Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Wynajem Autokarów
- Specjalista ds. turystyki Wakacje.pl Szamotuły
- Pilot na wahadła/ stacjonarny do Włoch ( Rimini)
- Specjalista ds. turystyki - B.P ITAKA Blue City
- PRACA NA OBOZCH LETNICH KOGIS
- Specjalista d/s turystyki
- Specjalista d/s turystyki ,Bielsko-Biała, GH Sfera
- Specjalista ds. rezerwacji MERIGO | Go Global...
- Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista ds. turystyki


Zobacz także
Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przewodników Turystycznych
W Grecji rośnie liczba szkół dla przewodników turystycznych
UNWTO apeluje o wsparcie dla przedsiębiorstw turystycznych
Zurab Pololikaszwili pozostanie na czele UNWTO na kolejną kadencję
WTTC: podróże powinny być dostępne nie tylko dla zaszczepionych
Przewodnicy na światowym poziomie
Polscy przewodnicy będą mogli wziąć udział w programie doskonalenia zawodowego akredytowanym przez Światową Federację Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych. Szkolenie trwa 7 dni i koncentruje się na zapoznaniu uczestników ze standardami pracy przewodnika turystycznego, opracowanymi przez WFTGA.
WFTGA
Światowa Federacja Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych (ang. World Federation of Tourist Guide Associations, WFTGA) to organizacja zrzeszająca stowarzyszenia przewodnickie i przewodników indywidualnych oraz partnerów biznesowych i edukacyjnych związanych z branżą przewodnicką, z całego świata. Należy do niej około 200 000 przewodników. Federacja została zarejestrowana w 1987 r. w Austrii.
Głównym celem WFTGA jest m.in. promowanie uniwersalnych zasad etyki i dobrych praktyk w zawodzie przewodnika turystycznego oraz zwiększanie jakości usług przewodnickich poprzez edukację i szkolenia; a także umożliwienie wymiany uwag, rad, wskazówek i doświadczeń pomiędzy przewodnikami turystycznymi.
WFTGA prowadzi dwa centra szkoleniowe, w Armenii i na Cyprze, gdzie można wziąć udział w tzw. szkoleniach otwartych, organizowanych przeważnie raz do roku. Oprócz tego szkolenia WFTGA przeprowadzane są w innych miejscach na świecie, na zamówienie. Flagowe programu szkoleniowe Federacji to "Hands on Training", 7-dniowy program zapoznający ze standardami pracy przewodnika turystycznego opracowanymi przez WFTGA, oraz "Train the Trainer" - 6-dniowy program przygotowujący do pracy trenera - instruktora przewodnictwa turystycznego akredytowanego przez WFTGA.
WFTGA w Polsce
Do tej pory szkolenie WFTGA odbyło się w Polsce tylko raz, w październiku 2015 r. Ukończyły je 22 osoby. Po szkoleniu pojawiło się wiele zapytań, czy będzie jeszcze szansa wziąć udział w programie doskonalenia zawodowego opracowanym przez WFTGA. Federacja nie organizuje szkoleń otwartych poza swoimi centrami kształcenia, dlatego aby wziąć udział w szkoleniu należałoby pojechać do Armenii lub na Cypr.
Jednak po ponad dwóch latach od wyszkolenia pierwszych przewodników w Polsce, WFTGA daje kolejną możliwość dla osób, które chcą doskonalić swoje kompetencje zawodowe z zakresu przewodnictwa turystycznego. W listopadzie 2017 r. Federacja akredytowała program "Międzynarodowe standardy pracy przewodnika turystycznego" jako polską wersję flagowego programu "Hands on Training". To okazja dla polskich przewodników, aby zapoznać się z technikami pracy opracowanymi przez koleżanki i kolegów z zagranicy.
Akredytacja szkolenia w Polsce
"Międzynarodowe standardy pracy przewodnika turystycznego" to 7-dniowe szkolenie składające się z części teoretycznej, zajęć praktycznych (terenowych) i wykładów uzupełniających. Przede wszystkim koncentruje się na technice pracy przewodników turystycznych, w tym metodyce prowadzenia trasy pieszej, autokarowej i w obiekcie.
Część teoretyczna to zapoznanie uczestników z działalnością WFTGA; omówienie aktualnej sytuacji zawodu przewodnika w Polsce i na świecie; ustalenie działań związanych z planowaniem i przygotowaniem się do obsługi imprezy turystycznej/świadczenia usług przewodnickich; zapoznanie ze standardami pracy przewodnika turystycznego w odniesieniu do prowadzenia trasy pieszej, autokarowej i w obiekcie.
Część praktyczna to zajęcia w sali szkoleniowej związane z budową wypowiedzi i przekazywaniem komentarza przewodnickiego (selekcja informacji, struktura wypowiedzi, sposób podawania wybranych rodzajów informacji, krzywa uwagi, struktura odpowiedzi na pytania) oraz zajęcia terenowe. Na początku uczestnicy wezmą udział w modelowym prowadzeniu fragmentów tras, następnie sami poprowadzą poszczególne trasy, uzyskując informację zwrotną od trenera prowadzącego szkolenie.
Dodatkową częścią szkolenia są wykłady uzupełniające. Przewodnicy będą mogli usłyszeć m.in. o specyfice pracy z turystami z różnych kręgów kulturowych, dopasowaniu się do typu imprezy (np. incentive, urban adventure, slow travel), współpracy z turystami z niepełnosprawnościami, radzeniu sobie z sytuacjami trudnymi i konfliktowymi czy też marketingu usług przewodnickich.
Szkolenie kończy się egzaminem, teoretycznym i praktycznym. Wyniki egzaminu moderowane są przez WFTGA, a osoby które zdadzą egzamin otrzymają certyfikat ukończenia szkolenia sygnowany przez Światową Federację Stowarzyszeń Turystycznych.
Udział w szkoleniu
Przed sezonem Lato 2018 planowane są 3 edycje szkolenia - dwa stacjonarne, w Warszawie i Krakowie oraz jedno wyjazdowe, w Zakopanem. Szkolenia stacjonarne odbywają się w weekendy (sobota-niedziela), wyjazdowe to tygodniowy pobyt w jednym z zakopiańskich hoteli.
Zajęcia prowadzi trener przewodnictwa turystycznego akredytowany przez WFTGA z tytułem trenera narodowego lub międzynarodowego. Zapisy na szkolenie dostępne są na stronie www.kadryturystyki.pl .
Dofinansowanie ze środków unijnych
Na udział w szkoleniu "Międzynarodowe standardy pracy przewodnika turystycznego", opracowanego według standardów WFTGA, można uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych, bowiem zgłoszone jest do Bazy Usług Rozwojowych.
Dofinansowanie dostępne jest dla przedsiębiorców na udział w szkoleniach właścicieli firm i ich pracowników (oprócz firm zarejestrowanych w woj. mazowieckim i pomorskim) i wynosi od 50% do 80% wartość szkolenia. Wielu przewodników turystycznych prowadzi jednoosobowe działalności gospodarcze, a dzięki temu są uprawnieni do uzyskania dofinansowania.
Więcej informacji o dofinansowaniu można uzyskać na stronie serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl lub u organizatora szkolenia, firmie szkoleniowo-doradczej Kadry Turystyki Sp. z o.o.
Komunikat firmy. Serwis nie odpowiada za treści nieredakcyjne.
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Rozporządzenie rozszerzające Tarczę 6.0 opublikowane w Dzienniku
Rząd wprowadza testy zamiast kwarantanny. Nie wszyscy na tym
Także wycieczki jednodniowe będą mogły być opłacane Polskim Bonem
Dział przewodnicy i piloci:
Rozporządzenie rozszerzające Tarczę 6.0 opublikowane w Dzienniku
Także wycieczki jednodniowe będą mogły być opłacane Polskim Bonem
Rzecznik MŚP występuje o ulgi dla przedsiębiorców w spłatach zaległych danin
Starsze aktualności:
Kursy dla kontrolerów ruchu lotniczego
Rząd robi z turystyki zagranicznej kozła
Niespodzianki w rozporządzeniu w sprawie zakazów w ruchu
ONZ: odbudowa turystyki to
Restrukturyzacja szansą dla zadłużonych
Więcej greckich regionów objętych dodatkowymi środkami
Pyszne.pl sprawdza jak przez dekadę zmieniły się trendy w
ZUS ponownie rozpatrzy wnioski o umorzenie składek za marzec, kwiecień i
Bali nie wpuści zagranicznych turystów do końca
Ile grecka turystyka straciła w pierwszym
Ceny paliw lotniczych i kurs dolara sprzyjają
Nocowanie.pl: widać wzrost zainteresowania urlopowymi
Rząd zakaże lotów m.in. do Hiszpanii i na
Łodzie mieszkalne pomysłem na spokojny urlop na łonie
Które piwa nagrodzono na Chmielakach Krasnostawskich?
Toskania mówi nie dla plastiku na plażach
Wyciekły dane klientów hoteli Sheraton i innych
Przewoźnik zapowiada redukcję ponad 3000 miejsc pracy
Coraz więcej turystów odwiedza Warszawę
Marriott planuje otworzyć 1700 nowych hoteli
POT i Polonus podpisały porozumienie o współpracy
pomoc w pisaniu prac licencjackich i magisterskich
Turcja znacznie zwiększy środki na promocję turystyczną
Dobry czas dla restauratorów z różnych nurtów
PIT: Nie przywracajcie kwarantanny
Ryanair zarobił mniej w pierwszym kwartale
ABTA: brak pomocy dla branży będzie drogo kosztował podatników
Jak zmieniają się ceny wyjazdów na najpopularniejszych kierunkach?