TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Rekordowy, negatywny wpływ cen paliwa na ceny wyjazdów

Ceny letnich wyjazdów turystycznych kontynuują trend wzrostowy.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje piętnaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 10 marca 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 3 marca, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 10 marca 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 49 złotych. W poprzednich zestawieniach ceny wzrosły o 46 i 19 złotych, w dwóch zestawieniach wcześniejszych ceny spadały o 4 i 42 złote, a jeszcze wcześniej podniosły się o 113, 20, 12 i 22 złote. W minionym tygodniu najbardziej obniżyły się ceny wyjazdów na Teneryfę - o średnio 54 złote, a nieco mniejszy był spadek cen na Sycylię i półwysep Chalcydycki - o 47 i 32 złote. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano w Maroku (poprzednio ceny najbardziej się tam obniżyły) - o 363 złote, a w znacząco mniejszej skali na Krecie i tureckim regionie Dalaman - o średnio 111 i 101 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 10 i 14 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 zwyżkowały na wszystkich najważniejszych kierunkach turystycznych. Zdecydowanie najłagodniejsze wzrosty miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 10 złotych, znacząco większe w Turcji - o 39 złotych, a największe w Bułgarii, Grecji i Egipcie - o odpowiednio 57, 62 i 69 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 467 złotych. Potwierdza to niemal stały trend wzrostu cen wycieczek, gdyż w poprzednich 10 zestawieniach roczne wzrosty cen wyniosły 423, 383, 343, 340, 329, 252, 269, 256, 170, 189 złotych. Kolejny raz najwięcej w skali roku podniosły się ceny wyjazdów na Synaj - o średnio 771 złotych, a niewiele mniejsze były wzrosty cen Cyprze i Teneryfie - o 668 i 664 złotych.

Jedynym kierunkiem, na którym w skali rocznej ceny spadły była Malta, na której były one niższe o 36 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 136 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz pięćdziesiąty ósmy z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do okresu sprzed roku. Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,42 zł/litr wobec 2,43 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 81,9 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 53,1 procent, a przed dwoma o 51,5 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych tym razem zmniejszyła skalę osłabienia. Tym razem wyniosła ona około 6,7 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o około 8,4 procent, a przed dwoma o 4,9 procent.

W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, a skala ich negatywnego wpływu z powodu znacznie droższego paliwa wzrosła do rekordowego poziomu. Zawierał się on w historycznie rekordowo wysokim przedziale +425/+435 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +365/+375, a przed dwoma +275/+285 złotych.

Sytuacja taka wynika głównie z silnej zwyżki ceny ropy naftowej w ostatnim tygodniu (środa), osiągnęła 129,44 dolara za baryłkę (gatunek Brent),a dodatkowy wpływ na ceny ma równoległy wzrost kursu dolara, który w tym samym czasie podniósł się do około 4,50 złotego. Dolar jest drogi nie tylko z powodu osłabienia się złotego wobec euro, ale też z powodu jednocześnie słabego euro.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 682 i 550 złotych, a znacząco mniejsze miały miejsce w Turcji, Grecji i Bułgarii - o 399, 391 i 349 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Cyprze, w Albanii i na Majorce - o średnio 668, 601 i 597 złotych, natomiast niewiele mniejsze w Maroku, we Włoszech oraz w Hiszpanii kontynentalnej i Portugalii - o odpowiednio 531, 515, 514 i 389 złotych. Znacznie mniejsze były wzrosty średnich cen w Tunezji - o średnio 213 złotych, natomiast na Malcie ceny w ujęciu rocznym nieco spadły - o średnio 36 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o średnio 477 złotych, a nieco mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie oraz do Turcji, Bułgarii i Grecji - o odpowiednio 384, 363, 340 i 219 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków wyraźnie największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek tym razem miały miejsce na Cyprze i w Albanii - o średnio 654 i 619 złotych. Mniejsze były wzrosty cen wyjazdów na Majorkę i do Portugalii - o 421 i 376 złotych, a jeszcze mniejsze do Hiszpanii kontynentalnej, Włoch i Tunezji - o średnio 265, 188 i 139 złotych. Najmniejszy wzrost w tym ujęciu wykazały ceny wyjazdów do Maroka - o średnio 39 złotych, natomiast ponownie jedynym kierunkiem, na którym ceny wycieczek w tym ujęciu spadły była Malta, na której obniżyły się one o średnio 36 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Best Reisen, TUI Poland oraz Itaka - o około 283, 390 i 420 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 440 złotych (biuro ETI) do 580 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w trzynastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 50 ofert (poprzednio 53 oferty, przed rokiem 49, a przed dwoma laty 43 oferty). Organizator ten, tak jak przed tygodniem, wyprzedzał biura Rainbow z liczbą 30 ofert (poprzednio 27 ofert, przed rokiem 32, a przed dwoma laty 13 ofert) oraz Itaka z liczbą 23 ofert (poprzednio też 23 oferty, przed rokiem 19, a przed dwoma laty 22 oferty).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland - 6 ofert i Best Reisen 3 oferty, na kierunkach greckich przodowało biuro Rainbow - 8 ofert przed biurami Itaka i TUI Poland - 7 i 6 ofert. Na kierunkach kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland - 11 ofert oraz biura Itaka i Rainbow - 6 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel - 8 ofert oraz Rainbow i TUI Poland - po 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Coral Travel - 5 i 4 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, biuro Rainbow w Grecji i Turcji, a biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W piętnastym zestawieniu dla sezonu lato 2022 nie nastąpiła żadna zmiana w składzie pierwszej piątki organizatorów, ale miała miejsce wymiana na dwóch pierwszych i dwóch ostatnich pozycjach w tabeli. Z pozycji lidera na drugą przesunęło się biuro Coral Travel, a ruch odwrotny wykonało biuro TUI Poland. Przyczyną była znacznie wyższy wzrost cen ofertowych w tym pierwszym biurze cen w relacji z TUI Poland.

Na dole tabeli z pozycji czwartej na piątą przesunęło się biuro Grecos, a z piątej na czwartą biuro Rainbow. Również w tym przypadku przyczyną awansu tego ostatniego była jedynie znikoma zwyżka średnich cen ofertowych.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
biuro podróży ceny wyjazdów itaka tui rainbow
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję