TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny w biurach nieco wyższe niż przed tygodniem

Średnie ceny imprez turystycznych nieco wyższe niż przed tygodniem, lecz niższe niż przed rokiem - przekonują analitycy.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje dwudzieste piąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 6 maja 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 29 kwietnia 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 11 maja 2020 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 77 złotych. W poprzednim zestawieniu ceny wzrosły o 4 złote, a we wcześniejszych spadły o 13 i 25 złotych.

W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek wystąpił w Kalabrii i wyniósł średnio 27 złotych, a bardzo niewielkie zniżki miały miejsce na Fuerteventurze i na Sardynii - o 7 i 2 złote. Największe zwyżki cen wyjazdów odnotowano w Maroku - o 251 złotych oraz na Cyprze i na tunezyjskiej Dżerbie.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrosły o 10 i 39 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu wśród wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków ceny wycieczek dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem zdecydowanie wzrosły. Największe wzrosty odnotowano w Egipcie i w Turcji - o średnio 107 i 92 złotych, w mniejszym stopniu podniosły się ceny wycieczek do Grecji i Bułgarii - o 75 i 53 złote, a spadły na kierunkach kanaryjskich - o średnio 31 złotych.

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 101 złotych. W ostatnich już dwunastu zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 124, 162, 158, 166, 132, 176, 130, 136, 128, 68, 87, 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych, a we wcześniejszym wyższe o 9 złotych.

Największe roczne spadki cen odnotowano na Sardynii oraz na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o średnio 586 i 501 złotych, zaś mniejsza lecz również bardzo znacząca przecena miała miejsce w Kalabrii - o średnio 349 złotych. Mniej znacząca była skala wzrostów cen wycieczek, z których największe odnotowano na Lanzarote - o 114 złote, a dużo mniejsze na wyspach Kos i Majorka - o średnio 85 i 73 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 93 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz siedemnasty z rzędu była mniej korzystna niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,47 zł/litr wobec zaledwie 1,17 zł/litr przed rokiem, co oznacza już dziesiąty z rzędu roczny wzrost, tym razem o 111,1 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 96,8 procent, a przed dwoma o 76,8 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych o około 1,8 procent (głównie z powodu słabszego dolara), podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 2,1 procent, a przed dwoma o około 1,8 procent.

W sytuacji równoczesnego wpływu wyższych cen paliwa i niższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek był po raz osiemnasty z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - nie sprzyjał organizatorom. Tym razem osiągnął on najbardziej niekorzystną wielkość w tym sezonie i zawierał się w przybliżeniu w przedziale +140/+150 złotych, podczas gdy w poprzednim tygodniu było to +120/130 złotych, a przed dwoma +105/+115.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, tym razem miały miejsce w Turcji, gdzie średnie ceny były niższe o 159 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen w Bułgarii i Egipcie - o średnio 71 i 41 złotych, a najmniejsza w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich - o 27 i 13 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach tym razem zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce we Włoszech i Hiszpanii kontynentalnej - o 376 i 377 złotych oraz w Maroku, na Cyprze i w Portugalii - o średnio 331, 254 i 203 złotych. Bardziej umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów na Maltę i do Tunezji - o średnio 154 i 108 złotych. Minimalne spadki cen odnotowano w Albanii - o średnio zaledwie 14 złotych, zaś jedynym kierunkiem, na których ceny w ujęciu rocznym wzrosły była Majorka ze wzrostami średnich cen o 73 złote.

Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) największą obniżkę cen wycieczek odnotowano w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii - o średnio 198, 130, 105 złotych. Znacznie mniejsza dwuletnia zniżka miała miejsce na kierunkach tureckich - o średnio 53 złote, a jedynym kierunkiem gdzie ceny wzrosły był Egipt, choć miał on symboliczny wymiar jednego złotego.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe spadki cen w ujęciu dwuletnim miał miejsce na Cyprze i na Malcie - o 633 i 444 złotych, a istotnie mniejszy w Maroku, w Portugalii i w Albanii - o 234, 222 i 153 złote. Znacznie mniejsze były zniżki cen wycieczek na Majorkę i Tunezji - o średnio 53 i 10 złote.

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Sun & Fun, Exim Tours i Rainbow - o około 350, 270 i 265 złotych. Znaczne były również roczne zniżki w biurze TUI Poland - o około 160 złotych. W mniejszej skali obniżyły się roczne ceny wycieczek w biurach Prima Holiday, Best Reisen i Grecos Holiday - o około 70 i 35 i 5 złotych. U pozostałych organizatorów roczne ceny wzrosły w granicach od 20 (biuro Coral Travel) do 800 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 49 ofert (poprzednio 49 ofert, przed rokiem 25, a przed dwoma laty 31 oferty).

Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z liczbą 25 ofert (poprzednio 28 ofert, przed rokiem 30, a przed dwoma laty 15 ofert) oraz biuro Coral Travel, które odnotowało również 25 takich ofert (poprzednio 25 ofert, przed rokiem 23, a przed dwoma laty 22 ofert).

Przy porównaniach poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours - 7 i 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i TUI Poland - po 7 ofert, przed biurami Itaka - 6 ofert oraz Grecos i Exim Tours - po 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 9 i 7 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 8 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i TUI Poland - po 4 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland, Exim Tours i Best Reisen - wszystkie po 2 oferty.

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Turcji, biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Coral Travel w Egipcie, Tunezji i Turcji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym szóstym zestawieniu w tym sezonie letnim skład pierwszej piątki organizatorów uległ istotnej zmianie. Tym razem polegała ona na wejściu w jej skład biura Itaka na pozycję piątą, którą z kolei opuściło biuro Rainbow. Zmiana ta wynikała z utrzymania poziomu cen wycieczek w pierwszym biurze oraz dość istotnej jej zwyżki w biurze drugim. Innymi zmianami były awanse o jedną pozycję biur Coral Travel (z 3 na 2) i Grecos (z 4 na 3) i spadek o dwie pozycje biura TUI Poland (z 2 na 4).Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
biuro podróży cena wyjazdów Grecja cypr maroko
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję