Subskrypcja





Szukaj







Aktualności dnia

Inowrocław - walory turystyczne i uzdrowiskowe

Aktualności: wszystkie » atrakcje turystyczne

Inowrocław jest jednym z największych miast województwa kujawsko-pomorskiego. Jest to miasto z ponad 130-letnią tradycją uzdrowiskową.


Położony jest na Szlaku Piastowskim na Równinie Inowrocławskiej w pobliżu szlaków wodnych, w sąsiedztwie historycznego Askaukalis - emporium handlowego z okresu rzymskiego, znajdującego się na szlaku bursztynowym. Inowrocław reklamuje się zarówno jako ośrodek uzdrowiskowy z rozbudowaną siecią sanatoriów oraz jako ośrodek gospodarczy z bogatymi pokładami surowca, głównie soli.

Tytularna stolica Kujaw Zachodnich ma także propozycje dla sektora biznesowego. Oferta skierowana jest do firm szkoleniowych, przedsiębiorstw i instytucji chcących organizować konferencje i szkolenia w tutejszych ośrodkach, dysponujących dogodną bazą hotelową oraz salami konferencyjnymi wraz z wyposażeniem.

Uzdrowiskowy 55-hektarowy Park Solankowy jest niejako wizytówką miasta. Duma Inowrocławia są właśnie przepiękne, kolorowe dywany kwiatowe w parku, na które wysadza się rocznie ponad 110 tysięcy sadzonek kwiatów. W zachodniej części parku jest tężnia solankowa, jeden z trzech tego typu w Polsce obiektów lecznictwa zdrojowego, mająca kształt dwóch połączonych wieloboków.

Inowrocław jest słynny z organizacji imprez kulturalnych i rozrywkowych, których rocznie organizuje się ok. 350. W sezonie letnim w każdą niedzielę i dzień świąteczny organizuje się koncerty plenerowe. Zaś w okresie jesienno-zimowym odbywają się koncerty w pięknym wnętrzu dawnego Zakładu Przyrodoleczniczego. Wstęp na większość imprez jest darmowy.

W Inowrocławiu turyści mogą także podziwiać miejsca zabytkowe. Wśród najcenniejszych i najciekawszych zabytków wymienia się romański kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny z XII w., gotycki kościół pw. Św. Mikołaja z XIII w., klasycystyczny kościół pw. Św. Barbary i św. Maurycego i neoromański pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie wzniesiony w latach 1898-1900 oraz liczne zabytkowe kamienice i domy, ponad 100-letni hotel "Bast" i fragmenty murów obronnych z XIII w.

Z Inowrocławiem związane są takie wielkie osobowości jak: Jan Kasprowicz, Stanisław Przybyszewski, Stanisław Szenic, Maria Konopnicka, gen. Władysław Sikorski, Stefan Starzyński, Józef Unrug oraz Janusz Kusociński.




Komentarze


(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(podaj jeśli chcesz być powiadamiany o nowych wypowiedziach w tym wątku, Twój e-mail nie jest ujawniany publicznie, ani nikomu udostępniany)


Tagi: