TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Traveldata: kierunki włoskie dużo tańsze niż przed rokiem

W minionym tygodniu włoskie kierunki zanotowały największy spadek średnich cen, w porównaniu z analogicznym okresem roku wcześniejszego - wynika z analizy przygotowanej przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.


Zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 10 czerwca 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 3 czerwca 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 11 czerwca 2020 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 podniosła się o 26 złotych. W poprzednich zestawieniach ceny wzrosły o 134, 10, 8, 11, 77 i 4 złote, a we wcześniejszych spadły o 13 i 25 złotych.

W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek wystąpił na Półwyspie Chalcydyckim i wyniósł średnio 110 złotych, a nieco mniej istotne zniżki miały miejsce w Hurghadzie i na Malcie - o 100 i 79 złotych.

Największe wzrosty cen wyjazdów, podobnie jak przed tygodniem, odnotowano we włoskiej Kalabrii, w której podniosły się one o średnio 264 złote, a znaczne były również zwyżki na greckiej wyspie Kos i hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o 243 i 201 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrosły o 42 i 5 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021 wystąpiły różnokierunkowe zmiany cen wycieczek. Zdecydowanie największe zwyżki odnotowano w Grecji - o 47 złotych, a wyraźnie mniejsze na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii - o średnio 15 i 3 złote. Nieduży spadek cen miał miejsce w Turcji - o 5 złotych, a znacznie większy w Egipcie - o średnio 40 złotych.

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 74 złote. W okresie ostatnich trzech miesięcy, czyli w ostatnich czternastu zestawieniach, ceny były konsekwentnie niższe od cen sprzed roku o 10, 119, 113, 144, 101, 124, 162, 158, 166, 132, 176, 130, 136 i 128 złotych.

Zdecydowanie największy roczny spadki cen odnotowano na kierunkach włoskich, czyli na Sycylii, w Kalabrii i na Sardynii, na których obniżyły się one odpowiednio o 562, 546 i 523 złote. Mniej znaczące były roczne zwyżki cen wycieczek, z których największe znów odnotowano Albanii i na półwyspie Chalcydyckim - o 263 i 163 złote, a nieco mniejsze na greckiej wyspie Rodos - o średnio 104 złote.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 51 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dwudziesty drugi z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,53 zł/litr wobec 1,63 zł/litr przed rokiem, co oznacza piętnasty z rzędu roczny wzrost, tym razem o 55,2 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 55,0 procent, a przed dwoma o 54,0 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była silniejsza w nieco większym stopniu niż przed tygodniem. W porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych wzmocnienie to wyniosło około 1,1 procent (głównie z powodu słabszego dolara), podczas gdy przed tygodniem złoty był silniejszy o 0,5 procent, a przed dwoma o około 1,3 procent.

W sytuacji równoczesnego oddziaływania znacznie wyższych cen paliwa oraz nieco niższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz dwudziesty drugi z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - nadal nie sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przybliżeniu w przedziale +95/+105 złotych, podczas gdy w poprzednim tygodniu było to +110/120 złotych, a przed dwoma +90/+100.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek kolejny raz miały miejsce w Egipcie, w którym średnie ceny były niższe o 288 złotych od cen sprzed roku. Znacznie mniejsza była skala rocznych przecen w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, gdzie średnie ceny spadły o 49 i 45 złotych. Na pozostałych głównych kierunkach ceny wzrosły - w mniejszym stopniu w Turcji - o zaledwie 5 złotych, a w dość znacznym w Bułgarii - o średnio 73 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek wystąpiły we Włoszech o 544 złote, nieco mniejsze zaś w Albanii - o 263 zł, a już wyraźnie mniejsze w Portugalii i na Majorce - o 96 i 50 złotych, zaś całkiem niewielkie w Tunezji - o zaledwie 5 złotych. Niewielki spadek cen wyjazdów odnotowano na Cyprze - o 14 złotych, a nieco większe w Hiszpanii kontynentalnej i na Malcie - o 64 i 76 złotych.

Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) największą obniżkę cen wycieczek i w prawie jednakowej skali odnotowano w Grecji i Turcji - o średnio 74 i 73 złote, a nieco mniejszą w Egipcie i Bułgarii - o 43 i 35 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym ceny wyjazdów wzrosły były Wyspy Kanaryjskie - o 128 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe spadki cen wycieczek w ujęciu dwuletnim miały miejsce na Malcie i na Cyprze - o 497 i 491 złotych. Zdecydowanie mniejsze były przeceny wyjazdów do Tunezji i na Majorkę - o 73 i 35 złotych, a w okresie dwóch lat zdrożały wycieczki do Albanii i Portugalii - o 58 i 390 złotych.

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurze Rainbow - o około 435, zaś mniejsze, ale również bardzo istotne były roczne zniżki w biurach Coral Travel, Sun & Fun i Best Reisen - o około 230 i po 150 złotych. Nieduże spadki cen w ujęciu rocznym odnotowały też biura Grecos, Prima Holiday, Exim Tours oraz Itaka - o odpowiednio 60, 55, 20 i 15 złotych. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny wzrosły w granicach od 20 do 320 złotych.

W liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 36 ofert (poprzednio 41 ofert, przed rokiem 50, a przed dwoma laty 37 ofert).

Organizator ten wyprzedzał biura Coral Travel z liczbą 30 ofert (poprzednio 28 ofert, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 24 oferty) oraz Rainbow z liczbą 28 ofert (poprzednio 27 ofert, przed rokiem 9, a przed dwoma laty 19 ofert).

Przy porównaniach poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel, Exim Tours i TUI Poland wszystkie - po 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i TUI Poland - po 7 ofert, przed biurem Grecos - 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura Itaka oraz TUI Poland - 8 i 7 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 8 i 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel - 6 ofert, a w Bułgarii biura Exim Tours i Best Reisen - po 2 oferty.

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję cenową w Turcji, biuro Coral Travel w Tunezji, w Turcji i w Bułgarii, a biuro Rainbow w Grecji i w Turcji (Turcja Egejska).

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W trzydziestym pierwszym zestawieniu w tym sezonie letnim bez zmian pozostały zarówno skład pierwszej piątki organizatorów, jak również kolejność zajmowanych w niej pozycji. Z powodu obniżek cen ofertowych w ostatnim tygodniu swoje odchylenia od średniej ceny referencyjnej wyraźnie poprawiły biura Grecos i Coral Travel, a z kolei ich zwyżka nieco osłabiła pozycję biura Rainbow.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
traveldata turystyka włochy Egipt Rainbow tui grecos cypr Albania
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję