel (dość istotna obniżka).
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
Grecja Turcja Sun & Fun TUI Poland Traveldata Rainbow Exim Tours Ecco Holiday
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję