TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Które zimowe kierunki drożeją?

Jak zmieniają się ceny wyjazdów na sezon zimowy? Które biura oferują najkorzystniejsze ceny? Jak zmieniają się ceny przelotów, na najpopularniejszych kierunkach turystycznych u niskokosztowych przewoźników?


Przygotowane przez Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje trzecie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym 2019/20 definiowanym jako drugi pełny tydzień lutego 2020 roku (10.02-16.02.2020), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego zebranych 31 października z cenami dla tego samego tygodnia z 24 października, a w porównaniach rok do roku z cenami z 1 listopada 2018 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 10-16 lutego 2020, średnie ceny wobec poprzedniego tygodnia wzrosły o 10 złotych (w poprzednich zestawieniu rosły o 121 i spadły o 3 złote). Największe zwyżki cen wystąpiły na Fuerteventurze - o 84 złote oraz na Cyprze i w Maroku - o 58 i 57 złotych. Największe zniżki kolejny raz odnotowano na Malcie - o średnio 93 złote oraz na tunezyjskiej Dżerbie i kanaryjskiej Lanzarote (na tej ostatniej wyspie poprzednio zanotowano duży wzrost średniej ceny) - o 76 i 67 złotych. W analogicznym okresie przed rokiem i przed dwoma laty średnie ceny wycieczek rosły o odpowiednio 80 i 46 złotych.

W minionym tygodniu wzrosły ceny na dwóch najbardziej popularnych kierunkach zimowego wypoczynku, czyli w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 27 i 22 złote. W okresie ostatnich czterech tygodni października łączny wzrost cen na tych kierunkach był podobny i wyniósł odpowiednio 21 i 30 złotych, ale w relacji z cenami z ostatniego tygodnia września odnotowano znaczący wzrost średnich cen na obu tych kierunkach, który wyniósł odpowiednio 96 i 180 złotych. Na kierunek i siłę dalszego trendu cen wskażą ich najbliższe zmiany dokonywane zwykle na przełomie poszczególnych miesięcy.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2019 (okres 28 stycznia-3 lutego) i 2020 (okres 10-16 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 96 złotych (w poprzednim zestawieniu ceny były wyższe o 266 i 255 złotych). W tym samym okresie przed rokiem zanotowano wzrost cen wycieczek rok do roku o 22 złote, a przed dwoma laty spadek, który wyniósł 59 złotych.

Zdecydowane obniżenie się skali wzrostu cen w porównaniu rocznym wynika ze znacznego podwyższenia bazy odniesienia sprzed roku, które było w przeważającej mierze skutkiem ówczesnych zwyżek cen na kierunkach egipskich i kanaryjskich w biurze TUI Poland. W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) i sytuacji w zakresie kursów głównych walut zabezpieczanych przez organizatorów turystyki, to sytuacja w porównaniu z okresem sprzed roku tym razem kolejny raz sprzyjała organizatorom.

Ceny paliwa lotniczego utrzymały się na znacząco niższym poziomie niż przed rokiem, gdyż w minionym tygodniu wyniosły 2,64 zł/litr wobec 3,00 zł/litr przed rokiem, a zatem spadły o 12 procent (przed tygodniem i dwoma tygodniami spadki wyniosły 12,3 i 12,7 procent). W relacji wobec euro i amerykańskiego dolara złoty drugi tydzień z rzędu pozostawał nieco silniejszy rok do roku, tym razem o około 1,1 procent (przed tygodniem był silniejszy o 0,2 procent). W rezultacie ich wspólny wpływ na przeciętny zmianę kosztów cen wycieczek był jak na razie w tym sezonie rekordowo korzystny dla organizatorów i wyniósł w przybliżeniu minus 70/minus 80 złotych (w poprzednich tygodniach -45/-55 i - 30/-40 oraz plus 10/plus 20 i +70/+80 złotych).

Należy też pamiętać, że oddziaływania zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek są w zależności od touroperatora mniej lub więcej opóźnione (m. in. poprzez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych.

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) zwyżkę cen rok do roku - pomimo podniesienia bazy porównawczej sprzed roku, o czym była mowa wcześniej - wykazał Egipt, gdzie ceny przewyższały poziom z sezonu 2019/2020 o średnio 48 złotych, podczas gdy przed rokiem były wyższe o 175 złotych, a przed dwoma laty niższe o 155 złotych - głównie z powodu wpływu bezprecedensowo głębokiej (około 50 procent) dewaluacji egipskiej waluty. W skali roku podniosły się ceny w Marsa Alam - o średnio 171 złotych, a nieznacznie spadły w Hurghadzie i na Synaju - o średnio 10 i 15 złotych.

Na Wyspach Kanaryjskich, średnie ceny stały się obecnie niższe niż przed rokiem o średnio 130 złotych, natomiast w poprzednich dwóch sezonach ceny na tym kierunku rosły o 131 i 84 złote. Spośród wysp na tym kierunku jedyne roczne wzrosty cen notowano na Teneryfie - o średnio 63 złote, a największy spadek cen w tym ujęciu odnotowano na Lanzarote - o średnio 415 złotych.

Na mniej masowych kierunkach największe wzrosty średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano w Maroku i na Cyprze - o 673 i 418 złotych, a wyraźnie już mniejsze na Tureckiej Riwierze - o przeciętnie 240 złotych. Znacznie bardziej umiarkowane były tym razem zwyżki średnich cen w Portugalii, na Malcie i na tunezyjskiej Dżerbie - o średnio 128, 98 i 74 złote.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie średnie ceny wycieczek do Egiptu podniosły się o 223 złote, a na Wyspach Kanaryjskich były wyższe o symboliczny jeden złoty. Na mniej masowych kierunkach największe dwuletnie zwyżki odnotowano w Maroku - o 787 złotych, znacznie mniejsze na Malcie - o średnio 125 złotych, zaś na Cyprze w tym ujęciu miał miejsce spadek - o średnio 96 złotych.

W trzecim tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem zdecydowanie największą zniżkę średnich cen wśród dużych i średnich organizatorów odnotowano w ofercie biura TUI Poland - o blisko 360 złotych, co wynika z wysokiej bazy odniesienia dla kierunków egipskich i Kanaryjskich przed rokiem. Nieduże obniżki rocznych cen odnotowano w ofertach biur Best Reisen, Sun & Fun i Prima Holiday - o odpowiednio około 30, 20 i 10 złotych. Średnie ceny w ofertach innych biur wzrosły w granicach od 50 (biuro Rainbow) do blisko 380 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach (wobec poprzedniego sezonu przybyło porównanie dotyczące tunezyjskiej Dżerby) oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera nadal zajmowało biuro TUI Poland - 16 ofert (poprzednio też 16, przed rokiem 17, a przed dwoma 10 ofert) przed biurami Rainbow - 10 ofert (poprzednio 12, przed rokiem 7, a przed dwoma 8 ofert) oraz Exim Tours - 9 ofert (poprzednio 9, przed rokiem 10, a przed dwoma 13 ofert).

Najwięcej korzystnych propozycji wśród hoteli trzygwiazdkowych miało biuro TUI Poland, dla hoteli czterogwiazdkowych miały biura Rainbow i TUI Poland, zaś w ofercie hoteli pięciogwiazdkowych bardzo wyraźnie przodowało TUI Poland.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro Best Reisen (5 ofert) oraz biura Coral Travel i Sun & Fun (po 4 oferty), zaś na kierunkach kanaryjskich biura Rainbow i TUI Poland (po 7 ofert) oraz Itaka (4 oferty).

Nieco zaskakująco wysoka pozycja biura TUI Poland w tym ujęciu w dużej mierze wynika z tego, że posiada ono jako jedyne oferty na niektórych kierunkach (Turecka Riwiera, Lanzarote, Dżerba i Fuerteventura 5*), co daje mu aż 8 wskazań (na ogólne 16) podczas gdy na pozostałych kierunkach zajmuje pozycję 2-3 (zwykle za biurami Exim Tours i Rainbow).

Po raz trzeci w tym sezonie zimowym Instytut Traveldata przedstawia również tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

W tym zestawieniu zbyt istotnych zmian wobec zestawienia sprzed dwóch tygodni nie ma. Skład pierwszej piątki pozostał prawie taki sam. Na czele zestawienia nadal widnieją biura Best Reisen i Sun & Fun, które swoje wysokie pozycje zawdzięczają korzystnym ofertom na kierunkach egipskich, zaś Best Reisen dodatkowo na Malcie (cztery gwiazdki). Z piątej pozycji na trzecią awansowało biuro Rainbow (najistotniejsza spośród zniżek średnich cen wycieczek) przesuwając w ten sposób o jedną pozycję w dół zajmujące poprzednio pozycje 3 i 4 biura Exim Tours i Coral Travel. Większe zmiany w zestawieniach powinny mieć miejsce w miarę zbliżania się do badanego okresu wylotów, którym jest 10-16 lutego 2020 roku.

Dla porównania przedstawiono też tabelę sprzed roku, w której największą różnicą jest zajmowanie pozycji lidera przez biuro Coral Travel (obecnie piąte) oraz niższe pozycje biur Best Reisen (pozycja 3 - dziś 1), Rainbow (pozycja 7 - dziś 3) oraz TUI Poland (pozycja 10 poza obrębem zestawienia - dziś 7). W tym ostatnim przypadku bardzo istotna jest bardzo znaczna poprawa odchylenia od średniej referencyjnej w ujęciu rocznym (zmniejszenie dodatniego odchylenia z +327 do +74).


Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej

Ryanair zmniejszył liczbę połączeń rejsowych na kierunkach kanaryjskich. Obecnie w miejsce sześciu połączeń przed rokiem (Teneryfa z Warszawy, Krakowa i Wrocławia) funkcjonują jedynie dwa pierwsze (z Krakowa jedynie raz w miesiącu), a zlikwidowane zostały połączenia na Gran Canarię z Warszawy i Krakowa oraz z Warszawy na Fuerteventurę. Łączna częstotliwość lotów na tym kierunku uległa zmniejszeniu z dziewięciu do trzech tygodniowo.

W okresie wakacji ceny przelotów na Wyspy Kanaryjskie przebywały na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego, ale po tym okresie widoczny był wyraźny wzrost cen podczas gdy przed rokiem trend był odwrotny. Przed dwoma tygodniami ceny spadły, a roczna różnica cen bardzo się zmniejszyła z powodu równoległego ich wzrostu przed rokiem. Tak jak przypuszczaliśmy spadek cen był przejściowy i obecnie ceny ponownie wzrosły, prawdopodobnie z przyczyny dobrego popytu na samodzielne organizowanie wyjazdów na tym kierunku, w tym również z powodu atrakcyjniejszych niż przed rokiem cen hoteli, co może wynikać zaprzestania działalności przez Thomasa Cooka.

Na pozostałych kierunkach przebieg cen przypomina ich trend na połączeniach kanaryjskich, czyli po wcześniejszym spadku ceny w porównaniu z poprzednim zestawieniem ceny nieco wzrosły.

W ostatnim tygodniu w największym stopniu podniosły się ceny przelotów rok do roku na kierunkach portugalskich - średnio o 278 złotych, w mniejszym stopniu zdrożały ceny na kierunkach hiszpańskich i greckich - o średnio po 48 złotych, zaś w niedużej skali wzrosły średnie ceny na kierunkach włoskich - średnio o zaledwie 8 złotych.

W tym sezonie zimowym WizzAir przybył jeden rejs tygodniowo z Katowic na Teneryfę (teraz są dwa) oraz nowe połączenie na Fuerteventurę (raz w tygodniu też z Katowic), które nie daje jeszcze możliwości porównań cen rok do roku. Ceny na tym kierunku są bardzo stabilne oraz niższe niż przed rokiem zapewne z powodu dwukrotnie wyższego oferowania i relatywnie mniejszej liczby miejsc rezerwowanych przez organizatorów turystyki. Ostatnio ceny nieco się obniżyły, choć nadal są relatywnie wysokie, co może oznaczać dalsze ich spadki.

Dla pozostałych kierunków w drugiej połowie października wykres pokazuje niewielką obniżkę średnich cen przelotów, ale w skali mniejszej niż w okresach poprzednich. Nie musi to jednak oznaczać wyhamowania trendu spadkowego, gdyż przed rokiem był on w kolejnych okresach kontynuowany.

W liniach Wizzair w niewielkim stopniu podniosły się średnie ceny rok do roku rejsów na kierunkach włoskich - o średnio 45 złotych, a mocno spadły na kierunkach hiszpańskich - o średnio 542 złotych, co jednakże miało związek z coraz większym rocznym spadkiem cen na kierunku kanaryjskim (Teneryfa). Podobnie jak miało to już miejsce w poprzednim sezonie zimowym z zestawiania zniknęły kierunki portugalskie, z których Wizzair zrezygnował (połączenia do Lizbony i Porto z Warszawy i z Katowic).
Przebiegi cen bieżących i ich porównań rok do roku mogą w najbliższych sezonach zimowym i letnim przebiegać nieco inaczej niż dotąd bowiem, tani przewoźnicy przejściowo zmniejszają tempo ekspansji na naszym rynku w zakresie rejsów na kierunkach turystycznych i na niektórych kierunkach liczba rejsów uległa i może nadal ulegać zmniejszaniu, jak również widoczne jest też zjawisko skupiania podaży w miesiącach największego ruchu turystycznego (trend widoczny w sezonie letnim). Najistotniejszą relatywną zmianą w tym sezonie zimowym jest redukcja liczby połączeń rejsowych na Wyspy Kanaryjskie z 8 tygodniowo w sezonie 2018/19 do jedynie 6 w sezonie obecnym, choć skala redukcji jest w tym sezonie mniejsza niż miało to miejsce przed rokiem, gdy liczba rejsów na tym kierunku spadła z 12 do 8 tygodniowo.

Dodatkowe wzmocnienie trendu osłabiania wcześniejszej bardzo szybkiej ekspansji na rynku polskim może wynikać z chęci "zagospodarowania" (w Europie Zachodniej) wolnego miejsca pozostawionego przez upadłego Thomasa Cooka oraz z przedłużającego się uziemienia samolotów Boeing 737 Max.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
zima ceny wyjazdów hiszpania egipt wyspy kanaryjskie Rainbow wezyr best reisen
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję