TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Kierunki greckie tańsze niż przed rokiem

Jak zmieniają się ceny wyjazdów na najpopularniejszych turystycznych kierunkach? Które wyjazdy drożeją, a które tanieją


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2020. Porównanie obejmuje pierwszy tydzień września, czyli okres od 31 sierpnia do 6 września 2020. Ceny zostały zebrane w dniu 13 sierpnia 2020 i porównane z cenami dla tego samego okresu zebranymi w dniu 6 sierpnia 2020, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi w dniu 15 sierpnia 2019 roku.

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 sierpnia i 6 września 2020 spadła o 195 złotych. Poprzednie zniżki średnich cen były mniejsze i wyniosły 59 i 14 złotych. Największe spadki średnich cen wycieczek w ubiegłym tygodniu odnotowano na Fuerteventurze - o średnio 433 złote oraz na Cyprze (poprzednio ceny tam znacznie spadły) i na Korfu - o 316 i 274 złote. Najbardziej w ubiegłym tygodniu podniosły się średnie ceny wyjazdów na Gran Canarii(poprzednio dwukrotnie odnotowano tam znaczne spadki cen) - o średnio 240 złotych oraz w dużo mniejszym stopniu na wyspach Lanzarote i Kos - o 25 i 16 złotych.

Niespodziewanie duży wzrost średniej ceny wyjazdów na Gran Canarię wynika nie tyle z ogólnego spadku cen hoteli na tej wyspie, ale z braku w dniu badania oferty biura TUI Poland, która ze względu na swój niski poziom cenowy wpływała zaniżająco na ogólną średnią cen imprez na tym kierunku.

W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek odpowiednio wzrosły o 54 i spadły o 16 złotych.





Pierwszy tydzień sierpnia przyniósł dla wylotów w dniach 31 sierpnia - 6 września 2020 ponowne obniżki cen wycieczek na wszystkich najważniejszych kierunkach oferowanych przez biura podroży. W najmniejszym stopniu spadły ceny wyjazdów do Turcji, Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie - o odpowiednio 61, 65 i 71 złotych, nieco więcej staniały wycieczki do Bułgarii - o 91 złotych, a największe spadki odnotowały kierunki greckie - o średnio 133 złote, których ceny obniżyły się w zeszłym tygodniu stosunkowo niewiele.

W ostatnim tygodniu ponownie dała się zauważyć generalna tendencja do obniżania cen przez wiodących organizatorów. Pewien dodatkowy wpływ, obok niedostatecznego popytu, mogły tu mieć korzystniejsze niż wcześniej ceny paliwa i kurs dolara.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 283 złote, podczas gdy przed tygodniem i dwoma różnica była istotnie mniejsza i wyniosła 129 i 24 złote. Przy takim samym wyprzedzeniu wobec terminu wyjazdu roczna przecena dla wycieczek sierpniowych była jednak nieco większa i wyniosła 317 złotych.

W minionym tygodniu największy roczny spadek cen wycieczek wystąpił na Fuerteventurze - o średnio 947 złotych, a bardzo duże były też zniżki rocznych cen na Cyprze i na Malcie - o 824 i 791 złotych. Największy roczny wzrost średnich cen wystąpił w Maroku - o 188 złotych, a niewiele mniejsze na Synaju i w Marsa Alam - o 166 i 158 złotych.

Przed rokiem i dwoma laty (sezony 2019 i 2018) średnie ceny wycieczek w ujęciu rocznym odpowiednio wrosły o 230 oraz spadły o 171 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dziewiętnasty z rzędu była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, przy czym skala pozytywnych korzyści kolejny raz była bardzo wysoka.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 1,78 zł/litr wobec 2,54 zł/litr przed rokiem, co oznacza tym razem spadek o 29,9 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 33,7 procent, a przed dwoma o 31,3 procent. Jednocześnie w relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była w ostatnim tygodniu nadal nieco słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, ale kolejny raz w skromniejszym stopniu niż w poprzednich dwóch tygodniach, czyli o około 0,3 procent, wobec odpowiednio około 0,6 i 1,2 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal zdecydowanie sprzyjał organizatorom. Zawierał się on tym razem w przybliżeniu w przedziale -95/-105 złotych, a zatem na podobnie korzystnym poziomie jak w poprzednich dwóch tygodniach, gdy wynosił -110/-120 oraz -90/-100 złotych.

Tak duże zwiększenie skali korzyści wynika w dużej mierze ze znaczącego osłabienia dolara wobec euro i w dalszej konsekwencji wobec złotego (kurs euro do złotego wykazuje na razie względną stabilność), co może wynikać z kolejnych dyskusji o wspieraniu amerykańskiej gospodarki i łączącego się z tym zwiększaniem podaży tamtejszego pieniądza oraz co się z tym często łączy, tendencją do spadku jego ceny.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).





W minionym tygodniu ponownie jedynym z wiodących kierunków o wyższych niż przed rokiem cenach dla wycieczek w wylotem w pierwszym tygodniu września był wyłącznie Egipt droższy o średnio 122 złote, zaś na pozostałych kierunkach ceny były dla turystów bardziej zachęcające niż w poprzednim sezonie. Umiarkowanie spadły ceny imprez turystycznych do Turcji - o średnio 154 złote, a już dość zdecydowanie do Bułgarii i do Grecji - o 307 i 339 złotych. Największe roczne zniżki cen, co stało się już normą w obecnym sezonie letnim, wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich - o 418 złotych, choć skala przeceny była tym razem mniejsza niż w zeszłym tygodniu, gdy wyniosła 469 złotych.

Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu i w skali rocznej zdecydowanie najbardziej obniżyły się średnie ceny wyjazdów na Cypr i na Maltę - o 824 i 791 złotych. Nieco mniejsza była skala rocznych przecen wycieczek do Portugalii i Albanii - o 644 i 599 złotych, a jeszcze mniejsza na Majorkę i do Tunezji - o średnio 206 i 125 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym ceny przewyższały ubiegłoroczne było Maroko, gdzie podniosły się one o średnio 188 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2018 dla wylotów w pierwszym tygodniu września) nadal zdecydowanie najwięcej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o średnio 343 złote. W znacznie mniejszym stopniu drożały w tym ujęciu wycieczki do Turcji - o średnio 39 złotych, a w kosmetycznym stopniu do Tunezji - o 3 złote. Niewielki spadek cen w okresie dwóch lat zanotowała Grecja - o 8 złotych, większy Bułgaria - o 122 złote, a już tradycyjnie w tym sezonie letnim zdecydowanie największe zniżki cen miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 256 złotych.

Wśród mniej masowych kierunków największe dwuletnie spadki cen wycieczek miały miejsce na Malcie i na Cyprze - o średnio 643 i 561 złotych, a zniżki w mniejszej skali wystąpiły w Albanii i w Portugalii - o 378 i 280 złotych, a w jeszcze mniejszej na Majorce - o średnio 129 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym ceny nadal są wyższe niż przed dwoma laty jest Maroko, gdzie z powodu dość niskiej bazy odniesienia wzrosły one w tym dwuletnim okresie o 520 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach TUI Poland, które w zeszłym tygodniu znacznie obniżyło ceny oraz ETI - o średnio około 760 i 740 złotych. Istotnie tańsze były też oferty w biurze Exim Tours - o około 390 złotych, a w umiarkowanie tańsze w biurach Itaka, Grecos i Rainbow - o odpowiednio około 150, 130 i 90 złotych. Nieznacznie niższe ceny niż przed rokiem oferowało biuro Coral Travel - o około 5 złotych, zaś u pozostałych organizatorów ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 45 do 160 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to w minionym tygodniu liderem nadal pozostawało biuro TUI Poland z liczbą 39 ofert (poprzednio 41 ofert, przed rokiem 27, a przed dwoma laty 22 oferty). Wyprzedziło ono biura Rainbow z liczbą 24 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 22, a przed dwoma laty 19 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 21 ofert (poprzednio 27 ofert, przed rokiem 10, a przed dwoma laty również 10 ofert).

Biuro Rainbow wysunęło się w tej klasyfikacji na pozycję wicelidera dzięki bardzo znacznemu uatrakcyjnieniu cen imprez turystycznych na wielu różnych kierunkach.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i ETI - 7 i 5 ofert, na kierunkach greckich biura TUI Poland - 11 ofert oraz Rainbow i Exim Tours - po 8 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland - 8 ofert oraz Rainbow i Itaka - 6 i 5 ofert, a na tureckich biura TUI Poland - 6 ofert oraz Coral Travel i Itaka - 4 i 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert proponowały biura Sun & Fun i Coral Travel - 4 i 3 oferty, natomiast w Bułgarii biura TUI Poland i Best Reisen - 3 i 2 oferty.

W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Grecji, w Tunezji (Dżerba) i w Turcji, biuro Rainbow na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Exim Tours w Egipcie, Grecji i na wyspach Kanaryjskich.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

Trzydzieste ósme zestawienie dla sezonu letniego 2020 jest trzecim z kolei, które obejmuje sytuację w zakresie cen wycieczek z wylotami w pierwszym tygodniu września. W stosunku do poprzedniej tabeli skład pierwszej piątki organizatorów pozostał ten sam, a jedynymi zmianami są przesunięcia dotyczące kolejności zajmowanych przez nich miejsc. Na czele tabeli nastąpiła zamiana pozycji pomiędzy biurami TUI Poland i ETI. Bezpośrednią tego przyczyna była znaczna obniżka cen ofertowych w tym pierwszym biurze przy umiarkowanej ich zwyżce w biurze drugim. Podobna sytuacja miała miejsce na 4 i 5 pozycjach zestawienia. Wyraźne obniżki cen wycieczek w biurze Grecos pozwoliły wysunąć się przed biuro Exim Tours, w którym ceny w tym samym czasie nieco wzrosły.







Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
grecja egipt turcja wyjazd turystyka tui biuro podróży




Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję