TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny wyjazdów do Maroka, Tunezji czy Egiptu niższe niż przed tygodniem

Średnie ceny wyjazdów do krajów północnoafrykańskich nieco spadły, w porównaniu do wcześniejszego tygodnia. A jak prezentują się ceny wyjazdów do innych popularnych kierunków turystycznych?


Przygotowane przez Instytut Traveldata zestawienie obejmuje ósme w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 20 stycznia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 13 stycznia, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 20 stycznia 2020 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonie poprzednim, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 12 złotych. W poprzednim zestawieniu ceny podniosły się o 22 złote, natomiast tydzień wcześniej spadły o 21 złotych. Najbardziej obniżyły się ceny w Maroku - o średnio 124 złote (poprzednio najbardziej wzrosły), a w mniejszym stopniu w Tunezji Kontynentalnej i w Marsa Alam mniej - o średnio 64 i 52 złote. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Malcie - o 338 złotych oraz na greckich wyspach Korfu i w Zakynthos - o średnio 149 i 97 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 2 i wzrosły o jeden złoty.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022, zwyżkowały na dwóch kierunkach, czyli w Grecji i Turcji - o średnio 66 i 11 złotych, a na pozostałych trzech ceny spadły. Większe spadki miały miejsce w Bułgarii i Egipcie - o 41 i 36 złotych, a nieznacznie obniżyły się średnie ceny na Wyspach Kanaryjskich.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 269 złotych, podczas gdy w poprzednich zestawieniach roczne wzrosty cen wyniosły 256, 170, 189, 221, 132, 41 i 17 złotych. Podobnie jak przed tygodniem najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na półwysep Synaj - o średnio 565 złotych, zaś nieco mniejsze były zwyżki cen na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i na Cyprze - o 451 i 440 złotych. Zdecydowanie największy roczny spadek cen ponownie odnotowano na Malcie - o średnio 157 złotych, a znacznie mniejsze były roczne zniżki cen wyjazdów na wyspie Kos - o 38 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 65 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów już po raz pięćdziesiąty drugi z rzędu była mniej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego roku, ale skala negatywnego wpływu jest istotnie mniejsza niż jeszcze przed kilku tygodniami.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,37 zł/litr wobec 2,21 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 52,5 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 53,1 procent, a przed dwoma o 50,0 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu kolejny raz słabsza w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych. Tym razem złoty był słabszy o około 1,6 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o około 2,1 procent, a przed dwoma o 2,6 procent. Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale skala ich negatywnego wpływu kolejny raz nieco się obniżyła. Zawierał się on w przedziale 195/+210 złotych, podczas gdy przed tygodniem i dwoma było to +200/+210 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek kolejny raz wystąpił w Egipcie - o średnio 421 złotych, mniejsze ale także znaczące miały miejsce w Grecji, Turcji i na Wyspach Kanaryjskich - o 263, 247 i 234 złote, a w najmniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 174 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Albanii, na Cyprze, Majorce i w Hiszpanii kontynentalnej - o odpowiednio średnio 598, 440, 363 i 352 złote. Nieco mniej znaczące były wzrosty średnich cen we Włoszech i w Maroku - o średnio 307 i 210 złotych, w jeszcze mniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Tunezji i Portugalii - o 95 i 39 złotych, zaś na Malcie ceny w ujęciu rocznym spadły - o średnio 157 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o średnio 304 złote, nieco mniej do Turcji - o 222 złote, a w jeszcze mniejszej skali do Grecji, na Wyspy Kanaryjskie i do Bułgarii - o 186, 167, 158 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Albanii i na Cyprze - o średnio 628 i 442 złote. Mniejsze były wzrosty cen wyjazdów do Hiszpanii kontynentalnej i Włoch - o średnio 295 i 245 złotych oraz do Portugalii, Maroka i na Majorkę - o 179, 119 i 102 złote. Stosunkowo nieduże zwyżki cen miały miejsce w Tunezji - o 27 złotych, a znacząco spadły w tym ujęciu ceny wycieczek na Maltę - o 438 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Itaka, TUI Poland i ETI - o około 120, 140 i 150 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 260 do prawie 450 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w trzecim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 57 ofert (poprzednio też 57 ofert, przed rokiem 51, a przed dwoma laty 44 oferty). Organizator ten wyprzedził biuro Exim Tours z liczbą 28 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem też 19, a przed dwoma laty 21 ofert) oraz biuro Rainbow z liczbą 22 ofert (poprzednio 27 ofert, przed rokiem 35, a przed dwoma laty 13 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland - 6 ofert, na kierunkach greckich przodowało biuro TUI Poland - 11 ofert, przed biurami Rainbow, Exim Tours oraz Itaka - 7, 5 i 4 oferty, na kierunkach kanaryjskich również biuro TUI Poland - 11 ofert oraz biura Rainbow i Itaka - 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 9 ofert i TUI Poland - 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland - 5 ofert i Coral Travel - 4 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours - po 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Exim Tours wzmocniło ją w Grecji i w Tunezji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W ósmym zestawieniu dla sezonu lato 2022 w składzie pierwszej piątki nie nastąpiła żadna zmiana, a przesunięciom uległy jedynie pozycje zajmowane przez poszczególne biura. Liderem pozostało biuro TUI Poland, wiceliderem biuro Exim Tours, a piątą pozycję nadal zajmowało biuro Rainbow. Jedyną różnicą była zamiana pozycji pomiędzy biurami Grecos (z 3 na 4) i Coral Travel (z 4 na 3) z powodu dość istotnej obniżki cen ofertowych w tym ostatnim biurze.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
maroko tunezja egipt grecja instytut traveldata tui itaka rainbow
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję