Aktualności
Ogłoszenia
Aktualności dnia
Świętokrzyskie Dni Muzeów promocją turystyki kulturowej wśród dzieci i młodzieży
Aktualności: wszystkie » atrakcje turystyczne
W minionym tygodniu odbywały się Świętokrzyskie Dni Muzeów, które miały służyć promocji turystyki kulturowej wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
Organizatorem imprezy był samorząd województwa świętokrzyskiego wraz z wybranymi placówkami muzealnymi. Do akcji dołączyły 24 instytucje kultury z Kielc i okolic, które przygotowały nowe atrakcje, prelekcje oraz wystawy. W niektórych placówkach obowiązywały ceny promocyjne lub wstęp bezpłatny.
Impreza miała na celu popularyzację wśród dzieci i młodzieży dziedzictwa kulturowego własnego regionu, promocję regionalnych tradycji i zwyczajów oraz zachęcać do obcowania z kulturą i zabytkami. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach zorganizowało dla uczniów szkół podstawowych warsztaty "Mały Muzealnik", na których pod opieką pracowników muzeum dzieci oglądały kartoteki, karty katalogowe, poznawały pracę w dziale inwentaryzacji zbiorów oraz same wypełniały kartę katalogową prawdziwego eksponatu, zgodnie z zasadami dokumentacji zbiorów muzealnych.
Z kolei Muzeum Narodowe w Kielcach zaprezentowało różne metody prac konserwatorskich. Nowe prelekcje odbyły się w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i kieleckim Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Biblioteka Muzeum Zegarów im. Przypkowskich w Jędrzejowie udostępniła zwiedzającym starodruki.
Każdy, kto zwiedzał Ośrodek Tradycji i Garncarstwa w Chałupkach, mógł samodzielnie ulepić naczynie gliniane. Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum w Starachowicach zorganizowało lekcje muzealne na temat tropów dinozaurów i produkcji żelaza "Od dymarki do Wielkiego Pieca" a także jazdę sprawnościową zabytkowymi ciężarówkami marki Star, w tym 50-letnim wozem strażackim i samochodem, który uczestniczył w 1988 roku w rajdzie Paryż-Dakar. W Parku Etnograficznym w Tokarni w niedzielę odbyła się impreza folklorystyczna "Dary jesieni". W Szydłowie w sobotę i niedzielę do wszystkich obiektów zabytkowych można było wejść za symboliczną złotówkę, odbył się także jarmark z pokazami rycerskimi, sesja popularnonaukowa "Rewaloryzacja murów obronnych Szydłowa" i "I Międzynarodowy Przegląd Folkloru".
Świętokrzyskie Dni Muzeów to forma kontynuacji Europejskich Dni Dziedzictwa obchodzonych w całym kraju we wrześniu, które koordynuje Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.
Komentarze
Tagi:
Dział dostawcy/usługodawcy branży:
MSZ ostrzega: w Egipcie znów
Największe targi turystyczne w Europie już za
Gruzja dostanie od UE 900 tys. euro na rozwój
Dział przewodnicy i piloci:
VII Forum Pilotażu i Przewodnictwa już 2
Kto zdobędzie tytuły Pilota Roku i Przewodnika
Dział atrakcje turystyczne:
Park Miniatur - Ogrodzieniec: turyści skorzystają z biletu
Trade&Travel Company z nagrodą Hit Lata
Chorwacja promuje się w
Kto w tym roku zajmie pierwsze miejsce wśród europejskich
Głosuj na Mazury! - nowy Cud
Małopolska w kulinarno-turystycznej
Łódź: Targi Pizzy, Pasty i
Lipnickie palmy przybyły do
Inwestycja na Podhalu przyciągnie
Gdzie Polacy wyjadą na
Kujawsko-pomorskie modernizuje
Archiwum 2004/52 Archiwum 2007/36 Archiwum 2008/5
Prawie dwukrotnie wzrosła liczba skarg na linie lotnicze
Lotnisko w Pyrzowicach otrzyma dotację na rozbudowę
Dopiero od 20 października nie będzie można rejestrować autokarów bez pasów!
Interes turystów lepiej zabezpieczony?
Lotnisko w Wiedniu w I kwartale zanotowało znaczne wzrosty
Bogata oferta kolei w przewozach międzynarodowych
Polak - zaniedbany, podchmielony robotnik lub rolnik w niemodnym przyodziewku
ING Bank Śląski wypowiedział Sfinksowi umowę kredytową
Kraków: utrudnienia dla kierowców na południowej obwodnicy
Atrakcje turystyczne Gminy Alwernia
Mount Everest: będą przenośnie toalety, by wspinaczka była ekologiczna?
Katastrofa śmigłowca w Rosji: zginęło dwóch polskich turystów






