Subskrypcja

Szukaj

Słowackie Tatry i Pieniny dostępne dla turystów na wózkach inwalidzkich

Od 2 lipca 2007 roku szlak turystyczny ze Starego Smokowca przez Hrebienok (Siodełko) do schroniska górskiego Rainerova chata dostępny jest również dla osób na wózkach inwalidzkich. Jeszcze w tym roku Słowackie Lasy Państwowe Tatrzańskiego Parku Narodowego planują otworzyć kolejne trzy szlaki tego typu.


Długość udostępnionej niepełnosprawnym trasy wynosi 4,2 km, a łączna długość wszystkich czterech planowanych tras turystycznych wyniesie 17 km. W połowie lipca otwarta zostanie "Pienińska trasa" w Pienińskim Parku Narodowym o długości 8 km, która rozpoczynać się będzie w Czerwonym Klasztorze a kończyć w Leśnicy. Kolejne dwie trasy będą otwarte w Tatrzańskim Parku Narodowym. Jedna prowadzić będzie od przejścia granicznego w Łysej Polanie do Doliny Białej Wody, druga natomiast z Tatrzańskiej Jaworzyny do Jaworowej Doliny.

Szlaki turystyczne dla niepełnosprawnych oznaczone są piktogramem - wózkiem inwalidzkim. Budową chodników zajmują się Słowackie Lasy Państwowe wraz z firmą Hartmann-Rico, która jest producentem i dystrybutorem sprzętu dla niepełnosprawnych a także środków higienicznych. Projekt jest realizowany pod hasłem - "Tatry bez barier". Przy budowie trasy z Hrebienka do Rainerowej chaty wykorzystana została klasyczna technologia: z istniejącego już chodnika turystycznego usunięto duże skały, wysypano drobne kamienie oraz wyrównano nawierzchnię. Kolejne 3 nowe trasy turystyczne zbudowane będą technologią mineralizowanego betonu.

Koszt przebudowy trasy turystycznej ze Smokowca do Rainerovej chaty wyniósł 300 tys. koron słowackich (czyli około 35 tys. PLN). Trasa Pienińska kosztować będzie około 200 tys. PLN, a koszty budowy chodników z Tatrzańskiej Jaworzyny do Jaworowej Doliny oraz z Łysej Polany do Doliny Białej Wody wyniosą około 250 tys. PLN.   
                    Wersja do druku

Komentarze


(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Tatry dla niepełnosprawnych [2008-07-13 01:18 89.174.13.*]
Super sprawa .
TEZ chcę być turystką po mimo ,że poruszam się na wózku inwalidzkim.Fajnie by było gdyby podame były jeszcze miejsca gdzie na tym teenie są przystosowane kwatery noclegowe.
odpowiedz »

Tatry dla niepełnosprawnych [2010-06-18 10:54 85.128.14.*]
Zapraszam na stronę www.zdzieckiemwtatry.pl - praktyczne porady, na które szlaki wybrać się podczas pobytu z niemowlakiem / dzieckiem w Tatrach i Zakopanem oraz mnóstwo innych. odpowiedz »

Tatry dla niepełnosprawnych [2008-07-01 14:35 193.239.80.*]
Rewelacja! Kiedy tak bedzie u nas? odpowiedz »

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij