TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Wakacje.pl: Turcja przegoniła Grecję

Jak będą wyglądały tegoroczne wakacje? Czy pandemia koronawirusa zmieniła nasze wyjazdowe preferencje oraz dotychczasowe trendy? Wakacje.pl przyjrzały się bliżej pierwszym urlopowym decyzjom Polaków. Raport pokazuje, jak kształtują się nasze plany na lato 2021 po roku mocno ograniczonego podróżowania.


Mimo że przedsprzedaż lata 2021 w biurach podróży trwa już od kilku miesięcy, to właśnie początek roku dla wielu Polaków stał się impulsem do podjęcia decyzji o terminie i miejscu wakacyjnego urlopu. Jak przekonują przedstawiciele Wakacje.pl, z tygodnia na tydzień rośnie zainteresowanie wyjazdami - zarówno na majówkę, jak i wypoczynek w wysokim sezonie.

Gdzie i jak Polacy planują spędzić tegoroczne lato? Eksperci z Wakacje.pl wzięli pod lupę rezerwacje wyjazdów na okres od 1 kwietnia do 31 października (czyli na trwający w biurach podróży sezon lato 2021) dokonane we wszystkich kanałach sprzedaży (online i sieć salonów).

W tym roku to Turcja podbija serca Polaków, będąc zdecydowanym numerem jeden wśród najchętniej wybieranych kierunków na lato 2021. W ostatnich tygodniach w bieżących podsumowaniach sprzedaży na czoło stawki wybija się co prawda Egipt, ale w spojrzeniu całościowym - od początku sprzedaży wycieczek na najbliższy sezon letni - to właśnie tureckie kurorty są najpopularniejsze. Urlop w tym kraju w okresie od kwietnia do października zarezerwował prawie co trzeci turysta. Kraj Półksiężyca o ponad 10 punktów procentowych wyprzedza Grecję, na trzecim miejscu - z udziałem 14,61%, a więc dwa razy mniejszym niż Turcja - jest Egipt. Ostatnie dni pokazują jednak, że Egipt ma szansę zmniejszyć ten dystans.
W TOP 10 najczęściej rezerwowanych kierunków znajdują się również Tunezja, Hiszpania, Bułgaria, Polska, Chorwacja, Cypr i Albania.

Mimo zmian w podróżowaniu, takich jak na przykład testy na COVID-19 czy limity miejsc, popyt na wyjazdy zagraniczne wraca. Dobra wiadomość jest taka, że nadal możemy podróżować tam, gdzie w poprzednich latach i wypoczywać w podobny sposób - czy to w dużych obiektach z kompleksami basenów i all inclusive, w mniejszych kurortach, czy aktywnie - na zwiedzaniu. Popularne turystycznie kierunki, takie jak Turcja czy Grecja, już poprzedniego lata spełniły oczekiwania podróżnych - zarówno jeśli chodzi o możliwość spokojnego wypoczynku, jak i wprowadzone zasady sanitarne - i to, w połączeniu z dostępnością najpopularniejszych hoteli w ofercie biur podróży czy cenami porównywalnymi do ubiegłych lat sprawia, że w tym roku te miejsca też cieszą się dużym zainteresowaniem - mówi Klaudyna Fudala, PR Manager w Wakacje.pl.

Lato 2021. Ile płacimy za wakacje?

7 344 zł - tyle średnio turyści rezerwujący wyjazdy przez Wakacje.pl płacą za tygodniowy pobyt w zagranicznym kurorcie. Niemal połowa rezerwujących (47%) planuje wyjazd we dwoje i na tegoroczne wakacje wydaje średnio 5 695 złotych. Rodzina z jednym dzieckiem (11% dokonanych rezerwacji) przeznacza na ten cel 7 553 zł, a z dwójką dzieci (10% dokonanych rezerwacji) - średnio 9 674 zł. Kwoty te obejmują zarówno wyjazdy na majówkę i w okresie wakacji szkolnych, gdy ceny wyjazdów są najwyższe, jak i wczasy przed sezonem (kwiecień-czerwiec) oraz na początku kalendarzowej jesieni.

Najwięcej dokonanych rezerwacji mamy właśnie na wakacje szkolne, ale Polacy kupują również wycieczki np. na majówkę. Z tygodnia na tydzień to zainteresowanie rośnie, choć nie jest tak duże jak przed pandemią. Z jednej strony widzimy, że Polacy są spragnieni wyjazdów, a z drugiej - że starania biur podróży, by oferta była dostosowana do obecnych realiów i potrzeb klientów, przynoszą efekty. Mowa tu nie tylko o dostępności produktowej, ale przede wszystkim o możliwości nawet kilkukrotnej zmiany rezerwacji czy pakietach ubezpieczeń rozszerzonych o ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19. To daje nam większą elastyczność w planowaniu wakacji i większe poczucie bezpieczeństwa - dodaje Klaudyna Fudala.

Jak nasze wydatki mają się do kierunku wakacji? Najwięcej średnio płacimy za urlop w Turcji i Grecji, gdzie wybieramy się zarówno z drugą połówką, jak i całymi rodzinami, często do 4- lub 5-gwiazdkowych hoteli z basenami, całymi aquaparkami czy animacjami dla dzieci. Najmniej - z zagranicznych kierunków - przeznaczamy na urlop w Chorwacji, ale tu wpływ na średnią cenę rezerwacji ma przede wszystkim forma podróży. Ponad połowa dokonanych rezerwacji do tego kraju to wakacje z dojazdem własnym.

Ile płacimy za wakacje 2021 na popularnych kierunkach?

MIEJSCE KRAJ ŚREDNIA CENA REZERWACJI UDZIAŁ W SPRZEDAŻY
1 Turcja 7945 zł 30,69%
2 Grecja 7615 zł 20,35%
3 Egipt 7339 zł 14,61%
4 Tunezja 6523 zł 7,71%
5 Hiszpania 7  546 zł 4,71%
6 Bułgaria 5674 zł 4,13%
7 Polska 2693 zł 3,5%
8 Chorwacja 4638 zł 2,25%
9 Cypr 7526 zł 2,03%
10 Albania 5511 1,42%


Nie obniżamy standardu wakacji

Epidemia nie wpłynęła na zmianę standardu urlopów klientów multiagenta - ceny wakacji utrzymują się na poziomie z poprzednich sezonów, więc nadal możemy i chcemy wypoczywać tak, jak robiliśmy to wcześniej - w większości na all inclusive i w 4-5-gwiazdkowych hotelach.

Jeśli chodzi o rodzaj wyżywienia, przede wszystkim stawiamy właśnie na all inclusive (70 proc.), a nierzadko nawet na jego wyższy standard - Ultra All Inclusive (11 proc.), który - w zależności od oferty danego obiektu - może oznaczać możliwość korzystania w ramach pakietu z restauracji z obsługą kelnerską, room service czy dostęp do markowych alkoholi i szerszego wyboru przekąsek.

Co dziesiąty klient Wakacje.pl stawia na nocleg z opcją HB (śniadania i obiadokolacje), zaledwie co 30. rezerwuje hotel z samym śniadaniem.
Popularność takich kierunków jak Turcja czy Egipt znajduje też swoje odzwierciedlenie w standardzie wybieranych hoteli, czyli liczbie popularnych gwiazdek. Dominują te obiekty, które mają przy swojej nazwie ich co najmniej 4. Aż trzy czwarte podróżnych planuje spędzić tegoroczne wakacje w hotelu 4- lub 5-gwiazdkowym (odpowiednio 37 proc. i 38 proc.). 19 proc. dokonanych rezerwacji to obiekty o standardzie 3 lub 3,5 w pięciostopniowej skali.

Zamienimy samolot na samochód?

Niewykluczone, ale na pewno nie będzie to zupełne odwrócenie trwającego od lat trendu. Polacy najchętniej wybierają szybką i wygodną formę podróży samolotem, co potwierdzają liczby. Aż 92 proc. klientów Wakacje.pl na urlop poleci właśnie samolotem. 5 proc. dokonywanych rezerwacji to opcja z dojazdem własnym, a 2,7 proc. - wycieczki autokarowe.

Jeśli wakacje z dojazdem własnym, to dokąd? Poza oczywistym kierunkiem - Polską (58 proc.) turyści najczęściej decydują się na podróż samochodem do Chorwacji (21 proc.) i Bułgarii (11 proc.), czyli państw, które już w ubiegłym roku cieszyły się dużą popularnością wśród Polaków - ze względu na stosunkowo szybkie otwarcie dla ruchu turystycznego i dostępność obiektów noclegowych w biurach podróży, które od minionego sezonu sukcesywnie zwiększają ofertę wakacji z dojazdem własnym.

Wakacje w Polsce - gdzie i za ile?

Mimo że nadal dla zdecydowanej większości turystów to zagraniczne wczasy są synonimem wakacyjnego wypoczynku, coraz częściej stawiamy też na urlop w kraju. W zestawieniu Wakacje.pl Polska znajduje się na siódmym miejscu wśród najczęściej wybieranych kierunków z oferty lato 2021.
Średnio na wakacje w Polsce planujemy przeznaczyć 2 693 zł - najwięcej na wypoczynek nad Bałtykiem (3 058 zł), o 830 zł mniej (średnio 2 228 zł) - na wczasy w górach.

Najpopularniejszym regionem, wśród wybierających polską ofertę turystów Wakacje.pl, jest Pomorze Zachodnie z popularnymi miejscowościami wypoczynkowymi jak Kołobrzeg, Międzyzdroje czy Świnoujście. To wybór ponad 60 proc. osób, które zarezerwowały wypoczynek w kraju. Na kolejnych miejscach plasują się Tatry i Podhale, Wybrzeże Bałtyckie oraz Małopolska.

Majówka 2021 - all inclusive w Turcji?
Jak wskazują dane multiagenta, Polacy już rezerwują wyjazdy na przełomie kwietnia i maja. Podobnie jak w przypadku całego sezonu lato 2021, wśród najczęściej wybieranych kierunków na majówkę dominuje Turcja (38 proc. rezerwacji). Drugi jest Egipt, a trzecia Grecja.

Zdecydowana większość Polaków (91 proc.) na zagraniczny urlop poleci samolotem i spędzi go w hotelu o standardzie pięciu (50 proc.) lub czterech (33 proc.) gwiazdek. Jeśli chodzi o rodzaj wyżywienia, najczęściej wybierane jest all inclusive (77 proc.), 16 proc. urlopowiczów zdecydowało się na opcję ze śniadaniami i obiadokolacjami.

Średnio na majówkowy wyjazd przeznaczamy 5 880 zł. Połowa wczasowiczów (53 proc.) spędzi ten czas z partnerem, co piąty zabierze ze sobą dzieci (13 proc. z jednym dzieckiem; 7 proc. z dwójką dzieci).
MIEJSCE KRAJ ŚREDNIA CENA REZERWACJI UDZIAŁ W SPRZEDAŻY
1 Turcja 6131 37,98%
2 Egipt 6383 16,87%
3 Grecja 5845 14,61%
4 Hiszpania 5678 5,58%
5 Polska 1251 4,78%

Turystyczna mapa Polski
Wakacje.pl przyjrzały się też pierwszym wyjazdowym decyzjom mieszkańców poszczególnych województw. Gdzie planują spędzić wakacje i jakie kwoty na nie przeznaczą?

Więcej niż średnią krajową na wyjazd latem 2021 zamierzają przeznaczyć turyści z siedmiu województw. W pierwszej trójce plasują się woj. podlaskie - 8 412 zł, woj. lubuskie - 7 869 zł i woj. mazowieckie - 7 860 zł. Najmniej na wakacje wydają mieszkańcy województw: lubelskiego - 6 739 zł, śląskiego - 6 867 zł i wielkopolskiego - 6 953 zł.

Średnia wartość rezerwacji w regionach Polski (wg. Wakacje.pl)

Wśród wakacyjnych destynacji króluje, podobnie jak dla ogółu rezerwacji, Turcja. Kraj ten aż w czternastu województwach znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu najchętniej wybieranych kierunków. Tylko w województwach lubelskim i świętokrzyskim Kraj Półksiężyca zamienił się miejscami z Grecją (drugie miejsce w 14 województwach). Najlepszą trójkę TOP kierunków zamyka Egipt - jedynie mieszkańcy woj. świętokrzyskiego wyżej stawiają Tunezję.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
turcja grecja wakacje.pl multiagent


Komentarze:

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję