TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny znów w dół

Ceny wycieczek znów spadają, choć nieznacznie. Największe spadki na Teneryfie, Kos i w Portugalii.


Niniejsze zestawienie obejmuje trzydzieste ósme w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 22 czerwca 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 15 czerwca 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 23 czerwca 2022 roku.
Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, spadła o 15 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły na wyspach Teneryfie i Kos (poprzednio ceny na nich najbardziej wzrosły) - o średnio 342 i 193 złote oraz w Portugalii - o 185 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano w Maroku - o 663 złote oraz w Kalabrii i na Korfu (poprzednio ceny tam znacznie spadły) - o 132 i 120 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 72 i 5 złotych. Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu średnie ceny wycieczek dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023 na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków wzrosły jedynie w Bułgarii - o średnio 103 złote, a na pozostałych spadły. Największe zniżki miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 129 złotych, a bardziej umiarkowane w Egipcie, Turcji i Grecji - o 49, 38 i 28 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 389 złotych (wcześniej ceny były wyższe o 512, 457, 520, 600 i 720 złotych). Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na półwyspie Chalcydyckim - o 1585 złotych, a mniejsze wzrosty miały miejsce na Malcie i Sardynii - o średnio 1068 i 1057 złotych. Istotniejsze spadki odnotowano na Fuerteventurze i Cyprze- o 80 i 61 złotych, a niewielki na Sardynii - o średnio 21 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 893 złote. W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz szesnasty od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła (ponownie) 3,39 zł/litr wobec 5,32 zł/litr przed rokiem, co oznacza szesnasty od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 36,3 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 39,8 procent, a przed dwoma o 37,8 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była ponownie znacząco silniejsza - o około 5,4 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 5,6 procent, a przed przed dwoma o około 2,4 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz szesnasty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu nadal dość niskich cen paliwa i silnego złotego, skala ich pozytywnego oddziaływania była w minionym tygodniu nadal bardzo silna i zawierała się w przedziale -440/-450 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -490/-500 złotych, a przed dwoma tygodniami - 360/-370 złotych.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Turcji, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich - o 654, 487 i 346 złotych, a w najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii i Egiptu - o średnio 124 i 55 złotych. Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku i w Portugalii - o 1068 i 1033 złote, nieco mniejsze w Hiszpanii kontynentalnej, we Włoszech i na Majorce - o średnio 613, 558 i 464 złote. W jeszcze mniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Albanii i do Tunezji- o 228 i 9 złotych, a niewielkim stopniu spadły ceny wyjazdów na Cypr - o 61 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Turcji - o 1624 złote, w mniejszej skali drożały wyjazdy do Grecji, na Wyspy Kanaryjskie i do Egiptu - o średnio 1350, 1276 i 1193 złote, a kolejny raz w najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 894 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Portugalii, na Malcie, w Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech - o średnio 1926, 1753, 1576 i 1531 złote. Nieco mniejsze były zwyżki średnich cen na Majorce - o 1206 złotych, a najmniejsze w Albanii, na Cyprze i w Tunezji - o średnio 841, 777 i 744 złote.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 spadek cen odnotowano w biurach Prima Holiday i Best Reisen - o około 200 i 140 złotych. Z kolei najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach ETI, Sun & Fun i TUI Poland - o około 140, 240 i 280 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 340 złotych (biuro Itaka) do prawie 730 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w trzydziestym ósmym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 45 ofert (poprzednio 43 oferty, przed rokiem 48 a przed dwoma laty 40 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 38 ofert (poprzednio 36 ofert, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 29 ofert) oraz Rainbow z liczbą 35 ofert (poprzednio 33 oferty, przed rokiem 20, a przed dwoma laty 22 oferty). Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel - 7 ofert oraz Anex Travel i Join up - 4 i 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i Rainbow - 9 ofert oraz Rainbow i TUI Travel - 7 i 6 oferty, na kierunkach kanaryjskich TUI Poland oraz Itaka - 12 i 8 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 6 ofert oraz TUI Poland i Itaka - 4 i 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Rainbow, Coral Travel i Best Reisen - wszystkie po 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Best Reisen - 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, biuro Coral Travel poprawiło ją w Egipcie i w Tunezji, a biuro Rainbow poprawiło ją w Grecji i Tunezji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W trzydziestym ósmym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli uległ jednej zmianie. Z miejsca piątego na ósme spadło biuro Rego bis, a do tabeli awansowało biuro TUI Poland (z pozycji szóstej na czwartą). Z miejsca trzeciego na pierwsze awansowało biuro Coral Travel, a poprzedni lider i wicelider - biura Grecos i Join up przesunęły się o jedną pozycję w dół.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Exim Tours, Grecos i Coral Travel. W tym sezonie do pierwszej piątki weszły biura Join up (na miejsce trzecie) oraz Best Reisen (na miejsce piąte) a opuściły ją biura Itaka i Exim Tours.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wakacje sierpień 2023 tanieją taniej
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję