TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter


Ceny wyjazdów turystycznych u szczytu sezonu

Jak zmieniają się ceny wyjazdów turystycznych u szczytu sezonu? Które kierunki najbardziej tanieją lub drożeją?


Przygotowane przez Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie, po raz trzydziesty pierwszy w tym roku obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2017 definiowanym jako pierwszy pełny tydzień tydzień sierpnia (07.08-13.08 2017), zebranych w dniu 27 lipca tego roku, z cenami z dnia 19 lipca, a w porównaniach rok do roku z cenami z dnia 21 lipca 2016 roku.

Ponieważ imprezy z wylotami w tygodniu 7-13 sierpnia stają się już imprezami last minute, to duży stopień wyprzedania wycieczek spowodował istotne zmniejszenie liczby dostępnych ofert i dlatego porównania, zwłaszcza na niektórych bardzo popularnych obecnie kierunkach mogą nie być tak adekwatne jak miało miejsce w okresach, gdy dostępna była znacznie większa liczba ofert, a popyt był bardziej zrównoważony z podażą.

Po pięciu kolejnych wzrostach o 19, 9, 49, 39 i 11 złotych, średnia cena odnotowała w ostatnim tygodniu dość istotny spadek, a mianowicie o 53 złote. Największe zniżki średnich cen wycieczek zanotowano w Maroku - o 419 złotych oraz na Chalkidiki i w Portugalii - o 314 i 177 złotych, a największe zwyżki wystąpiły na Teneryfie - o 315 złote oraz na Malcie (na której przed tygodniem ceny mocno spadły) i Tureckiej Riwierze - o 249 i 108 złotych. O tej samej porze przed rokiem średnie ceny wycieczek zmieniły się bardzo niewiele, bowiem wzrosły o jedynie 3 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów z okresu pierwszego pełnego tygodnia sierpnia 2017 wskazuje, że obecna różnica średnich cen wobec tego samego okresu sprzed roku znacznie zmalała i wyniosła 155 złotych (we wcześniejszych zestawieniach ceny rosły o 311, 294, 272, 219, 227, 174, 189, 188 i 209 złotych). Przed rokiem różnica ta, która przez wiele tygodni była przeważnie ujemna zamieniła się z powodu energicznego wzrostu popytu w zdecydowanie dodatnią i wyniosła + 128 złotych.

Konsekwentnie wyższe ceny wycieczek w tym sezonie mogą być jeszcze w jakiejś części skutkiem zwiększonego popytu bazującego na niewygasłym jeszcze wpływie wyższych niż przed rokiem realnych dochodów gospodarstw domowych, ale też - i to w coraz większym stopniu - znacznego stopnia wyprzedania i wzrastającego niedoboru najbardziej poszukiwanych ofert na części kierunków w wiodących biurach podróży. Ostatni spadek ma już związek z już bardzo późnym okresem last minute, w którym ceny na większości kierunków spadały a rosły tylko na niektórych (z najistotniejszych zwłaszcza w Turcji i Bułgarii).
W rozbieżnych kierunkach na zmiany cen działają teraz istotne czynniki wpływające na koszty wycieczek takie jak ceny paliwa lotniczego i kursy głównych walut. Te pierwsze były nieco wyższe i wynosiły 2,16 zł/litr wobec 2,12 zł/litr przed rokiem, ale za to dość wyraźnie w kierunku teoretycznie niższych średnich cen wycieczek działa silniejszy złoty, bowiem w relacji rok do roku umocnił się on wobec amerykańskiego dolara i euro o średnio około 4,5 procent, co daje łączny wpływ od strony kosztowej w kierunku zniżki średnich cen imprez turystycznych w przybliżeniu w granicach około 75 - 85 złotych.

Spośród najważniejszych kierunków, po nieco niespodziewanym przeskoczeniu przed czterema tygodniami z trzeciego miejsca na pozycję lidera, silnie umocniła się na niej Turcja, gdzie średnie ceny przewyższały ubiegłoroczne o 465 złotych (poprzednio były one wyższe o 402, 380, 391, 355, 261, 221, 195, 198 i 141 złotych). Ceny wycieczek na tym kierunku, a ostatnio zwłaszcza na Turecką Riwierę, od dobrych kilku tygodni wykazują zdecydowaną tendencję do wzrostu, który jednakże nieco utrudnia konkurencję a szczególnie z wykazującą wyraźny powrót do łask turystów Bułgarią, co widoczne jest w przebiegu tempa rezerwacji na tych kierunkach, co było przedstawione we wcześniejszych partiach materiału. Perspektywy popytu na wyjazdy do Turcji nadal pozostają jednak korzystne, gdyż, zdaniem analityków Instytutu Traveldata, Polakom nie przeszkadza specyficzna polityka wewnętrzna prowadzona przez tureckiego prezydenta, natomiast wyraźnie doceniają wysoką jakość hoteli oraz serwisu w tym kraju, zwłaszcza w odniesieniu do wyjazdów rodzinnych. W ostatnich miesiącach marże na tym kierunku stały się bardzo wysokie, a organizatorzy, którzy postawili w tym sezonie na istotny wzrost oferty tureckiej (np. Itaka) mogą mówić o bardzo trafnym posunięciu biznesowym.

Na pozycję wicelidera w kategorii wzrostów cen wśród najważniejszych kierunków przesunęły się Wyspy Kanaryjskie wypierając z niej Grecję, a które były droższe o średnio 198 złotych niż przed rokiem (wcześniej były droższe o 286, 349, 371, 256, 282, 169, 207, 223 i 268 złotych). Największy dodatni wpływ na tę zwyżkę wywierały Gran Canaria i Teneryfa, gdzie ceny były wyższe o 522 i 444 złote, zaś kierunkiem gdzie ceny rok do roku znacznie spadły - o 437 złotych - była wyspa Lanzarote.

Na trzecią pozycję we wzrostach cen wobec poprzedniego sezonu awansowała Bułgaria, w której ceny na skutek bardzo dobrego ostatnio popytu, ale przy też dość wysokiej podaży, systematycznie wspinają się na poziomy coraz wyraźniej wyższe niż przed rokiem. Tym razem było to 172 złote (poprzednio ceny były wyższe o 120, 55, 61, 41, 31 złotych, wcześniej niższe o 6 złotych, jeszcze wcześniej wyższe o 5 złotych i niższe o 19 złotych). Opiniom, popytowi i cenom imprez w Bułgarii początkowo nieco przeszkadzały zeszłoroczne reklamacje zgłaszane przez polskich turystów, ale w ostatnich tygodniach widoczne jest silne i wzrastające ożywienie zakupów wakacji do tego kraju, zwłaszcza w tzw. Polsce B, któremu sprzyja też relatywnie bardzo wysoka różnica średnich cen pomiędzy Bułgarią, a głównym konkurentem do względów turystów z tego obszaru, czyli Turcją.

Aż na czwartą pozycję pod względem skali zmian cen dość niespodziewanie spadła Grecja, w której ceny były niższe wobec cen sprzed roku o średnio o 17 złotych (poprzednio były to wzrosty o 341, 378, 318, 300, 287, 281, 274, 259 i 287 złotych), co było połączonym skutkiem największej bieżącej obniżki cen wśród dużych kierunków i ich wzrostami o tej samej porze przed rokiem. Największe średnie zniżki cen zanotowały Chalkidiki i Korfu - o 660 i 154 złote, a zwyżki Rodos i Kreta - o 225 i 162 złote.

Na ostatniej (piątej) pozycji na liście zmian cen rok do roku nadal pozostaje Egipt, gdzie średnie ceny były o 30 złotych niższe niż przed rokiem (poprzednio były niższe o 165, 99, 13, 77, 39, 164, 48 i 25 złotych, a wcześniej nawet wyższe o 81 i 77 złotych). Jest to nadal skutek konsekwentnie niższych niż przed rokiem cen w Hurghadzie, tym razem o 112 złotych, podczas gdy ceny w Marsa Alam pozostają zwykle na nieco wyższym poziomie niż przed rokiem.

Obecnie popyt na ten kierunek (podobnie jak na Turcję) osłabia silna konkurencja Bułgarii, która sprzedaje się wyraźnie lepiej, a negatywny wpływ może również wywierać sprawa niedawnego ataku nożownika na plaży w Hurghadzie, która spowodowała śmierć trzech osób i rany u kilku dalszych. Marże w Egipcie nie są już tak korzystne jak w okresie zimy i first minute, ale pozwalają jeszcze biurom na realizowanie dostosowań cen w zależności od kształtowania się relacji popytu do podaży, chociaż możliwości w tym zakresie są już mocno ograniczone.

Z mniejszych kierunków największą różnicę cen rok do roku zanotowała Malta - o 842 złote, co było konsekwencją dużego spadku cen na tym kierunku przed rokiem, zdecydowanie wzrosły też ceny wycieczek do Tunezji - o 437 złotych, znacznie mniejsze wzrosty dotyczyły Cypru, Maroka i Portugalii - odpowiednio o 138, 99 i 28 złotych, a spadły ceny wycieczek na Majorkę - o średnio 109 złotych.

Porównania zmian cen rok do roku u głównych organizatorów turystyki wskazują, że jedyna oferta o niższych cenach była w ostatnim tygodniu proponowana przez biuro Grecos Holiday, a ceny w niej były poniżej zeszłorocznych o średnio około 30 złotych. Oferty biur Neckermann Polska, Coral Travel Wezyr, Exim Tours i Itaka wykazywały w minionym tygodniu zwyżki cen w granicach średniej (teraz jest to 155 złotych), przy czym warto zaznaczyć, że w tym ostatnim biurze ceny wzrosły zdecydowanie najmniej, jeśli weźmiemy pod uwagę okres ostatnich dwóch sezonów łącznie. W pozostałych dużych biurach roczne zwyżki średnich cen przekraczały przeciętną i mieściły się w granicach 317-353 złote.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, czyli w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach (w tym sezonie dołączyły Malta i Albania) i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera w tym sezonie pozostało biuro Itaka z liczbą 26 najbardziej atrakcyjnych ofert (poprzednio 35 ofert), ale po ostatnich obniżkach cen, zwłaszcza na kierunkach greckich, bardzo zbliżyło się do niej biuro Rainbow (25 ofert), które wyprzedziło biura Coral Travel Wezyr i TUI Poland (13 i 12 ofert). Przed rokiem o tej porze liderem liczby atrakcyjnych ofert też było biuro Itaka, ale z mniejszą liczbą 21 takich ofert przed biurami Rainbow i Coral Travel Wezyr (17 i 16 ofert).

Rainbow stał się w ostatnim tygodniu zdecydowanym liderem liczby najatrakcyjniejszych ofert w kategorii ekonomicznej, podczas gdy w kategorii wyższej półki, czyli hoteli 5*, właściwie przez cały sezon zdecydowanie przoduje Itaka. Warto w tym miejscu przypomnieć, że przed dekadą sytuacja była w tym względzie wyglądała w dużej mierze odmiennie, co świadczy o bardzo daleko posuniętych zmianach strategii w polskiej branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej, w której niektórzy organizatorzy aktywnie poszukują najbardziej odpowiedniego dla nich pozycjonowania biznesowego.

Spośród mniejszych organizatorów wysoką liczbę atrakcyjnych cenowo propozycji oferują obecnie biura Sun&Fun z liczbą 10 ofert oraz Net Holiday i 7islands - 5 i 4 takich ofert.

Po trzech kolejnych istotnych wzrostach (o 108, 77 i 179 złotych) i jednym niewielkim (o 6 złotych) skala zwyżek średnich cen przelotów na kierunkach turystycznych wobec ostatniego zestawienia w liniach Ryanair z wylotami w badanym okresie (7-13 sierpnia) ponownie wrosła, a mianowicie z 1106 do 1140 złotych, czyli o 34 złote lub o 3,1 procent.

Wzrost na kierunkach kanaryjskich był energiczniejszy - z 1355 do 1430 złotych, czyli o 75 złotych lub 5,5 procent, a na pozostałych kierunkach średnie ceny wzrosły z 1056 do 1082 złotych, a zatem o 26 złotych lub 2,5 procent. Największe zwyżki cen przelotów miały miejsce na trasach z Warszawy do Chanii - o monstrualne 1485 złotych i z Wrocławia na Teneryfę - o 580 złotych, a zniżki z Warszawy na Majorkę i Sycylię - o 805 i 565 złotych.

Średnie ceny w liniach Wizzair po trzech kolejnych wzrostach odwróciły trend spadły o średnio 76 złotych z 968 do 892 złotych, czyli o 7,9 procent (poprzednio wzrastały o 65, 72 i 117 złotych, wcześniej spadły o 24 złote i wzrosły o 82 złote, a jeszcze wcześniej spadły o 81 złotych, wzrosły o 16 złotych, spadły o 156 złotych i wzrosły o 207 złotych). Najbardziej staniały przeloty z Warszawy na Sycylię i z Katowic na Sardynię - o 420 i 330 złotych, a zdrożały z Katowic na Teneryfę i Lanzarote - o 185 i 170 złotych.

Dalszy trend wzrostu cen biletów lotniczych w liniach Ryanair spowodował, że znalazły się one kolejny raz na najwyższym w tym sezonie poziomie (oprócz Wysp Kanaryjskich). przekraczając poprzednie maksima zanotowane w poprzednim tygodniu Wynosiły one wtedy 1106 złotych dla średniej ogólnej i 1056 złote dla pozostałych kierunków, czyli bez Wysp Kanaryjskich.

W porównaniach rok do roku średnie ceny w liniach Ryanair na kierunkach turystycznych tym razem okazały się niższe od zeszłorocznych jeszcze bardziej wyśrubowanych poziomów - 1111 wobec 1288 złotych - a zatem stały się wyższe o 177 złotych lub o 13,7 procent (poprzednio były wyższe o 135, 79, 75 i 78 złotych i niższe o 30 złotych, a wcześniej wyższe o 47, 64 i 51 złotych). Średnie ceny przelotów na kierunkach kanaryjskich były niższe od zeszłorocznych o 185 złotych lub 11,7 procent, a na pozostałych kierunkach były niższe o 176 złotych w wyniku spadku z 1246 do 1070 złotych, czyli o 14,1 procent. Najwięcej rok do roku zniżkowały ceny rejsów z Krakowa na Maltę i z Warszawy na Majorkę - o 665 i 615 złotych, a wzrosły na połączeniach z Warszawy do Chanii i do Lizbony - 940 i 375złotych.

W liniach Wizzair z powodu ostatniego bieżącego spadku i wzrostu cen przed rokiem średnie ceny stały się już znacząco niższe niż przed rokiem, a mianowicie o 233 złote (poprzednio ceny były niższe o 21 i wyższe o 53 złotych, a wcześniej niższe o 9, 125, 18 i 117 złotych). Najbardziej rok do roku spadły ceny rejsów z Warszawy do Alicante i na Sycylię - o 652 i 575 złotych, a wzrosły z Katowic na Cypr i z Warszawy na Korfu - o 120 i 40 złotych.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
wyjazdy wakacje urlop cena biuro podróży Turcja Grecja
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję