Aktualności
Ogłoszenia
Aktualności dnia
Katastrofa k. Jeżewa: jest akt oskarżenia przeciwko współwłaścicielom agencji turystycznej
Aktualności: wszystkie
Prokuratura Okręgowa w Białymstoku wysłała do sądu akt oskarżenia przeciwko współwłaścicielom agencji turystycznej "Kosmos", która organizowała wyjazd białostockich licealistów do Częstochowy.
Wypadek nastąpił 30 września 2005 r. Młodzież z Białegostoku jechała autokarem na pielgrzymkę maturzystów do Częstochowy. Niedaleko Jeżewa doszło autokar zderzył się ciężarową lawetą, po czym stanął w płomieniach. W wyniku wypadku k. Jeżewa w podlaskim zginęło niecałe 3 lata temu trzynaście osób - dziesięcioro licealistów oraz trzech kierowców.
Akt oskarżenia zawiera kilkadziesiąt zarzutów przeciwko Romualdowi i Janinie Z. Najpoważniejszy z zarzutów, dotyczący głównego wątku śledztwa, to sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym poprzez dopuszczenie kierowców bez ważnych badań lekarskich.
Pozostałe to m.in. naruszenie przepisów prawa o ubezpieczeniach społecznych, polegające na niezgłaszaniu wymaganych danych i zgłaszaniu niewłaściwych danych, oraz poświadczanie nieprawdy w dokumentach.
Postępowanie w sprawie sprowadzenia katastrofy zostało już wcześniej umorzone z powodu śmierci sprawcy, czyli kierowcy kierującego autokarem - poinformowała prokurator Beata Michalczuk z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.
Śledztwo w sprawie wypadku pod Jeżewem prowadziła najpierw ze względu na właściwość miejscową prokuratura Okręgowa w Łomży, potem przejęła je Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, aby ułatwić kontakt rodzinom poszkodowanych i ofiar.
Łomżyńska prokuratura, w oparciu o opinie biegłych ustaliła, że do wypadkowi winny był kierowca autokaru, bo niezgodnie z przepisami wyprzedzał inny, nieustalony samochód, a pożar autokaru był wynikiem zniszczenia jednego ze zbiorników z paliwem.
Proces karny rozpoczął się niespełna dwa tygodnie temu przed Sądem Rejonowym w Białymstoku. Na ławie oskarżonych zasiada osiem osób, m.in. lekarka, która wydała jednemu z kierowców autokaru zaświadczenie o zdolności do pracy, mimo że były ku temu przeciwwskazania medyczne; specjaliści BHP, którzy odpowiadają za wyniki kontroli powypadkowej w firmie turystycznej oraz osoby odpowiedzialne za dopilnowanie badań kontrolnych kierowców.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Postawiono zarzuty agencji turystycznej Kosmos [2008-09-20 23:03 194.29.137.*]
To bardzo dobrze ze postawiono zarzuty lekarzowi i wlascicielom firmy sa uzasadnione, bo ludzie którym stan zdrowia nie pozwala wykonywać zawodu kierowcy, nie powinni w nm pracowac. Przecież to skandal zeby 2 ludzi: człowiek chory na cukrzyce i czlowiek chory na padaczke bawili sie w zawodowych kierowców. odpowiedz »
Postawiono zarzuty agencji turystycznej Kosmos [2008-07-03 12:04 150.254.98.*]
Te zarzuty chyba mają mało wspólnego z samym wypadkiem. Ale trzeba sie jakoś wykazać przy takiej sprawie. odpowiedz »
Postawiono zarzuty agencji turystycznej Kosmos [2008-09-20 23:03 194.29.137.*]
To bardzo dobrze ze postawiono zarzuty lekarzowi i wlascicielom firmy sa uzasadnione, bo ludzie którym stan zdrowia nie pozwala wykonywać zawodu kierowcy, nie powinni w nm pracowac. Przecież to skandal zeby 2 ludzi: człowiek chory na cukrzyce i czlowiek chory na padaczke bawili sie w zawodowych kierowców. odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Ecco Holiday: 10 lat wakacji za
OtoWakacje proponuje kreatywne
Lwów: TUI Travel umowy z 47
Dział prawo i podatki:
PLL LOT: zakaz noszenia symboli
Bułgaria akceptuje wizy
Archiwum 2010/7 Archiwum 2006/38 Archiwum 2007/31
Interferie Medical SPA - mroźna zima spowalnia prace budowlane
Na początku 2009 ruszy nowe muzeum na Akropolu
Sieć restauracji Vapiano wchodzi na polski rynek gastronomiczny
Hotusa Hotels poszerza portfolio
Małopolska zaprasza na wędrówkę śladami św. Kingi
Pasażerowie coraz częściej skarżą się na przewoźników
Kraków wśród organizatorów Euro 2012?
Rekordowa liczba turystów zagranicznych w Laos
Rzeczpospolita oceniła przewodniki Michelin "Charming Places"
Dość dyktatury spółek ubezpieczeniowych?
Ile nowych polskich lotnisk ma szansę zaistnieć na rynku?
Kryzys, czy początek nowej ery w światowym lotnictwie?
Cieszyn: tajemniczy tunel w starym browarze
Kwatery prywatne w Chorwacji bez posrednikow
Sprawdź cenę biletu na pociąg przez wyjazdem!
Germanwings: 15 nowych połączeń z Hanoweru
W Grotnikach pod Łodzią powstanie kompleks hotelowy?
Praga: Muzeum Kampa w najstarszych młynach
Karpacz: hotele chcą obniżki podatków
Austria: restauratorzy podniosą ceny na Euro 2008?
V Ogólnopolskie Warsztaty Turystyczne w Augustowie






